Emil Běžec 00:10

Chcete vědět, jak žil člověk, který objevil to, pro co byl stvořen, a dělal to? Pokud ano, pak je pro vás odpovědí první ucelený životopis legendárního běžce Emila Zátopka.Vypráví o jeho dětství v početné rodině, o mládí v baťovském Zlíně, o době, kdy se u nás rodil běžecký sport, o respektovaných soupeřích i přátelích, o armádě a disciplině, o manželství a také o politice. Ale především a stále o běhání. Kniha je připomenutím osudu člověka, kterému se jako jedinému atletovi v historii světového běžeckého sportu podařil zlatý hattrick na olympijských hrách v roce 1952. Je potvrzením toho, že pokud děláte cokoliv na sto procent, není možné, abyste neuspěli, i když zrovna nezískáte olympijské zlato. A pod zátopkovským heslem Nemůžeš? Přidej! je také inspirací k amatérskému běhání nás všech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270784/big_emil-bezec-00-10-nLC-270784.jpg 4152

Kniha Emil Běžec 00:10

lukas9656

Prakticky vše, co Kosatík napíše, má spád, je skvěle odzdrojované a zároveň čtivé. Z jeho knížky vystupuje Zátopek daleko plastičtěji než třeba z nejnovějšího filmu. Kosatík předkládá téměř psychologickou studii Zátopka, člověk vlastně až s jeho popisem tohoto výjimečného sportovce pořádně pochopí, v čem byl minulý režim tak odporný. Ohýbání páteří a mrzačení charakterů. Krásná kniha.

mirka0586

Krásná

Burák

Životopis Emila Zátopka jsem si chtěla přečíst ještě před shlédnutím dlouho očekávaného filmu Davida Ondříčka.
Film jsem dosud neviděla, takže nemám srovnání, ale tahle knížka se mi líbila moc. Nejsem moc zběhnutá v memoárech a Emilu Zátopkovi jsem věděla jen to, co je obvykle všeobecně známo, plus jsem v minulosti četla několik rozhovorů s jeho ženou Danou.

K objektivitě a úplnosti zpracování životopisu se tedy vyjádřit nemůžu, ale co se týče čtivosti a zajímavosti pro čtenáře - laiky, hodnotím tuhle knihu Pavla Kosatíka jako velmi povedenou.

Kromě velmi zajímavých pasáží popisující běžecký trénink a závodní strategii, jsem obzvlášť ráda za vysvětlení celého Baťova systému vzdělávání a kariérního postupu - poslední roky na to často v knihách narážím a tohle přiblížení mi dost pomohlo. Body má kniha i za velmi důstojný a citlivý popis posledních let Zátopkova života, na kterých bylo asi těžké najít cokoli kladného.

janka2000
09.12.2021

Příběh života Emila Zátopka není tak jednoduchý a ideální. Neměli s ženou děti, dělal pořádnou práci a nežil si v luxusu, jako by dnes za své úspěchy mohl. Měl ale něco, co většině z nás chybí. Vášeň. Miloval běh.
Kniha popisuje Zátopka podobně jako nejnovější film jako lidskou osobu, která má mnoho, co vyprávět a může nás inspirovat. Byl doopravdy výjimečný a zatím nikdo nedokázal v běhu tolik, co Emil.

ddkk
08.11.2021

Kosatíkovým životopisům nelze upřít především faktografickou správnost a mimořádnou snahu po objektivnosti, a naopak - naštěstí naprostou absenci domněnek a nepodložených spekulací. A to je dobře. Zátopkův život tak máme jako na dlani. Včetně některých jeho úletů, což však každý, kdo žil v době vlády jedné strany, velmi dobře chápe. Zátopek byl neopakovatelný běžecký talent, který se sám vypracoval, který netrpěl zbytečným sebepodceňováním, který se naučil několik cizích jazyků (ruku na srdce, kolik z jeho spoluobčanů mělo takovou vytrvalost a snahu?) a který se dokázal vyrovnat s lecčíms, co ho v té neblahé době potkalo. Klidně mohli i s manželkou z toho soctábora pláchnout a určitě by oba kdekoli uspěli...A stejně si to po 68. odskákal...

Kosatíkova kniha určitě stojí za přečtení. Jediné, co mi v ní chybělo, bylo trochu víc z Emilova a Danina soukromého života. Jací byli opravdu lidé z masa a kostí...

U mne za čtyři a doporučuji.

BarboraSalome
17.10.2021

Knihu jsem si přečetla až po shlédnutí filmu Zátopek, kde Emila Zátopka vynikajícím způsobem ztvárnil Václav Neužil. Kniha mi informace z filmu doplnila a jsem za to ráda. Kniha je psaná přesně, dost mi přibližuje komplexně Emila Zátopka. Díky za to.

Janek
26.09.2021

O Zátopkovi jsem téměř nic nevěděla, po Kosatíkově knize jsem sáhla až poté, co jsem viděla velmi pěkný film. Text životopisu sice je plný přesných informací (kdy, kde a jakého rekordu Zátopek dosáhl), ale zároveň je to text, který se velmi špatně čte. Pro mě nakonec nejzajímavější bylo zasazení Emilova života do politického kontextu. Zátopkovu vůli a radost z pohybu nelze než obdivovat, v osobním (a/politickém) životě, zdá se, zas až takový hrdina nebyl.

Pavla181
20.09.2021

Poslouchala jsem audioknihu, která má skvělé zpracování! Musím ale přiznat, že mne mnohem více oslovila kniha Náš život pod pěti kruhy, kde svůj život vypráví sám Emil a Dana Zátopkovi.