domihruzkova domihruzkova komentáře u knih

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Asi nejlépe napsaná kniha na toto téma - věcná, nepřiklášlená. Obdivuji odvahu a odhodlání dostat se z tábora smrti.

08.03.2021 5 z 5

Další zajímavé putování.
Bohužel však nesouhlasím s autorovým přístupem - využiju pohostinnosti místních lidí, ke kterým se často vetřu a kteří jsou mnohonásobně chudší než my v ČR a místo toho, aby jim tuto pohostinnost nějak oplatil a projevil vděčnost - koupil jídlo nebo dal rodině nějaké peníze, tudíž by ho mohlo hřát u srdíčka, že mohl pomoci konkrétní rodině - Ládík by neschudl a jim by to pomohlo, tak později pošle peníze neziskovce, kde vůbec neví, na co se peníze použijí a ve většině případů se ani nedostanou k těm, kteří to opravdu potřebují.
To mi přišlo velmi neuctivé, vypočítavé a místy až buranské, zvlášť, když je toto chování popisováno na několika místech. Bohužel mi to zkazilo dojem z celé knihy.

08.03.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Po množství pozitivních recenzí jsem i já sáhla po této knížce. Avšak prvních 50 stran jsem pochybovala o tom, jestli čtu stejnou knihu jako ostatní, děj se táhnul, do čtení jsem se musela chvílemi i nutit.
Čím jsem se dostávala v příběhu dále, tím mě více a více vtahoval, až mi na konci bylo líto, jak rychlý spád nabral závěr knihy. Moc se mi líbil popis přírody, zvířat a stejně tak vykreslených zajímavostí, o kterých jsem do té doby něměla ponětí.

08.03.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Čekala jsem mnohem více. Minimálně aspoň více informací o tom, jaké to je, žít x měsíců v Bohnicích, o fungování tohoto zařízení.
Příběhy mi přišly často povrchní, jakoby autorka popisované ženy příliš neznala a prostě si o nich vytvořila nějaký obrázek na základě toho, co viděla nebo slyšela. Celé mi to přišlo takové depresivní, doufala jsem, že autorka bude psát s lehkostí a nadhledem.

08.03.2021 2 z 5

Emil Běžec 00:10 Emil Běžec 00:10 Pavel Kosatík

Kniha o neuvěřitelném celoživotním odhodlání a píli pokorného člověka, který dělal to, co miloval a snažil se to dělat nejlépe.

08.03.2021 5 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, který mě nečekaně a překvapivě zasáhl. Láska a zamilovanost Stelly a Dana mě naprosto pohltila a jakmile jsem si uvědomíla, že se příběh neubírá směrem, v který doufám, úzkostí, strachem a smutkem se mi svíralo srdce. Stihnou to? Potkají se?

15.02.2021 5 z 5

To na tobě doschne To na tobě doschne Ivan Kraus

Jsem také z docela velké rodiny, takže hodně situací mi bylo povědomých. Poslechnuto jako audiokniha, milé, krátké a vtipné. Určitě zkusím nějakou další autorovu tvorbu.

15.02.2021 4 z 5

Dubajka – příběh letušky Dubajka – příběh letušky Tereza Vichtereyová

Nejdříve bych se chtěla pochválit, že jsem to zvládla přečíst až do konce.
Jedná se o jednu z nejhorších knih, kterou jsem kdy četla. Během čtení jsem chtěla knihu několikrát odložit a už se k ní nikdy (!) nevrátit, bohužel jsem notorický dočítač, dobře mi tak.
Kniha má neskutečný potenciál, a věřím, že kdyby byl využit naplno, i těch 264 stran by bylo málo. Jak asi tušíte, bylo to neuvěřitelně dlouhých 264 stran plných zdrobělinek jako papů, vyspinkat, snídaňka, zprávičky, které se vyskytují snad v každé větě a nutí vás si vydloubnout oči. Tohle neuvěřitelné množství zdrobělin je ještě proloženo vylíváním srdíčka a milostnými pozdravy z navštívených měst. O práci letušky se dozvíte jen nutné minimum, zbytek jsou popisy jídel (a že jich bylo!), sem tam popis dané destinace.
Kniha je složena z blogových zápisků, které během svého pobytu autorka psala nejbližší rodině. Bohužel kniha před vydáním nepotkala korekturu ani zdaleka a autorka se nejspíš ani nenamáhala si to před vydáním přečíst a nějak upravit. Upřímně nechápu, jak to po přečtení mohlo některé nakladatelství vydat.
Navíc je zde absence jakýchkoliv fotek.
Stručně a jasně - NEDOPORUČUJI ke čtení, pouze v případě, že máte sebetýrací sklony, pak vám nejspíš udělá radost.

10.02.2021 odpad!

Díky za tuhle knihu! Když momentálně nemůžeme cestovat, je super takhle projít / projet cizí zemi prostřednictvím vzpomínek někoho jiného.

10.02.2021 5 z 5

999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu 999: Neobyčajné ženy z prvého židovského transportu zo Slovenska do Osvienčimu Heather Dune Macadam

Neskutečně silná kniha. Přesto, že jsem knih na toto téma přečetla již několik, neměla jsem ani tušení, jaká byla situace na Slovenku. Je opravdu smutné, že katolický kněz, který se stal slovenským prezidentem, měl tak malou úctu k životu a Božímu stvoření a zaplatil Němcům, aby Slovensko zbavil Židů.
Je pro mě k neuvěření, jakou silnou vůli a touhu žít ženy a dívky měly a že některé z nich přežily. Je mi líto všech, kteří tímhle museli projít a odnesli si ať už fyzické, tak psychické jizvy do dalšího života.
Čtení to není lehké, protože se do příběhu ponoříte a s dívkami prožijete nekutečně dlouhé hodiny v mrazu na apelu, při nekonečné práci a s trochou vody k jídlu a jen si říkáte, jak je možné, že to někdo zvládnul.

10.02.2021 5 z 5

Když jsi odešel Když jsi odešel John Marrs

Docela přitažené za vlasy. A čím dál se v příběhu dostáváte, tím je to bizarnější.

05.02.2021 3 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Seriál je super, ale tahle knížka se až tak nepovedla. Jasně, dozvíte se, jak seriál vůbec vznikl, proč jednotlivé postavy hrají zrovna tihle herci a spoustu dalších zajímavostí. Bohužel se autorka až nadmíru věnuje tehdy kontroverzím tématům - homosexualita, sňatek osob stejného pohlaví apod., což se seriálem až tak nesouvisí a čtenáře to prostě nezajímá. Místo toho tam mohlo být více zajímavých informací a vysvětlení souvislostí.
A jednu hvězdu strhávám za absenci fotografií, to by knihu pozvedlo na úplně jinou úroveň.

03.02.2021 3 z 5

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

Na čtení před spaním super - jednoduchý, nenáročný děj. Bohužel tak neskutečně natahovaný... Po 272 stranách, kdy se víceméně nic nestalo, si opravdu nechcete přečíst: „Pokračování v dalším díle." Tímto mě autor zklamal.

02.02.2021 3 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Zajímavé, ale neskutešně natahované.

27.01.2021 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Od vydání knihy uplynulo již více než 70 let, a bohužel jde vidět, že lidstvo se za tu dobu nikam neposunulo. Pořád nám vládnou podobní, kteří ovlivňují a manipulují s druhými ve svůj vlastní prospěch. Jak říká jiná kniha: „... člověk panuje nad člověkem k jeho škodě.“

26.01.2021 5 z 5

Proč máma nadává Proč máma nadává Gill Sims

Proč máma nadává? Protože má neschopného manžela, nevychované děti a neumí říkat NE. To jen ve zkratce, ať víte, co vás v knize čeká.
Pokud se ve svém životě snažíte o nějaký optimistický pohled na všechno kolem vás, tak tuhle knihu ani neotvírejte, protože budete mít každou chvílí nutkání věčně protivnou a ufňukanou Ellen zatřást a zařvat na ní, ať se sakra vzpamatuje!
Poslechnuto jako audiokniha.

26.01.2021 2 z 5

Spermie v kelímku Spermie v kelímku Ivana Kulhánková

Takový průměr, ale zajímavý. Jen moc nechápu, proč autorka tak odsuzuje rady typu, že je třeba na to nemyslet a zaměstnat hlavu něčím jiným, když se jí přesně tímhle stylem podařilo otěhotnět :D

26.01.2021 3 z 5

Kryptografie okolo nás Kryptografie okolo nás Karel Burda

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila, protože jsem si chtěla rozšířit IT obzory. Bohužel kniha je psána velmi odborně, výjimkou nejsou celé strany výpočtů a vzorců. Bohužel to spíše připamíná skripta k přednášce, než literaturu, kterou si člověk přečte sám doma.

Za mně tedy bohužel zklamání a naprosto souhlasím s komentářem níže.

26.01.2021 2 z 5

Skvělé pro nějaký všeobecný přehled historíí. Některé pasáže zajímavější, další zase trochu nudnější a vleklé. Celkově ale hodnotím pozitivně.

26.01.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Jsem strašně ráda, že jsem se ke knize dostala až teď, protože můžu plynule navázat druhým dílem :)
Kniha je to opravdu úžasná, příběh plyne a ani nevíte jak a máte 400 stran za sebou. Kladně hodnotím i historickou stránku knihy, protože přestože jsem z tohoto kraje, tak o jsem o událostech popisovaných v knize neměla ani tušení. Děkuji za rozšíření obzoru!

25.01.2021 5 z 5