Náhle, sami

Louise je skúsená horolezkyňa, Ludovic je statný mladý muž. Opustia svoje parížske zamestnania a vydajú sa na cestu okolo sveta. Zastavia sa na nádhernom ostrove medzi Patagóniou a Hornským mysom. Divoká príroda, zasnežené vrcholky hôr, ľadovcové krátery, jazerá bez vody sa však zmenia na nočnú moru. Zamilovaný muž a žena sú zrazu úplne sami. Ich novými spoločníkmi sa stávajú tučniaky, uškatce, tulene a potkany. Ako bojovať s hladom a vyčerpaním? A ak prežijú, budú schopní vrátiť sa medzi ľudí? Ako im opíšu neopísateľné? Román Náhle, sami je strhujúcim príbehom dvoch Robinsonov, príbehom o tom, čo z nás uprostred neľútostnej prírody robí ľudí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/336490/nahle-sami-9P6-336490.jpg 4.2102
Dobrodružné, Romány, Pro ženy
Vydáno, Inaque

Soudain, seuls, 2015

Kniha Náhle, sami

Prateri

Náhle sami - kniha o tom, jak člověk dokáže zmobilizovat své síly, o kterých ani netuší, že je někde hluboko v sobě ukrývá, aby přežil. Co je důležité pro život v civilizaci, je na pustém ostrově nedosažitelné a mnohé je i nepodstatné. Mrazivý ostrov bez vegetace prověřuje schopnosti i charaktery.

ZuzaP

Já nevím. Bylo to takový ,,meh". Miluju dobrodružný knížky, moře, čtení o přežívání v divočině atd., ale myslím, že mi nějak prostě nesedl autorčin styl.

Ale co doporučuju, je rozhovor s autorkou na DVTV: https://video.aktualne.cz/dvtv/ztroskotani-k-mori-patri-prezila-jsem-diky-priprave-solove-p/r~9985e95e2f8911e88560ac1f6b220ee8/

soukroma

Velmi dobré: konečně jsme se taky jednou dozvěděli, co bylo potom, ... po tom, co se někdo skoro zázračně zachránil po zgruntu špatném vlastním rozhodnutí vedoucím ke ztroskotání na skoro pustém ostrově (nebyli zdaleka bez ničeho), dlouhém fyzickém a psychickém utrpení až pudovém jednání, a po očekávané záchraně pravidelnou vědeckou expedicí.
Zprvu mě oba hrdinové děsně štvali, se zkušenostmi s divokým cestováním, přeplavbou Atlantiku, návštěvou i nehostinných míst se totiž chovali jako trubky, obecně i k sobě navzájem. Čím si prošli, je v knize dobře popsáno, byť ne do všech podrobností.
Potom se ovšem odvíjí příběh dál, jako neodmyslitelná součást "dobrodružství" a života vůbec, a je to psychicky náročné i pro čtenáře. Zajímavé je, že napomohl i starý dobrý Orwell.
Psychologické vykreslení jednání postav se autorce povedlo náramně. A celý příběh je hodně uvěřitelný.

booklovertina

Novodobá robinzonáda so všetkým, čo k tomu patrí. Kniha čitateľa strhne zúfalstvom a brutálnym opisom drsného prežívania. Či už s konaním postáv súhlasíte alebo nie, súdiť ich nemôžete, pretože neviete, ako by ste sa na ich mieste zachovali vy. Stotožňujem sa s názorom novinára Pierra-Yvesa z knihy, že "púť" bola vrcholom, kľúčovým bodom knihy, ktorá má asi fascinovala najviac.

Silmarien
07.06.2019

Vnímala som, čo po mne asi autorka chcela. Strohý jazyk, krátke vety, správne vybrané slová s vhodným dôrazom, aby som sa vžila do dvojice, ktorá je odkázaná sama na seba. Dilema Louise, ľahkovážnosť i zúfalstvo Ludovica, bezútešnosť ich situácie. Silný príbeh, ktorému by som pokojne bola ochotná pripísať aj autobiografické črty... ale nestalo sa. Nefungovalo to. Preto len 3 hviezdy, hoci som si myslela, že budem čítať ďalšiu skvelú knihu od Inaque.

teeyinka
22.05.2019

Skvělá kniha, jejíž příběh vtáhne a nepustí. Četla jsem ji se zatajeným dechem. Moc se mi líbilo rozdělení knihy na dvě části, díky čemuž o to lépe vynikl rozdíl mezi "tady" a "tam".

mariposka
26.01.2019

V nejdůležitějších chvílích je člověk sám. Tváří v tvář životu, smrti nebo velkému rozhodnutí se s druhým nepočítá. Musí na něho zapomenout a žít, nic víc. Je to její absolutní právo, povinnost, kterou má vůči sobě samé.

AndreaP.
15.01.2019

Kniha o dvou mladých lidech, kteří zůstanou uvězněni na opuštěném nelítostném ostrově. O velkém boji o přežití, o tom, jak se mění myšlení člověka v situaci, kdy jde o život.