Stepní vlk

Samostatné vydání světově proslulého románu z roku 1927. Hesse v něm bilancuje krize uplynulého desetiletí a pokouší se formulovat východiska z nich. Poučen psychoanalýzou odhaluje ponor ke kořenům vlastní osobnosti i snahu o překonání sváru ducha a pudů. Román vyniká neobvyklou strukturou, poetickou hrou fantazie i působivým prolínáním snu a skutečnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1793/stepni-vlk-1VD-1793.jpg 4.4586
Vydáno:, Argo

Der Steppenwolf (1927)

Kniha Stepní vlk

Lieska

No toto nebolo vôbec jednoduché čítanie. A neviem prečo som si myslela, že by malo byť. Siddhárthu som zhltla a pri Stepnom vlkovi som strávila teda niekoľko fakt sústredenia plných hodín. Kniha má viac rovín, dosť metafor... Nie je ani zďaleka prvoplánová, obsahuje odkazy do života, myšlienky... Musím ju ešte stráviť, pretože mám z nej veľmi zmiešané a neustálené dojmy... No je treba zdôrazniť, že to, čo obsahuje, je veľmi veľmi silné a za jej hlavné posolstvo považujem možnosť oslobodeného vedomia...

Abia

Stepního vlka vnímám také jako oslavu života, který se žije se všemi svými stránkami. Při čtení mi došlo, že je platná i v našem oddobí, že se nic zas tak moc nezměnilo a to mě hodně překvapilo. Navíc jsem se hodně dověděla i o sobě. Narcis a Goldmund se mi líbil víc, tato kniha mi přišla těžší tématem i způsobem vyprávění.

ne.ver

Vynikajici kniha, psychologicky naprosto na vysi, kazdy se tam v necem najde. Nosnych myslenek je tam opravdu tolik, ze jsem je ani vsechny na prvni precteni nepobrala. Docela jsem koukala. Moc rada se k ni v budoucnu vratim...

simonit
15.11.2018

Za mě velká spokojenost. Vůbec mi nevadilo, že knížka neměla téměř žádný děj. Popis osobnosti byl parádní! Psychologie, filosofie...dokázala jsem se perfektně do Harryho vžít a musím říct, že mi byl svým způsobem velmi sympatický :) Takže knížku doporučuji!
Já jsem ji četla jako referát na němčinu :)

LenJen
07.10.2018

Jak autor v dovětku vysvětluje, kniha není příliš vhodná pro mladé čtenáře, a přesto je pro mě úchvatná a těším se, až se k ní v průběhu života budu vracet. Je pravda, že posledních 40 stran pro mě bylo hůře stavitelných vzhledem k fantaskním scénám, ale na konci koneckonců nezáleží.

JakeTheDog
23.09.2018

Úžasná kniha, nejlepší, nejsilnější kniha co jsem v životě četl a přesto bych jí doporučil málokomu . Popis děje je, myslím si, v tomto případě naprosto zbytečný, děj je zde podružný, rozhodně to není kniha pro lidi , kterým jde v knihách především o příběh, takovým lidem zůstane Stepní vlk dost pravděpodobně nepochopen.
Stepní vlk je především o myšlenkách , emocích , kniha se pro plné docenění nesmí jenom "tupě" číst, ale prožít, občas během čtení na chvíli odložit a vstřebávat
Kniha pro pomatené, ne pro všechny.... :) . Pro lidi , kteří se cítí jako plaší, samotářští stepní vlci , nepatřící do současné doby a přece v ní žijící . To jsou lidé, kterým knížku doporučuji.
Rozhodně nesouhlasím, že jde čistě o depresivní četbu, mé pocity po dočtení byli různé, ale ne depresivní :) . Jeden kamarád mi řekl, že je to podle něj oslava a ospravedlnění "sebevraždy" , já knížku vnímám naopak jako uctění života. Tohle samo o sobě je podle mého dost vypovídající :)

Andre2609
12.09.2018

(Stretnutie s bohom.)str.24/25

Bolo to na koncerte, hrali nádhernú starú hudbu, a medzi dvoma taktami, keď drevené dychové nástroje hrali piano, sa mi zrazu otvorili dvere onoho sveta,
preletel som nebesami a
videl som Boha pri práci,
cítil som blaženú bolesť,
a ničomu na svete som sa už nebránil,
ničoho na svete som sa už nebál,
so všetkým som súhlasil a všetkému
som dal svoje srdce.

Netrvalo to dlho, možno štvrťhodinu, ale tej noci sa mi to sem-tam vo sne vrátilo, a odvtedy, vo všetkých tých prázdnych dňoch to sem-tam skryto zažiarilo, niekedy som to celé minúty zreteľne videl
ako zlatú božskú stopu prechádzajúcu mojim životom,
takmer vždy bola hlboko ukrytá pod blatom
a prachom, potom znova zasvietila predo mnou
zlatými iskrami, akoby sa už nikdy nemala stratiť.
a predsa čoskoro hlboko zapadla.

Raz v noci, keď som ležal s otvorenými očami,
začal som zrazu recitovať verše, príliš krásne a príliš zvláštne verše, aby som pomyslel na to, že by som si ich mal zapísať, ráno som si ich už nepamätal, a predsa ostali vo mne skrité ako tažké orechové jadro v starej krehkej škrupine.
Inokedy to prišlo, keď som čítal básne, keď som uvažoval o nejakej Descartovaj či Pascalovej myšlienke, potom to zas znovu zažiarilo a viedlo
ma zlatou stopou vysoko do neba,
keď som bol s milenkou.

Ach, tažko nájsť túto Božiu stopu v živote,
ktorý vedieme, v týchto priveľmi spokojných,
priveľmi bezduchých časoch, pri pohľade na túto
architektúru, na tieto obchody, na túto politiku,
na týchto ľudí!

Akože som mohol nebyť Stepným vlkom a
drsným samotárom vo svete, ktorého ciele
sú mi cudzie, ktorého radosti
mi nič nehovoria!

Gweny
07.09.2018

Knihu jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. Vím, že se mi líbila, ale byla pro mě v tu dobu těžko pochopitelná. Jednou se k ní určitě vrátím.