danny_21 danny_21 komentáře u knih

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Zajímavý soubor dobrodružství jednoho bodrého kosmoplavce, který svým suchým, břitkým humorem, hraničícím misty s arogancí a společně s neporazitelnými argumenty a hláškami, několikrát pobavil mou maličkost. Na poli sci-fi ne úplně obvyklá záležitost svou formou a to se musí ocenit. U mě v lehkém nadprůměru, Tuf byl prostě Číman - 75 %

04.04.2017 4 z 5

Midwichské kukačky Midwichské kukačky John Wyndham (p)

Čtivá novelka, moje první setkání s Wydhamem dopadlo uspokojivě. Výborná první polovina příběhu je napínavá a udržuje v pozornosti, druhá je slabší plná filozofických úvah a pro čtenáře, který má něco načteného, závěrečná tušená pointa nemůže být překvapující. Ve své době ale byla určitě peckou, kdo ví jak další generace budou hodnotit třeba současné špičky sci-fi - 75 %

29.03.2017 4 z 5

Šťastný poutník Šťastný poutník Mario Puzo

Puzo umí vyprávět, to je známá věc, a i přesto, že tento román z předválečného prostředí rodiny italských přistěhovalců v Americe, kde vládne železnou rukou nezlomná matrona, mě neoslovil, ale přesto jsem byl zvědavý jak dopadnou osudy jednotlivých členů rodiny a jestli se jim povede dosáhnout vysněného cíle - 65 %

21.03.2017 3 z 5

Útlounká knížečka stylem lehce mimo Stevův obvyklý styl, přesto povedené, rychle plynoucí s příběhem o tom, co všechno může potkat devítiletou holčičku ztracenou ve staré známé oblasti divočiny TR-90. Jeden i přehlédne i pochyby o způsobilosti takto malého dítěte konat všechny ty chladnokrevné skutky v jasném rozumu a nakonec mu z toho vychází hodnocení v lepším průměru - 70 %

17.03.2017 3 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Mé první setkání s legendárním autorem - útlá knížečka se čte sama, i po jednom a čtvrt století od napsání je až na pár dnes už neplatných a úsměvných myšlenek je to pořád zajímavé počteníčko, především námětem, o kterém nebudu zastírat, že jsem jeho velkým fanouškem. Jedno je ale jisté, jsem přesvědčen, že lidstvo se rozhodně 800 set tisíc let nemá šanci dožít :-) - těším se na další setkání s "Herbiem" - 70 %

15.03.2017 3 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Pohádky mají většinou jednoduchý, předvídatelný příběh, což Dračí oči potvrzují - rozhodně nejsou něčím převratným v mistrově tvorbě, psáno nejspíš pro radost sobě a rodině s tím, že kvituju zase získání pár nových informací o tajemném R.F., tentokráte jako královskému našeptávači, intrikáři a démonickému kouzelníkovi - 65 %

15.03.2017 3 z 5

Predátor: Betonová džungle Predátor: Betonová džungle Nathan Archer

Predátor je srdcovka, takže nebudu zdržovat pěním chvály na L(ovce)-Z(abijáka). Archerův styl mě sakra bavil, horší to už bylo s příběhem, škoda, že brácha prvního přemožitele maskovaného démona je až skoro supermanem a trochu s copatýma klukama vytírá podlahy, stejně jako zbytečného a nic neřešícího odskoku do rozpálené džungle. Nicméně tohle beru a loučím se s filmovou hláškou tváří v tvář odmaskovanému krasavci : "You´re one ugly mother fucker" :-) 75 %

09.03.2017 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Myslím si, že by Tolkienův originál nebyl tak opěvovaný nebýt Jacksonova zpracování, který tím vytvořil jak ze sebe ale i z JRR legendu. Knižní zpracování prvního dílu mě nijak zvlášť nenadchlo i přes to, že před autorem smekám za krásný svět Středozemí, ale hlavně první třetina je zdlouhavá a nezáživná, doufám, že se v dalších dvou pokračováních kvalita posune směrem k větší přímočarosti - 65 %

02.03.2017 3 z 5

Bez slitování Bez slitování David Morrell

Mezeru mezi díly Ramba jsem chtěl vyplnit něčím nepoznaným od Morrella, nicméně nemůžu říct, že by mi udělal radost. Nechápu, proč bylo nutné poskládat kolem špionážního románu takovou ocukrovanou růžovou knihovnu, která mě tedy dost otravovala a myslím, že to nebylo nutné, protože to David umí i bez ní. No nicméně i bez ní to byla tuctová, lehce prokouknutelná záležitost, postava McKittricka a jeho pohnutky působily spíš směšně než uvěřitelně, už se těším na Vietnamské dobrodrůžo svalnatého Johna R. - 35 %

23.02.2017 2 z 5

Špinavá hra Špinavá hra Tom Clancy

Co se stane s americko - ruskými vztahy, když se Boris Jelcin upije vodkou k smrti ? Na Clancyho překvapivě naivní, úsměvný příběh s prakticky nulovou atmosférou a zápletkou pro malé děti ... tohle bylo velké zklamání, dalo mi dost přemáhání, abych to dorazil do konce - 35 %

23.02.2017 2 z 5

Firma Firma John Grisham

Velmi povedený příběh z prostředí, které má autor zřejmě perfektně nastudované. I když tady úplně o čistou právničinu nebo rétorické souboje advokátů v soudní síni nejde, vůbec nevadí, že se spíš věnuje tématice finanční kriminality a způsobu praní peněz mafie. Ke konci už Mitchův souboj na všechny strany poněkud ubral na uvěřitelnosti, přesto se mi to ale hodně líbilo a Johnem se určitě vydám na další cestu mezi paragrafy - 80 %

29.01.2017 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Noční směna je mou nejoblíbenější Kingovou povídkovou sbírkou, drtivá většina z nich je nadmíru povedená, morbidní s otevřenými uspokojivými konci, tak jak to mám rad. Nemám co bych víc dodal - 90%.

29.01.2017 5 z 5

Hráči z Titanu Hráči z Titanu Philip K. Dick

Tahle Dickova splácanina mi absolutně nesedla. Celý ten Blafácký námět s Titánskými vouky, králičími proužky a spoustou drog mě přivádí na myšlenku, jestli P. K. byl ještě při smyslech - 20 %

15.01.2017 1 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tak jsem uzavřel jednu milou kouzelnickou ságu. Autorce se podařilo udržet si vysokou kvalitu po celou dobu a i přes to, že tento poslední díl se zejména v první polovině místy nesl ve znamení nastavované vaty, panuje spokojenost zejména s odkrytím masky a pohnutek jedné z nejzajímavějších postav v tomto žánru ( S.S. ) a samozřejmě i s tím, že se autorka dokázala vypořádat se smrtí některých postav a celkovou propracovanou příběhovou liníí Uvidíme, jestli jí to půjde i jinde než v Bradavicích - 80 %

10.01.2017 4 z 5

Dvojice Dvojice John Lange (p)

Přímočará záležitost od Crichtonova alias, která je svou délkou tak akorát sympatická, nicméně zajímavý námět nedostal tolik prostoru, jak jsme od mistra pera a napětí zvyklí. Spíš je to strohé konstatování a popisování fakt, což většinou končí tím, že si k postavám nemáte možnost vytvořit žádný vztah. Kvalitou je někde společně s ostatními Michaelovými sedmdesátkovými kusy v solidním průměru - 60 %

10.01.2017 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Mé první setkání s tímto autorem končí hodnocením v lepším průměru, protože kromě krvavějšího popisu ukončení života a následnému bádání na místě činu, nenabízí nic nového ve srovnání s tím, co v tomto žánru s výjimečným kriminalistou ( Hunter nicméně není žádné eso, i když Carter se ho z něj snaží dělat ) bylo už napsáno. Zápletka průměrná, motiv a jeho obhájení v mých očích hóódně nadsazený - 60 %

06.01.2017 3 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Něco na tom Bachmanovi bylo - dobré nápady, syrovost, přímočarost bez servítek, a Běžící muž je podle mě to nejlepší od Kingova alter ega - doufám, že vdova po něm, Claudia y Inez, v pozůstalosti má ještě nějaký jeho zapomenutý rukopis. Filmovému zpracování se svalnatým Rakušákem se doporučuju zdaleka vyhnout, Richard se určitě několikrát v rovu obrátil, jaký je to brak - 75 %

30.12.2016 4 z 5

Hlubina Hlubina Steve Alten

Druhé pokračování románku o hladovém prvohorním zubounkovi se víceméně nese v podobných šlépějích a kvalitě jako předchozí dobrodrůžo. V zajetí se Meg nelíbilo, tak se rozhodně vzit to oklikou přes několik svačinek šupky dupky zpátky domů, kde ale operují lidští dvounožci a navíc taky ještě jiná havěť z prehistorie. Pohodové čtení, které neurazí, hodnotím stejně jako první díl - 70 %

18.12.2016 3 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Jestli to není to nejlepší od Barkera od dob Hellraisera, ať si pro mě přijdou Cenobité. To smutné ale na tom je to, že to ani tak nestačí na lepší průměr. Co někomu po stránce nápadů stačí na celou kariéru, Barker je schopný nacpat do jedné knihy, v mých očích ale nedokáže poskládat do nějaké dechberoucí konzistentní formy a nezůstat jen u fragmentů a záblesků geniality ... a navíc ty dialogy, proč jsou většinou tak fádní a umělé ? - ale do Everville se přesto vydám - 60 %

18.12.2016 3 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Třetí pokračování nejslavnějšího vesmírného pátrání svým předchůdcům nesahá ani po kotníky, postavám nebyl dán potřebný prostor, čtenář nemá možnost se s nikým ztotožnit a všechno to působí jako vědecká přednáška než poctivé sci-fi od mistra z Cejlonu. Bez napětí to jednoduše nejde, ale beru tento díl jako most k finálnímu rozuzlení, ať už se bude konat na jakémkoliv vesmírném tělese - 50 %

04.12.2016 3 z 5