Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech

Tato posmrtně vydaná sbírka básní a povídek kultovního amerického spisovatele Charlese Bukowského patří k jeho bezkonkurenčně nejlepším a nejreprezentativnějším souborům. Více než stovka básní a půltucet povídek mapuje jeho vývoj od surreálně laděné poezie po sevřené epické útvary, básně-historky s nezbytně vtipnou či provokativní pointou. Svou otevřeností mohou Bukowského práce šokovat, na druhé straně jsou však nepochybně i určitou kritickou sondou vyslanou do života americké společnosti. Autor nemoralizuje ani se nepokouší podat hlubší výklad o tom, jakým zůsobem existují a žijí vrstvy, navyklé na životní stereotyp, v němž hraje hlavní roli sex, drogy a alkohol. Přesto i v tomto jeho pohledu se objevuje i charakteristická poetika, která Bukowskému zajistila mnohem větší počet příznivců než odpůrců....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11252/kam-zmizela-ta-roztomila-rozesmata-holka-v-kvetovanych-satech-11252.jpg 4.3132

Betting on the Muse (1991)

Literatura světová
Vydáno:, Pragma

Hibashiri

Roztomile šílené :)

Damato
16.07.2017

Tak tohle čtení se mnou zamávalo. Znáte ten pocit,když něco čtete,pak četbu odložíte,protože to není pro vás,celkem to i odsoudite,ale nedá vám to a ve finále to stejně dočtete a na konci jste rádi,že jste dodočetli,ale uvnitř vás hlodá malilinkatý červíček s myšlenkou...ty jo,to byla bomba...zatímco ten druhý vám našeptává...ale houbeles,to vůbec nebylo k čtení. Pár takových knih a jsem jasný případ pro Chocholouška ( pro mladší generaci - známý psychiatr z českého filmu).

puml
02.06.2016

Z těch desítek autorových knih mám tuhle nejraději a čas od času se k ní vracím. Zvlášť ty poslední básně jsou skvělé. Starý autor, který tak nějak tuší, že to má za pár, tu s lehkou nostalgií účtuje s uplynulým životem i se smrtí. Ale nebyl by to Buk, kdyby to účtování neopepřil nějakým tím ironickým šlehem. Na tom průřezu tvorbou je ale dobře vidět, že některé jeho věci jsou jen póza, a když pak dojde na smrt a odcházení, je i Buk tak trochu sentimentální a naměkko. Ale to jsou, dle mého názoru, právě ty nejopravdovější a nejsilnější básně, které Buk napsal. Doporučuji.

Arturo.Bandini
29.12.2015

Objevil jsem ji v knihovničce kroměřížské psychiatrické léčebny, kde jsem se před pár lety dostával z těžkých depresí. A nedám na ni dopustit. Má srdeční záležitost!

-Nikola-
10.06.2015

I genialita praštěných lidí se musí cenit.
Básně Charlese Bukowského jsou pro mě naprosto rozporuplnou záležitostí. Ale co je důležité, naprosto jsem jim propadla. Nedokážu odolat té pointě, kterou ledabyle nahodí na konci básně.
Ovšem tato sbírka byla jiná než všechny ostatní. Dokážu tady nahlédnout pod tu zkaženou kůži Bukowského. Naprostý ignorant se bojí. Bojí se smrti, bojí se, že bude zapomenut. Ano, vše je sarkasticky laděno a má to samozřejmě šmrnc.
Je to prostě až nepříjemně upřímná kniha z pohledu sarkastického pesimisty.
Nakonec bych si dovolila citovat část anotace ke knize Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení:
"Bukowski - profesionální narušitel klidu, básník losangelského podsvětí píšící s bláznivou romantickou naléhavostí ..."
Právě nad tímhle popisem Bukowského jsem se musela pousmát - dokonale sedí.

Daniel.F
29.03.2015

Má nej kniha od Ch. B. Hlavně úvodní báseň a skvělá povídka o dvou únoscích, to jsem se smál, až mi tekly slzy. Navíc mám k této knize osobitý vztah. Narazil jsem na ni v době, kdy mi bylo nejhůř a dost mi její četba pomohla.

martinkaLLL
01.02.2015

Básně a povídky, podle mého to nebyly básně. Občas tam bylo něco pěkného a vtipného, ale stejně to není nic, co by mě bavilo. Ještěže to čtení šlo tak rychle. Poslední "básně" jsou smutné, o strachu ze smrti, je to až děsivé.

Fairiella
10.11.2014

Čím byl starší, tím mi psal blíž. Život je smutnej.

Skjaninka
08.06.2013

Bukowski ako vyšitý. Kniha plná básní a poviedok, ktorých obsah je znalcom jeho tvorby veľmi dobre známy.
Nie je to kniha, ktorú otvoríte a čítate od začiatku do konca, ale je to kniha, ktorú môžete otvoriť kdekoľvek a kedykoľvek a nájdete v nej trošku Bukowskeho poezie, či krátkeho príbehu.
Jednoduchá a slúžiaca ako spestrenie, či odľahčenie medzi náročnejšou literatúrou.

Skip
27.06.2012

Posmrtně vydaná sbírka básní a několik povídek. Má to teda grády a smlsnul jsem si. Jen když se Hank pustí tak trochu do surreálna, tak mě to poněkud míjí, ale naštěstí to nedělá často. Místy Bukowski jakoby bilancuje svůj život, dost ironicky se směje sám sobě. Titulní povídka je naprosto přesná, protože něco podobného jsem sám zažil - v jiné podobě, ale v naprosto stejném duchu a ptal jsem se dost podobně, kam zmizela ta...

Jingle
26.02.2012

Mě ta knížka bavila. Jsou v ní stránky, které máte chuť číst pořád dokola a říkáte si "to je dokonalý". Jednoduchý a přitom silný. A jsou tam stránky, kdy jsem si vyloženě představovala, že sedět Bukowski v křesle vedle mě, tak po něm snad tu bichli fláknu :)) Hodně rozporuplné, ale možná právě tím tak trochu geniální.

Benedygtus
10.11.2011

Musim se priznat, ze jsem neprecetl knizku stranku po strance a tudiz mozna mi i nejaka basen unikla. Je to me prvni seznameni s timto spisovatelem a ikdyz me kniha neoslnila, urcite neni knihou posledni. Je fakt, ze z nekterych basni jsem padal na zadek, jak z napadu tak jeste vic i z uzasneho (du)vtipu, ale +- 50% me vubec neoslnilo a nektere vylozene zklamaly.

Andvejka
02.03.2011

Přiznám se na rovinu - jsem zklamaná. Čekala jsem něco víc. Ale tahle knížka mě naprosto nebavila. Škoda

Li@

Přečetla jsem si ji čistě ze zájmu. Tuto generaci spisovatelů nijak zvlášť neobdivuji. Musím ale uznat, že některé jeho básně stojí minimálně za zamyšlení. Nejvíce se mi líbila báseň Ovce. Nelituji toho, že jsem si tuto knihu přečetla.