Dubin3k Dubin3k komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Mistrovské dílo. Kniha má snad všechno, co by každá kniha měla mít. Příběh je naprosto dech beroucí a snad každý si musí Liesel, manžele Hubermannovi, Rudyho a i Maxe zamilovat. Autor velice pěkně začlenil do příběhu vypravěče, kterým nebyl nikdo jiný než smrt. Smrt není pouze vypravěčem, ale je i součástí samotného příběhu, kde si postupně odvádí postavy, a navíc přidává do příběhu své poznámky, které dávají příběhu pořádnou hloubku. Osobně jsem si příběh přímo zamiloval a určitě se k němu vrátím. Rozhodně s podle mého názoru nejedná o knihu, kterou by kdokoliv zvládl přečíst za pár dní, protože příběh je tak emočně náročný, že jsem si v průběhu musel dávat pauzy abych vstřebal co se stalo. Události dané doby jsou spíše v pozadí a doplňují příběh Zlodějky knih, ale i to málo přinutí člověka se zamyslet nad tím, jak hrozná doby to byla a jak špatné věci se děli dobrým lidem, kteří si je vůbec nezasloužili. I když se za to tak trochu stydím tak během čtení jsem se několikrát rozbrečel, a to jak u veselých, tak i smutných momentů, je to vůbec první knížka která mě dohnala k slzám a to jsem typ člověka, který už pěknou řádku let nebrečel a přečetl už docela dost knih. Doporučuji všem kdo mají chuť si ji přečíst rozhodně zaujme, zabaví, zasáhne, ohromí a na konci zničí.

31.05.2018 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Lady Fuckingham je první porno kniha, kterou jsem kdy četl a jelikož jsem docela stydlín, jak mi už i pár mi to bylo řečeno, tak už jen při kupování knihy jsem se musel červenat jako rajče, z toho, jak jsem se styděl, co si to kupuji a co si o mě prodavačky myslí.
Na knize mě hned zaujala nápaditá obálka a jak jsem se začetl, tak jsem se do ní hned zažral. Je až neuvěřitelné, s jakými detaily tam jsou jebací scény popsané, nejde snad uvěřit, že je to dílem jen fantazie, to všechno musel prostě někdo zažít. Docela jsem si rozšířil slovní zásobu v tom, jak nazývat pohlavní orgány obou pohlaví, neměl jsem ani ponětí, že tolik, a tak nápaditých pojmenovávání vůbec existuje. Kniha je vážně dobře napsaná na dané téma až mistrovsky, hrozně pěkně se čte a slovní zásoba v daném ohledu je obrovská. Celé to začíná takovými lehčími scénami a ke konci knihy jsou některé až moc hardcore.
Knihu hodnotím pěti hvězdami, jelikož nemám s čím porovnávat, možná mi trochu celý dojem kazí posledních pár scének, které mi přišli už docela přes čáru, ale jednak zase chápu že autor chtěl velmi barvitě vyjádřit stav Beatrice a nějak dovést knihu ke konci. Můžu asi jen doporučit, ale jen těm, kteří snesou že se tam celou knihu jebe.

13.04.2019 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Taková už klasika, která se hodně pěkně čte. Jelikož je to drama tak přečtení mi zabralo tak dvě hoďky, ale teďka ještě stejně sedím a přemítám co by jsem s receptem na dlouhověkost udělal já a ještě dlouho asi přemítat budu...
Čapek je jeden z mála autorů který i když jeho tvorba je už století stará tak se dobře čte a tématicky je pořád hodně aktuální. Kdo nečetl můžu jen doporučit k přečtení.

19.05.2020 5 z 5

Ochránce Ochránce G.X. Todd

U knihy mě zaujala už anotace, ale od toho abych se na ní hned vrhl, mě odradily smíšené komentáře, pokaždé jak jsem se rozhodoval, kterou knížku číst, jsem si říkal ale co když mě zklame, ale byla to chyba že jsem se nechal tak moc ovlivnit komentáři. Od první stránky mě kniha hodně bavila, je hezky napsaná postavy v průběhu dostávají čím dál větší hloubku příběh postupuje rychle a po pomalejších částí vždycky přijde nějaká akce. Jelikož mám docela rád krváky a horory tak jsem ocenil místy až naturalistický popis události, stavu mrtvol atd. Jen je škoda konce byl takový až moc poklidný, když to přirovnám např. k sérii naslouchač tak tam okamžitě pod dočtení knihy toužím po dalším díle a tady konec prostě nějak byl a nepřinutil mě přemýšlet nad tím co bude s postavami dále.

28.03.2019 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Se začátku se zdálo že půjde o typického Browna, ale po přečtení trochu větší části knihy jsem si uvědomil že tomu tak není. Přišlo mi, že kde se dalo tak autor snažil napínat do poslední chvíle, a tak pro spoustu informací jako třeba text SMS zprávy jsem musel čekat skoro až několik kapitol (možná přeháním ale byla to věčnost). Napětí, které se budovalo okolo dvou otázek, na kterou se hledala odpověď celou knihu mě přinutilo doufat, že se bude jednat o něco velkého co člověku vyrazí dech, ale chyba. Odpověď na první otázku nebyla, alespoň pro mě vůbec, nic nového je to obecně známá věc a odpověď na druhou více zajímavější otázku beru jako samozřejmost, jelikož technika jde dopředu a je jasné že to tak jednou dopadne, pod odhalení na konci knihy jsem až přišel o chuť číst dále takové zklamaní jsem nečekal a dost mě vzalo. Ale aby jsem jen nekritizoval tak kniha měla i zajímavé pasáže a spíše jsem si vážil okolních věcí detailů a popisů, které se tak netočili kolem těch dvou "velkých" otázek jako třeba vývoj AI, popis barcelonského kostela, který by jsem určitě chtěl vidět a málem bych zapomněl Winstona a Ambru, protože bez ženy po profesorově boku by to nebylo ono. Přesto vše se srovnáním s předchozími knihami mi chybělo ne tak obyčejné rozuzlení. Tuhle knihu beru jako konec knih s profesorem Langdonem i kdyby vyšly další díly, protože si chci zachovat svoje pocity, které k sérii mám a nechci si je ničit případnými špatnými dalšími díly. Takže sbohem profesore Langdone budete mi chybět.

01.07.2018 3 z 5

Opskurno Opskurno Andrew Caldecott

Docela zvláštní kniha. Párkrát my bylo řečeno že je to taková náročnější kniha tak jsem váhal, jestli si ji koupit nebo ne. Se začátku jsem měl velký problém se zorientovat v postavách, ale to časem přišlo a když jsem nevěděl vždycky tady byl seznam postav s krátkým popisem. Celé Opsukurno je hodně dobře zpracované jak už samotné město/stát tak i postavy v něm. Styl, kterým je kniha napsaná mě hodně zaujal až jsem si někdy říkal, že by bylo super v Opskurnu žít. Hlavní zápletka knihy je obohacena "menšími" problémy obyvatel, a to vše dohromady dává skoro dokonalou kombinaci. K tomu celému se přidává jiná dimenze/svět, který má svoje bytosti a mistrovské dílo je na světě. Tohle je jedna z mála knih, kde jsem si hned na začátku našel oblíbenou postavu (učitele Oblonga) a celou knihu jsem mu přál jen to nejlepší. Když se to vezme kolem a kolem všechno do sebe krásně zapadá a vytváří nádherné dílo, město a příběh. Kniha opravdu trochu náročnější čtení a je potřeba ji při čtení věnovat plnou pozornost jinak se v ní dá lehce ztratit. Doporučuji všemi deseti.

21.04.2019 5 z 5

Golema a džin v New Yorku Golema a džin v New Yorku Helene Wecker

Taková hrozně pěkná knížka. V průběhu čtení i přes to že knížka měla kolem 500 stran jsem se vůbec nenudil. Děj postupoval docela rychle hodně se mi líbilo prolínání kultur. Golema byla taková nesmělá, ale postupně se začala více projevovat, a to je taky jeden z prvků, který se mi hodně líbil, vývoj postav u džina to proběhlo snad nejrazantněji a ukázalo to na to, že každý se může změnit i přes to že třeba pár stovek let si žil svoje úplně někde jinde a potřeba se přizpůsobit jednoduše vyhrála. Hodně oceňuji popis New Yorku sice jsem tam ještě nebyl, ale jak jsem narazil na nějakou památku/oblast tak jsem se ji snažil najít na netu a udělat si lepší představu, jak dané místo vypadá. I přes to že se v knize vyskytovalo spoustu židovských a arabských jmen neměl jsem problém se v nich zorientovat a poznámky překladatele k pojmům, které člověk, který není nějak zainteresovaný v dané oblasti nemá šanci znát, byly užitečné a ušetřili mi nějaký ten čas hledání co dané slovo znamená. Celkově bych knihu shrnul jako hodně dobrou knížku pěkně napsanou a můžu jen doporučit.

13.06.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Už než jsem knihu začal číst myslel jsem si, že mě nebude bavit a to proto že detektivky jsem nikdy předtím nečetl a ani mě to k nim nějak netáhlo. Ale koupě nelituji spíše se sebe trochu zlobím, že jsem se ke koupi nedokopal dříve. Vše bylo v knize perfektní ať už samotný styl psaní, který mě naprosto uchvátil, tak i postavy které měly “duši“ a dávali tak člověku pocit jako by je skoro znal. Popisy, hlavně popisy jistých událostí, kterých v knize bylo požehnaně, a někdy až úsměvná přirovnání, které by mě snad nikdy nenapadly mi do stylu knihy přesně zapadly a vytvořili tak úžasný příběh, o sice ne tak bezchybném detektivovi, který mi vyrazil dech a udržel mě v napětí až do konce knihy. To z důvodu že jsem netušil kdo by mohl být sněhulák až do doby kdy si to o jisté osobě začal myslet i Harry a po potvrzení mé předtuchy jsem tomu tak trochu pořád nemohl uvěřit. Doporučuji všem bez ohledu, jestli detektivky čtou, nečtou tahle kniha vás dostane!

01.04.2018 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Jedná z nejlepších knih kterou jsem kdy četl. Autorka skvěle vyplňuje dlouhé přesuny pomocí flashbacků, které dávají postavám duši a hloubku a rovněž dávají pocit, že dlouhá cesta neuplynula během chvilky. V knize se nevyskytovala jediná kapitola, která by mě nebavila a nakonec jsem si našel svou cestu ke všem "šesti vranám" a zamiloval si je jak už chladného Matthiase, tak i tvrdohlavou Ninu. Ve zkratce mistrovské dílo.

05.01.2018 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Má nejoblíbenější kniha od autora. Můžu jen a jen doporučit byl problém se od ní odtrhnout.

27.12.2017 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Skvělá kniha. Další poklad nalezený v levných knihách.

27.12.2017 5 z 5

Hlava státu Hlava státu Andrew Marr

Hlava státu je první kniha, která se jakkoliv týkala politiky, kterou jsem kdy četl, začátek byl takový pomalejší a nudnější, protože bylo potřeba vylíčit situaci a ujasnit si jména a roli jednotlivých postav. Jak se dalo vše do chodu, tak jsem si najednou uvědomil, že děj nijak zvláštně skáče a působil pro mě trochu zmateně, jelikož se chvilku odehrával např. 2 dny před referendem a najednou 6 dní před referendem, v průběhu celého čtení mi to přišlo až zbytečně matoucí. Na konci knihy, ale všechno zapadlo do hromady a začalo to dávat větší smysl, netuším, zda myšlenkou takového skákání bylo vytvoření většího napětí nebo tajemna, ale podle mě to spíše knize ubralo, než ji to něco přidalo. Samotný děj byl místy až absurdní to, co se tam dělo by člověk pomalu nevymyslel, ale věřím, že by toho někteří byly i v reálu schopni takové intriky jen kvůli tomu, aby si řekněme udrželi svoje teplá místečka. Po rozuzlení mi nesedělo, jak dopadli některé postavy, jak se může reálně někdo z něčeho takového dostat.
Kniha má svoje plusy i mínusy, není to až tak velká hrůza spíše zajímavé čtení a navíc k „aktuálnímu dění“, v uvozovkách, protože tohle se určitě neděje, ale nějaké společné rysy tam jsou a někteří na referendu asi opravdu vydělají pořádný balík.

10.08.2019 3 z 5

Jako správný potterhead jsem tohle musel mít v knihovně a ta nádherná obálka, snad nejhezčí, jakou jsem kdy viděl.
Jelikož se jedná o "původní scénář" tak jsem, že v knize budou vystřižené scény z filmu, ale byl jsem zklamaný, když jsem je tam nenašel. Čtení to bylo opravdu hodně krátké (jeden večer), zato jsem při čtení nebyl omezován možnostmi filmu a mohl jsem nechat plný průchod své fantazii a některé věci si představil úplně jinak. Texty jsou napsané formou dialogů (prostě scénář) a popisy okolí v závorkách takž vše je čisté, jasné. Jediné, co mě naštvalo, je že jsem musel tak dlouho čekat na překlad, skoro půl roku od vydání knihy v originále.

21.04.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vynikající!

09.01.2018 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Kniha která je pro fanoušky série Harryho Pottera, jen škoda že v ní nejsou obsaženy nějaké další bajky krom těch které byl zmíněny ve filmu. Bylo by, dle mého názoru mnohem lepší kdyby se tam místo Brumbálových komentářů objevily alespoň dvě další bajky, ale zase se musí nechat že v a komentáři je uveden vliv dané bajky na kouzelnickou společnost a spousta dalších cenných informací + spousta krásných ilustrací a nádherná obálka. Pro fanouška kouzelnického světa HP povinnost !!!

29.12.2017

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Knížka mi hodně sedla. Styl psaní je hodně čtivý a s kombinací s originálním příběhem úplně top. Můžu jen a jen doporučit.

06.09.2020 5 z 5

Ideální svět Ideální svět Theresa Hannig

Kniha se hodně pěkně četla, děj ubíhal rychle vůbec jsem se nenudil. Jen konec mi přišel takový zvláštní a vůbec nepřekvapil, nějak jsem čekal že se přesně tohle stane, v podstatě hned po tom co se přede dveřmi objevil přidělený osobní robot, ve vzhledu ve kterém byl. Tohle byla moje první knížka tohohle typu (Orwella jsem ještě nečetl) a docela dost se mi líbila u tématu určitě zůstanu. Můžu doporučit k přečtení.

26.05.2020 4 z 5

Červený vrch Červený vrch Jamie McGuire

Takový klasický příběh se zombie, moc neohromí jelikož tohle téma už je tak vyždímané, že to už snad více nejde. Styl kterým je kniha napsaná není nejhorší, tudíž pro někoho, kdo není s tématem obeznámen to může být i zajímavé čtení.

26.12.2019 3 z 5

Nesmrtelný příběh Nesmrtelný příběh Catherynne M. Valente

Hodně zvláštní kniha. I přesto že mám rád různé příběhy, kde vystupují pohádkové postavy tak mě kniha docela nudila a příběh mi připadal strašně zmatený, a nějak jsem se v něm nemohl pořádně zorientovat (nejspíš jen můj pocit). Abych jen nekritizoval začátek knihy mi přišel nejzajímavější, a nejvíce mě bavil, hlavně takové typické slogany komunistické propagandy a všední problémy kterým musela Marija. Záleží asi člověk od člověka někomu kniha sedne někomu ne.

11.04.2019 2 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

Nedocetl jsem. U knihy by měla být cedule s velkým nápisem vhodné pro 15 leté holky.

09.08.2018 1 z 5