DomenicaRisa DomenicaRisa komentáře u knih

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Kniha psaná v ich formě. Dlouho jsem nic takového nečetla. Jde přirovnat díky sarkasmu a ironii k Meg Cabott a jejím Deníkům princezny. Jen tady je to Deník zchudlé šlechtičny bez titulu. Parádní popisy postav, které tvoří zábavné panoptikum. Od českého autora a zasazeno do českého prostředí věc nevídaná. Autorovi gratuluji a těším se na další setkání s Kostkovými z Kostky.

12.08.2021 5 z 5

On On Elle Kennedy

Bože ano! Konečně něco kde nejsou ufňukané holky a donekonečna omílané má či nemá mě rád. Příběh Wese a Jamieho jsem četla už v originále. Jejich dárkové krabice a pitomé sázky mě bavily. Ochota do všeho skočit po hlavě a nedumat nad tím byla osvěžující.

16.09.2019 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Konečně jsem se k dílu dostala skrz "povinnou četbu" ke zkoušce.
Machiavelli viděl svět realistickýma očima - lidé jsou špatní i dobří a ne vždy jednají eticky. Při cestě k cíli, který musí být morálně odpovědný se Machiavelli neptá, zda je krok morální nebo etický, ale zda je rozumný, logický a nezbytný.

Jednotlivé kapitoly jsou nadčasově učebnicové. Rozebírá jednotlivé formy vlády na příkladech z historie, nebo jeho současnosti, které provází všechny kapitoly. Poukazuje na různé způsoby získání moci, kdy vyvraždění vládnoucího rodu je z jeho strany logický a rozumný krok - kdo je mrtvý, nemůže nikoho ohrozit. Na první poslech to zní krutě, ale je to jen čistý pragmatismus. Postupně probírá typy armády, které může mít vládce k dispozici a to, jak by se měl panovník chovat, aby si udržel své území. Na konci pak opět oslovuje přímo Lorenza a vysvětluje mu, proč zrovna on by měl být tím Vladařem, který sjednotí Itálii a jak hodně příznivý čas k tomu zrovna je.

Označení Machivavelliho za cynika, který je podle mnohých nemorální, není na místě. Jediné co chtěl, byla sjednocená Itálie a při psaní Vladaře vycházel z praktických a reálných zkušeností, které získal studiem historie a pozorováním - nikoli z etiky, která je dle něj sice hezká, ale bohužel v tehdejší politice nereálná.

Velká poklona patří překladateli. Četlo se to svižně.

04.01.2019 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

V tomto díle byla nejlepší postava "nějaká Tichá" a popis její obětavé péče o obraz. Paradoxně Marie samotná mě tady nějak nebavila, postrádalo to šmrnc z prvního dílu a její fňukání ohledně chlapů bylo na (téměř) zaklapnutí knihy. Naštěstí personál zámku a hraběnka Vivien na práškách to zachránili na čestné 4 hvězdičky.

29.12.2021 4 z 5

My My Elle Kennedy

Když jsem začala číst Hodnej kluk, Blake mi lezl na nervy. Tady jsem si ho oblíbila. Jak klukům pomohl, když jej potřebovali jen ukázalo, že má srdce na pravém místě. Ač by tedy neměl otevírat všechny skříňky v cizí koupelně.
Wes a Jamie se vyrovnávaji s novým bydlením, novým uspořádáním a novou prací. Autorka skvěle vykreslila vypořádání nejen jich, ale i ostatních s odhalením jejich vztahu. Je to opravdu na pultech českých knihkupectví nejlepší kniha tohoto zaměření, která se dá koupit. Ačkoli zatím můžu srovnat jen se sérii Alfa od českého autora.

08.02.2020 5 z 5

Sexy hoteliér Sexy hoteliér Alice Clayton

Já nevím. Hodně jsem váhala nad odpadem, ale asi se přimluvila stará nostalgie vůči autorce. Děj stejně předvídatelný jako v celé sérii. Chyběl tomu šmrnc, kterou měla série Coctail. Obálky se tady nepovedly, názvy taky ne - hodně předvídatelné. Celkový průměr na tuhle sérii jsou tak 2 hvězdičky za mě.

09.05.2020 1 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Když na vysoké, v momentě, kdy vám kamarádka vaří kafe, prohodíte onu nesmrtelnou hlášku "Odkud je ta káva" a ona nereaguje a i po vysvětlení z ní vypadne, že neví o čem mluvíte, je to katastrofa.
Jedna z naprostých, nejklasičtějších klasik českého dramatu co snad kdy byla napsána, která by měla být povinnou součástí všech maturitních četeb.

03.08.2016 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

První co mě zarazilo byla podobnost s Emmou Hart a její sérií The Game. Na druhou stranu, jak tohle "klišoidní" téma zpracovat? Vezměte jednoho sportovce, jednu nenápadnou slečnu, jednomu z nich přišijte nějaké trauma a zasaďte to do prostředí vysoké školy. Autorka tam ale přidala svůj humor, čímž vznikla další příjemná odpolední oddychovka. Dalšímu dílu se určitě bránit nebudu, přece jen -
těchhle knih není ve finále nikdy dost, aby vám pomohly zabít nudné odpoledne.

08.03.2016 4 z 5

Miluj mě jakkoli Miluj mě jakkoli Jennifer Probst

Strašně mě pobavila Meganina výbava na stavbu v růžové barvě. Slušne vychovaná jižanská kráska a současně princezna bojovnice. Balin a Gandalf byli dokonale roztomilí. Vize ze na mě skočí mastif, aby mě přivítal je děsivá, natož když jsou dva s povahou věčného štěněte. Kniha je osvěžující. Jiný soudek než restaurace/bary/managment kde se odehrává většina podobných příběhu.

08.02.2020 4 z 5

Miluj mě kdekoli Miluj mě kdekoli Jennifer Probst

Dostala jsem přesně to, co jsem čekala. Líbil se mi odkaz na jinou sérii autorky, který se v knize objevil. Příjemný, odpočinkový slaďák na hezké odpoledne s čokoládou a čajem. Poslední díl si určitě přečtu taky.

08.02.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Christina Lauren

Chvíli jsem dumala, že bych přece jen dala tu jednu hvězdičku. Ale jediná vtipná scéna s vibrátorem mě opravdu nepřesvědčila. Zbytek podprůměrný, hlavní hrdinka mi přišla těžce mimo. Plytký příběh, žádná zajímavá postava.
Nad autorkami tímhle definitivně lámu hůl. Od doby co vydaly Božského bastarda, cizince a hráče to s dalšími knihami jde hodně rychle z kopce do hromady hnoje.

30.08.2019 odpad!

Hodnej kluk Hodnej kluk Elle Kennedy

Asi jsem se dostatečně nenudila, aby mě tahle oddechovka zabavila, nebo přibrání Sariny Bowen coby spoluautorky byla ze strany Elle Kennedy kardinální chyba. Miluju její sérii Off Campus, ale tohle byla vcelku velká nuda. Hodně pro mě hluchých míst. Hlavní hrdinka na facku a hrdina mi taky nebyl sympatický. Příběh hlavně ze začátku neměl hlavu a patu. Neustálé "nenápadné " odkazování na jejich společný úlet mi lezlo na nervy. Jedna hvězdička za Wesmie - je hezké, že v Americe se homosexuálové mohou vzít a ne jen registrovat.
SPOILER musím souhlasit s rodiči Jess - je hodně přelétavá a nestálá co se týče povolání. Chová se jako dítě, které neví co chce.

04.01.2019 3 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Autorka rozhodě ví, jak sepsat srdceryvný příběh. Přiznávám, ukápla mi slzička. Ale s odstupem je tam dost nepřesností a hrozná naivita - čtrnáctiletá holka sama se dostane s koněm bez ničeho do Francie a používá kradenou kartu? Když odhlédnete od dojemnosti, je to strašně nereálné.

09.06.2018 2 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Kniha vyvolává tolik otázek. Co to k čertu bylo? Cílené na YA nebo dospělé? Jaký je tu vlasntě příběh? Může člověk mít alergii na některá slova? A měl to být příběh normální nebo magický?

Nemám ponětí. Řekla bych, že autorka byla odkojena na Starých řeckých bájích a pak přešla na 50 Shades a rozhodla se napsat kombinaci. Žádný! Jako doslova - tam není nic hlubšího. Ano, může. Výrazy jako sirénka, mušlička, šťávička se dají jen v omezeném množství max 1 kus na příběh. Ehm magické bariéry, ale vizáž zbohatlíků.

Hlavní myšlenka nebyla k zahození, ale byla tragicky zpracovaná.

14.03.2023 1 z 5

Dublin Street Dublin Street Samantha Young

Tato kniha byla jedna z prvních, které jsem v daném žánru asi před 8 lety četla. Při opětovném shledání s postavami jsem byla dnes mile překvapená. Stále to byl uvěřitelný a milý příběh se sympatickými postavami, který se neztratí ani v dnešní široké konkurenci obdobně laděných knih a většině by nakopal zadek. Jediné co mi trochu chybělo, byl popis Edinburgu.

28.03.2021 5 z 5

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

Nemůžu si pomoci, ale tohle mě bavilo. Příjemná oddechovka po dni plném učení. Možná proto jsem shovívavější něž jindy. Jednu hvězdičku dolů za ten "deus ex machina" zvrat. Ale to jak se s ním Preston snažil popasovat prostřednictvím příruček a rádců bylo vcelku věrohodné a úsměvné. V porovnání s očekáváním jsem byla příjemně překvapena.

07.06.2020 4 z 5

Hra Hra Elle Kennedy

U obálky to těžce přehnali s retuší. To je prostě nekoukatelné. Samotný příběh slabší než ostatní. Nevím, asi jsem od příběhu Huntera měla přehnané očekávání, proto mě to zklamalo. Konec byl dost ujetý, řekla bych. Rupi by měla docházet na psychologická sezení, protože její chování v průběhu série nebylo zrovna košer. Taková krásně emočně nestabilní osobnost, vyžadující neustálou pozornost. Postava Demi mě taky zklamala, s jejím zaměřením jsem čekala trochu víc nadhledu.

09.05.2020 2 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Byla jsem překvapená, že se nejedná o příběh že současnosti. Ale byla jsem příjemně překvapena, k čemu jsem se v rámci čtenářské výzvy dostala. Barry, kteremu sotva zaschl inkoust na diplomu se naučil, že ne vše se dá naučit z knih, že nesmí lidi soudit podle prvního dojmu a že je rozdíl znát pacienta jen jako bezejmenou tvar, nebo o něm vědět vše v rámci vesnických informačních cest. Doktor O'Reily byl místy cynik, místy starostlivý felčar. Takový doktor House o pár desítek let dříve. A Kinky srdečná hospodyně, která o tyto dva dobre muže pečovala.

16.09.2019 5 z 5

Štvanice Štvanice Janet Evanovich

Janet Evanovich mám ráda. Její smysl pro humor, ironii a sarkasmus prostě žeru. I po přibrání Goldberga knihy nic neztrácí z toho proč je mám ráda.

28.07.2019 4 z 5

Boss Boss Alexander Stainforth (p)

Raději se znovu pustím do louskání angličtiny u knížek Him a Us od Elle Kenedy než si znovu přečíst tohle. Naprosto vyhozené peníze. Theo byl na facku, choval se jak hysterická ženská, nechal ze sebe dělat rohožku. Ano Erik byl bohatý a sexy, ale manipuloval s ním. Prorč to u něj nevadilo, ale u Theova expřítele Libora to byl tak velký problém? Navíc s tím jak Libor Thea ovlivnil jsem čekala, že jejich minulost bude nějak víc rozvedena detailněji. Theova kamarádka je kariéristická mrcha, která ho taky jen využívala. A pokud není zajímavý hlavní hrdina, knížka většinou stojí za houby. Za mě jedno velké zklamání.
Jeslti třeba někdo v tomhle vidí mustr homosexuálního vztahu - rada nad zlato - zdrhejte od té knížky co nejdál.

29.05.2019 odpad!