Opskurno

Vítejte v Opskurnu! Město Opskurno si žije uzavřeno samo do sebe — navzdory pozoruhodné architektuře, průkopnické vědě a neobvyklým rituálům se o něm nezmiňují žádné mapy ani průvodci. Královna Alžběta I. město oddělila od zbytku Anglie a jeho nezávislost podléhá jediné znepokojivé podmínce: je přísně zakázáno studovat opskurenské dějiny... Pod kouzelně výstředním zevnějškem totiž číhá tajemství tak temné, že ho nikdo nesmí znovu objevit, natožpak znovu použít. Jenže tajemství mají sklon vycházet najevo. Do města přijíždějí dva zvídaví cizinci: Jonáš Oblong, který má na opskurenské škole vyučovat moderní dějiny (hlavně nic místního a nic před rokem 1800), a zlověstný miliardář sir Veronal Lapillus, který se chystá renovovat zpustlé panské sídlo. Třebaže Lapilluse i Oblonga pohánějí protichůdné motivy, oba se snaží spojit si minulost a přítomnost a nakonec soupeří s časem i mezi sebou navzájem... Tento závod může mít smrtící a apokalyptické následky — nejen pro Opskurno....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/383126/opskurno-Mm2-383126.jpg 4.143

Opskurno 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Host

Rotherweird, 2017

Kniha Opskurno

hanpari

CAUSA FINITA EST.

Poklad pro náročného čtenáře, méně náročného možná trochu odradí - jak ostatně dokazuje předchozí příspěvek.
Osobně mi trochu vadí, že podobný klenot má pár hodnocení, zatímco nesrovnatelně horší počiny, které jsem tady kdy hodnotil, neustále získávají nové a nové komentáře, a tedy i čtenáře.

Svět je nespravedlivé místo.

Shaola

Nebolo to zlé, ale veľmi cítiť, že je to prvá kniha autora, ktorý navyše trpí prílišnou rozkecanosťou a snahou ukázať, že je sčítaný a super inteligentný.. alžbetínska atmosféra super, prijala by som, aby sa väčšia časť deja odohrávala v tej dobe... aj nápad bol perfektný, poprepletaný netypickými fantasy prvkami a bytosťami.. to ma bavilo... ale prevedenie trošku krivká - priveľa postáv, na môj vkus dosť málo vykreslených (ja si dosť potrpím na to, aby v knihe bola aspoň jedna ozaj sympatická postava, kľudne i záporná), autor často skáče z jednej dejovej linky do inej.. a reklama na zadnej časti obálky, že ide o niečo ako Šikmú uličku z Harryho Pottera je dooosť ďaleko od pravdy... nečítala som to jedným dychom, ale bolo to dobré a som celkom zvedavá na pokračovanie... a ešte musím pochváliť obálku, tá sa vydarila ;)

qydko
28.11.2019

Jo jo, tohle je pošušňáníčko. Takové knihy mě baví. Fantasy bez provařených bytostí a klasických rekvizit.

reddwarf358
15.11.2019

Kdybych si liboval v angličtině, napsal bych asi "Hell yeah!" a možná přidal pár vykřičníků navíc. Knihu jsem četl na základě tipu z Insta účtu a přiznám se, že mě, jako u mnoha jiných, zaujala obálka. Za sebe knihu vnímám jako fantasy pro dospělé. Sice si nelibuji v tolika postavách, ale celkový dojem je na 5-6 hvězd. A protože jsem ještě u žádné jiné knihy nepsal už dvakrát vydavateli, kdy laskavě hodlá dodat překlad a vydání dílu následujícího, dal jsem 6 ;o)

cori
20.10.2019

Kniha má docela originální námět, kdy se v současném světě vyskytuje městečko ustrnulé ve věku páry. Ztracená louka i magické kameny, křížení druhů i dlouhověkost mě dost bavily. Nejvíc mě zaujalo vylíčení závodů na koraklech a požár se zásahem bratrů Polků. Mé sympatie si získal Ferensen a Orélie. Těším se na další díl, v němž se snad dozvíme, kde se vlastně vzal ten průnik do jiné dimenze, kam odešla Morval a co má dál Měňavec za lubem.

trudoš
28.09.2019

Zvláštní román, oscilující na hraně fantastiky potterovského střihu a klasického univerzitního románu pro dospělé. Skvěle zde funguje podmanivé kouzlo magického tajemna, stejně jako přirozenost mezi-profesorských tahanicí a konfliktů s žáky. Rozhodně bych tomu ale vyčetl žánrovou nejednoznačnost, kdy mi dělalo trochu těžkosti zařadit, v jakém prostředí se příběh odehrává - vyprávění totiž otevírá alžbětínská doba, aby se následně přešlo do moderní současnosti, která však ustrnula kdesi v roce nula. Podobný problém jsem měl i se zápletkou, kdy nejasné náznaky dávají sice na srozuměnou, o co že to půjde, ale jak je hlavní linie prokládána množstvím vedlejších příhod, které s ní ne vždy úplně souvisí, průběžně jsem se ztrácel v autorském úmyslu. Zkrátka fungují detaily, ale celek moc ne. Základní motiv odstřižených zázračných dětí je ovšem perfektní. Jenže celá ta hrozba stran Ztracené louky pro mě byla krapet neuchopitelná, hlavně proto, že mi chyběla představa konkrétního nebezpečí.

Cibulek
07.09.2019

Jak už tady padlo, trvalo, než jsem se zacetl. Spousta postav, obcas jsem se v tom ztrácel. Někdy v druhe třetině se to ale rozjede a odhaluje se jedno tajemstvi za druhým. Autor to měl opravdu promyšlené. Finále bylo parádní, krásně vysvetleno. Spousta zajimavych postavicek s vlastnimy problemy a pribehy. Nemuzu rici, ze bych mel nejvetsiho oblibence, snad Orelii. Zůstává spousta nezodpovězených otázek a jsem hrozně zvědavý, kam to bude vše směřovat. Snad se dalších knih dočkáme. Jo a chtel bych tam žít a závodit v koraklech.

ManitraM
26.04.2019

Není třeba slov - skvělé a naprosto strhující... takových knih jsem zatím moc neobjevila...