fa.sci.ko fa.sci.ko komentáře u knih

Bennett Mafia: Zakázaná láska Bennett Mafia: Zakázaná láska Tijan (p)

Nedokážu si pomoct, ale na mě to působilo jako hodně průměrné dílko z nejmenované online platformy, kam takto vyzrálé a kvalitní příběhy píší velmi zkušené a těžkým osudem zkoušené třináctileté slečny. No a tohle dílko se očividně někdo dost omylem rozhodl vydat a pak ještě větší shodou náhod dokonce i přeložit do češtiny.
Kniha u mě vyvolávala prakticky stejné pocity jako podobně kvalitní supr čupr série od Amo Jones. Takže jo, byl to příšernej skoro odpad, ale zároveň mě zajímalo, jak hloupě to bude mezi děsně zlým Kaiem a věčně omdlívající Riley pokračovat.
Nakonec jsem to dočetla.
Bohužel :)

22.12.2020 1 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

„Myslela jsem si totiž, že láska má člověka roztrhnout vedví, zlomit mu srdce a sevřít ho tím nejhorším způsobem. Myslela jsem si, že láska jsou bomby, slzy a krev. Netušila jsem, že má naopak člověku dát lehkost, a ne ho rozdrtit. Nevěděla jsem, že má člověku dodat jedině něhu. Měla jsem představu, že láska je boj.“

Způsob vyprávění Taylor Jenkins Reid ve mně umí vyvolat vážně silné emoce a opět nezklamala. Snad už v první čtvrtině knihy jsem věděla, jak ji budu hodnotit, protože to bylo prostě jedno velké WOW! A ačkoliv se na konci neudálo žádné šílené drama, jak jsem původně očekávala, tak si za svým plným hodnocením i přesto stojím.
Kniha byla napsaná neuvěřitelným způsobem a já jsem to autorce žrala všechno i s navijákem. Výpovědi a životy všech členů kapely byly tak reálné, až jsem občas vážně pochybovala, že je to skutečně fikce. Dokonale na mě dýchla hollywoodská atmosféra šedesátých a sedmdesátých let a jelikož jsem si během čtení prozřetelně zapisovala názvy kapel, které zazněly, ať už jsem je znala či nikoliv, tak hudební plán na příštích několik dní mám celkem jasný. (The Who, The Kinks, Yardbirds, Status Quo a samozřejmě i Beatles, Rolling Stones, Pink Floyd nebo Sonny & Cher)

„Vždycky na mě nejvíc působily vůně. Vůně tequily, vůně piva. Dokonce i koksu. Čehokoliv. Vždycky si na to vzpomenu, na ty chvíle, kdy jsem už na začátku věděl, že budou potíže. Ze začátku všechno chutná dobře.“

01.12.2020 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Přemýšlím, jestli jsem četla stejnou knihu jako ostatní, protože mně to dobrý nepřišlo.
Vadilo mi, jak rychle se střídají pohledy a ještě se v nich opakuje doslova to samé, co jsem slyšela o dvacet řádků výš.
Vadily mi šílené chyby v překladu. A skloňování jména Kinga? Hnus.
Vadil mi "sarkamus" Kingy, protože to nebyl sarkasmus, ale spíš se chovala jako typická arogantní kráva. Sarkastické věty byly v celé knize tak dvě.
Vadilo mi přehnaně agresivní chování Lukasze, protože nebylo v pořádku. Není v pořádku, že chce fyzicky napadnout ženu (a málem to udělal), která ho naštvala. Prostě není.
Vadil mi jejich prý "žhavý sex", protože to byla děsná nuda.
Vadil mi jejich "břitký jazyk". Tohle nebyl břitký jazyk, zkrátka jenom mluvili hůř než dlaždič a jestli takhle někdo skutečně mluví, navíc s jejich očividně vysokým vzděláním a prací, tak je mi ho líto.
Vadila mi ta rádoby thrillerová linka, protože byla primitivní a předvídatelná.
Vadila mi celá ta kniha a vadí mi, kolik peněz jsem za ni utratila.

28.05.2020 odpad!

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Devadesát procent knížky jsem se přihlouple usmívala a těch zbylých deset jsem se nahlas smála. Takže za mě skvělá a vtipná oddechovka.

29.04.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Tohle bylo skvělý.
Oficiálně děkuju dešti z roku 2015 kvůli kterému jsem se schovala do knihkupectví a omylem si koupila první díl Skleněného trůnu.

Přemýšlím, jestli už jsem někdy byla takhle smutná po dočtení série. Asi ne.
Skončil příběh naší úžasné Celaeny/Lilian/Aelin (to je asi fuk). Občas jsem ji milovala, občas nechápala a možná párkrát i nenáviděla, ale stejně její příběh zůstane v mé hlavě, a možná i srdci (klišé), na hodně dlouho.
Jsem sice trošku zklamaná, že umřelo tak málo důležitých postav (čímž samozřejmě nemyslím, že měla Sára nechat všechny umřít, ale kdyby si s tím trochu pohrála, tak nám všem mohla prohnat slzný kanálky o trochu víc), že autorka vztahy mezi postavami pojala stylem každý-s-každým a že konec byl trochu moc přeslazený, ale tohle jsou věci, které se dají tak nějak překousnout.

Už teď, pár minut po dočtení, mám knižní kocovinu a budu se z konce téhle série ještě nějakou chvíli vzpamatovávat. Moc se těším, až za nějaký ten čas zalovím v knihovně a znovu si těchto 4695 stran přečtu.

27.04.2020 5 z 5

Hra Hra Elle Kennedy

Když si odmyslím tu poměrně příšernou obálku, tak neměla kniha sebemenší chybu.
Semi a Mnich jsou hodně vtipná dvojice a chvílemi jsem se smála i nahlas. Jejich humor mi hodně připomínal Hannu a Garretta, což je jedině dobře.
A hrozně se mi líbil nápad s Pablem Vejcobarem. To bylo prostě geniální.

08.04.2020 5 z 5

Chci tě Chci tě Jen Frederick

Celkem hrůza.
Hlavní hrdinka Bitsy mi přišla neuvěřitelně hloupá a Leka mě štval asi tak od desáté stránky. Ani jedna z postav mi nepřirostla k srdci, jejich vztah i chování mi bylo jedno a konec byl asi stejně reálný jako Harry Potter :)
Na to, že autorka spolupracuje s Elle Kennedy a jejich společné knížky jsou super, tak to bylo ohromné zklamání. Víc k tomu nemám, co napsat.

30.03.2020 1 z 5

Malum – část první Malum – část první Amo Jones

Bylo to překvapivě o hodně lepší, než jsem po předešlých dílech čekala. :D

29.03.2020 2 z 5

Máme holý ruce Máme holý ruce Magdaléna Platzová

Krásná a čtivá kniha. Řekla bych, že spíše pro mladší čtenáře, jelikož Magdaléna ve svém deníku řeší i každodenní problémy dospívajících dívek a píše opravdu jednoduchým a stylem, ale pro ty starší může působit jako hezká připomínka té šílené doby a vyvolávat pocit nostalgie.

Jsem vděčná, že jsem nikdy nezažila komunistický režim a jsem vděčná všem, co se na tom jakkoliv přičinili, za jejich statečnost a neústupnost. I paní Magdaléně s jejím červeným kabátem pokapaným od vosku.

"Lidi. Lidi jsou úžasný. Krásný, hodný. Statečný a pravdivý. I takoví můžou být Češi. Pamatuj si to, zapamatuj si to na ně!"

14.11.2019 5 z 5

Risk Risk Elle Kennedy

Bylo to prostě skvělý. Slovní přestřelky mezi Brennou a Jakeym byly parádní, stejně jako jejich humor. První třetina knihy byla naprosto bezkonkurenční a dokonale jsem se u ní bavila. Později se sice v jednu chvíli děj maličko táhnul, ale jinak se kniha četla sama a já jí nemám, co vytknout.
Elle Kennedy je jednoduše sázka na jistotu.

Absolutně miluju rozhovory Brenny a Summer:
„Nosíš jenom černou,“ odsekne. „Jasně že je pro tebe hračka dát dohromady slušný outfit, když nosíš jenom černou.“

18.10.2019 5 z 5

Lov Lov Elle Kennedy

Dva nekonečné roky čekání na pokračování o hokejistech z Briaru se rozhodně vyplatily. Bylo to samozřejmě skvělý, sexy a vtipný. Víc netřeba dodávat.
Snad kromě: Elle Kennedy, totálně tvoje knihy žeru! :D

10.05.2019 5 z 5

Temná krása Temná krása Mary E. Pearson

Konečně jsem se dočkala melounů.
Ale ten konec?! Copak nám čtenářům autorka nemohla trochu víc dopřát a přidat krátký epilog? Škoda. Ale i tak byl závěr série naprosto úžasný a já se k ní někdy určitě znovu vrátím.

24.04.2019 5 z 5

Šepot mrtvých Šepot mrtvých Amo Jones

Nejvíce se mi líbí, jak po vyřazené scéně následuje poděkování, ve kterém autorka píše "Mým dětem, které mě denně inspirují." Jako jestli ji její děti inspirovaly i k napsání tohohle, tak asi někde nastala menší chyba :D
Každopádně tenhle díl byl ještě horší než ty dva předešlé. Důvod zmizení Tillie jsem prokoukla asi tak pět stran po tom, co zmizela, ale i tak je její postava ta jedna jediná hvězdička, kterou jsem dala.
Úděsný vztah/nevztah mezi Madison a Bishopem mě celou knihu rozčiloval, štval, iritoval, deptal, uváděl do potřeby omlátit o zeď nejdříve knihu a pak i svou hlavu, ale především mě vůbec nebavil. Vlastně ani nevím, proč jsem tuhle knihu četla :D asi nějaká podoba knižního masochismu nebo co.
Konec mě upřímně vyděsil a zároveň nesmírně pobavil, protože autorka se rozhodla, že tohle ještě není konec a že své věrné čtenáře zásobí dalším dramatem, což je představa více než děsivě zábavná, takže už se moc ne/těším na další díl.

31.03.2019 1 z 5

Smrt před branami Smrt před branami Sabaa Tahir

Už dlouho se mi nestalo, abych knihu četla skoro tři týdny a ejhle, povedlo se mi to u mé oblíbené série :D
Začátek se neuvěřitelně táhl a zcela vážně jsem přemýšlela, že knihu odložím. Naštěstí situaci zachraňovala Helena, jejíž dějová linka mě nakonec donutila k dočtení a stala se oficiálně mojí nejoblíbenější postavou. Laia mě nějak zvlášť neuchvátila a Eliasova mi přišla vysloveně nudná. Budu doufat, že závěrečný díl bude mnohem lepší, jinak bych asi byla trochu zklamaná (i když posledních několik stran téhle knihy bylo celkem pecka).

27.02.2019 4 z 5

Polámaná loutka Polámaná loutka Amo Jones

V rámci vysokoškolské prokrastinace jsem se rozhodla pustit do druhého dílu téhle opravdu "velice zajímavé" série a světe div se, bylo to o něco horší než ten první. Každopádně nuda a škola jsou mrchy a já jsem knihu přečetla jen za pár hodin a k mému údivu až do konce.

SPOILER
Asi už jsem si zvykla, že postavy jsou stupidní, takže jejich chování mi bylo v tomhle díle tak nějak fuk.
Madison je v tomhle díle stejně hloupá jako v předešlém, ale jako prémie se jí začínají zdát opravdu "moc pěkný" sny a schytá pár modřin a kulku navíc. V knížce už se dokonce dostala ke dvanácté kapitole, takže jsem na tu šikovnou holčinu fakt hrdá.
"Králové" mi lezou pořád stejně na nervy a nově jsem se dozvěděla i jejich řádně ujetý příjmení. (Páni! Dokonce je autorka zmínila už na konci druhého dílu. Tímhle tempem se třeba na konci třetího dílu dozvíme i jejich oblíbený jídlo.)
Bishop je pořád stejně zahořklej (i když s tímhle jménem bych byla taky) a Nate se pravděpodobně zamiloval do Tillie, která je kdo ví kde. (A z toho, co zaznělo, tak hádám, že je těhotná.)
Autorka nám navíc naservírovala další klišé: "Seš adoptovaná", "Jsem tvoje dvojče", "Khales (žádná Daenerys) žije", "Kluk, co vypadá, že tě nesnáší, tě má ve skutečnosti moc rád", "Chci něco víc než jen sex", "Tvůj kluk zastřelil tvoji mámu" a tak dále.

P.S. Třetí díl už jsem rozečetla a jsem na to fakt zvědavá :D

20.01.2019 1 z 5

Stříbrná labuť Stříbrná labuť Amo Jones

OBSAHUJE SPOILERY!!

Co jsem to do háje právě přečetla?
Tak si to pěkně shrňme:
- jedna nesympatická, protivná, naivní, a očividně i dost houpá, bohatá pipka
- její dvě uhozený kamarádky: jedna nebohatá a promiskuitní, co se chová jako panna a druhá bohatá roznašečka drbů, co je panna, ale chová se jako děvka
- banda údajně hrozně zlých namachrovaných idiotů, co si hrajou na děsně záhadný, myslí si, že můžou všechno a pravděpodobně sežrali moudrost světa
- rodiče, co se v ději objeví asi dvakrát a to jen proto, aby vynadali svým dětem za pořádání párty a zase někam odjeli
- nadmíra opravdu velmi hloupých klišé: v dětství znásilněná holka, ztráta některého z rodičů, obrovské rodinné tajemství, sexy nevlastní brácha a dalších sedm sexy kluků - všichni jsou děsně tajemní, školní rivalka, záhadná kniha ukrývající pravdu o všem okolo, chcistebouspátalevynechámeztohocity, blbý jména a spousty dalších
- opravdu "mnoho" mně sympatických osob: slečna Wintersová, Nate, Tillie, Elena

Nejvíc ze všeho mě unavovalo, iritovalo, štvalo a vytáčelo do nepříčetnosti uvažování Madison, protože to probíhalo ve stylu:
"Ty jo, takže z té knížky se dozvím úplně všechno? Hustý... Ale protože jsem pitomá a mám málo času (musím se totiž snažit dostat do postele všechny kluky ze školy a mezitím se budu opíjet do němoty), tak si přečtu jenom tři kapitoly a pak budu na všechny naštvaná a budu na ně hystericky ječet, že nic nechápu."
nebo:
"Právě mi řekl, že mě chtějí zabít... Ale řekl to tak hezky. Jen mi u toho držel nůž pod krkem a vysmíval se mi do obličeje. Tak to bych na něj teď měla být milá a zase se s ním vyspat (samozřejmě bez jakýchkoliv citů)."

Bylo to hrozný a už to nechci nikdy v životě číst znovu. Ale protože jsem tak trochu šílená, tak mám v plánu si přečíst i ty další díly, jen abych si potvrdila, jestli to bylo opravdu tak špatný.

20.01.2019 1 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Tahle kniha patří mezi ty, do kterých se pozdě večer začtete, ačkoliv máte druhý den těžkou zkoušku, a ve tři ráno ji dočítáte s pocitem naprostého uspokojení. Najednou je vám nějaká zkouška totálně jedno, protože tahle kniha vám vykouzlí úsměv na tváři, ať o to stojíte nebo ne.

08.01.2019 5 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Buďme k sobě upřímní Pekelné stroje a úžasného Willa už nic nepřekoná i kdyby se autorka snažila sebevíc. To ovšem neznamená, že jim něco nemůže silně konkurovat, a to se Paní půlnoci rozhodně povedlo.
Velmi jsem si oblíbila tak trochu drzou Emmu, rozkošného Tavvyho, starostlivého Juliána a překvapivě i Dokonalého Diega. Jediná postava, která mi vysloveně vadila byl Kieran. Nevím proč, prostě mi byl nesympatický hned od chvíle, kdy se objevil poprvé.

06.01.2019 5 z 5

Není nic úžasnějšího než si na podzim přečíst celou sérii Harryho Pottera. Dělám to každý rok už od doby, kdy jsem tuto fantastickou sérii objevila u bratra v knihovně a neměla jsem nejmenší ponětí, co to vlastně je za knížky.
Nad Harrym bych se mohla rozplývat dlouhé dny a hodiny, ale stejně bych nedokázala vyjádřit, jak moc je tato série dokonalá. Díky Harrymu se ze mě stala vášnivá čtenářka, takže jsem J. K. Rowlingové vděčná, že tuto sérii napsala a já díky ní pronikla do úžasného světa knih. Děkuju

02.11.2018 5 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

Do hodnocení téhle knihy se mi vůbec nechtělo, jelikož byl Easton mojí oblíbenou postavou této série. Nakonec jsem se rozhodla, že budu hodná. Přivřela jsem obě oči a dala knize průměrné hodnocení, což je dle mého názoru víc než si kniha zaslouží.
Na můj vkus bylo toho "dramatu" až příliš. Ať už s Felicity, Stevem nebo s panem Wrightem, jehož jméno jsem se ani nesnažila zapamatovat. Hartley mě tak 80% knihy neuvěřitelně štvala a o Eastonovi radši ani psát nebudu.
Po minulém díle jsem upřímně zklamaná a doufám, že pro dobro nás čtenářů, už autorky žádné další pokračování nechystají. (Zas na druhou stranu, kdyby se nějaké objevilo, tak předpokládám, že budu tak zvědavá, že si ho stejně přečtu.)

SPOILER: Konec knihy mi přišel jako jedno obrovské klišé "a žili šťastně až navěky", což chápu, že je u knih tohoto stylu žádoucí, ale buďme trochu objektivní - kolik lidí se v dnešní době žení nebo vdává před 20. rokem života, ať jsou sebevíc zamilovaní?

04.09.2018 3 z 5