deedulka deedulka komentáře u knih

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Kniha byla za mne velice čtivá. Děj byl napínavý a rychle plynul. Je to až neuvěřitelné, jak se Corinne nechala pobláznit vzhledem masajského válečníka a vše kvůli němu opustila. Podmínky, ve kterých žila a bojovala se zdravím i kulturními rozdíly, pro mne byly nepochopitelné. Nízká hodnota ženy ve společnosti, nesvoboda v rozhodování a cestování, byrokracie na úřadech, zdravotní úroveň, doprava, mentalita negramotů...autorka měla hodně velké štěstí, že to všechno přežila. Museli při ní stát všichni svatí. Až mne z toho mrazí, jak to mohlo dopadnout a kdo všechno by to odnesl. Ráda si přečtu i další díl, abych se dozvěděla, jak si žijí postavy z příběhu své životy s postupem času.

10.10.2020 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Skvělá detektiva, která člověka udrží po celou dobu s očima přilepenýma na stránky. I okolní děj a příběh hlavní hrdinky byl zajímavý. Napjatá jsem byla až do konce a určitě sáhnu po dalších dílech. Popisy vražd na mne byly občas trochu moc detailní, tam bych asi trochu ubrala. Chystám se ještě i na filmové zpracování, jak se podařilo zrealizovat.

18.09.2018 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Na knihu Silo jsem se těšila už delší dobu a chystala se na ni, ale jako první mne nakonec zastihnul seriál. Knihu jsem tak četla již s obsáhlými znalostmi. To byl možná důvod, proč se mi první polovina knihy tolik táhla a nedařilo se mi do ní vůbec začíst. Částečně to asi tím bylo a částečně nejspíš stylem psaní. Kniha byla uchopená trochu jinak než seriál a když se od seriálu odklonila, tak to hned bylo zajímavější. Natočená 1. série seriálu končí na cca 200. stránce a pak už přišlo neprobádané území a já najednou pookřála. Do čtení jsem se tak zabrala, že jsem v autě mžourala do knihy i s posledními paprsky zapadajícího slunce, dokud ještě bylo vidět a vážně uvažovala, že si ještě budu svítit baterkou na mobilu. Ano, až tak jsem chtěla vědět, jak to bude pokračovat. :-)

Příběh se prolínal z pohledu více postav. Některé dějové linky mne tolik nezaujaly, a tak jsem je v mysli popoháněla kupředu, abych se dostala zase k té "základní ". Bylo tam prolínání smutku i hlubokých něžných citů, vzteku, násilí, naděje, vůle žít...bylo tam prostě všechno a kolikrát se mi sevřelo hrdlo úzkostí, že nemohu nějak pomoci a sleduji ten marný boj.

Knihu jsem si nakonec opravdu užila a rozhodně se pustím do dalších dílů, které si chci určitě přečíst ještě před seriálem. A pak budu kafrat, že tohle ale bylo jinak a ten tohle vůbec neřekl...spolusledující budou dozajista nadšení a vděční za obohacení. :-D

20.11.2023 4 z 5

Kouřová clona Kouřová clona Sandra Brown

Tato kniha se autorce opravdu povedla. Bylo tam vše, co mám u Sandry Brown ráda. Detektivní zápletka, napínavá akce i romantika. Člověk se nestihnul nudit a hltal stránku za stránkou. Hlavní postavy mi byly od začátku sympatické a dokázala jsem se s nimi sžít. Postupné odhalování souvislostí bylo dobře propracované, i když hlavního padoucha nám autorka prozradila už kus před koncem.

09.01.2022 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Velké zklamání a nezachránilo to ani to, že jsem to poslouchala jako audioknihu. Vyprávění celkem o ničem, splácané dohromady z různých příběhů, vesměs neznámých postav. À la jedna paní povídala. Sem tam se mluvilo i o našich hrdinech z prvního dílu, ale na humor předchozí knihy to nedosáhlo ani malíčkem. Je bohužel znát, že to napsal někdo jiný. A to někdo, kdo měl neustále potřebu upozorňovat na nejkrásnější úsměv slečny Barbory.

23.03.2021 2 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Opět skvělý díl ze série Cormorana Strika. Užila jsem si jak detektivní linku, tak i tu ze soukromí Strika a Robin. I přes zvyšující se množství počtu stran byla kniha po celou dobu čtivá a nenudila jsem se ani chvilku. Už se těším na filmové zpracování, na které se vždy po dočtení mrknu. :-)

29.12.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Poslechnuto jako audiokniha a musím říct, že mne myšlenka pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina ani ostatní přístroje, nadchla. Děj se odehrává v současnosti, ale díky absenci mobilů, počítačů a jiných elektrických vymožeností, má kniha takové dobrodružnější kouzlo. Něco jako tábory, když jsem byla malá a plnili jsme různé bojovky. Bez mobilu, GPS, googlu...Byla jsem ráda, že skupinku netvoří jen kluci, ale že je zde i holčičí postava. Navíc jsou postavy rozumné, bystré a sympatické. Nejsou dětinské a pubertální, takže s nimi napínavý příběh dokáže prožívat i starší čtenář, jenž ze školních lavic již před časem vyrostl. Kniha se líbí dětem i dospělým, což ne každý autor dokáže napsat. Za mne moc příjemné překvapení v českém autorském rybníčku. Určitě se pustím do dalšího dílu a budu znovu ráda putovat ztichlými temnými uličkami pražské Prašiny a rozkrývat jeho tajemství.

18.12.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Čtivé a napínavé. Po delší době kniha, která mne fakt chytla. Hlavně žádný krvák a bez brutálních scén, za což jsem byla ráda. Určitě si ráda přečtu i další knihy od autorky.

09.04.2019 4 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

To bylo tak napínavé čtení. Autorka opravdu umí udržet pozornost čtenáře a držet ho celou dobu napjatého, co se stalo. Kniha je psána z pohledu dvou sester - jedna vypráví přítomnost a druhá minulost. Vyprávění se prolíná přesně v těch správných místech a my se postupně krok za krokem dozvídáme, co se stalo na ostrově.

Měla jsem problém knihu odložit a jít dělat něco jiného, protože na každé stránce se něco dělo a já s obavami doufala ve šťastný konec. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá a konec mne opravdu překvapil. Skvělá kniha.

09.02.2024 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Ideální čtení k současnému podzimnímu mlhavému a deštivému počasí. Pátrání po vrahovi v hotýlku, který je odříznutý od okolí a vrahem i další obětí může být kdokoliv. Ve větším počtu postav jsem se kupodivu neztrácela a jednotlivé pasáže z pohledu různých osob byly šikovně poskládané, takže nepůsobily rušivě. Chvílemi se napětí dalo krájet a děj mi rychle plynul pod rukama. Čtení jsem si opravdu užila. :-)

09.10.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Příjemná oddechovka z prostředí Dánska a tématu hygge. Musím uznat, že to bylo místy až příliš přeslazené a postavy neuvěřitelně sluníčkové. Ale objevilo se tam i pár záporáků, kteří to trochu osvěžili.

Ke čtení láká i nádherná obálka. Ty se povedly u všech knih ze série a působí idylicky a útulně.

Knihu stačí přečíst jednou a nebude to nic, k čemu bych se víckrát vracela. Ale pro navození pohodové atmosféry to byla ideální romantika. Až bude vhodná nálada, mrknu se i na další díly.

03.01.2022 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Dlouho jsem nečetla horor a tak jsem si řekla, že už je zase na čase, vzít do ruky něco strašidelného. Musím se přiznat, že jsem knihu četla jen za denního světla, protože od začátku na mne dýchla mrazivá atmosféra starého tajemného domu a jeho historie.

Postavy byly sympatické a děj propracovaný. Vše bylo vysvětleno tak, jak to mám ráda a bez domýšlení nejasných konců. Po celou dobu jsem byla strachy napjatá a stránky rychle hltala. Nebyla tam zbytečná brutalita a surovost. Všeho jen tolik, kolik bylo potřeba pro zasazení do souvislostí. To jsem ocenila, protože nemám ráda knihy, kde se v tom očividně narušený autor výživá a libuje. :-)

Velice mile mne kniha překvapila a určitě budu nadšeným čtenářem dalších dílů Darcy Coates.

19.06.2021 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Na knihu Bábovky jsem se popravdě moc netěšila a negativní komentáře na databázi mne utvrdili, abych si raději nedělala velké naděje. Od autorky se mělo navíc jednat o moji prvotinu. Zvolila jsem formu audioknihy a musím říct, že to nebylo vůbec špatné. Jestli k tomu přispěly známé české herečky, které jednotlivým příběhům dodávaly svou mluvou šmrnc a i z ponurejších témat vykřesaly odlehčené počtení (poslechnutí). Možná na tom něco bude... Jednotlivé kapitoly se vzájemně prolínaly a nedělalo mi sebemenší problém se orientovat ve jménech. Možná proto, že jsem se na to s ohledem na některé komentáře tady víc soustředila. Každá kapitola byla věnována jedné ženské postavě a řešila některé z dnešních palčivých a depresivních témat. Popravdě bych byla radši za odlehčenější čtení s vtipným nádechem, ale jednou za čas mi tahle vážnější tematika nevadí, když je na ni nálada. Takže Bábovky za mne průměr a nebudu se vyhýbat ani dalším knihám od autorky, když se mi připletou do cesty. Jo a možná upeču o víkendu tu bábovku. ;-)

28.01.2021 4 z 5

Kukly Kukly John Wyndham (p)

Po dočtení zůstalo mnoho nezodpovězených otázek. Co bylo Utrpení, kdo byli ti "lepší lidé" a kde přesně žili? Pár stránek tomu mohl autor věnovat a odhalit i tuto oponu. Příběh mi připomínal čarodějnické procesy ze Salemu, kdy se také hledala na člověku odchylka od normy. Pokud normu nesplňoval, .... Téma, která rasa je nadřazenější, bude lidstvo pronásledovat až do konce věků. To je nikdy nekončící boj. Jedni budou vytlačovat druhé, získávat jejich půdu, ohrnovat nos nad jejich vzhledem a myšlením, bát se odchylek a ničit neznámé.
Wyndham napsal opět napínavý příběh. I když na Den trifidů to nemá. To byla zatím autorova nejlepší kniha.

26.08.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Kniha měla originální námět a Weirův pověstný humor a nadhled. Hlavní hrdinka je tentokrát žena, i když povahově mi připomínala spíše muže. S ničím se nepáře, do všeho jde odvážně po hlavě, slovník má jadrný a není to žádná stydlivka. Celý svět a téma města na Měsíci mne nadchnul. Trochu jsem se občas ztrácela v technických a chemických věcech, ale zase až tak do hloubky to člověk pochopit nepotřebuje, protože děj plyne rychle dál. Vůbec jsem se nestihla nudit, jak se pořád něco dělo a napětím jsem nechtěla knihu odložit. Úplně si dokážu představit, že by se v tomto světě mohlo odehrát pokračování, protože jsme nahlédli jen na část tohoto kolosu. Ale Artemis 2 nejspíš autor neplánuje. Co dalšího mne těší je, že se možná dočkáme zfilmování. To bych opravdu ráda viděla. Marťan se jim tehdy taky podařil kvalitně.

13.07.2020 4 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Další napínavý a čtivý díl plný překvapivých zvratů. Kate se dále věnuje práci náčelnice a musí řešit nový tragický případ z amišského prostředí. Naštěstí tady nebyly takové nechutné a brutální popisy u obětí, jako u předchozích dílů. Za to jsem byla vděčná. Zároveň nebudeme ochuzeni ani o její soukromý život a mého oblíbeného mužského hrdinu.

28.04.2019 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Na to, jak byla kniha vychvalovaná, jsem čekala skvělé čtení. Bohužel mne to nějak nenadchlo. Zařazení Pro děti a mládež, Dívčí romány mi přijde celkem zcestné, na to že je to poněkud surová vyvražďovačka. Místy je kniha opravdu nechutná, nechybí mrzačení a porcování těl. Hlavní hrdinka to zachraňovala, ta byla sympatická a nebojácná. Knihu si ale určitě víckrát nepřečtu a pokud píše autorka v podobném duchu, tak ani další její knihy.

11.09.2021 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavý detektivní příběh od oslavovaného autora. Docela příjemné překvapení, že mne kniha tak chytla a dychtivě jsem hltala stránku za stránkou. Hlavní hrdinka u mne zrovna nezískala cenu za sympaťandu roku, navíc se občas chovala hrozně iracionálně. S povděkem jsem uvítala, že zde nebyly nijak brutální popisy, jak bývá v poslední době oblíbené.
Prostě poctivá detektivka.

24.06.2019 4 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Další napínavý díl, kdy hltáte jednu stránku za druhou a nechcete knihu odložit, protože už jste tak blízko vyřešení dalšího případu. Líbí se mi také prolínání do osobního života a postupné vyrovnání se s minulostí. Nejen policejní náčelnice Kate, ale i Tomasettiho.

12.11.2018 5 z 5

Skrytá Skrytá Kristin Cast

Tak mě to baví čím dál méně ty díly. :( Tenhle jsem četla už se sebezapřením a to jsem ještě musela přeskakovat odstavce. Nic se tam nedělo, děj o ničem, pubertální řeči...už by mohly přestat psát další díly. Čtu to jen ze zvědavosti, jak to celé dopadne.

02.07.2014 3 z 5