Dítě z trosek

Dítě z trosek https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490573/bmid_dite-z-trosek-jIL-490573.png 5 81 21

Napínavý román z poválečného Německa od oceňované autorky krimi románů Zimní Hamburk na přelomu let 1946 a 1947. Čtrnáctiletý Hanno Dietz s matkou a mladší sestrou si přivydělávají sběrem kovového šrotu v rozvalinách města. Když v jednom rozbořeném domě narazí na mrtvou ženu a venku objeví zamlklého zbloudilého chlapce, jejich život se obrátí vzhůru nohama. Celá záhada prorůstá až do 90. let, kdy se Anna Meerbaumová rozhodne rozřešit tajemnou minulost své rodiny – a přitom narazí na dosud nevyřešený zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Trümmerkind , 2016

JJJ007
28.02.2024 5 z 5

Velmi čtivě napsaný příběh, který končí překvapivým rozuzlením.
Knihu doporučuji.

Arev122
21.01.2024 5 z 5

Pěkné čtení z poválečného Německa ."Dítě z trosek " bylo nalezeno v sutinách Hamurku a ujala se ho žena se dvěma dětmi. Rozuzlení bylo po po čtyřiceti letech . Tak by se to mohlo i ve skutečnosti stát

soukroma
31.08.2023 5 z 5

Výborné: drsná doba těsně (po)válečná v Německu a různě děsivé osudy přeživších, včetně uprchlíků a přesídlenců z východu (včetně sudet), v různých okupačních zónách. Dva komplikované příběhy, nejasnosti, lži, zamlčení, tajemství, která nakonec v roce 1993 odhalí vraždy v Hamburku 1947 a nepříjemně rozklíčují i jednu rodinnou hrůzu.
Velmi čtivé, krátké, neuvěřitelné (v dobrém) a zřejmě inspirováno skutečnými osudy (za války a po válce se jistě dělo věcí..., mnohé dodnes neobjasněné).

Danago
28.02.2023 5 z 5

Hodně zajímavá knížka o životě Němců v poválečném Německu, kde se velmi pozvolna propojí pátrání Anny po minulosti její matky s jinými dvěma rodinami a jejich osudy té doby. Velice dobře napsaný příběh, který rozhodně není černobílý. Závěr jsem neočekávala.

angelak
08.02.2023 5 z 5

Tři osudy které se spojí - v poválečném Německu najdou dvě děti opustěného malého chlapečka ....

Atara16
02.02.2023 5 z 5

Tři různé osudy rodin které se nakonec spojí v jednu linii - krásně napsaný příběh na jedno odpoledne od kterého se nejde odtrhnout. Je v něm bolest,lidská hloupost, závist i naděje.
Knížka stojí za přečtení.

Knihomolka506
22.01.2023 5 z 5

KV: databáze knih, téma 12: kniha od začínajícího autora
Hanno se sestrou a matkou uklízí všechno, co najdou po domech nebo na zemi. Dělají to stejně, jako hodně lidí po válce, protože je hladomor a nejenom místní nemají co jíst. Když ale jednou při prohlídce některého z rozbořených domů objeví mrtvou ženu a hned nato kluka, který toho moc nenamluví , v jejich životě se toho dost změní.
O mnoho let později se rozvedená žena Anna chystá vyřešit dodnes nevyřešené tajemství vlastní rodiny.
Vyprávění sleduje taky třetí děj, ve kterém se odvíjí příběh Annina dědečka a jeho příbuzných.

cori
07.12.2022 3 z 5

Po sjednocení Německa se Anna v roce 1992 rozhodne pátrat po příbuzných své matky skryté alkoholičky. Současně po svých rodičích pátrá i architekt Joost, který byl jako tříleté dítě nalezen v roce 1947 v troskách rozbombardovaného Hamburku. Jejich osudy se spojí, aby odhalily dávný zločin. Román z poválečného Německa, v němž uprchlíci z válkou zničených měst a míst okupovaných Sověty bojovali o přežití, přináší zajímavý a záhadný příběh.

Katka154
08.11.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala náhodně. Neznám autorku a název mi také nic neříkal. Nelituji. Skvělé čtení.

evask
25.09.2022 5 z 5

Tři časové linie, ale všechno srozumitelné. Nakonec to do sebe krásně zapadlo. Skoro až moc velká náhoda byla, že panství chtěl zrekonstruovat zrovna ten onen architekt, no ale nějak to autorka k sobě poskládat musela.
Jinak po delší době zase knížka, která mě opravdu zaujala. Moc se mně líbila. Hned jsem se začala shánět po dalších, ale bohužel je jediná, která od této spisovatelky v češtině vyšla. Tak třeba se dočkáme i překladů dalších.

Fidibus
20.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Jedná se vlastně o detektivku, která řeší téma poválečného odsunu Němců z DDR. Příběh je střídavě vyprávěn ze současnosti, kdy oba hlavní hrdinové hledají pravdu o své rodině, a dále sledujeme 2 poválečné linie.
Nebylo to špatné, ale právě kvůli střídání doby je to hlavně zpočátku dost nepřehledné.

Alisa1980
17.08.2022 5 z 5

Perfektní. Téma odsunu Němců mne zaujalo, děj pěkně zapadl. Finále hodně překvapivé. To mám ráda, celou dobu si něco myslím a pak je to úplně jinak. Všechny palce včetně těch na nohou nahoru.

bábuška
17.08.2022 5 z 5

Krásná a přitom krutá kniha o poválečném Německu v troskách, hladu a zimě. A jeden malý ztracený chlapeček, kterého přivedou domů dvě děti, které hledají v troskách dříví aby si mohli alespoň chvíli v krutých mrazech v kamnech zatopit. Neustálý pohyb utečenců z východní části Německa do západní zóny, krádeže a rabování. Není to pěkná doba. Jak jdou roky, dochází k uklidňování poměrů, hledání zločinců i zlepšování poměrů. Kniha má velice překvapivý konec, rozhodně stojí za přečtení.

cornetka
14.08.2022 5 z 5

Velmi zajímavý námět s pěkným zpracováním. Líbilo se mi propojení minulosti s přítomností a celkové propojení příběhů.

josska
27.07.2022 4 z 5

Minulost a přítomnost mám v knihách ráda,,zajímavý námět a příběh,,moc pěkná obálka,,

Gigy
07.07.2022 4 z 5

Za mě dobrý. Trochu mi teda vadilo, že jsem moc netušila, jestli a jak se ty tři linie vyprávění propojí, ale nakonec jsem byla spokojená. Zajímavý nápad na příběh.

zimolka
25.06.2022 5 z 5

Nádherný příběh, který se ke konci krásně propojí.

zuzana5244
17.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha byla bomba! Začíná tím, že v Hamburku po druhé světové válce najde malý chlapec, který nemluví. Ujme se ho rodina, která ho přijme za svého a vychová. Další část příběhu se odehrává na počátku 90tých let, kdy Anna začíná klást své matce otázky ohledně její minulosti na, které nechce odpovídat. Tím rozpoutá Annino pátrání o minulosti své matky. Další část příběhu nás přivádí na statek Clary těsně po válce. Byla to neuvěřitelná silná žena, která se snažila udržet celou rodinu pohromadě. Líbil se mi popis Německa těsně po skončení války. Závěr jsem tušila, ale ještě jedno tajemství Anniny matky se objeví až v závěru. Upřímně se nedivím, že i policisté z ní byly znechucení a svůj konec si plně zasloužila.

tittanie
16.06.2022

Na knihu jsem narazila díky databázi, jako v poslední době na spoustu knih. Kniha byla zajímavá, popisovala tři příběhy, které se nakonec spojí.
Musím říct, že kniha byla opravdu dobrá, jenom mi přišlo, že konec měl menší sílu než celá kniha dohromady. Ani nevím, jak to popsat. Ale kniha určitě stojí za přečtení, protože mám pocit, že knih, které by popisovaly období po válce není dost.

Renatecka
14.06.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, silný příběh.