Gigy Gigy komentáře u knih

Bolestná laskavost Bolestná laskavost Jo Browning Wroe

Autorka knihy trávila dětství v krematoriu a řekla si, že by bylo fajn, kdyby se věnovalo víc pozornosti profesím jako je třeba balzamovač. A profese hlavního hrdiny byla na světě. K tomu přidala ještě tragickou událost v podobě sesuvu půdy v Aberfanu, nějakou tu lásku, komplikovanou minulost i přítomnost a příběh byl na světě. Čekala jsem teda, že když vystudovala tvůrčí psaní a přednáší ho na Cambridge, bude to fakt něco. Ale nebylo. Will byl strašně nesympatický, netušila jsem, o co mu celou dobu vlastně jde a za vinu to dávám právě autorce. Zásadní milník v jeho životě byl dle mého nedostatečně popsaný a tenhle zdánlivě nepodstatný detail zkazil dojem z celé knihy. A upřímně moc nechápu, proč se knížka chlubí titulem historický román. Za mě je to zbytečně pompézní označení.
Za postavu balzamovače a tragédie v Aberfanu dávám ⭐⭐⭐ Jinak asi spíš sáhněte po něčem jiným.

23.12.2022 3 z 5

1945: Léto běsů 1945: Léto běsů Miloš Doležal

Smekám. Skvěle odvedená práce. Po dočtení jsem obohacená o řadu zajímavých informací. Díky! Musím si nutně přečíst i další autorovy knížky.

14.12.2022 5 z 5

Strašlivá závrať Strašlivá závrať Benjamín Labatut

Za mě teda pecka. Mám hrozně ráda podobně netradiční počiny. O to víc mě možná mrzí, že se kniha dočkala jen paperbacku a nic neříkající obálky. Zasloužila by si mnohem víc.
A jo, matematika a fyzika a všechny ty termíny pro mě byly procházka španělskou vesnicí, nicméně procházku jsem si navzdory své neznalosti užila, což jenom svědčí o autorově schopnostech. Však sami uznejte, už se vám někdy stalo, že byste četli něco, čemu skoro nerozumíte a přesto si to užili?

22.11.2022 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

(SPOILER) Dokud byla Emilka dítě, byl příběh fakt super. Přišlo mi, že autorka dokáže poměrně slušně nahlížet na svět dětskýma očima a bylo to takové osvěžující. Jakmile ale vyrostla, stala se z knížky docela fádní a tuctová záležitost. Asi nejvíc mi pily krev "eroticky laděné pasáže", to byl za mě teda čirý nevkus a do příběhu mi to prostě nesedlo. Velmi kladně naopak hodnotím líčení dějin každodennosti 20. století, to bylo za mě na celé knížce top a je mi celkem líto, že bylo obsaženo ve větší míře jen v první půlce knihy.
Tak ať nejsem dlouhá - jako prvotina každopádně dobrý, ideální oddechovka, dárek pro babičky, maminky atd. Autorka bezpochyby psát umí, jen bych byla ráda, kdyby na konci knížky příště přežilo o něco víc postav. Byl to fakt texaský masakr.

14.11.2022 4 z 5

Dědictví Dědictví Miguel Bonnefoy

Za mě naprosto jedinečný čtenářský zážitek. Nechápu to relativně nízké hodnocení tady na Databázi. Co víc byste chtěli? :D

07.10.2022 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Cením originální námět i to, že se v podstatě jedná o detektivku, ve které vlastně ani moc o vraždu nejde. Autorce se podařilo čtenářům nabídnout tolik zajímavých témat, že v roli čtenáře nakonec řešíte spíš to, co visí mezi řádky, než fakt, že nevíte, kdo je vrah.
Co mi vadilo:
- jazyk dobrý, až na "Masarykovo kalhoty", to se mi fakt otevírala kudla v kapse
- překombinovanost - zbytečně mě mátly nejrůznější odbočky a odváděly mou pozornost od toho základu, který mě jako čtenáře dost bavil.

29.08.2022 4 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

Když to shrnu, kompozice byla bezesporu zajímavá, ale myslím, že čtenáře zbytečně mate. Příběh jako takový není špatný, je čtivý, poučný, přináší čtenáři řadu zajímavých informací. Je ale krátký, tím pádem nebyl prostor pro hlubší zpracování a rozvinutí jednotlivých charakterů. Takže z hlediska popisu dobových reálií dobrý, z hlediska literárního takový lepší průměr. Rozhodně se nebráním dalším autorčiným knihám.

23.07.2022 4 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Na mě to bylo prostě málo. Kdyby knížka spadala do kategorie Young Adult, hodnotila bych asi o něco vyššími čísly. Na román pro ženy mi to ale přijde zoufale málo. Neříkám tím, že je to špatná knížka, to rozhodně ne. S materiálem by se ale dle mého dalo opět pracovat o něco lépe. Téma psychiatrického sanatoria na začátku 20. století nabízí dle mého daleko širší spektrum možností. Jinak je to ale čtivý, to zas jo.

17.07.2022 3 z 5

Za mě teda docela zklamání. Po tom humbuku, který se kolem knížky odehrál, jsem čekala trochu víc. Příběh byl takový nijaký, nijak zvlášť propracovaný, a přitom by se s ním dalo tak krásně jít do hloubky. V porovnání s knížkou Rafanda Hájovna na plné čáře prohrává.

08.07.2022 3 z 5

Dítě z trosek Dítě z trosek Mechtild Borrmann

Za mě dobrý. Trochu mi teda vadilo, že jsem moc netušila, jestli a jak se ty tři linie vyprávění propojí, ale nakonec jsem byla spokojená. Zajímavý nápad na příběh.

07.07.2022 4 z 5

Mary Jane Mary Jane Jessica Anya Blau

Neříkám, že je knížka špatná, jen se asi musíte smířit s tím, že ta hlavní "akce" neprobíhá přímo v textu, ale spíš mezi řádky. A to, co si z knihy odnesete záleží dost na tom, jak moc umíte mezi řádky číst. Vlastně ani nevím, jak bych ji měla hodnotit. Vzhledem k v podstatě neutrálnímu zážitku nakonec volím 3 hvězdičky z 5.

21.06.2022 3 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Jako... Nebylo to úplně blbý. Jak se píše o kousek níž - solidní děj i zápletka. Jen si nejsem moc jistá tím, jestli si za pár týdnů vůbec vzpomenu na to, že jsem nějakou Černou díru četla a o čem že to vlastně byla. Bylo to dobrý, ale dle mého se to nijak zvlášť neodlišovalo od ostatních knih stejného žánru. Když ale budu mít nějaký ten čtenářský prostoj a nedostatek inspirace, nebudu se bránit a po Yrse sáhnu klidně znovu.

13.06.2022 3 z 5

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

Taková příjemná oddechovka, bohužel teda dost předvídatelná.

25.05.2022 3 z 5

Tajemství prachu a krve Tajemství prachu a krve Anna Beatrix Bártová (p)

Jako jo, není to tak blbý, jak by se po přečtení prvních stran mohlo zdát. A že ty první strany jsou fakt pekelný. Měla jsem strach, že se dialogy mezi Gabrielou a Alicí ponesou i po zbytek knihy v tak nepřirozeném duchu, ale naštěstí se autorka rozjela a vdechla tomu trochu života. Cením to, že je příběh relativně čtivý a originální, za to dávám vždycky body navíc. Trochu mi vadí, že v něm zůstala spousta nedořešených věcí, ve kterých se autorka chvíli pohnípala a pak je sprostě pustila k vodě - to se čtenářům fakt nedělá. Ale jinak se to dalo. Sice to není žádný literární skvost, ale je to poživatelný.

09.02.2022 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

Za mě prostě ne. Nedokázala jsem se začíst, nešlo to. A fakt mě to mrzí, protože podle anotace vypadala knížka skvěle. Tak třeba někdy příště.

08.02.2022

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Ze mě velmi povedené. Od originální obálku, přes zajímavý název až po příběh samotný. Nejvíc asi oceňuji vykreslení členů mordparty, fakt jsem si je dovedla představit a dovedla jsem se vžít do toho, že tohle jsou ti týpci, co dělají na vraždách (někteří mi trochu připomínali hrdinky z Devadesátek) - to v českých detektivkách většinou nezažívám. Těším se na další :)

07.02.2022 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Jedna z knížek,ke kterým se mám chuť vrátit. Neskutečně krásný jazyk. Příběh maličko náročnější - střídají se vypravěči, střídá se prostředí, větší množství postav... Ale pokud si na knihu vyčleníte dostatek času, budete se v něm bez problémů orientovat. Hrozně mě mrzí, že autorka už další knihy nenapíše. Myslím, že byla fakt skvělá.

04.02.2022 5 z 5

Jiné jméno pro domov Jiné jméno pro domov Jasmine Warga

Jako jo... Zajímavá forma, zajímavý příběh... Ale čekala jsem od něj o dost víc.

04.02.2022 3 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Za mě rozhodně jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Mám slabost pro originální příběhy, které čtenáře nutí přemýšlet. Díky za to, že se k nám dostala v tak skvělém překladu, nesmírně jsem si ji užila.

22.01.2022 5 z 5

Najdorf Najdorf František Nepraš

Fakt jsem se na ni těšila, o to větší zklamání bylo. Celý příběh působil divně strojeně, asi jako kdyby se nějaký vědátor pustil do psaní beletrie. Nedalo se to dočíst. Prostě nedalo.

28.12.2021