Daniel.F Daniel.F komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

První knížka od Larssona, kterou jsem přečetl, a rozhodně mě nalákala na zbytek! Tématem to není můj šálek kávy, ale pozornost profláklým autorům moc nevěnuju, a tak jsem chtěl udělat výjimku. Jsem rád, že jsem sáhl právě po Larssonovi, protože se knížka fakt četla sama a jedním dechem. Mikael je sympaťák a nejde mu nefandit.
Jdu si stáhnout film, jestli je stejně skvělý jako předloha.

01.02.2021

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Byl jsem donucen svou přítelkyní přečíst si ji (dostala ji od mámy k narozeninám a zřejmě si myslela, že mi tím dá návod, jak jí splnit tajné sexuální touhy) a až mne zalil pot, jak něco takového může mít ve světě takový úspěch. Absolutně mě to minulo, chabá slovní zásoba, opakující se fráze i celé scény, naivní styl psaní. Zrovna nedávno jsem uvažoval, jaké nejhorší spojení ženy existuje. Je to dívka, co poslouchá One Direction, vaří podle Hrušky a čte Padesát odstínů. Brrr... (naštěstí má přítelkyně zůstala jen u té četby :-))

29.03.2015 odpad!

Při tom, jak to vypadá v dnešní společnosti, nakonec v té divočině (ne)dobrovolně skončíme všichni. Skvělé čtení.

27.05.2022 5 z 5

Psí život Psí život Jaroslav Irovský

Sečteno a podtrženo, teda,
přečteno a potvrzeno:
Jaroslav je (můj) literární Bůh! Ten civilní způsob vyprávění příběhu a vědomá lehkost, se kterou je napsaný, to, jak svými upřímnými názory reprezentuje spoustu obyčejných lidí (včetně mě), kteří žijí (a trpí) v dnešní společnosti i na podobném sídlišti stejně jako on, to je prostě radost číst.
Brečel jsem smíchy i dojetím, souhlasně pokyvoval hlavou, nasíral se, fandil, záviděl, litoval a při tom všem byl moc rád, že se Irovský vrátil do starých dobrých kolejí, které zdobí jeho beatnickou tvorbu.
"Všude by mohlo být krásně, Ari. Je to jen o lidech kolem nás." - Tesat do kamene.

19.06.2022 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Viewegha moc nemusím, ale Báječná léta jsem přečetl s chutí a moc jsem se pobavil. Škoda, že takto nasazenou laťku už nikdy nepřeskočil, ba se k ní ani nepřiblížil. Tato kniha si však zaslouží plný počet.

29.03.2015 5 z 5

Debordelizace hlavy Debordelizace hlavy Ivo Toman

Návod k použití své hlavy nepotřebuju. Knihu jsem přečetl jen ze zajímavosti, stejně jako Debordelizaci vztahů, která mě bavila víc, i když ani její informace jsem si k srdci nevzal.
Pokud někdo prochází životní/vztahovou krizí a chce ji vyřešit/překonat čtením nebo poslechem nějakých mudrlantů, kteří plácají spíše naučené všeobecné teoretické fráze než radí na základě vlastní zkušenosti, budiž. Mě tohle moc nebere.

25.12.2020 3 z 5

Hrobař Hrobař Jaroslav Irovský

Irovského sráčskou trilogii zbožňuju. Proto jsem byl rád, že jsem mohl podpořit vydání Hrobaře díky projektu na startovači a knihu si tak předkoupit.
Je 4:17 ráno a před chvílí jsem ji dočetl. Dostalo se mi něco mnohem lepšího, než jsem očekával. Dekadentní autobiografii, sarkasmus a vtipné hlášky z dřívějších knih nahradily filosofické úvahy o křehkosti a různorodosti bytí/žití, vynikající gradace a na Jaroslava netradiční vyvrcholení. A i přesto je to pořád ten samý Irovský - brilantní vypravěč o životech a osudech (ne)obyčejných lidí.
Čtivost je u jeho knih už tak nějak samozřejmostí a pořád nechápu, proč se mu nedostává větší pozornosti, když píše mnohem líp než kdejaký současný mainstreamový autor. Doporučuju!

01.12.2020 5 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Nejúspěšnější Bukowského kniha rozhodně není jeho nejlepší. My, kteří jeho tvorbu známe díky kvalitnějším výsledkům (Šunkový nářez, Těžký časy, Zápisky starého prasáka), jsme zvyklí na jeho slovník, témata i jejich občasné/časté opakování se včetně absence pointy. Ale i tak mají jejich čtenářům co říct a nabídnout, což u Řití docela chybí. Takže pokud je pro někoho tato kniha první, kterou od Buka přečetl, je možné, že se kvůli výše zmíněným bodům rovnou stane i poslední.
Jsem Hankům velký fanda, ale rozhodně pro mě není povinností dávat mu z principu pět hvězd jen proto, že psal o šukání, chlastání a určité formě nezávislosti a bohémství.

23.12.2020 3 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Knížku jsem stáhl celou za jeden večer spolu s multipackem dvanáctek. Určitě to někdy zopakuju.

11.05.2019 4 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Jedna z prvních knížek, které jsem od Buka četl. A na to, že je to jeho první román, překvapil svou čtivostí. I když, to u něj není nic neobvyklého, neboť Charles se čte skvěle.
Člověka by mohlo napadnout, že dozvídat se o starostech v práci (na poště) může být nuda, Buk však dokázal čtenáře vtáhnout do děje takovým způsobem, že na vlastní kůži cítil a prožíval to, co právě on tehdy. A když se do toho přidá ještě spousta chlastu a nějaká ta ženská, nemůže vyjít nic jiného než zasloužených pět hvězd... :)

23.06.2016 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

K dokonalé knize jsem byl - přiznám se - "přiveden" až po zhlédnutí dokonalého filmu. Měl bych číst Kinga častěji, protože tohle byla libůstka.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Knihu jsem si zapůjčil pár dnů po exkurzi v Osvětimi. Neuvěřitelný pocit husí kůže, který se dostavil ve druhé polovině knihy. Jak zde píší někteří kolegové, první částí se prostě musíte prokousat. Ale když to zvládnete, budete odměněni.

28.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka 1 Miloslav Švandrlík

Kniha mého dětství!

28.06.2015 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jedna z nejlepších knih "povinné četby". Ke čtení tohoto skvělého díla jsem se (na rozdíl od jiných) ani nemusel nutit.

... s duší beadníka ... s duší beadníka Jaroslav Irovský

Parádní kniha aneb "jak se formou obří dávky inteligentního humoru, sarkasmu a nadsázky představit čtenáři coby chudý ochlasta, který nenávidí dnešní společnost a jeho život je úplně v prdeli".

18.06.2022 5 z 5

Neobvyklý typ Neobvyklý typ Tom Hanks

Zííííííív... Chtěl jsem napsat víc, ale to zásadní zmínil uživatel kilometr pode mnou.

26.11.2020 3 z 5

Příliš mladej pro život Příliš mladej pro život Marek Otta

Na tuhle knížku jsem se coby fanda Buka, Beatniků nebo "našeho" Irovského opravdu těšil. A ač mě zprvu moc nezaujala (po 50 stranách jsem ji kvůli plytkému ději odložil), nakonec jsem se k ní už o den později vrátil a dočetl ji do konce, což bylo dobré rozhodnutí.
Náhled na dnešní hipsterské pseudointouše se mi zamlouval, stejně tak především poslední třetina knihy se mi líbila o dost víc než začátek. Vypilovat styl psaní, odmazat některá stále se opakující slova (např. slovo "víno" je zmíněno snad 5x v jediném odstavci), vypointovat některé události a celkově se nebát ještě víc "šlápnout na plyn" a věřím, že druhá knížka, pokud na ni dojde, bude ještě lepší. ;) A je třeba, protože mladých současných domácích autorů, jako jsou právě Marek nebo Jaroslav, kteří píšou o takových tématech, je u nás málo... Držím palce!

23.02.2020 4 z 5

Povídky o nelásce Povídky o nelásce Michal Viewegh

"Kvantita a kvalita nejsou totéž". Tak nějak by se ve stručnosti dala popsat celá Vieweghova tvorba.

06.08.2019 1 z 5

Big Sur Big Sur Jack Kerouac

Můj favorit mezi Kerouacovými knížkami.

08.08.2018 5 z 5

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Charles Bukowski

Má nej kniha od Ch. B. Hlavně úvodní báseň a skvělá povídka o dvou únoscích, to jsem se smál, až mi tekly slzy. Navíc mám k této knize osobitý vztah. Narazil jsem na ni v době, kdy mi bylo nejhůř a dost mi její četba pomohla.

29.03.2015 5 z 5