Opskurno

Vítejte v Opskurnu! Město Opskurno si žije uzavřeno samo do sebe — navzdory pozoruhodné architektuře, průkopnické vědě a neobvyklým rituálům se o něm nezmiňují žádné mapy ani průvodci. Královna Alžběta I. město oddělila od zbytku Anglie a jeho nezávislost podléhá jediné znepokojivé podmínce: je přísně zakázáno studovat opskurenské dějiny... Pod kouzelně výstředním zevnějškem totiž číhá tajemství tak temné, že ho nikdo nesmí znovu objevit, natožpak znovu použít. Jenže tajemství mají sklon vycházet najevo. Do města přijíždějí dva zvídaví cizinci: Jonáš Oblong, který má na opskurenské škole vyučovat moderní dějiny (hlavně nic místního a nic před rokem 1800), a zlověstný miliardář sir Veronal Lapillus, který se chystá renovovat zpustlé panské sídlo. Třebaže Lapilluse i Oblonga pohánějí protichůdné motivy, oba se snaží spojit si minulost a přítomnost a nakonec soupeří s časem i mezi sebou navzájem... Tento závod může mít smrtící a apokalyptické následky — nejen pro Opskurno....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383126/opskurno-Mm2-383126.jpg 4.168

Opskurno 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Host

Rotherweird, 2017

Kniha Opskurno

Goloritze

Napínavé jako kšandy. Ale až se prokoušete začátkem, který připomíná literární dílko vhodné spíše pro mládež. Pak děj vezme grády a postavy se začínají šupito presto vybarvovat a měnit před očima. Zajímavé spojení fantasy s historií, čtyři hvězdičky jsem dala pouze kvůli divnému konci. Ale vzhledem k tomu, že Ospkurno je první díl trilogie, tak budu autorovi věřit, že má k takovému konci své důvody.

DuSiČíst

Odloženo, nechytlo mě to a posílám dál.

Alma-Nacida
04.06.2020

Tohle bylo zase spíš na tři a půl hvězdy, ale nakonec jsem dala čtyři. Vlastně moc nemám, co vytknout, jen pár věcí se mi zdálo nelogických. Například proč to v Opskurnu vypadá jako na přelomu devatenáctého a dvacátého století, když mají být údajně prodejci supermoderních technologií? Vysvětlení v závěru, kdo je tajemná postava zmizevši ještě před začátkem děje Robert Lahvička, bylo trochu násilné. Jako že už to ukončíme, tak si všechny postavy sednou a třech stranách nám to vyloží. ;) Ale jinak pěkný počin, postavy jsou plastické a všechny ujeté, každá jinak.

lubtich
08.04.2020

Vskutku spletitá záležitost.
Prvních 150 stránek se zdá být jako pěkná rozvleklá veteš. Ale opak je pravdou, hned ze začátku vytanulo pár (pro mě) brilantních skutečností:
- Postavy. Grandiózně provázané. Na první pohled působí fakt jak ze špatný grotesky, ale postupem času se snad z každého stane osobitá persona/pozitura. Výtečná stratifikace postav, stejně tak psychologie.
Za mě taktéž věc k dobru - vidění děje z perspektiv téměř všech postav. Člověk má pak excelentní obraz o plošném vědomí osob.
Na což navazuje další bod - kniha nemá hlavní postavu. Jedině dobře, nějaký rádoby sečtělý hajdaláčky, případně (a teď si půjčím označení od jednoho nejmenovaného politika) oPskurné raketýry zrovna nemusím. Ze začátku jsem se snažil si jako nějakého hlavního "hrdinu" (spíše nekňubu) vsugeroval Oblonga, ale z toho krom sympatií nic kloudnýho nevypadlo.
Do srdce se mi zaryl zahradník Salt.

*nejmenovaná žena štkající kvůli smrti blízké*
Konějšivý Salt, reagujíc:
,,Lidé jsou, jací jsou. A všichni jsou divní."

Jones, Hýl, Orélie.... další vosobití oPčané.
- Bylo vidět, že tam chtěl autor nahňácat fakt všecko. Takže to občas fakt působilo jak galimatyáš. Ale prostě je to složitější čtivo, před nímž je křivolaká cesta. Mezi plevelem ve formě jednoduchých divokých fantasy to prostě působilo jako solidní zrno.
- Výtečnej překlad/myšlenka slovních přesmyček. Klóbrc dolů, že to ještě v asociaci s tou latinou dávalo smysl. A i ty verše Oblonga měly svůj šarm.
- Sympatický vykreslení titěrností (závody na koraklech, řemeslnictví).
- Závěr ve formě posezení všech podivínů byl báječnej.
- Jediná výtka - to protkání s dějovou linkou v minulosti byl (pouze drobný) kamínek úrazu. Až přitom jsem si uvědomil, že popis Opskurna je v podstatě takový, jako kdyby bylo vše konané v raném novověku a ne v roce 2017. Myslím, že zasazení hlavního děje do roku... řekněme třeba přelomu 19.-20. století, by působilo věrohodněji. Ale to jsem zas jen šťoura, jen by mi prostě nedávalo smysl odloučení od zbytku země, když přijde Oblong zvenčí a ve městě mají cechy :D

Je to spletitej počin, ale vyplatí se. Je nutno číst vážně bedlivě, i decentní floskule zde mnohdy znamenají dost.
Těším se na další díly, snad se je Host nebude ostýchat vydat :)
A takovej milej hlod na konec:

Okna v horním patře byla zakrytá plachtovinou, nejspíše je vysklil nějaký předchozí výbuch. Nakonec se objevil Boris, obličej umazaný od sazí a oleje.
„Bubliny bublají,” prohlásil.

evilunicorn
22.03.2020

Knihu bych asi nejspíš přirovnal k deltě řeky.Příběh se rozbíhá,klikatí,pak zas spojuje.Nevadilo mi ani množství postav, protože každá byla originální a výrazná,ale i přesto mi něco bránilo zcela se ponořit do příběhu.Nedokázal jsem úplně udržet pozornost,snad jen v místech,kde se psalo o Ztracené louce.A konec..ten mi přišel, jakoby autor vytvořil příběh, který ale musel na několika posledních stránkách vysvětlit a objasnit.Ano,je to barvitě a květnatě napsané,ale mě to nechytlo tolik,jak jsem čekal..

JennyD
22.03.2020

Opravdu jsem se snažila celou dobu se začíst a čekala jsem, kdy přijde konečně to nadšení a kniha mě vtáhne do děje, jak tu psali ostatní. Bohužel se tak nestalo. Námět zní slibně, ale ve výsledku mi to připadá jako mnoho nápadů poslepovaných dohromady bez toho, že by dávaly ucelený smysl. Chvíli to vypadá na kouzla, chvíli na pokročilé vědecké vynálezy a chvíli na přírodu...prostě mi to celé nedávalo smysl. Pokud ovšem bude další díl, třeba tyto události a úkazy vysvětlí.
Co se mi však líbilo, byly postavy v knize. Jejich povahové rysy (ne vždy lichotivé) byly vylíčeny opravdu věrohodně a vtipně. Každý si tam najde svého oblíbence.

JointlieKat94
28.02.2020

Dávám 5*.

A to i přes to, že jsem se celkem dost ztrácela v počtu a jménech osob.

Kniha byla čtivá už od začátku, zajímavé téma. K napsání do vánočního seznamu mě nalákalo to, že se psalo, jak moc se to podobá HP a přitom je to vlastně tak jiné.

Je to jiné, je to úžasné. Proplétání se mezi dějem i časem, proplétání se záhadou a tím, kdo je vlastně kdo, kdo je ten dobrý a kdo je ten špatný, mě moc bavilo.

Líbilo se mi i popisování různých situací, postav, Ztracené louky..

Jo. Fakt se mi to líbilo. A musím si to dát ještě jednou. :)

hanpari
25.01.2020

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.