Dela111 Dela111 komentáře u knih

Motýlek Motýlek Henri Charrière

V této knize předkládá Henri Charriére, díky tetování přezdívaný Motýlek, svůj životní příběh spojený s odsouzením za vraždu. Vypráví o obvinění, odsouzení na doživotí a deportaci na Ďábelské ostrovy. Popisuje život ve vězení, nelidské prostředí a kruté zacházení. Píše o spoluvězních, vypráví různé příhody a odhaluje své trýznivé myšlenky.
Dle svých slov byl odsouzen nevinně a jediné co ho drželo při životě, byly myšlenky na útěk a vědomí, že člověk to nesmí nikdy vzdát...

Kniha není zařazena mezi biografie a memoáry, takže nemusí být vše autentické, možná si autor něco přimyslel. Každopádně je to poutavě napsaný neobyčejný příběh.
Film je také vynikající, ale samozřejmě se do něj nevejde všechno, co je v knize.

05.03.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

V desátém dílu oblíbené série se bude muset Kim poprat se svými démony z dětství a mládí. Postará se jí o to někdo, kdo se jí mstí pro ni mimořádně psychicky zraňujícím způsobem. Najít toho pravého nepřítele, když adeptů jsou v případě Kim nekonečné zástupy, bude pořádný oříšek.
Nový tým doplnila pro tentokrát další postava a byla to dobrá volba. Postavy má Angela Marsons vůbec výborné. Já si například užívám každé setkání Kim s patologem Keatsem. I když na sebe reagují jako kočka se psem, vzájemně se respektují a jejich dialogy jsou vždy osvěžující úsměvné pasáže.
I tento díl má výborný děj, který neustále uhání vpřed. Bylo to napínavé, ke konci pořádně vygradované. Tady bude zaslouženě hodně nejvyšších hodnocení :-).

12.12.2020 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Po vynikajícím thrilleru Čtvrtá opice jsem se těšila na pokračování, ale číst jsem ho záměrně začala až po vydání posledního dílu, abych se konečně dobrala rozuzlení naráz.
I v tomto díle pokračuje hon na geniálního a zároveň zvrhlého vraha a přibývají další dějové linky a postavy. Opět je to neskutečná jízda a i přes rozsáhlost tu není jediné hluché místo a děj udrží čtenáře ve stálém napětí.
Oproti prvnímu dílu je tento obsáhlejší s velkým počtem postav a bohužel už lehce překombinovaný. Přesto hodnotím opět nejvýš, oceňuji tím zápletku a promyšlené, originální zpracování thrilleru.

10.06.2020 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Kaštánek je nápaditý thriller s hodně zamotanou zápletkou. Zjistit proč se na místech činu objevují figurky z kaštanů a odhalit dávné tajemství může jen někdo komu to pálí. Dvojice vyšetřovatelů tento předpoklad splňuje, ačkoli se k sobě zdánlivě nehodí a vzájemně o sebe nestojí. Mně se ti dva líbili.
Tento thriller je skutečně propracovaný, nechybí napětí, zařadila bych ho mezi ty velmi zdařilé, přestože balancuje na hraně překombinovanosti. Za mě je to 90 %.

18.05.2019 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ve svém cestovatelském počinu Prázdniny v Evropě autor nahradil pěší putování autostopem. Tentokrát to vzal přes Polsko a Pobaltí do Skandinávie, vzápětí se letecky přesunul do Atén a poté přes Balkán, Ukrajinu a Slovensko domů.
Rozhovory, které vede Ladislav s řidiči zastavených vozidel, čtenářům vtipně přiblíží mentalitu lidí navštívených zemí. Některé zážitky jsou méně uvěřitelné, ale o to tu nejde. Tohle ani není klasický cestopis, podle kterého si budete plánovat cestu. Tato kniha především baví, vyloudí vám úsměv na tváři. Výborné a trefné jsou různé historické a kulturní poznámky k daným zemím.
Prázdniny v Evropě přináší pohodové počtení, při kterém se zasmějete, dozvíte něco nového a někomu četba možná dodá i novou chuť k cestování :-).

17.02.2024 4 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Nestává se mi často, aby mě thriller od neznámého autora tak chytil a bavil jako tento. Je tu sice od začátku jasné, že věci budou jinak než se jeví, ale autor příběh rozehraje tak skvěle, že si čtenář nemůže být jistý ničím a nikým.
Na začátku je jeden starý zločin, jehož vyřešení kdysi policie odbyla a brzy přibývají další. Postavy tady tvoří pestrá směs všech možných povah, nechybí lidé psychicky různě poznamenaní a pokřivení. Dějově je tohle geniální, příběh se postupně překvapivě vyvíjí. Pár věcí jsem sice tipla správně brzy, ale vůbec mi to nevadilo, celkově je to chytlavé, nechybí tu zvraty ani nějaké překvapení.
Za mě je to výborné thrillerové počtení, a proto 5* a doporučení. Snad jen ti, kteří naprosto nedávají dětské oběti, by měli knihu vynechat.

21.07.2023 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Komunistický režim v Rumunsku byl nejtvrdší ze všech režimů v zemích bývalého východního bloku. Revoluce v roce 1989 v Rumunsku rozhodně nebyla sametová jako u nás, naopak měla spoustu obětí a komunismus nepadl hned.
Život v diktátorském režimu Nicolaea Ceausesca je v knize popsán pohledem sedmnáctiletého hlavního hrdiny. Román přibližuje vleklé utrpení lidí, popisuje případy krutosti, násilí, porušování lidských práv a na evropskou zemi té doby neskutečnou chudobu. Jako nástroj represe sloužila režimu brutální tajná policie Securitate, která si různým vydíráním a pod pohrůžkou násilí vybudovala obrovskou síť informátorů. Občané žili v neustálém strachu a podezíravosti, myšlenky se raději nevyslovovaly nahlas. Totalitní režim v Rumunsku byl kapitola sama pro sebe, ale to už tehdy nebylo žádné tajemství, o této hrůzovládě jednoho diktátora se leccos vědělo i za hranicemi...

Stejně jako v předchozích knihách, i tentokrát se autorka zaměřila na mladé lidi a kniha je napsána stylem pro dospívající. Ruta Sepetys má však vždy pečlivě nastudované historické reálie, píše velmi poutavě a i tady jde o strhující četbu, která se emočně dotkne každého, takže spokojení budou i dospělí čtenáři.
Zpracování tohoto námětu do historického románu pro dospělé by mohlo být mnohem drsnější, syrovější, mohlo by jít více do hloubky, po psychické stránce by mohla být lépe popsána postupná změna chování a myšlení lidí. Tady jde o příběh podaný spíše jednodušeji a o krátký časový úsek, v němž se román odehrává.
Mé hodnocení by bylo 4*, ale velmi oceňuji, že se autorka ujala tohoto námětu a zdařile přiblížila tuto dobu v Rumunsku i mladším čtenářům, a proto hodnotím plným počtem hvězdiček.

19.10.2022 5 z 5

Kronika volného pádu Kronika volného pádu Martin Goffa

Tentokrát nám Martin Goffa nepředkládá detektivku, jak jsme zvyklí, nýbrž vynikající román s naprosto výstižným názvem. Je to silný, drsný a reálný příběh až z toho mrazí. Covidová pandemie se dotkla každého z nás, ale někdo její následky pocítil nesrovnatelně tvrději.
Každý řeší problémy jinak, navíc psychická odolnost není u všech stejná, hranici, za kterou je už člověk u konce sil, má každý jinde. A přesně tohle autor perfektně umí, popsat u svého hrdiny jeho bod zlomu, chvíle předtím než se mu začal hroutit svět i to, co následovalo poté.
Tady se připravte na tragický příběh, prodchnutý beznadějí, zoufalstvím, bolestí a depresí. Nedoporučuji číst těm, jejichž vzpomínky na první dva roky s covidem jsou třeba více bolestné a nechtějí si tu dobu připomínat.
Jinak doporučuji, je to skutečně skvěle napsané.

09.10.2022 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Její konec je svižný thriller pro ženy, tak jak to Shari Lapena umí. Skvělé postavy - jedna hamižná potvora, jejíž hlavní příjem pochází z vydírání a spousta těch, které vydírá, protože mají co skrývat nebo jsou prostě jen na vydírání vhodní ;-).
Začátek je trochu pomalejší, ale brzy děj nabere správné tempo. Příběh je plný tajemství, polopravd a pochybností. K odhalování nových skutečností dochází postupně, takže se rozuzlení nedá příliš brzy odhadnout. Co jsem ale celou dobu očekávala že se stane, byla událost v epilogu. Na tom bylo překvapivé jen to, jak autorka nechala závěr otevřený, případně ať si to uzavře každý podle své představivosti...
Za mne je Její konec dějově o trochu slabší než předchozí knihy autorky, ale čte se moc dobře.

16.06.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tato kniha nepotřebuje žádný dlouhý komentář, jen doporučení - toto si přečtěte nebo poslechněte.
Nedělala jsem si žádné iluze o životě v KLDR, přesto mě překvapila spousta věcí. Svědectví v této knize nás nechávají nahlédnout do reality v nejizolovanějším státě světa trochu víc... Pro nás je to šokující a těžko představitelné.

05.10.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Prašina se obsahem tak podobá foglarovkám, které jsem v dětství nadšeně hltala, že jsem ji ze zvědavosti prostě přečíst musela. Tajemná pražská čtvrť se svými křivolakými uličkami, temnými dvory, zákoutími a oprýskanými domy, kde nefunguje elektřina ani mobily, kde se čas zastavil, připomíná Stínadla. I obyvatelé čtvrti působí uzavřeně a odtažitě. Je to zkrátka vynikající prostředí pro dobrodružný příběh a ten se autorovi taky povedl.
Nechybí tu nic co takový příběh má mít - záhada, napětí, nebezpečí, nutnost překonat různé překážky, rozluštit šifru a přitom musí hlavní hrdinové stále prchat před klasickými záporáky. Celý příběh má rychlé tempo. Je tu sice celkem dost šťastných náhod, ale do příběhu pro děti to patří.
Řekla bych, že knihu je třeba hodnotit optikou dětí, kterým je určena a ne tou dospělou a hledat chyby, které děti ale vůbec neuvidí.
K přečtení doporučím nejen malým čtenářům :-).

22.02.2021 4 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Spojení Ken Follett a historický román u knihy znamená, že toto dílo bude TOP ve svém žánru. Ohnivý sloup je toho dalším důkazem.
Děj je umístěn do Anglie druhé poloviny 16. století a začátku 17. století za vlády Alžběty Tudorovny. Byla to doba krvavých náboženských válek v Evropě a nenávist mezi katolíky a protestanty tvoří hlavní námět knihy. Autor má široký záběr jak v počtu postav, tak v místech, kde se děj plný společenských intrik a politických komplotů odehrává. Mimo Anglii se děj přesouvá i do Francie, Španělska, Nizozemí a dalších míst.
Ohnivý sloup je velkolepý propracovaný historický román napsaný tak poutavě, že ten velký počet stran ani nevnímáte. Za mě je hodnocení jednoznačně nejvyšší. Příznivci historických románů by si tento neměli nechat ujít.

29.01.2021 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Příznivci této série, kterým pomalu dochází superlativy, můžou v komentářích už jen hodnotit jestli i další díl je stejně výborný jako předchozí a jestli autor stále drží laťku vysoko. Za mě ano.
I v tomto díle dostávají Hunter a Garcia zabrat při hledání jednoho extra sadistického, ale zároveň velmi schopného zločince. A na jeho stopu se tentokrát dostanou úplnou náhodou...
Děj je strhující, napínavý, závěr vygradovaný tak, že i nervy čtenářů dostanou co proto. Uff... to byla jízda! ;-)

22.11.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Podivný případ se psem přináší dokonalý vhled do mysli autistického chlapce.
Snad všichni čtenáři si Christophera zamilují, je popsaný jako nevinný, čistý chlapec, který má své zvláštnosti. Jenže péče o takového člověka je nesmírně náročná a vyžaduje spoustu trpělivosti a obětavosti.
Nejde tu o detektivní zápletku, je to především příběh autistického dítěte a jeho rodičů. Je to o tom, jak Christopher myslí, co všechno potřebuje, co naopak nesnese a co ho přímo děsí. Je to i o tom, jak těžké je zvládnout život s takto postiženým dítětem.
Tento rozsahem krátký příběh vzbudí velké emoce. Je to rodinné drama očima autistického chlapce, které ocení jak velmi mladí čtenáři, tak i dospělí.

15.08.2020 5 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Thriller, který má od začátku až po rozuzlení téměř 1 600 stran, mně nepřipadá jako úplně šťastná volba. 1. díl byl strhující, 2. díl byl dobrý, ale už lehce překombinovaný a 3. díl už mě místy i unavoval.
V tomto díle jsou hromady obětí, teorií, různé zločiny a podezření. Místy je to jako v nějaké soutěži "kdo je kdo". Mrtvoly přibývají takovým fofrem, že dá zabrat to sledovat. Thrillery beru jako odpočinkovou četbu a ne abych si u nich zavařila mozek... ;-) Je tu spousta děje a přesto jsem měla pocit, že se to motá v kruhu a je to natahované.
Těžko se mi hodnotí. Celé je to takový originální rozsáhlý thriller s výbornou zápletkou, ale zbytečně složitý. U tohoto dílu mě vlastně bavil až konec. Z 2. a 3. dílu měl být jeden a bylo by to na 100%.
Někdy míň je víc a u thrillerů a detektivek to platí dvojnásob. Nesmyslně zamotaný a překombinovaný děj je zabíjí ;-).

13.06.2020 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Příběh má klasickou vděčnou šablonu - klidná čtvrť, vražda a k tomu navíc někdo po nocích prohledává domy sousedů a odhaluje tajemství, která skrývají. Je zde přiměřeně velký okruh podezřelých, kteří jsou vzájemně provázaní různými vztahy - sousedskými, přátelskými, pracovními i milostnými.
Stejně jako předchozí kniha Nevítaný host i tato mně hodně připomíná styl Agathy Christie - zápletka, psychologie a chování postav, rozuzlení, prostě celková stavba příběhu, to je zkrátka druhá Agatha. Věřím, že Shari Lapenu její styl inspiruje a kdo ji má dobře načtenou, může se mu brzy podařit správně tipnout pachatele.
Kdo má Agathu oblíbenou, bude s touto knihou určitě spokojený, samozřejmě že nejen ten, ale pro mě je to plus navíc.
90 %

11.05.2020 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Pro mě už je četba každého dílu této série jako taková velmi příjemná návštěva u známých, na kterou se předtím vždy moc těším ;-).
Citlivá drsňačka Kim s celým svým týmem mě opět bavili, děj byl živý, napínavý a nechybělo ani několik vtipných momentů a dialogů. Celé je to jako vždy dobře promyšlené včetně rozuzlení. Tady je hodnocení jasné i s doporučením a už teď se těším na další návštěvu :-).

19.06.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

"Opičák" patří bezesporu mezi TOP thrillery. Přestože se příběh odehrává v průběhu pár dní, děj je bohatý. Nečekáme do půlky knihy než se něco začne dít, naopak, od první strany je to jízda.
Příběh sledujeme z několika perspektiv, rychle se střídají a všechny jsou vynikající. Je to samotné pátrání po pachateli, který je velmi inteligentní, jak už tak psychopati bývají ;-). Vrahův deník je zajímavý i děsivý zároveň. Nervy drásající jsou scény s poslední unesenou a vězněnou obětí.
Autorovi se povedl nejen hlavní hrdina Sam, ale celý policejní tým. Je to sehraná parta profíků a díky jejich vtipkování jsou uvěřitelní.
Čtvrtá opice je bravurní thriller s rafinovanou zápletkou, promyšlený a napínavý.

07.02.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Neobyčejný obyčejný příběh čtyř generací jedné rodiny. Na jejich osudech sledujeme i dění v naší zemi. Každá postava je jiná, ale všechny jsou uvěřitelné. Jsou jako tisíce jiných lidí, prožívají své všední i mimořádné dny, mají své plány a sny, dokážou milovat i nenávidět, nevyhnou se jim ani tragédie a jeden zmařený život.
Psáno s lehkostí, osudy postav nás vtáhnou, i přes poklidné tempo příběh upoutá.

10.12.2018 4 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Tento díl se od předchozích výrazně liší. Smrt jednoho běžence na začátku knihy se změní v rozsáhlý případ, který dalece překročí hranice Dánska. Jak se brzy ukáže, oběť s číslem 2117 je spojená s Asadem, jehož životní příběh a všechny okolnosti, které vedly k jeho pobytu v Dánsku, jsou v tomto díle konečně odhaleny. Nechybí vedlejší dějová linka, která mne bavila mnohem víc než ta hlavní. Rozjezd je pomalý, děj nabírá tempo postupně, výborně vygradovaný je závěr.
Kdyby to nebyl 8. díl oblíbené série, kde se postavy stále vyvíjí, už podle anotace bych si knihu k přečtení nevybrala. Největším vývojem tady prochází postava Asada, kterému kolegové často přezdívají kudrnáč a který pobaví svými průpovídkami a úsměvnou jinakostí. Jeho minulost je však tak složitá, že je těžké chápat, jak vůbec mohl dosud normálně existovat.
Tento díl se mi líbil ze všech nejméně. Hlavním námětem je tady čím dál víc aktuální téma migrace a terorismu a tohle mě dostatečně znechucuje ve skutečném světě, číst o fanatických teroristech navíc ještě v knize už nemusím. Nebavilo mě to, k četbě jsem se nutila. Kdyby nebyl příběh napsaný tak naprosto skvěle, měla bych problém vůbec dočíst. Tady oceňuji především to vypravěčské mistrovství, kterým Jussi Adler-Olsen nepochybně vládne.

09.07.2023 3 z 5