danny_21 danny_21 komentáře u knih

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Knižní podoba legendární filmové postavy v podaní Slye nabízí trochu jiný, nepolidštěný pohled na nesmrtelného válečníka - vietnamského veterána. Souboj elitního bareta s tvrdohlavým šerifem Teaslem jsou místy docela jatka, což nebylo vůbec na škodu, bavilo mě to, bylo to bez zadrhnutí, Morrell mohl akorát trochu víc rozebrat Rambovy pohnutky v tom šílenství, ale jinak spokojenost, i s tím jiným zakončením - 85 %

20.07.2016 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Pohodička. Sice se k Harrymu dostávám až v dospělém věku, až po shlédnutí filmů, přesto jsem i z druhého dílu brýlatého kouzelníčka z Bradavic nadšený. Výborně napsané postavy v sedícím prostředí se spoustou originálních motivů v různých směrech, kniha je nebývale čtivá a přímočará na ženskou autorku a navíc, kdo by nechtěl být kouzelníkem, že - ať už je vám 8 nebo 50 ? Jdu s nadšením na Vězně z Azkabanu ( který je mimochodem filmově nejkvalitnější ) a jsem zvědavý, jestli i v knižní podobě bude temnější a posune se od dětského podání - 85 %

20.07.2016 4 z 5

Temná aréna Temná aréna Mario Puzo

V kontextu s ostatnímu Puzovýni díly je prvotina Temná Aréna v mých očích dost nezajímavým příběhem o osudech jednoho životem nejistého amerického vojáka v poválečném Německu,který si chce užívat a neví jak se má vypořádát s vlastní odpovědností a stanovit si morální hodnoty - slabota 35 %

13.07.2016 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Pohodička. Sice se k Harrymu dostávám až v dospělém věku, až po shlédnutí filmů, přesto jsem z prvního dílu brýlatého kouzelníčka z Bradavic nadšený. Výborně napsané postavy v sedícím prostředí se spoustou originálních motivů v různých směrech, kniha je nebývale čtivá a přímočará na ženskou autorku a navíc, kdo by nechtěl být kouzelníkem, že - ať už je vám 8 nebo 50 ? Jdu s nadšením na další díl a jsem zvědavý, jestli se postupem času budou vyvíjet postavy k temnějšímu podání, tak jako na plátně - 85 %

12.07.2016 4 z 5

Daemon Daemon Daniel Suarez

Hodně zajímavé počteníčko z prostředí cyber světa, tématicky a stylem mi Suaréz připoměl mého oblíbence Crichtona. Hodně jsem se v prostředí toho umělého Sobolova světa bavil, v popisech situací, kdy Gragg a ostatní postavy byly konfrontovány postavou strážce systému ve hře ( nácka, kouzelníka .. ) jsem se od stránek nemohl odtrhnout. Ke konci sice autor zbytečně zrychlil a nechal si otevřená dvířka se Sebeckem, ale pokud vyjde pokračování, budu se těšít - příjemné překvapení - 80 %

12.07.2016 4 z 5

Lékař ze Lhasy Lékař ze Lhasy Cyril Henry Hoskin

Jen navážu na svůj komentář k Třetímu oku, kde jsem uvedl, že se s Lobsangem na další cestu ještě vydám. Nicméně Doktor z Lhasy mou důvěryhodnost v jeho osobu, osudy, a zážitky dost zpochybnil. V několika pasážích si dost protiřečí ( viz (ne)udávání času - kdy tvrdí, že tibeťané neříkaj toho a onoho roku a přitom po pár stránkách sype letopočty, buddhista vegetarián a v Číně do sebe tlačí kde jakou masnou havět ), pohádka o opakované jaderné katastrofě a potopě ( skoro jako Daniken s Tsoukalosem ), těžko uvěřitelné přetrpěné mučení - asi se začnu přiklánět na stranu kritiků, i přes to, že Třetí oko mě oslovilo. Dalším báchorkách se asi vyhnu - 35 %

30.06.2016 2 z 5

Bez výčitek Bez výčitek Tom Clancy

Tak jsem se konečně dostal k mistrovi špionáže Clancymu a první ze série Ryanovek ( i když tady Ryan nevystupuje ). Hodnotím lehkým nadprůměrem, je to čtivé, má to spád i náboj, přesto opakující se šablona hrdiny zachránce a neštastníka po ztráty ženského elementu a i samotná délka byly trochu na škodu. Prozatím hodnotím o kousek výš než Ludluma, určitě se s Clancym potkáme znovu - 75 %

29.06.2016 4 z 5

Třetí oko Třetí oko Lobsang Rampa (p)

Rozporuplná kniha, to je bez debat a věřím, že rozděluje čtenáře na dvě poloviny. Metafyzika Dr. Rampy mnou projela v telecích letech a já byl nadšený ze všeho toho Tibetu, astrálních dobrodružství na stříbrné šňůře, telepatie, výprav na tajemná místa, kde se nacházely různá překvapení. Dnes, téměř po 17-ti letech jsem znovu otevřel knížku a musím říct, že po těch uplynulých letech mám místy problém přijmout autenticitu jak obsahu tak i autorovy osobnosti tak, jak je odvyprávěno, a říkám si, že možná kniha vypadá tak, jako bychom si ji my, západoevropané, představovali. Přesto je to čtivá a zajímavá záležitost a čtenářům, kteří se zajímají o metafyziku a jiný způsob putování lidským životem může přinést jiný náhled.Já se na další cestu s Lobsangem vydám a uvidím, kam společně dojdeme - 65%

16.06.2016 3 z 5

Knize i filmu jsem se úspěšně léta vyhýbal, tak teď aspoň konečně došlo na Dickovu verzi, kterou ale přijímám s rozpaky a hodnotím ji jako těžce nedovařenou. Nápad lovce androidů, jejich testování, vztahy mezi nimi a především tápání v tom, kdo je vlastně kdo bylo výborné, ale ten zbytek okolo ... musím říct, že spousta děje je tak nějak o ničem - zmatkovité náboženství jehož podstatu jsem fakt nedal, kámoš Buster, postava Isidora, a myšlenka prázdnoty lidského života bez domácích mazlíků ... ? Docela zklamání, teď jsem opravdu zvědavý na tu Scottovu legendu - 40 %

08.06.2016 2 z 5

Panství Panství James Herbert

Završení krysí trilogie se Herbertovi hodně povedlo, především tím, kam a do jaké situace vložil děj. Spuštění jaderné apokalypsy svým dechberoucím popisem dalo vzpomenout na ( aspoň u mě ) Kingovo Svědectví. Hejna hlodavců hladově atakující vše ( i když tentokrát nejsou úplně hlavní hybnou dějovou linií ), co se hýbě v jejich království, nadupaný děj plný zvratů, útěků, bojů a krve i tragické minipříběhy postaviček dělají z Panství velmi dobré počteníčko. Zatím to Herbertovo nej - 75 %

01.06.2016 4 z 5

Druhá polovina novel Po půlnoci slabší než první polovina, zejména Policajt z knihovny mě nijak nenadchnul, podobný námět dětského strachu a jeho čerpání pro zrůdné entity už tu byl několikrát. Sluneční pes je o chloupek lepší, některým hláškách Táty Merrila/Kinga jsem se ze srdce zasmál, nicméně zakončení tohoto příběhu není z těch nejpovedenějších. Z těch všech povídkovo/novelových souborů, co jsem četl, jsou tyto 2 Mistrovy nejslabší - s přivřenýma očima - 50 %

30.05.2016 3 z 5

Další dvě novely, trochu rozporuplné kvality, přesto pořád někde na rozmezí 3 a 4 hvězd. První časožroutská je námětem výborná, přesto mě ale zpracování ani příběh moc neoslovili, druhá byla komplexně zajímavější i když s tušenou pointou a i tomu víceméně kvalitativně odpovídá televizní zpracování - První dvě po půlnoci dostávají 70 %

17.05.2016 3 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Na Crichtona poměrně těžkopádná kniha, které trochu chybí drajv a víceméně většinu času se čtenář pokouší prokousat přes odborné termíny mikrobiologie. Chápu, že sám autor studoval lékařství a možná i to se podepsalo na jeho raných literárních pokusech a nejspíš si touto knihou udělal radost předevěším sobě. Kupodivu filmové zpracování o třídu výše - 65 %

02.05.2016 3 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Důstojné pokračování prvního vesmírného dobrodružství. Kosmos je pro mě velkou fascinací, Clarke umí podat i náročnější odborné termíny a procesy poměrně srozumitelnou formou a celkově to většinou vypadá, že ač nebyl úplným odborníkem, způsobil převrat ve vědecko-fantastické tématice ( jako kdysi kolega z branže Verne ) a často i nadčasově předběhl vědecké bádání. Jednička pro mě vždycky i díky Kubrickovi zůstane nezapomenutelnou záležitostí, dvojka má přesto svou nespornou kvalitu, Hala ( i když v trochu jiném kabátě ), Bowmana i Floyda a nese sebou v pozadí nevyslovené zbožné přání spolupráce mezi národnostmi při velké cestě lidstva za poznáním - 80 %

27.04.2016

Věčné zatracení Věčné zatracení Clive Barker

Někdy je až k nevíře, kam je schopen Barker dosáhnout ve své "fantazii", tady ale bohužel přestřelil a tentokrát to bylo hodně slabé. Předčasné finále na prvních stránkách, následuje chabý, chaotický, jednoduchý příběh, plný mnou nepochopených činů a rozhodnutí hlavních postav, navíc protkané, nesedícími, bizarními popisy - velké zklamání, Barker už dost cloumá mou chutí na další pokračování s jeho tvorbou, tohle byla ztráta času a bylo to rozhodně to nejslabší co jsem zatím od něj četl - Howgh ! 30 %

22.04.2016 2 z 5

Cabal - noční rasa Cabal - noční rasa Clive Barker

Konečně po dlouhé době zajímavý příběh ( námětem ) od Barkera, který námětem jakoby patřil k tomu nejlepšímu z Knih krve, nicméně chtělo to podle mě jít daleko do hloubky k samotné podstatě a vzniku Noční rasy, nemám rád styl příběhu, kde se věci dějí jen tak, bez toho, aby bylo aspoń naznačeno proč ... Zápletka je na Barkera dost naviní a jednoduchá, ve výsledku průměr ... Hellraiser pořád zůstává nedostižný - 55 %

22.04.2016 3 z 5

Doupě Doupě James Herbert

Pokračování invaze obřích krysích mutantů, tentokrát přestěhované z Londýna na venkov a přilehlý les. Víceméně věrná kopie předchozích Krys, leč Londýnské krvežíznivé dobrodrůžo bylo čtivější i napínavější - 60 %

15.04.2016 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Dan Brown umí svým příběhem a stylem připoutat čtenáře ke stránkách a díky krátkým kapitolám, strhujícímu ději bez zbytečné vaty, a tím, že padouch je nejasný až do konce ( tento vzorec se u Browna v dalších knihách opakuje se střídavými úspěchy ) téměř nemáte možnost se od knihy odtrhnout. Atraktivní konfrontace se samým srdcem zkostnatělé církve s progresivní vědou přináší spoustu zajímavých úvah o víře a náboženství v jeho podstatě a smyslu v dnešní kvapíkové době a musím přiznat, že jsem se k některým řádkům Camerlegnových úvah vracel a musel někdy pokývat hlavou i když sám sebe považuju za ateistu a použil bych Langdonova slova :"Neveřím, ale rád bych uvěřil". Bohužel posledních 50 stránek sráží kvaitu celé knihy, protože Brown zřejmě chtěl co nejvíc šokovat závěrečnou pointou i akčním výkonům profesora Langdona a tím trochu podkopal svůj předchozí výkon. Celkově ale spokojenost, na rozdíl od Zemeckisova filmového zpracování a už se těším na knižní Šifru - 85 %

14.04.2016 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Člověka postavíš mimo bariéry takzvané "civilizace" a stane se z něj to, co všichni v podstatě jsme - zvíře. Zvíře, které si ve strachu nebere servítky a veškerá společenská pravidla a sociální pouta jsou v tlupě potlačena a kdo nejde s davem, je odpadlík a toho je potřeba potrestat a nejde o to, jestli jde o dospělé nebo děti. Zajímavá, pravdivá kniha - ano bohužel věřím, že přesně něco podobného v takovéto situaci se může udát - nezapřeš to, co v podstatě jsi - 80%

31.03.2016 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Knižního Hobita hodnotím podobně jako toho filmového - formou spíše pro odrostlejší školáky ( pokud se vůbec dneska najdou tací, co by měli o fantasy žánr zájem ). Svět Středozemě je krásně popsán se všemi jeho tvory, nicméně příběh samotný je poměrně jednoduchý a až Jackson dokázal obohatit a rozvét celý Pytlíkův příběh v místech, kde kniha zmiňuje jen pár odstavců - nemluvě o samotném vizuálu ( i když i on už místy vařil z vody ). Chápu ale, že pro spousta dnešních třicátníků a starších je to srdcovka a dětská vzpomínka, sám mám svoje, ke knižnímu Hobitovi jsem se ale bohužel pro něj dostal právě v tomto věku - 70 %

29.03.2016 3 z 5