Jaroushek Jaroushek komentáře u knih

Hořící pokoj Hořící pokoj Michael Connelly

Výborná svěží lineárně se ubírající detektivka bez zbytečných zvratů a násilností.

27.08.2023 4 z 5

Vlaštovky z Černobylu Vlaštovky z Černobylu Morgan Audic

(SPOILER) Výborná kniha. Nejlepší je prostředí Černobylské zóny, které to hodně táhne nahoru. Dej plynule ubíhá a i když kniha není vyloženě napínavá a plná zvratů, nemá hluchá místa. Velké mínus mi ale přišlo, že i když sledujeme dva vyšetřovatele, tak tito jsou si příliš podobní (vlastnostmi, postupy, chováním a vlastně i motivací k případu) a dá se říct, že kdyby se nezmiňovaly jména, člověk by pomalu ani nepoznal, kterého zrovna sledujeme.

Ps. líbilo se mi, že ona budova, kde visí první oběť lze najít i na streetview podle krásného popisu a onoho znaku

21.08.2023 4 z 5

Bílý Den Bílý Den Jack London

London umí krásně popisovat přírodu a tehdejší poměry na Aljašce, nicméně milostné věci a interakce muž - žena opravdu nejsou jeho silnou stránkou, což samozřejmě neměla být ani Bílého Dne, nicméně tyto pasáže vskutku bolelo číst. Za mě slabší počin autora, který zdaleka nedosahuje kvalit jako Bílý Tesák.

13.08.2023 3 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

V mnoha ohledech bohužel nedotažené scifi, na kterém je zub času znát dle mého mnohem víc, než třeba u Bradburyho. První část knihy zajímavější a napínavější, ve druhé půli už jsem se těšil, až budu u konce a konec samotný to mírně vylepšil. Celkově ale stále slabší Kingovka.

14.07.2023 3 z 5

Teorie vraždy Teorie vraždy Andrew Mayne

Poměrně důstojné pokračování série. Bohužel nejlepší dojem ve mně pořád zanechal první díl a s posledním dílem série asi spěchat nebudu. Zvolený motiv a provedení "vražd" už mi přišlo, jako někomu, kdo má medicínské vzdělání, přitažené za vlasy a oproti prvnímu - poměrně uvěřitelnému dílu - už je tohle za hranicí reality. Nejsem člověk, který by samozřejmě potřeboval, aby kniha byla uvěřitelná, nicméně když série nastaví určitý trend a já jako čtenář mám pak určitá očekávání, tak mi to prostě vadí. Tady se bohužel autor v rámci každého pokračování pouští dál a dál do fantastických scénářů, což v tomto případě já úplně neocením.

04.07.2023 3 z 5

Sirény Sirény Joseph Knox

Svižně ubíhající thriller, který umí na čtenáře přenést atmosféru klubů, drogových doupat a jejich pochybných existencí i pocity hlavního hrdiny holdujícího alkoholu a drogám. Děj přehledný, postavy osobité, bez hluchých míst.

02.04.2023 4 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Krásná a zároveň smutná kniha především o pocitech a o křehkosti duše. Kolik traumat kdo unese je ve hvězdách a taky na okolí. Hlavní postavou není Livie, ale rozhodně Jens, jelikož vše další dění je výsledkem jeho zvláštností, které pramení ze specifického vztahu s otcem a navazujících událostí. Nechci nic prozrazovat, jelikož já dopředu o knize vůbec nic nevěděl a pro všechny čtenáře to bude nejlepší stejně tak.

Do určité míry podobně zvláštní rodiny jsou v každé zemi na světě a hranice příčetnosti je někdy velmi tenká. Stačí, aby okolí nebylo psychicky nemocnému člověku schopné nabídnout pomocnou ruku a namísto toho hrálo jeho hru.

Jedna z knih, nad kterou budu delší dobu přemýšlet.

12.03.2023 5 z 5

Příručka vojáka AČR Příručka vojáka AČR kolektiv autorů

Klasika, která se dostává na začátku základního kurzu vojenské přípravy ve Vyškově. Část aktuální, část obsolentní, je to takový hrubý úvod do vojenství.

31.12.2022 4 z 5

Rozhodnutí Rozhodnutí Charlotte Link

Kniha se zabývá okrajovým tématem, které je ovšem i v dnešní době bohužel aktuální. Sledujeme paralelně dva příběhy, které spolu souvisí a postupně se dozvídáme jak. Děj je pozvolný, poměrně uvěřitelný na úkor senzací a zvratů, což je ovšem příjemné překvapení, protože v každé knize nemusí být jeden za druhým. První polovina je nicméně trochu pomalejší a celkově bych řekl, že 380 stran bylo až zbytečně moc.

16.11.2022 4 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Parádní stejně jako první díl. Změna prostředí do měst prospěla, Theo je sympaťák a má svoje metody, při kterých se člověk i něco naučí. Máme zde trochu méně akce, vedlejší postavy jsou takřka všechny hodně upozaděny a ke konci už děj začal být maličko překombinovaný, proto jedna dolů. Těším se na třetí díl.

09.10.2022 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Kniha splnila očekávání. Bylo to místy napínavé, místy překvapivě i vtipné nenáročné čtení.

22.08.2022 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Hlavní postava s netradičním přístupem a uvažováním je velmi příjemná změna. Kniha není vyplněna žádnými hluchými místy a děj má svižné tempo. Bohužel, autorovi jde vykreslení logického uvažování hlavního hrdiny a budování atmosféry více, než akční závěr, který mi přišel slabší, i když jsem v něj doufal. Těším se na další díl.

23.06.2022 4 z 5

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Příjemná kniha, která nemá hluchá, nicméně ani vyloženě silná zapamatovatelná místa. Hlavní hrdina se nám moc neotevře, až do konce o něm vlastně pořádně nic nevíme, což je škoda. Děj je napínavý, postupně se odhalující s uspokojivým koncem. Další knize autora dám jistě šanci.

31.05.2022 4 z 5

Mrchožrout Mrchožrout Jack Heath

Příjemné překvapení. Svižné, originální, netlačí příliš na pilu. Hlavní hrdina se chová racionálně (v rámci mezí své závislosti). Balancuje na hraně sympatičnosti, tudíž čtenáři vesměs nevadí, když se mu děje i nějaké to příkoří. Těším se na další díl.

17.02.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Z pozitiv musím zmínit, že postavy jsou sympatické, autorka umí budovat a udržet napětí, prostředí je přímo výborné a závěr knihy tomu také hodně pomáhá (bál jsem se, že to bude více překombinované). Bohužel se zde dočkáme typicky hloupé policie, poměrně častých nelogických rozhodnutí postav, děj je rozdělený na příliš malé kapitoly, kdy v momentě, kdy je člověk zabraný do jedné dějové linky, jdeme zase do jiné , což mně osobně trochu brzdilo v pořádném začtení. Nejvíce mi nicméně přišlo až úsměvné, jak na dvou stránkách naše turisty překvapí, že v lese je hmyz a další příhody, nad kterými si člověk, co byl alespoň jednou v lese, musí klepat na čelo (nechci vyzradit příliš). Celkově určitě dobrá kniha, dal bych silnější 3*.

10.01.2022 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Příjemné překvapení. Místo, kde se děj odehrává, je ideální, postavy sympatické, člověk se v nich poměrně rychle zorientuje. Není zde plno zvratů za každou cenu, což je v poslední době spíš výjimka a já byl za to rád. Za slabší považuji motiv vraha a celkově jeho chování. Kvůli tomu jedna dolů.

04.11.2021 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Musím souhlasit, že s hlavní hrdinkou je těžké sympatizovat. Příběh má spoustu děr a nelogických věcí a i pár postav, které se pravidelně objevují, ale vlastně žádný smysl nebo směr příběhu nedávají. Postupné rozplétání vazeb a minulosti spolu se závěrem to drží v nadprůměru, ale rozhodně jsem v tomto žánru četl daleko lepší kousky. Nenadchne a ani neurazí.

28.10.2021 3 z 5

Neposvěcená půda Neposvěcená půda Mel Starr

Jedním slovem spokojenost. Výsledný dojem předčil má očekávání. Příběh se odvíjí logicky, nemá hluchá místa a hlavní hrdina má správný morální kompas, což musí dokázat hned od začátku tím, že se rozhodne pátrat po vrahovi někoho, jehož smrt si odůvodněně přálo více lidí. Jako bonus se člověk dozví nějaké ty historické zajímavosti. Mohu jen doporučit.

05.10.2021 5 z 5

Nádech do ticha Nádech do ticha Cath Staincliffe

Kdo se do knihy pustí, určitě by neměl očekávat nějakou akci a napětí. První třetina poměrně vleklá, seznamování se s cestujícími. Hezké znázornění toho, že každý má nějaký svůj příběh, naplánovanou budoucnost, někoho, kdo na něj čeká a nebo spoléhá. A pak stačí jeden okamžik a vše je naruby. Přežít potom může být to nejtěžší, jelikož ne každý se zvládne s tak velkým zásahem vyrovnat. Emoce pracují v poslední třetině hezky, nicméně kniha neobsahuje nic, co by se mi vrylo do paměti nebo zanechalo hlubší stopu. 70%

16.09.2021 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Tuto knihu znám už dlouho a jak jsem zhruba věděl děj a na čtení se těšil, přiznám se, že jsem si ji trochu idealizoval a bál se toho, že budu zklamaný.
Nestalo se tak a já jsem po dočtení nadmíru spokojený. Poselství je jasné, nestárnoucí a tak úderně podané, že každý, kdo má alespoň trochu skepse ohledně toho, kam naše civilizace směřuje, si bude připadat přesně jako,, lidská schránka,, kdyby to náhodou jednou bylo potřeba.
Doslov od pana Františka Novotného byla třešnička na dortu.

23.08.2021 5 z 5