evaval evaval komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Opravdu skvěle napsané. Kniha vás chytí a nepustí. Ale není to jednoduché a veselé čtení. Autorka opravdu umí vtáhnout do děje, postupně rozplétat příběh a chytit čtenáře za srdce. A ten závěr, vyrazil mi dech.

18.04.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Opravdu skvělé čtení, po dlouhé době kniha, která je jiná, než ostatní. Spousta přírody, nevšední příběh. Doporučuji.

Víťazi Víťazi Fredrik Backman

Opět skvělé čtení, které vám dá vše, co jsme u autora zvyklý. Chvíli se usmíváte, chvíli pláčete a nepochopitelně kroutíte hlavou "proč". Moc hezky napsané, spousta příběhů, spousta postav v malém městečku, vřele doporučuji. Pokud se vám líbily předešlé knihy, budete spokojeni a přesto, že je kniha opravdu dlouhá, nebudete chtít, aby skončila. Za mě plný počet hvězd.

24.01.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Skupinka přátel se vydá na netradiční dovolenou do Beskyd na zrenovovanou chatu. Těší se na dobrodružství, které je čeká. To co přijde, jim všem vyrazí dech. Ze stránek je cítit plíživé tiché zlo, které nás nutí číst dál a dál a stále přemýšlíme, o co vlastně v lese jde. Je to něco nepřirozeného, nebo za tím někdo stojí, co se to tam děje? Dávám pět hvězdiček a jsem ráda, že jsem na knihu narazila. Kdo má rád napětí a záhady, směle do toho. Na víc je to z českého prostředí, což jsou za mě body na víc. Čtení jsem si moc užila.

17.02.2022 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Byla to moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Skvěle napsané, užila jsem si to. Těším se na další.

16.09.2021

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Kniha se četla velmi dobře a za české prostředí od české autorky dávám velké plus. Za mě to horror nebyl, ale super čtení.

30.07.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Na to že je to prvotina autorky, tak super čtení. Moc se mi kniha líbila a jsem moc zvědavá, na co se dál můžeme těšit. Skvělé čtení.

30.07.2022 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Skvělé napsaná kniha, doporučuji. Ale není to jednoduché čtení. Současnost se prolíná z minulostí, součástí knihy spoustu dokumentů z archivu.

30.07.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Autorka knihy pochází z vesnice v Brdech, vystudovala knihovnictví a k napsání tohoto románu ji inspirovala vražda spisovatelky Simony Monyové.
Hlavním tématem knihy je domácí násilí, které ve většině případů zůstává před svým okolím dlouho bez povšimnutí. Ten kdo má být ve vztahu oporou se stane trýznitelem, pomocí strachu si udržuje svoji moc a ovládá druhého člověka. Všechno se děje beze svědků za zavřenými dveřmi, protože pachatel je skvělý manipulátor a má dvojí tvář.
Tohle zažívá hlavní hrdinka románu Kateřina, která se svým budoucím manželem Albertem seznamuje v době svého studia na konzervatoři, kdy si přivydělává jako recepční v hotelu. Tam se taky potkává s Albertem. Nejdříve ji jeho zájem o její osobu překvapuje, protože Kateřina je obyčejná a ničím zajímavá holka. Albert ji začne nosit květiny, dárky, pozve ji do divadla. Kateřina nerozumí a nechápe, čím si všechno tohle zasloužila a proč právě ona, protože Albert je sebevědomý, úspěšný a finančně zajištěný muž. Postupně se pro ni stane oporou a je vždy na blízku, když se ji něco nedaří. Vše okamžitě dává do pořádku a nic pro něj není problém. Aniž by si všimla, jak všechno do sebe zapadá, jak kolem ní spřádá své sítě, začne u něj bydlet, záhy otěhotní a za Alberta se provdá. Teď může začít ten skvělý život se skvělým sebevědomým mužem...
Jenže opak je pravdou, kvůli těhotenství Kateřina studium hry na klavír na konzervatoři nedokončí a začíná žít Albertův život. Ocitá se ve zlaté kleci, nesmí projevovat svůj názor, k ničemu se vyjadřovat, na klavír už dávno nehraje. Mají postavený krásný dům, na skvělém místě, který je precizně zařízený a reprezentativní. Má své auto, spoustu oblečení, šperků, a hlavně úspěšného muže, který je schopen všeho. Že by někam šla sama, o tom nemůže být ani řeč. Albert dohlíží na vše co dělá a má každý její krok neustále pod kontrolou. Přesto, že má zdánlivě všechno, nemá vlastně nic.
Takhle si svůj život nepředstavovala, jediné, na čem ji v životě záleží jsou její děti, které nade vše miluje. Už dávné ví, že její manžel je manipulátor, tyran a psychopat. Ale může být i vrah? Kam až je schopný zajít a co všechno je ona schopná vydržet a obětovat? Ze zoufalství si začne psát v počítači deník, který nazve "Nepečené dezerty". Je jí jasné, že manžel takovýto soubor kontrolovat nebude, že mu to nebude stát za jeho drahocenný čas. Píše o všem, co ji potkalo, svěřuje se, jak je pro ni každý den utrpením. Tohle psaní ji mělo umožnit všechno její trápení vydržet a jednoduše přežít, ale odstartuje nevyhnutelné.

"Prosím" zaštkala jsem.
"Klekni si, jak jsem řekl" nařídil a zbraň opřel o mou tvář. Poslechla jsem ho.
"Tak je hodná". Bylo to ponižující! Když pes viděl, že padám k zemi na jeho úroveň, vyskočil.

Román je skvěle napsaný, užívala jsem si každou stránku. Děj je přímočarý, střídaní kapitol ze současnosti a minulosti zrychluje tempo vyprávění a nutí čtenáře číst stále dál. Kniha mi nedala vydechnout až do svého dramatického konce a celu dobu jsem si moc přála, aby Kateřina v sobě našla sílu. Je totiž jen otázkou času, kolik je člověk ochoten zaplatit, kde má své pomyslné dno, které mu umožní se odrazit a znovu nadechnout.
Je tady další skvělá kniha české autorky z nakladatelství Moba.

07.04.2022 4 z 5

Vražedné pohádky Vražedné pohádky Andreas Gruber

Tak to teda bylo počteníčko. Nejsou vraždy, jako vraždy, tady se autor vyřádil, že se mi chvílemi obracel žaludek. Bylo to drsné čtení, říkala jsem si, kam až se dá zajít. Tady to bylo hodně daleko.

29.12.2022 4 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Zajímavé čtení a pátrání po minulosti, chvílemi bych hlavní hrdince doporučila jít dál. Nesnažit se najít pravdu a pochopit, co se stalo. Nechat některé věcí spát. Škoda konce, čekala jsem, že se dozvím víc, ale tak to v životě chodí, zkrátka někdy nepřijde to, co bychom očekávali nebo chtěli. Čte se velmi dobře.

29.12.2022

Kdosi buší na dveře Kdosi buší na dveře Håkan Nesser

Čekala jsem, že otvírám román - a dostala jsem tři skvěle napsané povídky, plné tajemství, zvratů a překvapení. Nejedná se o klasické detektivní příběhy, které postupně rozplétá vyšetřovatel a zavede vás až na samý konec příběhu. Spíše jde o sondu do lidských duší, kdy hlavní postavy hledají své místo v životě, přemýšlí o tom, jestli můžou dostat víc, jestli se jejich život ubírá tím správným směrem. Všichni mají jedno společné, v okamžiku, kdy se rozhodnou vybočit ze svých zaběhnutých kolejí se jejich život rozběhnou zcela odlišným směrem, než by čekaly.
V první povídce je hlavní hrdinkou Anna Kowalská, která si žije svůj poklidný život se svým manželem. Každý den má svůj řád, přesně ví, co ji bude čekat po příchodu do práce, co bude dělat, až se vrátí domů. Až jednou se všechno změní. Rozhodne se zvednout obálku, která leží přesně uprostřed mezi dvěma byty, jejich a bytem sousedky. Na dopisu není žádné jméno, žádná adresa, jen malé srdíčko v rohu, které slibuje mnohé. Dopis může být jak pro ni, tak pro sousedku, stejně tak může jít jen o náhodu. Anna se rozhodne dopis zvednout a přesvědčí sama sebe, že je určený pro ni.
Její sousedka je o 10 let mladší než ona a nápadníků má více než dost, o tom je Anna přesvědčená. Často viděla různé muže, kteří k ní přicházeli. To byl možná i důvod, proč se rozhodla, že dopis zvedne a odnese si ho domů. K Anně totiž přicházel pouze její manžel z práce - majitel poloviny továrny na lepenku. Postupem času si Anna uvědomuje, že ji víc těší, když manžel do práce odchází, než když se vrací. To je její realita desetiletého manželství bez dětí. Její manžel je spolehlivý, o 7 let starší muž, který ji finančně zajistil, ale jak běžel čas, stále více si uvědomovala, že není šťastná. Vzpomínala na dobu, kdy se jako svobodná dívka rozhodovala mezi vzrušujícím a nejistým životem se svým učitelem tance, nebo s mužem, který ji umožní stát se ženou v domácnosti, starat se o ně, následně o děti a časem se vrátit do práce na zkrácený úvazek, jen aby se doma nenudila. Zvítězil rozum a ona se stala manželkou nudného Herberta a protože děti za celých deset nepřišly, pracuje jako úřednice ve školní kanceláři. Není nespokojená sama se sebou, se svou prací, je nespokojená se svým životem, lépe řečeno s životem se svým manželem. Proto se jednoho dne rozhodla zvednout dopis, který ležel kousek od dveří jejich bytu. Od té chvíle se její život začal ubírat zcela jiným směrem a nabral nečekané tempo.
Ve druhé povídce se seznámíme s mužem, který žije sám a živí se překladem knih. Jeho život má přesný řád, práce na překladu, práce okolo domu, péče o koně. Pravidelně jezdí autobusem za nákupy potravin. V autobuse si všimne mladé, osamělé dívky. Pokaždé sedí na stejném místě, čte knihu a působí ztraceně a uzavřeně. Oba mají svůj život, své problémy a své starosti. Jednoho dne ale muž vybočí ze svého zaběhnutého režimu, rozhodne se vystoupit na stejné zastávce jako dívka. Už ji totiž nějakou dobru v autobuse neviděl a má obavu, že se ji mohlo něco stát. Od té chvíle se všechno změní, pro ně oba.
Třetí povídka je o Judith, o tom, jak jednou v noci někdo zabuší na její dveře a ona se je rozhodne otevřít. Je o dávném zločinu a hlavně o její dceři Noře, která chce znát, kdo je její otec.
Všechny tři povídky se mi moc líbili, byly skvěle napsané. Nejedná se o knížku, na kterou hned zapomenete, věřte, že všechny příběhy budete mít ještě dlouho v hlavě a budete o nich přemýšlet. Vřele doporučuji toto čtení od nakladatelství Moba.

26.11.2023 5 z 5

Nové nebe Nové nebe Margit Steinborn

(SPOILER) Knih vyprávějících o válce už bylo napsáno mnoho a spousta jich ještě bude. Jedno mají společné, jsou plné lidského utrpení, strachu a smrti. Tato kniha nám válku ukazuje hned z několika stran. Nejen ze strany utlačovaných, zejména Židů, kteří byli postupně zbavováni veškerých svých práv, pronásledováni a deportováni, museli prchat ze svých domovů, skrývat se ve sklepích. Postupující tažení Německa Evropou sledujeme i z pohledu obyčejných německých rodin, které o žádné válčení a prosazování nadřazené árijské rasy vůbec nestály. Všem lidem válka přinesla jen bídu, strádání a každá rodina přišla o některé své členy. Celé válečné tažení sledujeme také z pohledu prominentní německé rodiny a vysoce postaveného úředníka.
Příběh začíná v roce 1932, kdy se seznamujeme s mladou německou židovkou Hannah Rosenbergerovou žijící v Berlíně. Hannah pracuje jako učitelka hudby, mimo výuku ve škole vyučuje i několik dětí hru na housle soukromě. Jedním z jejích žáků je i Linda Hagenová pocházející z významné berlínské rodiny. Hannah je velmi nadaná a své nadšení pro hudbu umí svým žákům předat. Nejinak tomu je i u Lindy, která svou učitelku má velmi ráda a pod jejím vedením dělá velké pokroky. Hannah s postupující nadvládou nacistů přijde o své místo ve škole, postupně ztrácí i své soukromé žáky, Linda si ji jako učitelku prosadí a nechce se jí vzdát. Hannah stále dochází k ní domů a dává jí hodiny. Tam se seznámí i s jejím bratrem Petrem Hagenem, budoucím právníkem. Vzhledem k postavení své rodiny je Petr předurčen k velké kariéře. V těchto neutěšených časech Hannah a Petr k sobě postupně najdou cestu a zjistí, že jsou jak dvě půlky skládačky, které do sebe zapadají. Skvěle si rozumí, veškerý možný čas tráví společně. Jenomže válka postupuje a situace Židů nejen v Německu je každým dnem horší a horší. Oba mladí lidé stále doufají, že pro ně existuje možnost, jak spolu sdílet budoucnost, ale válka je nemilosrdná. Jednoho dne se Hannah chystá Petrovi sdělit, že už nejsou jen oni dva, ale budou tři. Bohužel ve stejný den se Petr pod tlakem své rodiny s Hannah rozchází a ta zůstává na všechno sama. Velkou oporou se jí stane sousedka paní Bergmannová, která ji podá pomocnou ruku a stanou se z nich blízké přítelkyně. Ta pomáhá nejdříve Hannah, později i její dcerce Melině. Protože válka postupuje rychle, přesvědčí Hannah, aby se svou dcerou odjela k její známé na venkov a tam se pokusily válku přečkat. V Berlíně by zůstat jako Židovky nemohly.
Hannah čeká náročná cesta s malou dcerou do neznáma. Nakonec se společně usadí na odlehlém statku na venkově a lidé, kteří tam žijí se pro ně stanou oporou i novou rodinou. Válka je ale všude a postupně semele všechny, kteří ji přijdou do cesty.
Celý děj sledujeme očima nejen Hannah a její dcery Meliny, ale také všech obyvatel na statku. Válka poznamená každého, projdeme peklem koncentračního tábora, společně s mladými muži narukujeme na frontu, někteří se nevrátí, jiný budou zraněni, nebo skončí v zajateckých táborech. Kolik z nich se vrátí domů? Setkají se ještě po válce? Dozví se Petr, který za války dělá kariéru jako vysoce postavený zaměstnanec říšského ministerstva, že má dceru a uvědomí si, čeho se stal součástí? Je pro něj ještě cesta zpátky? Existuje pro všechny budoucnost? Kniha je krásným vyprávěním o lidské touze, odvaze a nezdolnosti. Já dávám 5/5 a vřele doporučuji tuto knihu z nakladatelství Moba.

14.05.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Za mě skvělé čtení. Ze života, kdo má děti, ve spoustě pasážích se najde a řekne, ano tohle znám, takhle to u nás taky bylo a přesně víte, jak se hlavní hrdina v dané chvíli cítí. Užila jsem si to a už teď se těším na další autorův příběh. Moc hezké čtení. Za mě plný počet hvězd, autor mě prostě baví a ještě mě nikdy nezklamal.

Billy Summers Billy Summers Stephen King

King mě prostě baví. Ano, nebylo tam nic hororového, ale já jsem byla spokojená. I pasáže z války mě bavily. Ale přála bych si jiný závěr. Za mě autor prostě umí, jeho knížky mě baví, postavám věřím všechno, byla jsem spokojená.

29.12.2022 4 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Právě jsem knížku dočetla a musím říct, že je opravdu skvělá. Je fakt, že je v ní celkem dost postav a spoustu odboček. Ale finále bylo skvělé! Čtení jsem si užila a věřím, že se od autora dočkáme ještě velkých věcí! Dávám plným počet hvězd a už teď se těším, co dalšího autor napíše.

07.12.2022 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

King prostě nezklame. Četla jsem každou volnou chvilku a nemohla se odtrhnout. Skvěle napsané, parádně propracované postavy, prostě zážitek.

06.10.2021

Misery Misery Stephen King

Doporučuji, nemám co vytknout a kniha je skvělá!

06.10.2021

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

Moc hezké čtení, co vás chytí za srdce. Protože nejsou to oči, kterými vnímáme, ale naše srdce. Na něm záleží, jaký bude náš život.

29.12.2022 5 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Stanice odložených lásek

Děj knihy se odehrává z velké části na vesnici a je příběhem dvou kamarádek Laděny a Kamily, s kterými se seznamuje v srpnu roku 1972, kdy se Laděna chystá vdávat. Všechno je naplánované, zařízené, celá rodina přijela slavit. Bohužel ženich na svatbu nedorazí. Cokoliv slavit a tím na sebe upozorňovat okolo srpna se mu nevyplatilo. 21. srpen je pro všechny obyvatele Československé republiky od roku 1968 velmi významné datum. V roce 1972 to bylo už čtvrté výročí od ruské okupace Československa, oficiálně se v té době říkalo "Bratrská pomoc". V této době si málokdo dovolil slavit, pít, i mluvit hlasitě se nevyplácelo, protože tohle všechno mohlo být bráno jako provokace a následovat mohlo zatčení a vězení těch, kdo se provinili. Proto se ženich Laděny na svou svatbu nedostavil a nedal o sobě vědět. Byl na zapíjení svobody zatčen a následně odsouzen na několik let. Bohužel tohle všechno se všichni dozvěděli pozdě a Laděna si musela projít peklem. Na úřadě všichni dlouho čekali a věřili, že se ženich ukáže a že se jen z nějakého důvodu trochu opozdil. Byly to náročné chvíle pro všechny, o to těžší situace to byla pro Laděnu, protože na malé vesnici zná každý každého a všichni brzo věděli všechny podrobnosti týkající se její nepovedené svatby. Celá situace byla o to horší, že Laděna byla těhotná a zůstala tak na všechno sama jako svobodná matka. Její otec ji to nikdy neodpustil a taky denně v jeho očích četla, co si o tom všem myslí. Laděna musela zůstat bydlet u rodičů v malém domku s dalšími svými sourozenci. Každý se musel kvůli ní uskromnit.
V tomto těžkém období je Kamila své kamarádce velkou oporou. Ale nemá taky na růžích ustláno. Je sice dcerou ředitele místní vesnické školy a dalo by se předpokládat, že kromě těhotné kamarádky bez ženicha nic jejímu štěstí v životě nebrání. Opak je ovšem pravdou. Přesto že se velmi dobře učí, moc ráda čte a má všechny předpoklady ke studiu, tohle ji není dopřáno. A to z velmi prostého důvodu, bratr jejího otce emigroval do Anglie, kde pracuje jako lékař a posílá její nemocné matce v Čechách nedostupné zahraniční léky. Tohle všechno se v Československu netoleruje a Kamila se tak musí svých studijních plánů vzdát a dostane se "jen" na zdravotní školu.
S děvčaty prožíváme jejich každodenní starosti i radosti, dospívání a jejich lásky.
Tato kniha je skvěle napsaný příběh, který mi byl velmi blízký, protože jsem v tomto v tomto období stejně jako hlavní představitelky vyrostla a musím říct, že věrně popisuje život, jaký se v té době vedl.
Moc se mi líbily pasáže, kde se v knize popisují návštěvy strýce z Anglie, který občas přijel i svou anglickou manželkou a dětmi do Čech za rodinou na návštěvu. Na jedné takové návštěvě anglická teta popsala, jak na ni obyvatelé Československa působí.

"Vy Češi jste velmi militantní národ", řekla nečekaně teta, která sledovala zatáčející kolonu zelených vojenských náklaďáků.
Kamilu to překvapilo. "Militantní? To určitě nejsme! Proč si to myslíš?".
"Já si všimla už minule, vy velmi rádi... předvést se, ukázat... vaše armáda. Pořád je vidět na silnice. My určitě mít taky nějaká armáda, ale my nikdy ji nevidět".
Kamilu zvyklou na všudypřítomné vojenské kolony nikdy nenapadlo, jak musí takový pohled působit na cizince. Militantní národ...

Knihu doporučím všem, ať už jste v této době vyrostli tak jako já, nebo ji znáte jen z vyprávění. Bude se vám líbit, bude vás bavit a určitě si přečtěte i volné pokračování s názvem "Dokud se budeš smát", vše od nakladatelství Moba.

27.08.2022 5 z 5