Přátelé

Šest přátel, kteří se stali rodinou. Televizní show, která se stala fenoménem. Dnes jsou Přátelé braní jako ikony 90. let ale když v roce 1994 začínali, nikoho nenapadlo, že by se tohle mohlo stát. Od první vlny nadšení, která vypukla, přes její návrat až po dnešek. Seriál s diváky udržuje nevšední spojení, každý v něm může najít svůj vlastní život a brát to jako útěk z reality. V následujících letech se Přátelé vyvinuli z nového megahitu, přes nostalgický příběh až k uznávané klasice. Ross, Rachel, Monica, Chandler, Joey a Phoebe stanuli na televizním panthenonu. Tato kniha je hloubková studie historie a tradic Přátel, zkoumá všechny aspekty seriálu, od nejistých začátků až ke společenským podmínkám, které jejich úspěch jen zesílili. Novinářka a pop culture expertka Kelsey Miller probírá nejsilnější momenty Přátel, osvětluje problematické prvky a zkoumá celosvětové prvky, které se díky Přátelům rozšířily - od současné fascinace kávou až po Rachelin účes během 90. let. Kelsey bere čtenáře do zákulisí a ukazuje vztahy mezi herci i postavami. Zkoumá média, svět měnící události i digitální věk. To všechno seriál i diváky ovlivnilo. Tato kniha je naprostou retrospektivou Přátel, skvělá nejen pro fanoušky ale pro každého, kdo někdy uvažoval nad úspěchem tohoto příběhu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413462/pratele-6Or-413462.jpg 3.3224
Humor, Biografie a memoáry, Umění
Vydáno, Kontrast

I'll Be There For You, 2018

Kniha Přátelé

MartinkaSl
dnes

Na knížku jsem se moc těšila a měla jsem velká očekávání.

Třičtvrtě knihy obsahuje zajímavé informace o seriálu, autorech i o hercích. Zaujaly mne i informace a spojitosti, kterých si člověk při běžném sledování nevšimne, nebo které se jen tak nedozví.

Vadily mi souvislosti se seriály a filmy, které se k nám do Evropy třeba ani nedostaly. V tomto smyslu je kniha psaná hlavně pro Američany.

Lucie_Z

Jako fanoušek přátel jsem se i já na knížku opravdu těšila. Zpočátku je knížka vcelku zajímavá, čtenář se například dozví, jak vůbec takový seriál vzniká a jak probíhá jeho obsazení. Líbí se mi i autorčino pojetí knihy ve smyslu popisu různých příběhů z jednotlivých sérií. Dozvěděla jsem se hned několik zajímavostí, které si pravděpodobně mimo tuto knihu nepřečtete. Ale zároveň musím zmínit i fakt, že některé dějové linky byly autorkou vybrány pro určitou kontroverznost. Tyto části jsou popisovány opravdu dopodrobna, což mi pokazilo celkový dojem z knížky.
Myslím však, že knížka sice čtenáře nikterak neohromí, ale ani úplně nezklame.

Anniee

Tak toto mi trvalo. A mám tady dva důvody proč:

1. Nekonečný rozebírání LGBT a feministických vtipů a narážek - mně je toto prosimvas uplne jedno. A tak nějak nechápu proč se toto řeší půlku knížky? V tu dobu se to proste neřešilo a hotovo. Stačilo to popsat v jedny kapitole.

2. Pokaždý, když jsem si sedla a knížku otevřela, jsem dostala chuť podívat se na seriál. Takže jsem přečetla pár řádků a většinou to šla udělat.

Ale jinak byla knížka moc dobrá - bavily mě historky z natáčení a různý podrobnosti o vzniku a průběhu. A co mě bavilo nejvíc byly ty popsaný paralely. Se vším.

Liwien

Na knize je bohužel velice znát, že je psána američankou pro američany. Často odkazuje na seriálové současníky Přátel a předpokládá jejich znalost použitím neurčitých srovnání (nechtěli jsme aby seriál skončil podobným fiaskem jako XY...potýkali se se stejným problémem jako YX....ve stejném čase běžel seriál XZ, takže si jistě umíte představit divákovo dilema co sledovat...). Mnoho informací mi přišlo nadbytečných, stále se opakujících (ano je to seriál o přátelích, ano herci jsou přátelé i mimo kameru, ale je to nutné napst na každou druhou stránku?) a nezajímavých. V kapitolách pojednávajících o jednotlivých sériích bych uvítala více informací ze zákulisí. Jediná část která mi přišla opravdu zajímavá byla kapitola o tom jak herci začínali a jak dostali sovji roli. Knihu už bych si znovu nekoupila a rozhodně ji pošlu dál, v knihovně si totiž nechávám jen knížky, o kterých vím, že bych si je s chutí přečetla znovu.

Andynka

Právě jsem knihu dočetla a jako velký fanda jsem z ní nadšená. Ale když se na to podívám s odstupem, tak je to naprosto zbytečná kniha. Obzvlášť u nás v ČR, jelikož se přátelé po celou dobu srovnávají s jinými seriály, z nichž některé neznám. Tedy pro mě byla značná část o ničem.

Ale jako velký fanda přátel jsem se v této knize toho spoustu dozvěděla. I když jsem čekala více informací z osobních životů přátel, nebo nepodařených scén...či atmosféry z natáčení... nebyla jsem nakonec zklamaná. Dozvěděla jsem se o pár zajímavých detailech, díky kterým teď zas trochu jinak vnímám přátelé.
Do svého manžela to hustím kdykoli koukáme na přátele a já si zrovna vzpomenu...joooo o téhle scéně jsem četla, víš proč to je tak a tak ? :D
Takže si myslím, že velký fanda si z knihy rozhodně něco odnese. Normální člověk může ocenit , tak maximálně, že je to velmi čtivě napsané, ale jinak se shodneme, že je to kniha, která u nás nemusela vůbec vyjít. :)
Já tedy knihu hodnotím jako milovník přátel, na které jsem se nepřestala koukat ani po letech. A zaslouží si rozhodně 4*.

Sojkokoren

Kniha mě opravdu zklamala. Seriál miluji, videla jsem ho dokola už nespočetněkrát. Doufala jsem, že se dozvím více o natáčení, celkově o hercích. Něco málo zajímavého v knize bylo, ale opravdu jen minimum. Dozvíte se, jak herci začínali a s kolika dolarama v kapse končili. Ale také se dozvíte mnoho nedůležitých a nudných přirovnání k ostatním seriálům a celebritám.
Za mě tedy celkově velké zklamání, knihu jsem se nutila dočíst jenom proto, co kdyby tam něco nakonec zajímavého bylo.. Škoda.

karitter

(+ SPOILER) Seriál skvělý, ale toto bohužel... Zezačátku ok, nějaké zajímavosti, říkala jsem si, že stojí za přečtení. No a postupně mě to přestávalo bavit četla jsem to už jen z donucení, jen abych to už konečně dočetla.
Spousta faktů, spousta srovnávání s ostatními seriály. A co si z toho pamatuji? Že seriál málem skončil u 9. série, za 10. herci nakonec dostávali milion dolarů za epizodu (ale kdo by to nechtěl?!) no, a to tetování kraba, co symbolizuje lásku. Ale jo, byla tam spooousta zajímavých informací, ale bohužel byly nezajímavě podány.
Strašně mě rušila taky spousta poznámek pod čarou (85x), které občas zabíraly až čtvrt stránky a případně pokračovaly ještě na další stránce. Prostě pokud je tam nějaká zajímavost, která fakt stojí za mínění, pak ať je přímo v textu. Pokud je to pro text nepodstatné, pak to nemusí být ani v poznámce.
Jo, a pak taky spojení "propírané internetem". Užité čtyřikrát a ani jednou se mi to tam nehodilo. Propírejte salát vodou, ne seriál na internetu.
No, a jako "vše o nejoblíbenějším seriálu všech dob" mi to taky úplně nepřijde no.

Asi si půjdu pustit Přátele, abych si na ně zase zlepšila pohled :)

kristyna3214

Bohužel se musím přidat k těm negativnějším názorům. Seriál miluji, ale kniha mě nechytla za srdce. Ano, byla zajímavá, ale něco mi tam chybělo - více postřehů přímo týkajících se seriálu. Naopak bych si odpustila tak podrobné srovnávání s ostatními seriály