danny_21 danny_21 komentáře u knih

Drasticky dojemný Dexter Drasticky dojemný Dexter Jeff Lindsay (p)

Lindsayův styl se mi dostal pod kůži a pevnĕ se tam společně s Dexterem zakousli. Druhé pokračování je o fous lepší, díky kráječi Dankovi krvavĕjší a vůbec to celé Dexovo lopotĕni nabírá zajímavé obrátky, moc se těším na další cestu s Temným společníkem. Jedinou výhradou na celkové kvalitě je pro mě postava Clutskyho, která se drobném amputačním zarovnáním chová jako hrdina Rodriguezovy série Grindhouse - 90 %

23.06.2017 5 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Jednoduchý, krátký ale čtivý příběh, tentokrát skoro bez Indiánů, ani nevím kolikrát mi prošla rukama. O fous lepší než předchozí Yellowstonské dobrodružství - 75 %

23.06.2017 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Vyjímečná kniha - prozatím jedna z těch nejlepších z válečného žánru, co jsem měl tu čest zatím přečíst. Kniha dokáže pohltit tak, že cítíte tu neskutečnou vlhkost, vůni latrín tam v Čangi, vnímáte lidskou malost i velikost, hodnotíte jestli etika a morálka jsou výš nebo níž než touha přizpůsobit se a přežít - neskutečná syrovost a opravdovost, kterou zakončí všeříkající krysí konec, shrnující podstatu druhu homo sapiens - 95 %

17.06.2017 5 z 5

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Jedna z těch slabších vědecko- fantastických knih pana Verna ( i když v tomto případě jsem měl pocit, jako by to psal nějaký napodobovatel ). Nevýrazné postavy, naivní a jednoduchý příběh, i na sci-fi neuvěřitelné činy trojice badatelů - no alespoň, že jako vždy potěšily krásné původní ilustrace - 50 %

17.06.2017 3 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Druhé setkání se Simmonsem hodnotím s rozpaky. Do chvíle než se neohrožená lékařka Kate vydává na misi to vypadalo hodně slibně - ale to všechno potom, co jí Dan dovolil v Rumunsku spáchat bylo spíš k smíchu. Velké zklamání - 50 %

13.06.2017 3 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

Za soumraku je další povídkovou sbírkou v lepším průměru. U mě bodovali N, Rotoped, V úzkých a Utíkej Káčo, zbytek průměr až lehký podprůměr - 70 %

13.06.2017 3 z 5

Banco Banco Henri Charrière

Pokračování pohádky z předchozích dvou dílů - kvalita šla ještě dolů a Motýlkovo přesvědčování sebe sama, moralizování a venezuelský život mně už dost otravovaly - 40 %

04.06.2017 2 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Knižní předloha mnou oblíbeného filmového MacQueenovského Pappilona je jen slabým odvarem toho, co se Schafferovi povedlo stvořit na plátně. Celý ten dvoudílný příběh, trpící přehnanou naivní romantikou, často protiřečícím a nevyrovnaným názorem na život, a idealizovaním sebe samotného, těžko můžu brát za autentický, spíš mi to přijde jako náhodné a hodně přibarvené posbírané zážitky jiných, které si Moty přisvojil. Zlomené patní kosti, inteligentní skot, berličky v podobě vždy ochotných a nezištných pomocníků a ochránců z řad spoluvězňů, bachařů a společenské smetánky ... velké zklamání - 50 %

02.06.2017 3 z 5

Podzemní říše Podzemní říše James Rollins (p)

Druhé setkání s Rollinsem dopadlo docela zklamáním. Sice je to prvotina, ale po velmi slušné Amazonii, je Podzemní říše je v podstatě jejím slabším vývarem u kterého jsem měl pocit, jako by si autor zahrál na Babicu a našvihal do kotlíku všechny dobré nápady od Verna počínaje a u Crichtona konče. Doufám, že šablona neznámých genetických druhů a jejich konfrontace s dobrodruhy v exotických místech není to jediné, co má Rollins v rukávu - 50%

02.06.2017 3 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Jedná z prvních Mayovek, která se dětskému náruživému čtenáři dobrodružných indiánských příběhů dostala do ruky - Syn lovce medvědů je klasická indiánská se vším všudy. Je těžké být objektivní, když si ji přečte dospělý člověk, který už pozná, že postavy Mayovek jsou jednoduché, černobílé a obecně opakující se příběhy průměrné kvality, snad s vyjimkou Vinnetoua. Ale ještě si pamatuju toho kluka, který je hltal s takovým nadšením, že prostě nemůžu být přísný -70 %

22.05.2017 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mé první setkání s Orwellem dopadlo pro mě s rozpaky. Zobrazování totalitního diktátu a absolutní potlačení individuality je až mrazivě pravdivé a přesné vzhledem k tomu, jak fungoval stranicko-soudružský komunismus v bývalém Východním bloku - za to před autorovým vizionářstvím klobouk dolů. Nicméně způsob cesty za poznáním byl taaaak zdlouhavý a krkolomný, že jsem několikrát vážně uvažoval, že to nedočtu - 50 %

15.05.2017 3 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Tato destruktivní Bachmanovská studie mi moc nesedla a ve výsledku bych ji řadil k tomu neslabšímu, co alter ego Legendy zplodilo. Jednoduchý, nemystický leč natahovaný příběh v mých očích s vadou toho, že mi pohnutky a konání hlavního hrdiny přišly až příliš ujeté a nereálné, abych s ním alespoň trochu sympatizoval - 45 %

10.05.2017 2 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Dovolím si tvrdit, že filmové zpracování předčí knižní předlohu a je to u mě především hereckými výkony a charismatem obou hlavních protagonistů - Anthonyho a Jodie. I když kdo ví, jestli by to nebylo jinak, nebýt toho, že se ke mně dostala Harrisova novela daleko později po shlédnutí Demmeho legendárního kusu, kterému se prostě po všech stránkách povedlo vylepšit a do dokonalosti dovést autorovy stránky. Samozřejmě jde o velmi kvalitní thriller, který funguje hlavně do doby, než Hannibal prchne, poté už to tolik netáhlo, nicméně pasáže s dr. Lecterem jsou lahůdkou - 80 %

04.05.2017 4 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Tato Verneovka mě v dětství minula a nebýt toho, že jsem nedávno četl Simonnsova Terrora, možná bych dal tomu samolibému, sobeckému Hatterassovi vyšší hodnocení - 55 %

02.05.2017 3 z 5

Matareseův kruh Matareseův kruh Robert Ludlum

Dá se říct, že v tomto případě se dá použít stejné hodnocení jako jsem hodnotil třetího Bournea. Překombinované, opakující se šablona, styl i směr příběhu, dokážu sice pochopit, že v 80. letech se na špionáž koukalo jinak, ale i přesto je to často až úsměvné jak hlavní hrdina všechno přečká, v jakékoliv destinaci má příhodné pomocné ruce, dělající výzvědnou práci za něj a v neposlední řadě nechybí až popisem jak z růžové knihovny milostné vzplanutí ústřední postavy k ženskému elementu, který poté samozřejmě slouží jako štít protivníkovi. Čekal jsem obecně od Ludluma víc, to že je mistrem pera hlavně popisů a prostředí tajných služeb nevyvažuje u mě výše zmíněné nedostatky - 50%

28.04.2017 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Kdo by neznal nejznámnější dílo o po krvi lačnícím tvoru ? Do poloviny knihy je to výborné, po smrti Lucy nicméně trochu upadá kvalita při následném honu na hraběte a trochu zklame rychlé zakončení bez konfrontace - holt už je tenhle příběh vousatý, ale věřím, že ve své době nejedna panna strachy nespala. Coppolovo filmové zpracování lze jenom doporučit, Oldmanův Vlad neměl chybu - 80 %

23.04.2017 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Příběh geniálního idiota je jedním z mála případů, kdy literární za filmovou verzí zaostává. Zemeckisův a Hanksův Forrest hraje na vážnější životní notu a proto jasně vítězí ve srovnání spíš s cynicko-humorně-nadsázkovou verzí Groomovou, které na kvalitě v mých očích ubírají hlavně části s orangutamem Sue. Jinak ale nemám dalších námitek a na další pokračování se budu těšit - 75 %

15.04.2017 4 z 5

Červená Zorka Červená Zorka Kurt Held

Další z nezapomenutelných vzpomínek na dětství / dospívání, snad ani lépe nepočítat, kolikrát jsem ji přečetl. Ta nádherná a různorodá dobrodružství nechtěných balkánských dětí, jejichž snem se stalo přiblížit se středověkým Uskokům - jak já jen chtěl běhat, skákat, prchat, loupit, kout pikle s nimi a sdílet jejich osudy - 85 %

14.04.2017 4 z 5

Abdán efendi Abdán efendi Karel May

Velmi slabá směs povídek kvalitou připomínající autorovy kolportážní skvosty jako Tajemství starého rodu nebo Hulánu lásku. Navíc až na jedinou jsou z Orientu a plné křesťanského velikáštví, až to jeden má problém dokousat do konce - doporučuju se tomuhle zdaleka vyhnout, protože s klasickými Mayovkami má formou i obsahem pramálo společného - 35 %

12.04.2017 2 z 5

Mrtví se někdy vracejí Mrtví se někdy vracejí Stephen King