david8843

DiasporaDiasporaGreg Egan

Slyšel jsem, že je mainstream sci-fi, potom hard sci-fi a nakonec Greg Egan. A asi na tom něco bude.

Autor buduje komplexní uvěřitelný svět založený na současném vědeckém poznání. Přitom odpovídá na otázky, které by vás zprvu ani nenapadly položit. O lidské povaze, vlivu nesmrtelnosti, našem místě ve vesmíru… A mnohá další témata pouze otevírá a nabízí čtenáři k vlastnímu přežvykování.

Kniha je věcná, nebojí se složitých konceptů a jejich popisů. Provokuje vaši logiku a nutí k zamyšlení. A přestože mě trochu zklamal závěr (sice silný, ale zasloužil by větší péči), tak za myšlenky, které se mi zakously do hlavy, si zasluhuje absolutní hodnocení.

Po stopách Jacka RozparovačePo stopách Jacka RozparovačeKerri Maniscalco

tl;dr: Naivní předvídatelný brak.

Tahle kniha má tolik problémů, až nevím kterým začít. Její předvídatelnou a nenápaditou zápletku odhalíte hravě po třech kapitolách (to není nadsázka). Zbylých 27 kapitol je pak ubohá snaha autorky utopit vás v záplavě nesmyslů.

Celé vyšetřování sériového vraha je amatérská snůška hovadin a nekonzistentních postav. Ústřední hrdinka Audrey je egocentrická privilegovaná nána. Tváří se strašně inteligentně, přitom ustavičně ignoruje skoro všechny stopy a trpí tunelovou vizí. Je děsně emancipovaná, ale její největší starosti jsou co má zrovna na sobě (ještě jednou si přečtu o jejím korzetu a začnu řvát) a její vzbouřené hormony vůči černovlasému chlapci, který je na ni bohužel strašně zlý.

Vlastně celá romantická linka je ještě lineárnější a plitčí než ta detektivní. Alespoň Thomasovi se ze začátku celkem daří tu krávu Audrey stírat, díky za něco. Jeho postava je takový Sherlock Holmes z LIDLu. Dokáže vydedukovat nemožné z kaňky bláta na botě a je to hroznej koumák. Přitom tomu dacanovi uniká jedna spojitost za druhou. Vyšetřování by stejně dobře vedl kreslený Rampa McKvák.

Jak se tedy příběh posouvá? Samozřejmě nadužíváním deus ex machine. Proč by měly být hlavní postavy hybatelem děje, když to může vždycky vyřešit nějaký kouzelný dědeček nebo ložená haluz, že? Celkově příběh působí neuvěřitelně prvoplánově. Chybí build-up a konání postav je často neopodstatněné.

Promarněný potenciál viktoriánského Londýna s řádícím sériovým vrahem je poslední kapka. Autorka se ani nesnaží prodat ten strach, kterým by město mělo být paralyzováno. Hlavní postavy podnikají jednu noční procházku za druhou úplně bez následků, jakoby se nechumelilo. Po vzoru béčkových hororů se to kniha pokouší zachránit otevřeným násilím. Výsledkem jsou povrchní opakující se popisy pitev (ano, mrtvoly smrdí, ale šlo by to napsat i jinak).

Rozhodně nejsem cílovka. V hodnoceních často čtu, že je to prostě oddechová četba. Ale zároveň to není moje první YA kniha a tak vím, že i jednodušší četba může mít mnohem vyšší kvalitu než tady tohleto.

Loutkové divadloLoutkové divadloM.W. Craven

Ale jo. Hrdinové mají jakousi vrstevnatost, nejsou přehnaně morální a i když jsou to už provětrané archetypy, tak baví. Škoda jen, že je autor poměrně průhledný. Jde mu vidět zbytečně moc do kuchyně, nepomáhá tomu ani hloupě zvolený název knihy, dohromady to dokáže úspěšně pár zvratů zkazit (pokud máte ve zvyku u knih přemýšlet). I tak mě ale univerzum zaujalo a dalším dílům dám šanci.

JámaJámaC. J. Tudor

Čte se to dobře, je to napínavé. Bohužel jsou ty nejzajímavější myšlenky převzaty od Stephena Kinga a po celou dobu jsme se nemohl ubránit silnému pocitu déjà vu. K průměru to ale stahuje především naivní závěr, do kterého se autorka snaží vecpat co nejvíce zvratů to jde. Ona nucená snaha překvapovat z toho nakonec dělá nepůvodní béčko.

Hra na mlčeníHra na mlčeníGreg Iles

Příjemné čtení splňující co od thrilleru člověk očekává. Možná trochu pomalejší úvod vynahrazuje závěr, od kterého se nedá odlepit. Trochu to kazí jen místy neuvěřitelně tupý hlavní hrdina a jeho sázení na štěstí.

Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Očekával jsem klišé, i tak mě ale jeho míra překvapila. Docela dlouho příběh slušně graduje, je plný záhad a napětí. A pak to vše zahodí absolutně nepůvodním překombinovaným závěrem. A bohužel se u toho nedá ani moc bát, protože je autorka srab a nedokáže do toho říznout.

0 TU. Svazek I0 TU. Svazek IJakub Hussar

Lore má Hussar vymyšlený parádně. Nejednou jsem si při čtení vybavil Dunu, což je velká poklona. Tady ale bohužel to dobré končí.

Nejvíc mě mrzí absolutní absence zápletky. Děj ubíhá odnikud nikam a chybí nosný zvrat a rozřešení. Většinu knihy je to vlastně jen deníček dospívající slečny, o románu se mluvit nedá. Ústřední postava Gammah je další zklamání. Místo hrdiny, dle anotace "ženy, která se svými odvážnými činy zapsala do historie", dostáváme jen nudnou citově vyprahlou (skoro neprojevuje emoce, vše je popsáno zbytečně věcně) kulisu, která má minimální vliv na příběh, a když už trochu jo, tak dělá samý kraviny. I vývoj její postavy je minimální a celou knihu zůstává skoro stejně tupá a naivní jako na začátku. Neodnáší si nic ani z těch pár prvoplánových zvratů, které by snad měly její postavu formovat.

Díky tomu nemá ani popisovaná historie kultury Talů šanci čtenáře zasáhnout. Všechno je až moc vzdálené, cizí, a autorova neschopnost popsat emoce postav celek ještě víc vzdaluje. K tomu jdou všechny ty smyšlené výrazy občas až do zbytečných extrémů a já tak musel třeba pořád vzpomínání na rozdíl mezi slovy Tol a Tu (jednotky času).

Knihu jsme se donutil dočíst jen kvůli vazbě na karetní hru. Druhý díl vynechávám.

13.10.2021

Sedm smrtí Evelyn HardcastlovéSedm smrtí Evelyn HardcastlovéStuart Turton

K dokonalosti tomu něco chybí a něco naopak přebývá. Někde v polovině se děj začíná moc táhnout, tam by trochu zeštíhlení prospělo. Na druhou stranu schází pořádně vyústění příběhu hlavního protagonisty a Anny, který mě ke konci zajímal už mnohem víc než ústřední vražda.

06.09.2021

Proces změnyProces změnyMartha Wells

Od prvního dílu se žádné překvapení nekoná. Stále podobně plytký béčkový příběh, který se ale vlastně skvěle čte a na těch pár chvil zabaví.

22.08.2021

Spasitel DunySpasitel DunyFrank Herbert

Dlouho se mi u žádné knihy takhle nezavíraly oči. Ne že by život imperátora nebyl zajímavý, ale je to tak zbytečně komplexně napsané, že místy čeká člověk na nějakou děj posunující informaci jak na smilování klidně několik stran. Myslel jsem si, že touhle knihou jsem se sérií skončil, ale nečekaně věcný závěr mě možná ještě přesvědčí se k ní vrátit.

08.08.2021

Černá křídla CthulhuČerná křídla Cthulhu* antologie

Tímhle jsem asi se sbírkami povídek "lovecraftových následovníku" začal i skončil. Chápu, že Howardův styl není snadno opakovatelný, ale že na jeho dílo většina děl odkazuje jen tak bokem a často jsou atmosféricky úplně mimo je pro takovouhle sbírku neodpustitelné. Nejvíc mě ale rozběsňuje to, jak se skoro všichni autoři snaží finální pointu zahrát moderně někam do ztracena a nechat čtenáře domyslet si konec. To už je úplně v rozporu s tím, jak HPL svoje řemeslo dělal.

08.07.2021

Ohnivý mužOhnivý mužJ. Hill (pseudonym)

Musím vyzdvihnout hlavně postavy. Všechny jsou popsané vážně skvěle a uvěřitelně včetně všech jejich nedostatků a chyb úsudku. Harper, John i všichni ostatní mi prostě sedli. Postapokalyptický svět plný ohně taky na jedničku. Výborně čtivé, těžko jsem se dokázal odtrhnout.

08.07.2021

Město v oblacíchMěsto v oblacíchKristýna Sněgoňová

Úžasně čtivé a nápadité. Ústřední hrdina bravurně balancuje na hraně kdy nevíte, jestli ho nesnášet nebo milovat. Děj se podívá do míst, která si na začátku neumíte ani představit. Některé části by sice zasloužily dovysvětlit, ale to rád odpouštím.

11.04.2021

SpadSpadF. Kotleta (pseudonym)

Netušil jsem, jak úžasně čtivý Kotleta je. Po trochu méně záživném úvodu v Praze se děj rozjel a já už knihu nepustil z ruky. Dílo neoplývá kdovíjak geniální zápletkou, ale je správně akční, plné příjemné nadsázky a dokonce poskytne i pár kvalitních příběhových odhalení. Hrdá braková literatura.

22.03.2021

Finální říšeFinální říšeBrandon Sanderson

Moje třetí kniha od Brandona a oproti sérii Skyward docela zklamání. Ačkoliv autor jede stále podle podobných not, tak tady chybí jaksi tah na branku. Kniha se až téměř do samého konce neúnosně vleče a postavy a svět jsou popsány plitce a samy o sobě netáhnou (třeba inkvizitoři vůbec na čtenáře nepouští hrůzu, i když by asi měli). Po celou dobu jde ale vidět, že si Brandon staví základy pro nějaká velká odhalení, která, jak je mu zvykem, samozřejmě nakonec přijdou a jsou tak skvělá, jak se čeká (i když často i docela tušená). Závěr je ten hlavní důvod, proč jsem přetrpěl všechny ty úmorné pasáže o šlechtě a další nádivku, a možná díky němu sáhnu i po pokračování.

15.03.2021

Kulový bleskKulový bleskLiou Cch'-sin

Když porovnám s trilogií "Vzpomínka na zemi", tak se stále jedná o dost kvalitní sci-fi založené na moderní vědě (i když znásilněné), ale něco tomu prostě chybí. Postavy nejsou nijak výjimečně zajímavé, ke knižnímu světu si člověk neudělá pouto a celé je to prostě trochu plitké. Přesto přečtení nelituji, utíkalo to dobře.

31.01.2021

RohyRohyJ. Hill (pseudonym)

Pár let zpět jsem viděl film, který se mi dost líbil, a teď jsem se konečně dostal ke knížce. A přesto, že jsem znal hlavní zápletku a všechna velká odhalení, tak jsem si knihu náramně užil. Je to ohromně čtivé, má to spád a vše tu má svůj význam (žádná vata). Kdykoliv jsem Rohy otevřel, postavy a děj mě okamžitě vtáhly. Jen málo autorů dokáže vytvářet tak přesvědčivý svět. Kdybych neviděl prvně film, možná bych dal i plné hodnocení, takhle na mě bohužel to hlavní odhalení nemělo takový emoční dopad.

04.12.2020

Motýlí tyranieMotýlí tyranieFrank Schätzing

Zpočátku si autor až moc ujíždí na květnatých popisech banalit, až jsem myslel, že knihu odložím. Naštěstí po pár stránkách nastoupí klasičtější styl vyprávění, do kterého jsem se už začetl.

To co začínán jako velmi příjemný thriller vygraduje až do nefalšovaného sci-fi a filozofických úvah o vědomí a lidskosti. Byl jsem překvapený, kam až mě děj zavedl, a kolikrát mě dokázal překvapit. Frank Schätzing má očividně velký dar slova a je skvělé, když ho dokáže využít na správném místě. Především popisy myšlenkových pochodů umělé inteligence mě hrozně bavily.

Byla to moje první kniha od Schätzinga, ale asi nebude poslední.

13.11.2020

ToToStephen King

Zajímavé čtení, příběh se ubírá směry, které často vůbec netuším. Hlavní postavy si člověk zamiluje. Nicméně k závěru se děj stává nečekaně symbolický/abstraktní a to mě moc nebavilo. Další výtka je k tomu, že King často popisuje do nejmenší podrobnosti detaily, které pro příběh nemají význam a často mě nudily. Klidně o 100 stran, nebo i víc, by se dala kniha zkrátit bez újmy.

03.06.2020

Jenom lidéJenom lidéSylvain Neuvel

Je to příjemné čtení, odsýpá, ale ani třetí díl téhle série ve mně nezůstane kdovíjak dlouho obtisknutý.

10.02.2020

Spící obřiSpící obřiSylvain Neuvel

Forma rozhovorů knize hodně ubírá. Vše je díky tomu vykresleno tak nějak povrchněji, než jsem zvyklý (postavy, svět, motivace, ...). Za celou knihu se toho příliš nestane a spíš slouží k tomu, aby se člověk mohl sžít s postavami před o něco lepším druhým dílem. Myšlenka knihy je zajímavá a lákavá, ale ne na 350 stran.

05.12.2019

Temný lesTemný lesLiou Cch'-sin