... s duší beadníka

Měsíc života (konec srpna - konec září 2017) autorova alter ega – nezaměstnaného spisovatele, introverta, inklinujícího k bohémství a samotě, trpícího depresemi a opovrhujícího konzumním životem. Bydlí v mizerném podnájmu, bere jakoukoliv příležitostnou práci, žije jako psanec na okraji jím nenáviděné společnosti a potýká se s existenčními problémy, „díky“ nimž se často ocitá v až tragikomických, zoufale banálních i šílených životních situacích. Navzdory podlomenému zdraví řeší své problémy alkoholem, drogami, prášky a náhodnými milostnými románky. Jeho nejmilejším únikem z reality je však psaní, při němž se snaží srovnat své roztříštěné myšlenky a najít smysl života a především sebe sama. "... s duší beadníka" je debutový román mladého olomouckého spisovatele Jaroslava Irovského. Stylem i obsahem navazuje na předchozí autorovy sbírky dekadentních povídek "Příběhy sráče" a "O(byčejný) ŽIVOT" psané bez příkras a cenzury, s nevybíravým slovníkem, undergroundovou emotivní přímostí a velkou dávkou upřímnosti, sebeironie a humorné nadsázky, odkazující na nejlepší tradice americké Beat generation a autory jako John Fante nebo Charles Bukowski....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371862/s-dusi-beadnika-ovA-371862.jpg 4.760

"Sráčská" trilogie 3.

Romány, Literatura česká
Vydáno, Jonathan Livingston

Kniha ... s duší beadníka

michaela6207

Bídníctví a bohémský život - to jsou první slova, která mne napadnou po dočtení této neobyčejné knihy.
Styl psaní je upřímný a přímočarý, autor si prostě na nic nehraje, tím spíše, že to bylo zamýšleno jako deník. Myslím si, že člověk, který alespoň trochu holduje sarkasmu a černému humoru si zde přijde na své. Sama jsem se smála od začátku, až skoro do samého konce. Velice povedená kniha.

mone

Opět se mi potvrdilo, že se v knihkupectvích a knihovnách schovávají knížky, o kterých čtenáři moc neví a přitom jsou často daleko lepší než ty, za nimiž stojí velký marketing. Tohle je jedna z nich. Říct, že se to čte skoro samo, by byla chyba, protože by to znamenalo, že se to celé děje tak nějak bez vás, a to není úplně pravda. Vy totiž tu knížku otevřete a než si stačíte vytáhnout šňůrku, co je tam všitá jako záložka, už v tom lítáte společně s autorem. Od začátku máte pocit, jakoby vám psal přes Messenger kamarád, kterého jste 14 dní neviděli – nemá důvod vám nic tajit, říká věci na rovinu, nedělá se lepším, než ve skutečnosti je. Taky se nebere příliš vážně. A co hlavně: není to žádnej blbec, protože kdyby byl, nedáte mu šanci. Tenhle „týpek“ (to je to slovo!) nemlčí o tom, co všechno dělá na záchodě, netvrdí, že je v knihovně, když je na pracáku, a když málem dostane do držky, je to před vašima očima. Hodně čte a hodně píše a kromě toho, že je beatnik, je taky grammar nazi, což je kombinace jak víno! Dávám pět hvězdiček, takže celý souhvězdí. I s dalekohledem.

soulcleaner
23.07.2019

Těžko se ten literární zážitek popisuje slovy. Jarda Irovský se velmi rychle stal mou srdeční záležitostí. Jeho příběhy jsou psané životem a na upřímnosti celého díla se podílí nejen myšlenky, které prokládá skutečnými dialogy, ale i samotný fakt, jak je mně jeho smýšlení důvěrně známé a blízké. Těžko si navíc teď vybavuji podobnou knížku, která mě dovedla k slzám rozesmát a být mně útěchou, kdykoliv jsem potřeboval. Miluji beat generation a je rovněž skvělé, že je Jarda zároveň naším současníkem - pochopitelně i z toho důvodu je člověk jeho vyprávění automaticky blíže. Vřele doporučuji všem, kteří se s timto charakterem ztotožňují a vůbec všem, kteří si chtějí udělat pohodu, zasmát se,... a kteří mají tu a tam rádi nějakou zvrhlost a nekonvenčnost. 100%

Termina
16.07.2019

A tak jsem se chytila s Jardou za ruce a celým příběhem jsem prošla jako bych byla účastníkem. Knihu jsem četla po cestě na Moravu a tím že autor zmínil několik míst která sama důvěrně znám a mám je ráda mi to celé připadalo ještě autentičtější. Celá kniha na mě působila tak trochu rozněžněle a nutila mě se celou cestu usmívat.
Za českého autora tohoto stylu psaní jsem nesmírně ráda.

s duší beadníka byla sic mojí prvotinou od autora ale už teď vím že u ní to rozhodně nezůstane.
Dík!

Záálesáák
14.05.2019

Pecka knížka! Nebýt u Bukova románu Faktótum zařazená v Podobných knihách, ani bych netušil že něco takového je i u nás. Chlast, drogy, sex, bohémství a hlavně kopa vtipných situací a hlášek, u kterých jsem se řehnil jako blázen (až na husí kůži navozující závěr). Je super znát i nějakého českého autora s hlavním hrdinou, kterým můžu při čtení fandit.

Vtom z vedlejších dveří vylezl na chodbu Milan. Jeho rozcuchané vlasy a krví zalité oči dávaly najevo, že první noc v novém bytě za moc nestála.
„Sakra, já jsem rozlámanej. Co je vůbec za den?“ zeptal se.
„Je dnes!“ odpověděl jsem s úsměvem.
„To zas bude pěkně zkurvenej den,“ zachraptěl, čímž potvrdil, že "Medvídka Pú" na rozdíl od Shakespeara zřejmě nikdy nečetl.

NancyBlack
04.02.2019

Celkem povedená zpověď bohémského spisovatele, ale musím se přiznat, že jsem dle popisu čekala víc. Vtipy napříč celou knihou mi čtení spíš kazily, upřímně jsem se zasmála snad dvakrát a to až ke konci knihy, hlavně pasáž s Tamarou byla skvostná. První dvě třetiny knihy mě příliš nebavily, přišlo mi to utahané a vlastně o ničem. Poslední třetina to zachránila na tři hvězdičky. Hlavní charakter, tedy nejspíš spisovatel sám, mi vadil, ve spoustě věcech mi totiž byl podobný. Ale jinak se to četlo hezky, ovšem tím to hasne, čtenář si z toho nemá moc co vzít.

Hanzo
01.02.2019

Opět zajímavá kniha pojednávající o člověku, který se nežene za majetkem ani za kariérou ale naopak dělá to, co ho baví nejvíce, tedy psaní básní, povídek a románů. Vtipné a zábavné kapitoly u kterých se čtenář směje jako třeba pařba v hospodě u Petra, brigádu ve stánku nebo návštěva diskotéky, v závěru knihy vystřídají spíše smutnější a drsnější kapitoly (nástup do zaměstnání a hlavně závěrečná návštěva lékaře). Já se při čtení knihy opět výborně bavil a občas kontroverzní, ironický a sprostější humor mi nevadil, naopak myslím, že kniha by se bez toho neobešla. I přes sprostější mluvu si Sráčská trilogie určitě najde své čtenáře stejně jako si našly filmy Quentina Tarantina své fanoušky. Za mě, nejoblíbenější kapitola na diskotéce a následné vyřešení konfliktu před vchodem, autor dobře ví :-)

mySaints
05.01.2019

Tohle mi teda v české literatuře chybělo... Teď to může vyznít oběma způsoby, tím lepším i horším, ale já to myslím opravdu doslova, ironii nehledejte. Je to prostě jen úryvek ze života člověka, co se odmítá smířit se všemi zavedenými společenskými smysly i nesmysly a jen tak si žije. Což přináší spoustu věcí, o kterých lidé třeba ani nechtějí číst. Chtějí ty nabubřelé nerealistické romány, co vidí všude na sociálních sítích. Takhle jůtuberka to čte, tak já musím taky! Kam tímhle spějeme, když nedáme šanci i nekonvenčním českým autorům? K všeobecné slepotě a blbosti.
Kniha je umně napsaná, realistická (někdy až příliš, ano, ale v tom je její hlavní přednost), sprostá (:D), ale autor v ní dává průchod i svým citlivým myšlenkám, které čtenáře také nutí k zamyšlení. A o tom to je!
Doufám, že se autor nevzdá a bude psát dál, knihy v jeho stylu tu chybí. A taky - snad lidi jednou procitnou.