Život s korunou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Byly mladé, krásné a svět je miloval. I tímto způsobem by se daly s trochou nadsázky popsat hrdinky knihy, kterou právě držíte v ruce. Lesk královských dvorů a výjimečnost jeho obyvatel přitahovala od pradávna zvědavost všech, kterým byl tento svět bohatství a pompy zapovězen. Není tedy náhoda, že exkluzivita prostředí evropské aristokracie 19. a 20. století vytvořila mýtus o zcela výjimečných lidech, jejichž životní styl a osudy se vymykaly a vymykají chápání prostého člověka. Úkolem této knihy je dokázat pravý opak tohoto dnes již vžitého klišé a při procházce jednotlivými evropskými monarchiemi ukázat na životních osudech žen, které se pohybovaly v bezprostřední blízkosti královských trůnů, nebo na ně dokonce usedly, jak moc se jejich osudy podobají životním cestám každého z nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391891/big_zivot-s-korunou-GHK-391891.jpg 4.727
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Život s korunou

4444913
26.09.2021

Dám pět i když mám malou výhradu tradičně k Dianě.Evina ve svém příspěvku hezky popisuje rozdíly mezi manžely ap.ovšem tradičně se většinou všichni koupou v Charlesově nevěře ale že k ní došlo až po několika Dianiných výletech na druhou stranu manželského plotu jakoby nevadí.Kamil Rodan má pro ni slabost taky ale poslední dobou už trochu změkl,nedávno dokázal připustit i to že sama dělala pro novináře divadlo a že to s tím pronásledováním nebylo až tak horké.Beru to jako světélko na konci tunelu a dávám plný počet,k ostatním nemám nejmenší výhrady,možná je to tím že nepochází z érypop-kultury nebo jak to nazvat a tak jejich osudy neprovází taková přemíra publicity a snad i hysterie.

Evina.Cetba
18.06.2021

Deset evropských aristokratek 19. a 20. století, které se pohybovaly v bezprostřední blízkosti královských trůnů, nebo na ně dokonce usedly:
1. Francouzská císařovna Evženie (1826 – 1920), ráda vládla, manžel Napoleon III
2. Pruská a německá princezna Viktorie (1866 – 1929) nepříliš šťastná, nemilovaná a naivní
3. Lichtenštejnská princezna Alžběta Amálie (1878 – 1960), zámek Velké Losiny, automobilismus
4. Nizozemská královna Vilemína ( 1880 – 1962), sebevědomá, autoritativní vládkyně, manžel upozaděný, ve stáří předala dceři vládu a pak odešla do ústraní
5. Švédská královna Louisa ( 1889 – 1965), byla moc elegantní a uměla se chovat, dlouho se nevdávala, po sňatku vlastní děti neměla, vychovávala děti svého manžela
6. Rakouská císařovna Zita ( 1892 – 1989), ta si vzala Karla I., měli spolu 7 dětí. Manželé nebyli by špatní vládci, ale ani nejstarší syn Otto se už císařem nestal, měli velkou smůlu na dobu, která většině evropským aristokratům nepřála a lidé je chtěli odstavit od moci. Manželé měli strach, aby nedopadli jako Romanovci, věčné stěhování a hledání útočiště ve složité době, ostatní se báli, aby neuplatňovali své nároky, existenční potíže, záviseli na druhých příbuzných… Karel brzo zemřel a Zita se o děti starala sama.
7. Monacká dědičná princezna Charlotta ( 1898 – 1977), nebyla mi příliš milá, její matka byla tanečnicí v šantánu a přitom se později vytahovala na Grace Kelly, kvůli tomu, že je G. pouhou bývalou herečkou.
8. Norská princezna Marta (1901 – 1954), manžel norský král Olav V.
9. Nekorunovaná belgická královna Lilian (1916 – 2002), vzala si krále, ale zůstala jenom princeznou, nechtěla se tlačit dopředu kvůli "poddaným", kteří měli v oblibě první manželku, která zemřela při autonehodě. Lilian patřila mezi moje oblíbené představitelky monarchie, sympatická.
10. Diana, princezna z Walesu (1961 – 1997), trošku z jiného úhlu pohledu než jak jsem znala z TV a časopisů. Neutralita k oběma manželům a obou stranám mince. Lidmi milovaná Diana nebyla příliš vzdělaná, sice hezká, navenek plachá, působila skromně, pocházela z váženého šlechtického rodu, jinak obyčejná, měla bulimii, britský korunní princ Charles rád filozofoval, ona na intelektuální rozebírání nebyla. Přitahovala ho zpočátku, ale vůbec se k sobě ani povahově nehodili. Vzdorovitá Diana (chtěla si svoje prosadit vzdorem, byť i oprávněné požadavky. Odsuzování honů na zvířata nebo vymezování se proti manželově nevěře, s tím třeba sympatizuju, ale uměla se ohrazovat nevhodným způsobem, agresí a stejně si nic neprosadila). Její tragický konec (manželství i celého života) máme ještě všichni v živé paměti.

Spisovatel Kamil Rodan píše dobře, hezky a snadno se mi tato série o monarchii četla. Chválím ho i za bezva nápad věnovat se princeznám a královnám, většinou se na ně zapomíná. Většinou známe když už tak krále, málo nebo vůbec jejich manželky, zvláště ty z hlubší historie.


Kaja1
21.01.2021

Tak jsem dočetla druhý díl a jestli vás jenom trochu baví historie, pusťte se do čtení, nudit se nebudete. Poznáte, že I šlechtičny jsou ženy, které mají stejné starosti I radosti jako my, ale hold někdy jim život nadělil nelehký osud a jsou více na očích. Jen ta manželství u nás nejsou domluvená, ale mnohdy dopadnou stejně.Někdo tady napsal, že řazeni je chaotické, to však není pravda, panovnice jsou řazeny dle roku narození, a protože každá z nich měla měla jinou délku života, může se to chaotické zdát.

Jacinda123
21.12.2020

Lepšie ako prvý diel. Menej portrétov a podrobnejšie spracované.

essidaven
30.10.2020

Sice už během čtení se mi matlala všechna jména a osudy panovnic a princezen dohromady, přestože jsem se snažila dohledat v prvním díle rodovou návaznost na tam uvedené korunované hlavy, ale bavilo mě to. Asi si z toho nebudu nic pamatovat, ale v danou chvíli mě bavilo to číst a to je důležité. Takže vzhůru na třetí díl.
Jen malá výtka k chaotičnosti medailonků, nenašla jsem ve výběru postav žádný klíč, ani chronologický, ani geografický nebo rodový. Možná by mi z toho utkvělo více, kdyby to mělo nějaký řád. V prvním díle čtu o dceři a v dalších teprve o babičce nebo matce. Chce to hodně se soustředit a také jsem stále listovala na stránky s uvedenými příbuznými té dané šlechtičny. No, mám v té evropské aristokracii bordel, ale ty knihy jsou super:-) Velmi inspirativní osudy neuvěřitelně silných žen. To umění snášet rány osudu s grácií je asi nějak zakódované v modré krvi. Ale ocenila jsem i příběhy aristokratek, které byly tzv. černé ovce rodiny.

MarianVeverka
17.07.2020

Ďalšie pútavé čítanie voľného pokračovania knihy "Život s korunou" o živote nie len v lesku, ale často ťažko osudom skúšaných žien v najvyšších kruhoch aristokracie. Autor podrobne rozoberá a popisuje každý jeden príbeh. K tejto knihe sa čitateľ môže vracať kedykoľvek. Ďakujem autorovi, za ďalšiu unikátnu knihu do mojej zbierky.

tittanie
17.07.2020

No asi jsem čekala více román, ale i tak se mi kniha líbila. Je to tématika, která je mi blízká.

Sykyna156
06.07.2020

Krásné poutavé čtení. Pěkně psané!

1