... s duší beadníka

Měsíc života (konec srpna - konec září 2017) autorova alter ega – nezaměstnaného spisovatele, introverta, inklinujícího k bohémství a samotě, trpícího depresemi a opovrhujícího konzumním životem. Bydlí v mizerném podnájmu, bere jakoukoliv příležitostnou práci, žije jako psanec na okraji jím nenáviděné společnosti a potýká se s existenčními problémy, „díky“ nimž se často ocitá v až tragikomických, zoufale banálních i šílených životních situacích. Navzdory podlomenému zdraví řeší své problémy alkoholem, drogami, prášky a náhodnými milostnými románky. Jeho nejmilejším únikem z reality je však psaní, při němž se snaží srovnat své roztříštěné myšlenky a najít smysl života a především sebe sama. "... s duší beadníka" je debutový román mladého olomouckého spisovatele Jaroslava Irovského. Stylem i obsahem navazuje na předchozí autorovy sbírky dekadentních povídek "Příběhy sráče" a "O(byčejný) ŽIVOT" psané bez příkras a cenzury, s nevybíravým slovníkem, undergroundovou emotivní přímostí a velkou dávkou upřímnosti, sebeironie a humorné nadsázky, odkazující na nejlepší tradice americké Beat generation a autory jako John Fante nebo Charles Bukowski....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/371862/s-dusi-beadnika-ovA-371862.jpg 4.745

"Sráčská" trilogie (3.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Jonathan Livingston

Kniha ... s duší beadníka

NancyBlack

Celkem povedená zpověď bohémského spisovatele, ale musím se přiznat, že jsem dle popisu čekala víc. Vtipy napříč celou knihou mi čtení spíš kazily, upřímně jsem se zasmála snad dvakrát a to až ke konci knihy, hlavně pasáž s Tamarou byla skvostná. První dvě třetiny knihy mě příliš nebavily, přišlo mi to utahané a vlastně o ničem. Poslední třetina to zachránila na tři hvězdičky. Hlavní charakter, tedy nejspíš spisovatel sám, mi vadil, ve spoustě věcech mi totiž byl podobný. Ale jinak se to četlo hezky, ovšem tím to hasne, čtenář si z toho nemá moc co vzít.

Hanzo

Opět zajímavá kniha pojednávající o člověku, který se nežene za majetkem ani za kariérou ale naopak dělá to, co ho baví nejvíce, tedy psaní básní, povídek a románů. Vtipné a zábavné kapitoly u kterých se čtenář směje jako třeba pařba v hospodě u Petra, brigádu ve stánku nebo návštěva diskotéky, v závěru knihy vystřídají spíše smutnější a drsnější kapitoly (nástup do zaměstnání a hlavně závěrečná návštěva lékaře). Já se při čtení knihy opět výborně bavil a občas kontroverzní, ironický a sprostější humor mi nevadil, naopak myslím, že kniha by se bez toho neobešla. I přes sprostější mluvu si Sráčská trilogie určitě najde své čtenáře stejně jako si našly filmy Quentina Tarantina své fanoušky. Za mě, nejoblíbenější kapitola na diskotéce a následné vyřešení konfliktu před vchodem, autor dobře ví :-)

mySaints

Tohle mi teda v české literatuře chybělo... Teď to může vyznít oběma způsoby, tím lepším i horším, ale já to myslím opravdu doslova, ironii nehledejte. Je to prostě jen úryvek ze života člověka, co se odmítá smířit se všemi zavedenými společenskými smysly i nesmysly a jen tak si žije. Což přináší spoustu věcí, o kterých lidé třeba ani nechtějí číst. Chtějí ty nabubřelé nerealistické romány, co vidí všude na sociálních sítích. Takhle jůtuberka to čte, tak já musím taky! Kam tímhle spějeme, když nedáme šanci i nekonvenčním českým autorům? K všeobecné slepotě a blbosti.
Kniha je umně napsaná, realistická (někdy až příliš, ano, ale v tom je její hlavní přednost), sprostá (:D), ale autor v ní dává průchod i svým citlivým myšlenkám, které čtenáře také nutí k zamyšlení. A o tom to je!
Doufám, že se autor nevzdá a bude psát dál, knihy v jeho stylu tu chybí. A taky - snad lidi jednou procitnou.

Richard Hrob
07.12.2018

Přečteno, a co dál?? Musím říct, že tohle je nějak přesně můj styl. Tohle chci číst, příběh, který někdy nemá absolutně co říct, někdy zase nese poselství, ale prostě je. Je, a někdo ho napsal... Někdy mi to dost připomíná sebe samého....Prostě popis obyčejného života, neobyčejného člověka, který prožívám každý den. Za mě 5*

RastazŘep
30.11.2018

Tak tohle je přesně ta knížka, která mě zase nakopla ke čtení protože mi ukázala jak vtipné a zábavné to může být! Musím říct, že takhle jsem se bavil jen u Bukowského. Rozhodně stojí za přečtení celá trilogie, mě bavily všechny tři knížky. A to tak, že Beadník se mnou občas pěkně cestuje i když vím, že na čtení čas asi nebude :D Rozhodně strašná škoda, že se o tak skvělém spisovateli moc neví. Já o něm vědět dřív, tak díky němu čtu o dost víc ;) Tak Jardo vydrž a ať to píše !!

Koškin
29.11.2018

Kniha mě nakonec hodně bavila, je vtipná, nekorektní a čtivá. Co se mi příčilo a kde vidím autorův silný handicap - dialogy. Strojené, šroubované, přebujele, nepřirozené, málo uvěřitelné. Kdyby je převedl do sebou komentované nepřímé řeči, získalo by to náboj a drive. Omlouvám se, ale dialogy opravdu ustřelují knize 2 hvězdy. I tak stojí za přečtení.

candlessinka
17.10.2018

Kdo zná autora, ví co od jeho děl může čekat. Ostatně již sám titulek knihy napovídá, že půjde o beat, vlastně bead zpověď jednoho osamělého nepřizpůsobivého vlka v džungli ze všech stran na nás útočícího konzumu, nesvobody pracovních povinností, nalajnovaného očekávání plození potomků v rámci rodinné pohody. Zkrátka postav dům, zasaď strom a zploď syna, těchto závazků se hlavní hrdina (autor) bojí jako čert kříže a uniká před nimi po svém...

JoSvob
18.09.2018

Autora jsem vubec neznala a zmenil to az muj ucitel, kdyz nam v hodine cestiny cetl nejake ukazky z jeho knizek. V romanu me oslovilo hlavne neobvykle spojeni dekadentnich temat a velkeho mnozstvi absurdniho, az „simko-grossmannovskeho“ humoru, diky kteremu jsem se dost nasmala. To se mi u beatniku nikdy nestalo. I pres pancitelovo upozorneni, ze Irovskeho styl psani a nazory nebudou pro kazdeho, se mi knizka moc libila, a prestoze mi byl hl. hrdina sympaticky, tak bych s nim fakt zit nechtela. =D Jsem zvedava na zbytek trilogie i poezii.

rottovat
15.09.2018

Moc nerozumím zdejšímu vysokému hodnocení. Kdyby nebylo druhé půlky knihy, dala bych asi pouhé dvě hvězdičky. Více jak první polovinu mne totiž hlavní hrdina přišel nesmírně nesnesitelný, trapný a jeho (resp. autorův) všudypřítomný pokus o humor mne rozčiloval. Od zhruba tří čtvrtin mi už kniha přišla čitelná, jako kdyby autor konečně chytl ten správný dech a měl čtenářům co předat. Takže dávám tři hvězdičky za nekomplikovaný, snadno čitelný příběh, jehož poslední stranou ale vše končí a nic víc si z něj neodnesete.

RenaO
07.09.2018

Na autora, Jaroslava Irovského, jsem narazila náhodou. Díky náhodě jsem měla možnost nahlédnout do tvorby autora, který má pro psaní cit a talent. Budoucí čtenáři, připravte se na to, že knihu přečtete jedním dechem, jednoduše proto, že nebudete moci přestat. Opovržení konzumním životem a stylizace do role psance, svoboda ve vztazích i ve volbě zaměstnání, procházky v přírodě a touha po nalezení smyslu života. Irovský se neutápí v nenávisti ke společnosti, ale hledá cestu k sobě samému. Vtip, sebeironie, přirozenost, upřímnost i vděk za život, vše v jedné knize. Autor má co říci a věřím, že čtenářů, které osloví bude stále přibývat.
Mám ráda, co píšeš, a určitě to umíš na svých čteních prodat, tak nepodělej všechno to svoje snažení tím, že se ožereš a nikdo z toho nebude nic mít. A teď už piš, ať ti neujede vlak. (s. 134)

mala_ovecka
12.08.2018

Hned na začátek musím říct, že kniha se mi velmi líbila. Ačkoliv je zábavná a čtenář se u ní nasměje, nese takový melancholický náboj. Ve svých povídkách je autor hrozné hovado (jsou super, doporučuji), v básních se zase projevuje jeho citlivá povaha a zde se obě jeho osobnosti spojují a já jsem nadšená. Zvládá rozesmát i dojmout a z toho důvodu mi více připomíná Fanteho než Bukowského. Skvělá práce, těším se na další tvorbu.

Kosmik
09.08.2018

Na tuhle knížku jsem narazila úplnou náhodou a jsem za to opravdu moc ráda. Vyrostla jsem na knížkách Bukovského, Kerouaca, Woolfové a dalších a tohle byl hrozně příjemný návrat do těhle dob. Navíc...to, že se na naší české literární scéně - která opravdu za moc nestojí, co si budeme nalhávat (a jako knihovník a knihkupec, to vnímám víc, než běžný čtenář) - objevila takováto literatura, které je jako šafránu, je opravdu báječné zjištění - její objevení byl takový malý svátek. Doufám, že to nebyla první ani poslední knížka tohoto žánru, která u nás vyjde.
...s duší beadníka je neuvěřitelně upřímná knížka a osobně jsem měla dojem, že žiju s hlavním protagonistou ve stejný domácnosti a že spoustu věcí cítíme a vnímáme stejně, což je - kromě vytříbenýho jazyka - to nejvíc nejlepší, co mi kniha může nabídnout. Během jednoho víkendu jsem tu knížku přečetla 2x a rozhodně se jí brzy chystám přečíst znovu. Protože tohle se prostě nepřejí.

jan3319
18.07.2018

Jaroslav Irovský je momentálně můj nejoblíbenější český spisovatel. A troufám si říci, že má dobře našlápnuto a že o něm jistě ještě hodně uslyšíme. S duší beadníka byla první kniha, kterou jsem si od něj přečetl a ihned jsem si ji zamiloval. Dokonce jsem oslovil samotného autora a jelikož pracuji v knihovně, domluvil jsem mu nákup všech jeho knih do našeho fondu. Chtěl jsem jej podpořit a budu se o to snažit i nadále. Po dvou sráčských povídkových knížkách je první autorův román zatím to nejlepší, co doposud napsal. Je hrozná škoda, že se o knize skoro vůbec neví a není více propagována. Zaslouží si to. Kašlete na Viewegha, teď nastal čas pro Irovského. Já mu to přeju, ani nevíte jak. Vážně myslím, že má velkou budoucnost.

ZdeněkHledač
14.07.2018

Jestli se něco dá říct o Jaroslavu Irovském s určitostí, tak to, že na sobě pracuje, aniž by na jeho tvorbě byla znát nějaká zoufalá hektická podbízivost a snaha po zalíbení se.
Jak už několikrát zaznělo v předchozích komentářích, román "...s duší beadníka" je stravitelný na jeden zátah (já zrušil dvě odpolední schůzky, prostě se mi od té knížky nechtělo). Autor nás k tomu nenutí šokujícími a neuvěřitelnými zápletkami, negraduje děj do nesmyslných výšin a nenutí čtenáře očekávat nějakou překvapivou pointu... on nás jen provádí svým světem, fyzickým, a hlavně duševním... Přestože se nesnaží vyrobit z hl. hrdiny sympaťáka (třeba žvýkačka přilepená na hrudi a drobky jídla v posteli jsou pro mne odpudivá záležitost), čtenář chce vědět, co bylo pak... a ještě pak... a ještě druhý den... a potom...
Rád bych si knihu přečetl znovu, pomaleji, s větším zamyšlením... jenomže jsem ji půjčil ségře, a ona nějaké kámošce ze sborovny, a ta svému manželovi... Takže si budu muset koupit ještě jednu, jenom svoji... čímž Jaroslava Irovského určitě nenaseru...

MAzBR
13.07.2018

Po koupi Beadníka na Jaroslavově brněnském autorském čtení a jeho následném přečtení už mi to prostě nedalo, abych se tu neukázal a nenapsal pár řádků.
Žádnou knížku jsem nepřečetl tak rychle. Stačilo mi k tomu pouhých pár hodin. Prostě se to četlo samo. Vyvrcholení trilogie jaksepatří.
Jaroslava coby autora znám už pár let, tohle jeho čtení bylo už třetí, kterého jsem se zúčastnil, vlastním i ostatní jeho sráčské knihy a opravdu nerozumím jedné věci. Jak to, že někdo, kdo píše tak dobré knížky, tu má tak málo hodnocení? A proč se o něm dodnes skoro neví?
Spousta mainstreamových blbostí nevalné kvality, ale s velkou reklamou, zaplavuje knižní trh a má mnohonásobně větší odezvu než díla, které si to opravdu zaslouží. Proč? Co lidi mají na všech těch Viewezích a Třeštíkových a Nesvadbových, když autorům, na jejichž knížky v knihkupectvích skoro nenarazíte, nesahají ani po kotníky? Je mi z toho smutno, protože sám působím na literárním serveru a vidím kolem sebe spousty talentovaných autorů, kteří ale nemají dostatečné PR a štěstí. To platí i pro samotného Irovského. Asi nejvíc nedoceněný spisovatel ze všech, které jsem dosud četl.

Tinka81
26.06.2018

Knihu jsem přečetla jedním dechem hned dvakrát po sobě.Osobity humor a ironie,skvely pribeh...hotovy koncert pro moji duši.Mohu jedine doporucit.. tato kniha stoji rozhodne za přečtení a vyvolává závislost;-)

rode
13.06.2018

Opravdu nechápu, proč ... s duší beadníka nemá větší reklamu. Proč nám cpou v knize zmíněného Láďu Hrušku nebo Třeštíkovou a podobné české autory, jejichž tvorba není ani z poloviny tak dobrá.
Pokud hledáte něco u čeho se zasmějete, tak s Irovským rozhodně nesáhnete vedle.

fred749
13.06.2018

Tohle mě příliš nezaujalo. Sem tam nějaký humor a povedený obrat, ale ta úporná snaha stylizovat se do českého Bukowského je mi proti srsti.

Pajčula
05.06.2018

..napsat takový román během 14 dní? Podepsal smlouvu s ďáblem? Sráč se upgradoval do sympatičtější podoby románu. Aspoň pro mě. I když jednohubky v podobě povídek jsou časově asi méně náročné pro čtenáře, které společnost více ochočila. Tohle chytí a nepustí, dokud jako závěrečné titulky nesjíždíte naprosto geniální zakončení a vy hledáte mezi řádky příslib v další nálož. Rozhodně doporučuji!

turcmen
23.05.2018

Mel jsem moznost precist vsechny autorovi knihy a musim rict, ze tahle je zatim nejkomplexnejsi a v mnoha ohledech nejlepsi. Ctive, zabavne, vtipne ironicke... Po vynikajici epicke stredni casti pribehu prichazi meloncholicka katarze v zaveru, ktera sedne jako prdel na hrnec a knihu posunuje do hornich pater soucasne ceske tvorby.. rozhodne by tohle dilko zaslouzilo mnohem vice pozornosti! (ale ne mainstream, to bych mu nepral)

Volant
23.05.2018

Skvělá kniha. Je velice zajímavé dívat se na obyčejný život jiným pohledem. Napsaná s humorem autorovi vlastním. Bavil jsem se a můžu jen poděkovat a doporučit.

triomen
19.05.2018

Zatím nejzábavnější kniha od českého autora, kterou jsem letos četl. Od nástupu zmíněného spolubydlícího Milana na scénu se příběh rozjel na plné obrátky a pak už díky čtivému stylu vyprávění, parádnímu humoru a spoustě bláznivých situací uháněl tryskem až do konce. V něm sice chyběla nějaká zásadnější pointa, ale o tu v téhle knížce vůbec nejde.
Musím říct, že už dlouho jsem se u žádné jiné knížky takhle nenasmál, a způsob, jakým autor zakomponoval do svého románu kurzívou psané pasáže a Salmu Hayek, je geniální.

Roubas
06.05.2018

Když vám někdo inteligentně a humorně mluví přímo z duše, je radost otáčet každičkou stránku. Kniha pro každého, kdo nechtěl zaplout do životem vytyčených kolejí, po kterých jede zbytek společnosti, koho serou ta lejna na hlavách, kterými se dnes pyšní většina mužů a pro každého, kdo se pořád hledá. Přál bych si, aby co nejvíce knihoven zdobily podobné knihy a ne rádoby bestsellery.

iveta83
05.05.2018

Pred par lety jsem se na DK zaregistrovala jen kvuli hodnoceni sbirky Obycejny zivot. Dodnes ji totiz povazuju za to nejlepsi, co jsem si od nejakeho soucasneho ceskeho autora mohla precist.
Podobne dojmy mam i z tohoto romanu. Miluju Irovskeho skvely smysl pro humor! K tomu ctivy popis jednotlivych minipribehu, osobity hlavni hrdina a hlavne nadsazka, ktera je spolu se zminenym humorem u Irovskeho stylu psani natolik specificka a v ceskych literarnich vodach ojedinela, ze nebyl problem precist roman na jeden zatah.
Pokud Irovsky v rane tvorbe priznaval inspiraci Bukowskim, pak ho pri srovnani jejich debutovych romanu svou zabavnosti jednoznacne prekonava.
Davam plny pocet hvezd a jednoznacne doporucuji k precteni.

Dagmarka12
05.05.2018

Jaří Irovský spisovatel a báječný muž, nyní nově i patron Celostátní sbírky Zasukované tkaničky, který nejen že podporuje naše Vozíčkáře, píše knihy z vlastní fantazii a realitou humor v nich pojatý osloví mnohé lidi i sprostota v textu je lidská a přirozená. Všem ostatním, kteří váhají s koupí knihy píši jediné, neváhejte. Kniha je skvělá

hofulka
30.04.2018

Pecka, pecka, pecka!!! Děkuji za výtisk s věnováním, a hlavně za obsah. LenkaH.

strambm
29.04.2018

Naprosto brilantní kniha plná inteligentního humoru, tragikomických situací, které často zaviní již zmíněný spolubydlící Milan.
Dle mého názoru autor předčil dokonce samotného velikého mistra Bukowského.

Renek
23.04.2018

Co nevyřčeného ještě dodat? Jařího knihy se čtou s lehkostí a chutí. Líbí se mi ten fakt, že dokáže i z těch nejobyčejnějších věcí vytěžit literární maximum. Jeho zdraví přístup k sebeironii a smysl pro humor je mi velmi blízký.

orson
18.04.2018

Na knížku jsem se těšil a rozhodně mě nezklamala - opět skvěle napsaná, úžasné příběhy, humor a sebeironie. Rozhodně jsem se u čtení nenudil. Ale myslím si, že kratší povídky z předchozí tvorby byly o chlup lepší. Ani ne tak obsahem, ale formou. Děj knihy zachycuje život hrdiny během několika týdnů, ale nemá to žádné finále, pointu... Každopádně pořád je to pro mě nadprůměrná kniha, takže se těším na další!

akinoreva
18.04.2018

Knížka je velice vtipně napsaná, opravdu jsem se nasmála a chystám se ji přečíst brzy znovu! Doporučuji všem si ji přečíst, stejně jako ostatní, neméně povedené knížky tohoto skvělého autora a těším se na další :-)