Hlava státu

Dvě těla. Británie těsně před rozhodnutím o vystoupení z Evropské unie. A spiknutí tak troufalé, že by otřáslo i Machiavellim. Je září 2017 a lid Spojeného království má hlasovat o budoucnosti země, potažmo Evropy i celého světa. Pár dní před dnem D jsou nalezeny dvě mrtvoly – mladého investigativního novináře a neznámého muže bez hlavy a rukou. Zdá se, že mezi nimi neexistuje spojení. Zdi Downing Street 10 však před zraky nic netušících voličů ukrývají šokující a nebezpečné tajemství, které nesmí vyjít najevo – skupina nemilosrdně odhodlaných jedinců tomu hodlá zabránit – i za cenu vraždy. Stalo se totiž něco neuvěřitelného. Něco, co nikdo neočekával. Něco, co se vůbec, ale vůbec nehodí… Andrew Marr, bývalý politický korespondent BBC a deníku The Independent, využil dokonale znalosti zákulisí britské politické scény. Hlava státu je děsivě chytrý, satirický thriller plný černého humoru, nabízející pohled za parlamentní oponu – a prudce aktuální....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291552/hlava-statu-ghs-291552.jpg 3.628
Literatura světová, Humor, Thrillery
Vydáno, Knižní klub

Head of State, 2014

Kniha Hlava státu

trudoš

Člověk se nesmí nechat odradit množstvím postav a věčně přeskakujícím dějem, protože až někdy kolem strany sto se začne formovat konkrétní zápletka. A pak už to stojí za to, tedy jestli vás užije na pověstný anglický humor. Andrew Marr prostřednictvím absurdní krizové situace na Downing Street rozehrává boj o členství Británie v Evropské unii a dává tak vyniknout sžíravým komentářům, které ze zpětného pohledu - poté co realita předčila fikci - mají dokonalou výpovědní hodnotu.
Každopádně spíš než thriller funguje příběh jako satira, protože polemik je víc než akce. Neznamená to však, že by si čtenář neužil dokonalé stínové hry v pozadí velkých událostí. Perfektně fungují především epizody z prostředí mediální gigantů, které věrně ilustrují poměry, jaké v byznysu panují. Problém je, že jednoduchý nápad autorovi na celých tři sta šedesát stran nevystačí a tak se po nějaké době začne vyprávění natahovat, než konečně dospěje k třeskutému vyvrcholení. Ale i tak fajn politická karikatura.

Sabina335

V knize jsem se tak nějak ztrácela.

Dubin3k
10.08.2019

Hlava státu je první kniha, která se jakkoliv týkala politiky, kterou jsem kdy četl, začátek byl takový pomalejší a nudnější, protože bylo potřeba vylíčit situaci a ujasnit si jména a roli jednotlivých postav. Jak se dalo vše do chodu, tak jsem si najednou uvědomil, že děj nijak zvláštně skáče a působil pro mě trochu zmateně, jelikož se chvilku odehrával např. 2 dny před referendem a najednou 6 dní před referendem, v průběhu celého čtení mi to přišlo až zbytečně matoucí. Na konci knihy, ale všechno zapadlo do hromady a začalo to dávat větší smysl, netuším, zda myšlenkou takového skákání bylo vytvoření většího napětí nebo tajemna, ale podle mě to spíše knize ubralo, než ji to něco přidalo. Samotný děj byl místy až absurdní to, co se tam dělo by člověk pomalu nevymyslel, ale věřím, že by toho někteří byly i v reálu schopni takové intriky jen kvůli tomu, aby si řekněme udrželi svoje teplá místečka. Po rozuzlení mi nesedělo, jak dopadli některé postavy, jak se může reálně někdo z něčeho takového dostat.
Kniha má svoje plusy i mínusy, není to až tak velká hrůza spíše zajímavé čtení a navíc k „aktuálnímu dění“, v uvozovkách, protože tohle se určitě neděje, ale nějaké společné rysy tam jsou a někteří na referendu asi opravdu vydělají pořádný balík.

madem
02.06.2018

Miluji britský humor.
Nejdříve je však potřeba se prokousat seznámení s politiky, státními úředníky i opozicí.
Pak se rozjíždí hodně zběsilá jízda, které nic nechybí.
Nakonec mě ani nezajímalo, jak referendum dopadlo.

soukroma
13.03.2018

S chutí jsem se na to vrhla, začátek byl svižný a (skoro) vtipný (trochu černý humor), ale pak se autor vrhl na představování nekonečné řady postav, jejich minulosti, současnosti a budoucnosti, jejich vztahů soukromých a pracovních, jejich preferencí, vášní a záští, až mně z toho šla hlava kolem a šla jsem od toho....Takže vůbec nevím, jak to s referendem nakonec dopadlo ;-)

lucie0951
31.05.2017

Příběh je místy velice vtipný, ale lehce přitažený za vlasy a to vracení se v čase je poněkud matoucí.

Rihatama
08.02.2017

Absurdní, satirický, politický thriller. Přitažlivá kombinace... Občas jsem knihu odložila, ale bezpečně po ní sáhla znovu. Aktuální téma brexitu, které nakonec samo o sobě není tím nejzajímavějším na celé knize. Pouze poskytlo prostor pro rozkrývání úřednických a politických praktik v Downing Street 10. Ovšem dovedených ad absurdum, a to zcela v duchu tradic britského humoru.

laepus
07.10.2016

Záměrně trochu přecěnuji, protože je to tady podle mě dost podceněno. Jde o prvotřídní satiru, ve které se najdou všichni politici a lidi, kteří si myslí, že jí rozumí. Právě všichni ti naši pseudoodborníci na brexit by si tohle měli přečíst, ať to začnou chápat trochu z britského pohledu a ne jen z pohledu Čecha, který nechápe, jakou obrovskou chybu to Britové udělali. Na pozadí hodně černé komedie (zápletky) autor rozehrává jemnou hru, ve které snáší všehna pro a proti brexitu. Je zbytečné říkat, jak to dopadne, o to tu nejde.

Velká Británie brexit

Autor knihy