essidaven essidaven komentáře u knih

Opět výborný počin z dílny pana Moravce. Byla jsem nadšená a nemohla se od knihy odtrhnout stejně jako od rozhovoru s kapitánem Heclem. Kvalita knihy je velkou mírou dána výběrem člověka, s kterým je rozhovor veden a to asi autor umí. Marek Dvořák má co vyprávět a zároveň prostřednictvím knihy dělá osvětu o první pomoci a to velmi zajímavě a srozumitelně. Navíc je tam i humor. Za mě plný počet.

04.06.2024 5 z 5

V knihovně je lev V knihovně je lev Michelle Knudsen

Knihu jsme s tříletou dcerou objevily v knihovně náhodou a měla velký úspěch. Četly jsme ji před spaním stále dokola. Příběh poučný, ale jednoduchý a hlavně to nebylo blbé, takže to neurazí ani dospělého. Navíc nádherné ilustrace!

04.06.2024 5 z 5

Co vás v dějáku nenaučili Co vás v dějáku nenaučili Markéta Lukášková

Knihu hodnotím kladně, ale s velkým ale. Záleží ke komu se kniha dostane. Jakožto učebnice poválečné historie, která se většinou nestíhá ve škole probrat, rozhodně neobstojí. Kniha vůbec nejde do hloubky, je to spíše takové klouzání po povrchu a pokud chce čtenář vědět více musí sáhnout po další literatuře. Na druhou stranu je zde historie druhé poloviny 20. století podána poměrně čtivě, i když to není veselé téma. Mohlo by mnoho lidí z generace, která nezažila komunismus, ponouknout alespoň k zamyšlení. Minimálně jim to trochu přiblíží dobu.
Jen si vlastně nejsem jistá,komu je kniha určena. Jakožto člověk, který o historii něco ví, jsem se trochu nudila, na druhou stranu, nevědět nic, hodně tápu. Většinou jsou události rychle odbyté nebo pouze zmíněné. Nakonec dávám vysoké hodnocení, protože kniha se snaží popularizovat historii a vzdělat nevědomé v našich dějinách, a to je hodně potřeba. Pokud člověk / národ nezná své dějiny, nemůže se z nich poučit. A to je důležité! A buďme rádi za to v jaké době žijeme!
Další věc je literární hodnota, dost často jsou opsány pasáže z Wikipedie nebo rozhovorů ČRo, což je smutné. Alespoň to mohla přeformulovat!

09.05.2023 3 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Skvělé odreagování! Přesně tento druh příběhu jsem nyní potřebovala, takže já jsem velmi spokojena. Jedna hvězda dolů je za velkou předvídatelnost příběhu. Po pár stranách tušíte s kým hlavní postava skončí v posteli a kdo bude ten nepříjemný záporák. Přesto jsem si čtení užila, příběh je odvyprávěný poutavě a tématika ohledně hlavní záhady byla celkem neotřelá. Také jsem uvítala, že ačkoli šlo o romantickou knihu, tak z dialogů nekapal cukr a obešlo se to bez teatrálních scén.

07.04.2022 4 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Khiha je bezesporu zajímavá, ale především zobrazovaným tématem, forma a jazyk byl trochu horší. Kniha je dost rozvleklá a popisná, např. kapitola o návštěvě amerického basketbalistky mě vyloženě nudila. Spousta informací se zbytečně opakuje. Jinak velmi cenný pohled do poměrů v KLDR. Kniha předkládá informace, ale nesoudí a nechává čtenáře udělat si svůj vlastní názor. Nejdřív kroutite hlavou, jak je možné, že se ten režim ještě nezhroutil a vzápětí vám dojde, že ten šílenec to má promyšlené a pevně v rukou. Vlastně smutné čtení. Ale knihy Niny Špitálnikové mě oslovily více.

03.06.2021 4 z 5

Život s korunou Život s korunou Kamil Rodan

Sice už během čtení se mi matlala všechna jména a osudy panovnic a princezen dohromady, přestože jsem se snažila dohledat v prvním díle rodovou návaznost na tam uvedené korunované hlavy, ale bavilo mě to. Asi si z toho nebudu nic pamatovat, ale v danou chvíli mě bavilo to číst a to je důležité. Takže vzhůru na třetí díl.
Jen malá výtka k chaotičnosti medailonků, nenašla jsem ve výběru postav žádný klíč, ani chronologický, ani geografický nebo rodový. Možná by mi z toho utkvělo více, kdyby to mělo nějaký řád. V prvním díle čtu o dceři a v dalších teprve o babičce nebo matce. Chce to hodně se soustředit a také jsem stále listovala na stránky s uvedenými příbuznými té dané šlechtičny. No, mám v té evropské aristokracii bordel, ale ty knihy jsou super:-) Velmi inspirativní osudy neuvěřitelně silných žen. To umění snášet rány osudu s grácií je asi nějak zakódované v modré krvi. Ale ocenila jsem i příběhy aristokratek, které byly tzv. černé ovce rodiny.

30.10.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Nemůžu si pomoct, ale knihy Darcy Coates mě baví číst. A to i přes hloupé konce nehodící se k žánru knihy, a naprosto přemrštěné zombie blbosti a občas i nelogičnosti v zápletce. Ano, jedná se o lehčí literaturu. Nic extra promyšleného, ale atmosféru starých sídel umí autorka vystřihnout věrně. A její knihy jsou dost čtivé, většinou se nelze odtrhnout, i když nevěřícně kroutím hlavou nebo tuším, v čem, že to "tajemství" spočívá.
Vzpomínám si, jak jsem v pubertě s nadšením louskala uzounké knížečky ze série "Stopy hrůzy". Tak troufám si říct, že DC je o několik levelů výše, ale bohužel to dost zabíjí těmi neuvěřitelnými konci. A v případě Craven Manoru je ten konec až nechutně happyendovský (jako ve všech jejích knihách). Hororová zápletka o brutální vraždě pak vyznívá dost do prázdna.

30.10.2020 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Četla jsem před nějakou dobou, vím, že mě kniha bavila, ale přesto něco chybělo. Možná jsem jen měla opravdu divný pocit ze Sářina příběhu, protože je tak beznadějný. Něco mě nutilo číst pořád dál, ale rozuzlení nemělo takový wow efekt, jaký jsem čekala. Ale určitě dám autorce ještě šanci.

30.03.2020 4 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Kniha byla skvělá, dokonce myslím, že ještě povedenější než první díl. Nebo to možná bylo proto,že jsem postavy již znala. Autor tolik nepřeskakoval jako v předchozí knize, takže to nebylo tak chaotické. Charaktery vykreslil výborně, příběh je velmi uvěřitelný, díky tomu, že postavy mají své kladné i stinné stránky, jako v reálném životě. To co mi opravdu vadilo byl konec. Naznačení, co se do budoucna stane čtyřem kamarádům, stejně jako v prvním díle se mi prostě nelíbilo. Ne že by to bylo špatně napsané, jen jsem prostě takový konec nechtěla! Jako proč? Myslím, že to nebylo nutné.

05.09.2019 4 z 5

Tomík na cestách Tomík na cestách Tomáš Vejmola

Parádní cestopis! Je psán velmi příjemnou formou, není tam zdlouhavý popis cesty nebo nudná omáčka, ale pouze vtipné i absurdní historky z cest, přesto má kniha hlavní "dějovou" linku. Tomík umí situaci krásně vykreslit, pochechtávala jsem se nahlas. Velmi doporučuji:-)

15.08.2019 5 z 5

Znamení hada Znamení hada Hana Marie Körnerová (p)

Kniha pěkná jako vždy u této autorky. Akorát bych se klidně obešla bez pokračování Célinina osudu, ten mě až tak nezaujal. Více mě bavilo vyprávění o kořenářce a jejím synovi. Oceňuji, že ne vše bylo růžové, ale příběh byl opravdu ze života. Docela ráda bych si přečetla Brianův příběh, ten zavání dobrodružstvím více:)

20.06.2019 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Takový průměr v žánru. Je to dobře napsané, to ano, jen mě to zas tak moc nenadchlo. Možná kazilo dojem to, že manželovo tajemství bylo odhaleno už asi po 100 stranách a pak to bylo takové plácání na místě. Závěr zase trochu zvedl napětí, ale nejsem si jistá, zda sáhnu po další autorčině knize.

24.05.2019 3 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Čekala jsem trochu více díky vysokému hodnocení, které autorka sklízí zde na databázi. Příběh bych zkrátila asi tak o polovinu. Celkem se toho v knize moc nestalo a první část byla vyloženě rozvleklá. Oceňuji vyprávění z pohledu třináctiletého kluka, které se mísí s pohledem "vypravěče". Ale k dočtení knihy jsem se musela vyloženě nutit, na toto téma existuje mnoho lepších knih.

23.04.2019 2 z 5

Světla zimní noci Světla zimní noci Pam Jenoff

Knihu jsem bohužel nedočetla, asi v půlce jsme to vzdala. Zprvu to bylo zajímavé, ale ač mám ráda lidské příběhy z války, tento mě vůbec nezaujal. Styl psaní byl opravdu nudný a ani postavy nebyly vykresleny moc zajímavě, třeba se ke knize někdy vrátím..

19.03.2019

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

Nebylo to tak blbé, jak jsem čekala:) Myslela jsem, že to bude více prostoduché, ale je to celkem příjemná oddechovka a občas i s docela vtipnou hláškou. Nic objevného a nijak skvěle napsané, ale něco mě nutilo číst dál, možná dám šanci i druhému dílu. Ale některé slovní obraty tahaly za uši a děj byl trochu chaotický. Také mě zarazilo, jak "veřejně" hlavní postava komunikuje s mrtvými, proplouvá nevysvětlitelnými situacemi a nikdo jí ještě nezavřel do blázince, čekala jsem více utajování. A také bych se obešla bez neustálého popisování, jak jsou všichni ti policajti fešáci atd.

28.02.2019 3 z 5

Dům stínů Dům stínů Pamela Hartshorne

Tak toto mě fakt bavilo! Můj oblíbený námět s prolínáním dvou časových rovin a tajemno starého domu a ještě to bylo svižně napsané, stránky ubíhaly úplně samy. Jasně, nic objevného se nekonalo, po pár kapitolách jsem tušila hlavní zápornou postavičku (a že mi lezla na nervy!), ale ráda jsem dočetla s příjemným napětím a očekáváním do konce. Prostě ta kniha nešla odložit, autorka mě opravdu vtáhla do děje:)
Také se mi líbila plynulost děje, kdy minulost přecházela v současnost a naopak v jakémkoliv okamžiku, většinou to u těchto knih bývá na střídačku po kapitolách, jako by to byly dva propojené romány, toto bylo ucelenější. Už se těším na další knihu od této autorky.

19.02.2019 5 z 5

Tak místy jsem se i zasmála, ale už to není stejné jako první díl, vlastně to o Aristokratce vůbec nebylo...trochu zklamání

23.11.2018 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Pokud by to byla první kniha, která by se mi dostala od pana Hartla do ruky, myslím, že bych byla nadšená. Jelikož jsem četla všechny knihy předchozí byla pro mě tato trochu zklamáním. Napsané je to samozřejmě dobře, čtivé to je také, postavy vykreslené uvěřitelně, ale něco tomu chybělo. Bylo tak nějak o ničem. Asi od půlky knihy jsem si říkala, že mě vlastně ani moc nezajímá, jak to celé dopadne. Byl to takový exkurz do jednoho roku života několika vzájemně propojených postav, ale jinak nic zásadního, některé momenty úsměvné, ale pro mě tentokrát málo. 3 a půl *.

13.11.2018 4 z 5

Náhle, sami Náhle, sami Isabelle Autissier

Poměrně zajímavě a drsně vykreslené pocity dvou lidí, kteří se ocitli v boji o přežití. První polovina knihy byla zajímavá, ale druhá, po návratu, již méně. Co si budeme povídat, moc veselé čtení to není.

26.10.2018 3 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Nejprve jsem viděla film (byla jsem zvědavá, když film s touto tématikou dostal Oscara a na další byl nominován). Ale myslím, že knihu nevystihl přesně a tak do hloubky, ale tak už to s knižními předlohami bývá. Knihu se mi vůbec nechtělo dočíst, protože byla tak dobře napsaná. Hodně se mi líbil jazyk a styl autora. Velmi hutný, poetický i filozofický zároveň. Atmosféru ospalých letních odpolední v Itálii autor vystihl velmi věrně a příběh byl téměř dojemný, na konci mi bylo Elia až líto. Akorát některé scény na mě byly trochu moc ve stylu "příliš mnoho informací, obešla bych se bez nich":).

13.09.2018 4 z 5