Bez výčitek

Bez výčitek https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1573/bmid_bez-vycitek-ntN-1573.jpg 4 175 20

Jack Ryan série

Kde schází lidskost, jdou výčitky stranou. Bývalý příslušník jednotek SEAL John Kelly doufá, že bude mít už jen klid na to, aby se přenesl přes traumata, která si vedle vyznamenání za statečnost přinesl z vietnamské války, a aby se vzpamatoval z tragické smrti své ženy. Ale osud pro něj píše jiný scénář. Žena, která začínala získávat v jeho životě trvalejší roli než jen jako náhodná partnerka pro flirt, padne za oběť nemilosrdné pomstě drogového podsvětí, z něhož se snažila s Kellyho pomocí vymanit. V téže chvíli vrcholí přípravy Pentagonu k tajné misi, která má zachránit dvacítku válečných pilotů z rukou severovietnamského režimu a Sovětů, kteří je drží v nelidských podmínkách ve snaze dostat z nich vojenská tajemství. Když špičky Pentagonu rozhodují, kdo by měl záchranné operaci velet, shodnou se na osvědčeném Johnu Kellym. Přestože jeho život ovládla touha po nemilosrdné pomstě drogovým bossům, které si předsevzal fyzicky zlikvidovat za smrt milované ženy, John Kelly souhlasí. Vymění pro ten okamžik přítmí nočních baltimorských ulic, ve kterých operuje jako osamělý vražedný mstitel, za velitelskou uniformu a za tým zkušených bojovníků. Z Johna Kellyho se ještě jednou stává specialista CIA John Clark, který si svou činností pro vládu vybudoval ve Washingtonu značnou úctu. Vytvořil si však i nepřátele, jak zjišťuje v průběhu mise, jíž někdo zjevně nepřeje úspěch. A podobně jako akce osamělého lovce aktérů podsvětí doma jej podezření dovádí až do notně vysokých mocenských kruhů. Slabší povahy by to vzdaly. Nikoli však John Clark, který je rozhodnut počínat si nemilosrdně a bez výčitek. Není to poprvé, co Tom Clancy odstrčil do pozadí svého ústředního hrdinu Jacka Ryana a do centra dění postavil jeho temné alter ego Johna Clarka. Učinil ho hlavním hrdinou románů Kardinál z Kremlu, Nejhorší obavy i Jasné nebezpečí. Za nový prvek této jeho knihy však lze považovat částečný odklon od záležitostí celonárodní či dokonce celosvětové důležitosti a ponor do psychiky muže, který bere do vlastních rukou spravedlnost, jež se ho bezprostředně, osobně týká a které by se jiným způsobem než nemilosrdnou sólovou akcí nedomohl.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , BB art

Without Remorse , 1993

Lumír23
29.08.2020 2 z 5

A zase mám na delší dobu od Clancyho pokoj. Tohle bylo jak na zakázku, propagační materiál americké armády, prostě Copak je to za vojáka po emericku. Hvězdy jsou jen za počet slov.

Kleinbauer
30.05.2020 2 z 5

Propagandistická agitka nasycená testosteronem neochvějného dokonalého amerického bojovníka Mirka Dušína, ale co to, Johna Kellyho, který uchopil spravedlnost do svých svalnatých paží zocelených v americkém námořnictvu a navrch v jednotce SEAL. Zloduchy ten superman, opásaný zásadami správného skautíka, kosí na první dobrou, krásné dívky bez milosti chvátí do náruče, a to vše s elegancí a genialitou, kterou pan autor jistě po pečlivém zvážení nasadil na hodnotu IQ 140 v řadě kritérií. Kdo při četbě nepadl vysílením a nesešel ze spletité cesty dějových linií a myšlenkových proudů autora, si jistě odnáší hluboký zážitek, který nemá daleko k traumatům ruče zachycených perem autorovým. Ten bez milosti nezkušeného a neznalého čtenáře neustále každou hlubokou filozofickou sentencí provází dějem a vzdělává jej tak, jak v dobách nedávných s otcovskou péčí činili naši svědomití politruci, když roztáčeli kola pětiletek. Jsem opravdu hrdý na to, že jsem to dokázal a vydržel až děj dodrncal k poslední tečce a já mohl podat toto svědectví. Vojna a mír je proti tomuto dílku naprostý čajíček, jen se lépe čte a věřím autorovi každé slovo.

ŠevčaMadVR6
28.12.2019 4 z 5

Uff, dočteno. Hrozně mi vadilo neustálé přeskakování mezi jednotlivými postavami. Nemohl jsem se do toho pořádně zakousnout, protože jsem stále přemýšlel kdo je kdo (kromě velkého množství postav, ještě autor někdy oslovuje postavu jménem, jindy příjmením či dokonce přezdívkou). Děj super, jenom bych to trošku očesal, aby to bylo čtivější.

ondrej.b
22.12.2019 5 z 5

Tohle je prostě Clancy, takže vše dopodrobna vysvětleno a hrdinové jsou takoví, jací mají být. To mám na Clancym právě rád. Sledujeme zrození Johna Clarka z Johna Kellyho a to pěkně tvrdě, pomocí zabíjení pěkných šmejdů. Tak, jak to dokáže jen on. Tohle je začátek úplně všeho, takže povinnost, pokud chcete proniknout do ságy Jacka Ryana a Johna Clarka. Jelikož jsem se po letech vrátil ke svému oblíbenci Clancymu, tak začínám opět pěkně chronologicky a užívám si jeho mistrovství a jeho nadmíru sympatické postavy, alespoň pro mě. I dnes to čtu jedním dechem a vzhůru do dalších knih.

trudoš
28.10.2019 3 z 5

Neskutečně rozsáhlé, což je slovní spojení, které by vás při čtení thrilleru nikdy nemělo napadnout. A není to jen v popisech armádních udělátek, Tom Clancy se jednoduše neštítí rozepsat úplně všechno. Jenže chybí jakákoliv špetka nadsázky, která by stylistiku nějak oživila. Nehledě na to, že všichni ti uvědomělí hrdinové, kteří vědí co je správné, se snadno přejedí. Zápletka přitom nemá daleko ke kultovnímu Přání smrti, jenže kde je Charles Bronson mužem na svém místě, tam John Kelly působí vysloveně nastylizovaně, přičemž přes všechnu svou drsnotu toho stihne v příběhu probrečet víc, než já za celý život. Děj je navíc zbytečně roztříštěn do dvou linií, kdy v jedné jde o záchranu zajatého vojáka a v druhé o pomstu na obchodnících s drogami. Ačkoliv se v obou případech jedná o atraktivní motivy, zabíjí je unylé zpracování, příliš apelující na americký patriotismus. Tím však nechci hanět autorův status mistra svého oboru, jen se s ním v rámci moderní tvorby míjím takřka o světelné roky.

Radous
19.02.2019

Po tisíci letech jsem se rozhodnul pro menší (větší) návrat k jedné z oblastí svých literárních kořenů, k nimž Tom Clancy patří. Kdysi jsem četl jeho romány podle chronologického vydání, což jsem chtěl zopakovat, nicméně se mi to jaksi nepodařilo – román „Bez výčitek“ lze totiž zařadit zhruba někam do první třetiny (je „startovačem“ pro jednoho z několika hlavních hrdinů TC universa) jeho nefaktografické bibliografie. No, alespoň že jsem to podchytil takhle zpočátku. Ale k věci - kniha je v technickém směru velmi dobře sepsaná, je znát, že ji vytvářel člověk z vojenského prostředí. Co se týče vlastního příběhu – těžko říct, jaký k tomu zaujmout postoj. Určité linie jsou velice napínavé, i dost nečekaný zvrat v nich člověk najde, na druhou stranu jiné jsou otravné (rozuměj: jsou nasáklé klišé, až to z nich kape). A direktem do nosu vás trefí až příliš přetažená rychlost vývoje ústředních motivů hlavního hrdiny (což je nejspíš – mimo další věci – tím vlastním epicentrem klišoidnosti). No, koneckonců i samotný hrdina je podle mého názoru (s ohledem na jemu přiřazený věk) těžko uvěřitelný. 5/10

slawa.cap
21.09.2018 5 z 5

Podle mě nejlepší kniha od Clancyho. Úvod do světa Jacka Ryana, skoro bez Jacka Ryana. John Kelly je největší drsňák a můj nejoblíbenější akční hrdina.

Madbear
21.07.2018 5 z 5

Dobre ctiva, akcni.

moudivlacek
09.02.2018 4 z 5

První setkání s tímto autorem. Musím přiznat, že začátek mi moc nesedl, přišel mi takový zmatený, nevěděla jsem, kdo je kdo. Proto dám o hvězdičku méně. Ale musím přiznat, že od "nehody" Johna se to vše začíná obracet k lepšímu. Konečně začíná skutečný děj.
Jen si člověk musí dát pozor a být neustále ve střehu, děj se mění do několika rovin a osudů různých hrdinů, není to odděleno kapitolami, jen odstavci. Takže to nejde číst halabala a musíte dějem žít. Byla jsem zvědavá, zda John nakonec dosáhne toho, co si předsevzal a jaký to bude mít následek. Podvědomě jsem jej tušila, každopádně zajímavý konec.
Nebylo to vůbec špatné.

cantona
11.09.2016 4 z 5

První kniha, kterou jsem četl od Toma Clancyho. Musím napsat, že příběh byl akční a četl se celkem dobře, ale žádný megahit to rozhodně není. Střídali se zde pasáže, které měli spád a poté části, které byli omáčkou okolo a to mě trochu vadilo. Ale jinak mě tento román bavil, takže s Clancym budu pokračovat.

danny_21
29.06.2016 4 z 5

Tak jsem se konečně dostal k mistrovi špionáže Clancymu a první ze série Ryanovek ( i když tady Ryan nevystupuje ). Hodnotím lehkým nadprůměrem, je to čtivé, má to spád i náboj, přesto opakující se šablona hrdiny zachránce a neštastníka po ztráty ženského elementu a i samotná délka byly trochu na škodu. Prozatím hodnotím o kousek výš než Ludluma, určitě se s Clancym potkáme znovu - 75 %

bh69
24.02.2016 3 z 5

Slušně napsané, docela dobře se to čte, ale asi ve čtvrtině jsem knihu odložil, protože mi přišlo škoda času to dočíst do konce (ale to je spíš můj problém s žánrem, ne s konkrétní knihou).

cukrovka
04.08.2015 5 z 5

Velmi zajímavé čtení. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

helmiczka
12.10.2014 3 z 5

Trochu amerického pátosu (my sme tí dobrí hrdinovia), ale našťastie nie príliš. Omnoho viac žiarila osoba hlavného hrdinu. Príjemná kniha, plná deja ktorý rýchlo odsýpal.

lucifrid
28.06.2014 5 z 5

Chronologicky první Ryanovka, ale nevadí (na rozdíl od ostatních), když se k ní dostanete později. Zamilovala jsem si Clarka už kdysi, ale tahle knížka mi na něj poskytla mnohem hlubší náhled a vztah k němu. Je to spíš (akční) detektivka, než následné špionské Ryanovky... Stejně jako k ostatním Ryanovkám se k ní ráda vracím a užívám si tu hloubku, kterou nabízí rozervanost hlavního hrdiny.

elcapitano
07.07.2013 5 z 5

rychlé, akční, čtivé, ..užil jsem si to!

Martin1974
12.06.2013 5 z 5

Výborný thriller, ktorý sa trochu odlišuje od iných Clancyho románov ( aspoň tých, ktoré som čítal ). Hlavnú dejovú líniu tvorí pomsta muža samotára za smrť milovanej ženy. Našťastie tu autor nedáva do popredia, aké sú USA neporaziteľné a geniálne a ako dokážu zakaždým spasiť svet. Je to príbeh čisto osobnej pomsty a má všetky vlastnosti akčného a napínavého thrilleru.

benediktv
25.03.2013 5 z 5

Vynikající, nelze než doporučit! Celou dobu musíme hlavnímu hrdinovi držet palce, ať chceme nebo ne. Slušně přeloženo!

čef
27.01.2012 5 z 5

Napětí a zápletek na několik románů. Hlavní hrdina neohrožený a spravedlivý zabiják, který se však dopouští i hrubých chyb. Tento thriller nemá chybu, odcházíme od knihy spokojeni jak jsme jim to zase nandali.

dangerita
05.12.2011 5 z 5

Pro mě další povedený kousek do série "Clancyovek". Základ je sice trochu neoriginální - poznamenaný voják - zráta manželky - osamocený mstitel... Ale skvělá atmosféra a autentičost prostředí mě opět vtáhla do děje. Trochu nevšedně sledujeme boj jednotlivce, nechybí ani pohled do jeho nitra a rozbor jeho psychiky, na což u Toma Clancyho nejsem zvyklá. To však knize rozhodně neubírá, spíš naopak. Za sebe mohu knihu určitě doporučit.

Tom Clancy
americká, 1947 - 2013