Druhá šance

Nekonečné putování za nadějí a jedním velkým tajemstvím. Všichni chtěli začít znovu, až nezůstal vůbec nikdo. Muž se svou malou dcerou hledají odpovědi a doufají, že jednoho dne konečně zapadne slunce. Ze své minulosti si pamatují málo, ale pomalu nacházejí další díly skládačky. Vydejte se s nimi na cestu za hranice vaší fantazie, protože čas a prostor změnily svůj význam. Román Druhá šance vás zavede jak do naší minulosti, tak vzdálené budoucnosti. Je příběhem o nezkrotné touze po lepším životě i jiskřičce naděje, kterou má v sobě každý z nás....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468004/big_druha-sance-34G-468004.png 3.8130

Kniha Druhá šance

Danago
04. prosince

Tak já jsem na velkých rozpacích. Knížku jsem si musela přčíst 2x po sobě abych pochopila základní souvislosti. Jestli toto bylo zámětem autora , tak to nebyl dobrý nápad, kdo má dnes tolik času, aby četl knihu 2x. Věřím, že většina raději knihu odloží nedočenou. Přestože jsem tu knížku četla 2x a k některým částem jsem se ještě speciálně vracela po třetí nejsem si úplně jistá zda jsem úplně všechno pochopila a je to tam vůbec natolik vysvětleno?
V každém případě nápad vytváření dómů a různých realit není špatný. A kdybych to měla převést do pro mě srozumitelné verze je to svým zůsobem cestování časem , v knize uváděno jako cestování různými relitami. Jenomže kniha je moc náročná na pozornost dlouho a to přepříliš dlouho nic nedává smysl a člověka to proto nebaví. Ano když jsem na konci pochopila a s tím co jsem zistila jsem četla knihu znovu tak už mě to bavilo víc, přesto jsem ani na podruhé nemohla ani na chvilku při čtení polevit v pozornosti.
Ano nejsem čtenářka takto složitých scifi. Ale něco jsem už přece jen přečetla a nejsem si jistá jestli si tato knížka udrží čtenáře.
Bohužel se musím shodnout spíše s negativními komentáři. Knížka je zmatečná a ač jsem to četla opravdu 2x, tak jsem asi úplně všechno nepochopila. Přestože chápu, o co se autor snažil, tak podle mě knížka nemá žádné vysvětlení, žádný pochopitelný, i kdyby otevřený konec.
Také souhlasím, že nelze ani tu obálku pochopit. Proč dívka v knize popisovaná jako modrooká blondýnka je na obálce černovlasá?

A ano spousta skvělých knížek se vydala samonákladem, což je škoda. A ano tato knížka měla ohromnou kampaň, která neminula ani mě. Knížku velice brzy očekávám ve slevách , no nakonec já jsem ji vlastně v určité slevě už koupila.
Na druhou stanu četla jsem už i mnohem horší knížky a některé jsem ani nedočetla.

MonaR0se
18. listopadu

Druhá šance mi ukázala, že každý náš čin má svoje následky a môže ovplyvniť aj ľudí na druhej strane zemegule (alebo v paralelnom vesmíre). Je to veľmi komplexné dielo, autor svoj príbeh premyslel do najmenšieho detailu, vyhral sa s ním, poprepletal, skomplikoval a stvoril obrovskú multižánrovú bombu.

Vidím to tak, že Druhá šance je presne tá kniha, v ktorej pri každom ďalšom čítaní objavím niečo nové, nejaký dôležitý detail, vďaka ktorému bude príbeh ešte komplexnejší. Nie je totiž v ľudských silách zachytiť na prvýkrát všetky spojitosti s ktorými sa autor tak precízne vyhral. Treba teda počítať s tým, že na úplné pochopenie príbehu vám jedno prečítanie rozhodne stačiť nebude.

Tento mysteriózny príbeh je ako tisíckusové puzzle. Pre niekoho extrémne náročné a nad jeho sily, pre iného zas dokonale strávený voľný čas. Autor nám postupne podsúva jednotlivé kúsky puzzle, ktoré do seba nakoniec perfektne zapadnú, avšak niektoré si na svoju dvojicu musia počkať veľmi dlho (chápte v podstate celú knihu), preto treba čítať veľmi pozorne.

Kniha okrem paralelných svetov ponúka aj skoky v čase a prelínanie prítomnosti, minulosti a budúcnosti a okrem hlavného príbehu tu nájdete aj mini príbehy rôznych postáv, ktoré sa spočiatku zdajú akoby navyše, no majú svoj dôvod a do príbehu dokonale zapadnú.

Obrovským prekvapením bol pre mňa mini príbeh istého Xaviera, ktorého meno mi najskôr nič nehovorilo, no jeho príbeh mi bol každou ďalšou vetou čoraz známejší. V skutočnosti je to skutočný, doteraz nevyriešený prípad vrážd a zmiznutia a poznať ho môžu napríklad fanúšikovia dokumentárneho seriálu Unsolved Mysteries. Neskutočne sa mi páčilo, ako tento nevysvetliteľný prípad autor zakomponoval do príbehu, ako kreatívne ho vyriešil a ako dokonale to sedelo.

Druhá šance nesadne každému. Je to ťažké čítanie, na ktoré treba mať náladu. No ak vám sadne, podobne ako mne, dostanete perfektnú multižánrovú lahôdku, ktorú z hlavy tak skoro nedostanete.

Mishi
14. listopadu

Kdybych měla tuto knihu popsat jedním slovem, tak to bude zmatek. To byl asi nejčastější stav, ve kterém jsem se při čtení nacházela.
Začátek byl slibný, jenže pak se to místo odpovědí začalo ještě více zamotávat, přibývaly postavy, dost často jen jakási "vata" pro dokreslení bůhví čeho...
Několikrát jsem měla chuť knihu odložit, ale nakonec jsem ji dočetla, chtěla jsem vědět, jak to vlastně dopadne... a musím říct, že jsem se vlastně skoro nic nedozvěděla. Zmatek pokračoval až do posledních stránek a žádné "wow, tak takhle to je" se nedostavilo.

Pepa0216
05. listopadu

Pro mě velmi příjemné překvapení. Přijde mi že knize paradoxně uškodila její mediální kampaň ve skupině Knižní závisláci na Facebooku. Sám jsem čekal nějakou dobu s objednávkou na další recenze. Teď vím že to byla chyba, stejně jako knihu v létě po koupi odložit a číst ji až teď. Příští knihu budu brát v před objednávce

Kniha je velice čtivě napsaná. Autor hodně přeskakuje mezi časy. Někomu to může vadit, když se začte a najednou je děj jinde, ale mě na té knize moc bavila její promyšlenost a to že nevodí čtenáře za nos a musíte si sami přijít na to jak spolu vše souvisí. Autor Vám otazníky vysvětluje opravdu po kapkách, takže to byl zážitek až do konce, kde do sebe všechno zapadne tak jak má. A na závěr i lehká kritika, asi pro mě nejméně podstatné věci na knize, ale přesto... Kniha obsahuje i playlist písní, které si jedna z hrdinek románu pouštěla cestou. Na Sportify jsem to pustil ke čtení, ale záhy jsem to vypnul. Ty písničky mě k té knize nesedí.

V úvodu listopadu je velice brzy na hodnocení nejlepších knih v tomto roce, ale jedno ocenění u mě ta kniha má:

Adam Pýcha: Druhá Šance - Literární debut roku 2021

Mapa2000
31. říjnaodpad!

Měla jsem velká očekávání a to možná zapříčinilo tak velkou bolest.... Miluji sci-fi a fantasy, to jsou mé nejčtenější žánry. Ale tohle?
Postavy plynoucí... Ne... Ani dočíst mi knihu moc nešlo a musela jsem se do ní nutit. U některých knih si říkám, škoda papíru a tohle je jedna z nich. Bohužel.

LilianaFalcon

Knížka podle mě není tak hrozná, jak tu mnozí píšou. Dostala se do rukou spoustě lidem, co tomuhle žánru neholdují a autor některým není sympatický.
Předem jsem od knížky radši neměla žádná očekávání.
Prvních pár desítek stránek bylo fajn, říkala jsem si, že příběh bude svižný a dobře našlápnutý a že mě čeká i nějaké to wau. Jenže místo toho, aby se pokračovalo v nastoleném tempu, se to začalo strašně vléct, pointu jsem odhalila na můj vkus až moc rychle a žádné wau se nekonalo.
Knížka podle mě měla rozhodně větší potenciál. Ale jako autorova prvotina, je to ve výsledku pecka.

matej8490

Jako co si budem, šéf marketingu Knihy Dobrovský si tomu samozřejmě udělal obrovskou reklamu. Po přečtení ale musím říct, že mi to vlastně vůbec nevadí. Protože je to fakt dobrá kniha. Správně zmatená, na konci se to krásně spojí. Jen jsem měl občas zmatek v příbězích, které tam byly jakoby navíc. Trvalo mi, než mi došlo, že jsou tam jen na takový dokres. Knihu si budu muset přečíst určitě ještě aspoň jednou, přece jen to není lehké čtení, vyžaduje si sto jednotek vaší pozornosti.

milanříský

Obavy, že se bude jednat o variaci na nepřekonatelnou Cestu, kvůli kterým jsem čtení odkládal, rozptýlila hned úvodní část, šmrncnutá kingovskou náladou a citem pro detail, byť klidně bezvýznamný. Paradoxně mi přímočarý úvod sedl nejvíc, Druhá šance je totiž hůře zařaditelný slepenec událostí, postav a časových rovin, ve kterém, přiznám, jsem se chvílemi lehce ztrácel.

Nevadilo, že svět a jeho zákonitosti nejsou komplexně vysvětlené a postupně se z detailů čtenář dozvídá fragmenty a vše si skládá dohromady sám, ale některé odbočky moji pozornost táhly jinam. Což nemusí být nutně negativum a jen osobně preferuji přímočařejší zápletky a semknutější obsah. Na druhou stranu jsem se několikrát přistihl, že o některých postavách (primárně Miles) bych chtěl číst mnohem víc, stejně jako o místech, kde na povrch probublávala syrová post apokalyptická atmosféra. Právě onu skokovitost, střídání míst a postav, beru jako minus, protože když jsem se do něčeho naplno ponořil, děj poskočil jinam. Přesto je Druhá šance chytře vymyšlenou knihou, která je sice chvílemi překombinovaná, ale v závěru ji zvládl autor ukočírovat a vše do sebe zapadlo. Pokud jste ovšem po cestě zásadní detaily nezapomněli.