E_Lan E_Lan komentáře u knih

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

No, malinkou jsem se zatoulal do ryze ženské literatury. Byl to omyl při výběru, resp. jsem vybíral na slepo. A vlastně jsem se docela dobře bavil, i když dobře vymyšlený příběh by se dal odvyprávět trochu kratší formou. Jinak ale dobrá kniha, prošpikovaná emocemi a s docela zajímavým rozuzlením.

19.02.2022 4 z 5

Ledová obluda Ledová obluda David Walliams

5 hvězdiček za lehoučkou fantazii a především pak za přednes pana Lábuse. To je prostě inspirativní dílo jak dětem číst večer pohádky:-) Doporučuji v audio verzi. Jinak je to takový ztřeštěný příběh s dobrým koncem, což prostě děti očekávají. Hezké.

28.06.2021 5 z 5

Stepní vlk Stepní vlk Hermann Hesse

Jak tuto knihu hodnotit? Těžce. Skvělé dílo, hluboké, plné fantazie a mouder. Autorův doslov, směřující k vysvětlení věku autora, pro osvětlení hloubky myšlenek, byl sakra důležitý. Po něm jsem pochopil, že střípků jsem na svůj spíše čtyřicítkový věk pochytil docela dost. Přesto se ke knize musím vrátit později.

17.05.2021 4 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Na jednu stranu docela příjemný příběh pro děti o respektu a lásce k prarodičům. Trochu ztřeštěná historka pak dodává knize tolik potřebný “dětský říz”. A ten závěr, ten je zase pro dospělé. To se s dětmi špatně čte. Je to příliš smutné. Ač asi rozvíjející. Krásná knížka, bezpochyby.

24.03.2021 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Zajímavá kniha o životní cestě, která tak nějak poletuje mezi skutečnem a neskutečnem. V pokročilejším stádiu knihy je už potom vysloveně fantazií, která ale baví. Krásné čtení!

05.02.2021 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Velmi příjemné počtení v několika časových liniích, které se na konci vcelku překvapivě a příjemně spojí dohromady. Pro mě první setkání s panem Štifterem a hned tak dobrý počin. Velmi zdařilé dílo.

26.12.2020 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Mé první setkání s Milanem Kunderou. A jsem doslova nadšen. Psychologické drama, prolínající se příběhy, smrtelnost a nesmrtelnost, poutavé zvraty. Jednoduše skvělá kniha, která člověka jednak baví a navíc nutí přemýšlet.

12.11.2020 5 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

Příjemné odpočinkové čtení s krátkými kapitolami, trochu sci-fi nádechem a hlavně poučením o postižení dětí a jak se s ním vypořádat. Konec se přiznám mě malinko zklamal, ale jinak jsem se celou dobu dobře bavil.

08.11.2020 4 z 5

Děsivá a skvělá kniha. Člověk netuší co hrůzného se děla v před a v průběhu druhé světové války. Kniha velmi přehledně a reálnými příběhy prošpikovaně vypráví osudy středoevropských dějin, především Polska a Ukrajiny. Co tam se dělo, tomu se a ani nechce věřit. Člověk si poté váží demokracie mnohem více...

31.08.2020 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Ve finále je to dobrá a zábavná kniha. Hodně mi na začátku vadilo násilné naroubování onoho životního moudra tetičky hlavního protagonisty, to je velmi naivní. Navíc pro člověka, který si už knihy o sebepoznání a sebepoznávání přečetl, jsou to skoro pasáže z těchto knih přepsané do románové podoby. Vše je ale bohatě vykoupeno zabávným dějem a sympatickými postavami, které se v průběhu příběhu příjemně mění. A to stojí za to si přečíst.

26.08.2020 4 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Roztomilá kniha plná hezké a příjemné fantazie. Když jí navíc čtete nahlas své sedmileté dceři, která knihu doslova “žere”, tak vám nezbývá, než jí “žrát” také a dát do přednesu úplně vše. Celkově jsme si ty společné večer krásně užili...

14.08.2020 4 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Krásná smutná jednohubka ukazující náš evropský problém z druhé perspektivy pojaté z pohledu otce a syna. Navíc krásná ilustrace dává smutku plný průchod. Škoda, že knížku přečte člověk za pět minut.

13.06.2020 4 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Taková jednoduchá otcovská jednohubka s kapitolami, u kterých se člověk zasměje i nad kterými jen pokrčí rameny, že byly trochu zbytečné. Zpovědi ale nechybí hezký popis otcovské lásky, trochu mimo a uvězněné ve svých vlastních prioritách a zájmech. Celkově hezké dílko.

16.05.2020 3 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Mé první setkání s Larsem Keplerem a nemůže nepřiznat, že jsem byl chvilkama šokován brutalitou některých scén. To je pro mne trochu za rámec. Na druhou stranu dobře vykreslené zlo o to více vtáhne do děje. A ten je vskutku velmi napínavý, že se kniha čte doslova jedním dechem. Myslím, že to nebude jediná kniha, kterou si od Keplera přečtu...

10.03.2019 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Asi má první aktuálně politická kniha, kterou jsem četl. A hned tak dobrá, komplexní, neutrální, varující, burcující... Opravdu jsem to hltal po kvantech, navíc přečtené od pana Dvořáka a Trojana je to radost poslouchat. Je až děsivé dát si všechny ty události nedávno minulé do souvislostí. Musím přiznat, že jsem po přečtení této knihy v mnohem větším neklidu než před tím, protože jsem se našel v tom, že nezajímat se o politiku se bohužel stalo u mě otráveným standardem posledních let. A to je špatně...

05.11.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Tak nevím čím si mě tahle kniha více nezískala. Jestli tím, že jsem jí poslouchal a interpretka to vysloveně nezvládla. To byla čirá katastrofa. Nebo tím, že i samotný příběh je nelogický, několik scén je doslova přitažených za vlasy a člověk jen kroutí hlavou jak by se takto mohl někdo chovat. I konec je pak předvídatelný a tak jsem byl vlastně rád, že to je za mnou.

18.08.2018 2 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Zajímavá kniha od začátku do konce. Fikce atomové katastrofy je neskutečně důvěryhodná, popis situace okamžitě po katastrofě je dechberoucí. Následné boje, půtky a domluvy přeživších jsou vcelku uvěřitelné a hlavně zajímavé. Opravdu povedené originální dílo.

27.04.2018 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Poučná esoterická kniha, která v některých oblastech inspiruje, někde pobaví a má-li člověk na ní náladu, tak ho určitě i ovlivní. Není to mé první setkání s "toltéky", ale určitě nejlepší. Navíc čtená verze panem Duškem je ještě umocněná jeho fantastickým procítěným přednesem.

25.01.2018 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Krásná čtivá a přitom rozumná knížka. Čím déle ji člověk čte, tak tím více tomuto krátkému dílku přichází na chuť a chápe jak autor pejska miloval.

27.08.2015 4 z 5

Malý špalíček pohádek Malý špalíček pohádek František Hrubín

I po tolika letech při čtení mé dcerušce je to zábavné čtení, někdy navazující na klasické příběhy, někde relativně originální pohádka. Dobře a jednoduše sepsáno.

25.08.2015 4 z 5