O(byčejný) život

O(byčejný) ŽIVOT, takový název nese v pořadí třetí vydaná kniha olomouckého prozaika, básníka a muzikanta Jaroslava Irovského (*1985), obsahem i stylem jazyka volně navazující na předchozí sbírku povídek s názvem "Příběhy sráče". Ve dvaadvaceti dekadentně laděných povídkách a dvou básních se autor coby hlavní (anti)hrdina opět otevřeně a bez příkras vyjadřuje k problémům dnešní doby a společnosti a dává čtenářům nahlédnout do svého (ne)obyčejného, bohémského způsobu života. Životní zkušenosti, peripetie a situace, silně gradující až do závěrečné pointy, jsou protkány lehkou depresí, melancholií, častými útěky od reality v podobě sexu, alkoholu, drog, snění,… To vše Jaroslav Irovský popisuje nesmírně čtivým, osobitým a syrovým stylem bez jakékoliv cenzury, každá povídka je navíc okořeněna silnou dávkou inteligentního humoru, sarkasmu a (sebe)ironie. Zkrátka „obyčejný život“, v němž jde často i „o život“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228954/o-bycejny-zivot-228954.jpg 4.743

"Sráčská" trilogie 2.

Povídky, Literatura česká
Vydáno, Jonathan Livingston

Kniha O(byčejný) život

jan3319
18.07.2018

Tahle knížka mi vrátila dobrou náladu ve chvíli, kdy jsem to nejvíce potřeboval. Měl jsem špatný den. Večer jsem si vlezl do postele a před spaním si přečetl první tři povídky. A hned mi bylo lépe, deprese ze mě každou další stránkou opadávala. Měl jsem pocit, že nejsem na tom zase tak špatně. Že může být i hůř. A hlavně, že v tom nejsem sám. Autor zde vypiloval vlastní styl psaní. Sbírka je napsaná o něco lépe než předchozí kniha Příběhy sráče. Čte se jedním dechem. A já se těšil na každý následující den, kdy si s knížkou v ruce zalezu do postele a začtu se do další povídky.

Soa
23.10.2016

Jarda se nám ukazál v pravém světle ;) syrový styl psaní je to, co jsem dlouho hledala... :)))

DOPORUČUJI !!!

pokreslená
08.08.2016

Po Příbězích sráče jsem čekala, že O(byčejný) život naváže na stejnou notu. Tahle knížka je ale o poznání víc odlehčená, jasná, srovnaná... vyjma jedné temné povídky, která se mě dotkla více, než bych chtěla, jsem měla úsměv na rtech po celou dobu čtení a ještě dlouho poté.
P. S. Není nad to se zasmát antihrdinově přístupu k ženám, když nejde právě o Vás :)

ucca
27.04.2016

Hned po dočtení Příběhů sráče jsem otevřela další dílo Irovského – O život. A těch několik málo hodin, kdy jsem se nemohla odtrhnout, jsem se opravdu výborně bavila.
Antihrdina je věru sympatický člověk. Pořád stejný sráč a pořád stejně pohotový a vtipný. Své nedostatky a vady Vám rád nadhodí prakticky při jakékoliv příležitosti s takovým nadhledem, že jsem je ke konci už brala za klady. Ve svém vyprávění se dostává do absurdních situací, strhne Vás s sebou, celou zápletku proplete skvělými dialogy a jen tak v poslední větě Vám mimochodem sdělí, jak to vlastně všechno dopadlo. Aby se neřeklo, žejo.
Jinak... Opět Irovského deníček, opět naprosto otevřený, sarkastický a opět si s Vámi bude hrát stejně, jako si hraje kočka s myší. Hlavně u povídky Obsah vytahané frndy jsem se dost nasmála a pak přišla rána v podobě Příběhu dělnického domku, kdy vám naskáče husí kůže a na konci ukápne nejedna slza... A pak taky poslední povídka Dej na své představy, která vlastně celý kruh uzavírá. A pak... No, nebudu Vám tady všechno popisovat, předčtěte si O život sami, rozhodně to stojí za to! :)

hofulka
24.02.2016

Děkuju, že mám tu čest a vlastním knihu O(byčejný)život. Přečtena byla jedním dechem a má úplně všechno, co má kniha o životě a ze života mít. Klobouk dolů Pane Spisovateli. LenkaH.

d.vilhelmova
07.02.2016

Knížku jsem si koupila na autorském čtení a těšila se, až si ji přečtu. Nakonec jsem to zvládla za půl dne. Nejvíce mě pobavila povídka Rande ve čtyřech – strašně jsem se u ní nasmála. Naopak u příběhu dělnického domku mi bylo smutno a chtěla jsem číst dál a dál, jenže byl konec. Všechny povídky mají právě to „něco“, co hodně čtenářů hledá. Vplout snadno do dějové linky a nechat se strhnout jejími pravidly. Nechat se rozesmát i rozesmutnět, ale hlavně celý příběh „prožít“.

Miri.Slovackova
06.02.2016

S přítelem jsme si knížku zakoupili na olomouckém čtení a jelikož jsem při rozhovoru s Jaroslavem slíbila, že se po přečtení kvůli ní zaregistruju na databázi, činím tak.
Chci jen tímto komentářem hluboce smeknout před autorem, protože napsat tak zábavnou a čtivou knížku za necelé dva týdny a hlavně jen pár měsíců po smrti maminky dokazuje, že je nejen velmi talentovaným spisovatelem, ale i silnou osobností. A proto mu patří můj neskonalý obdiv.
Sbírku jsem celou přečetla hned ve večer po čtení, přítel následující ráno, za oba dávám 100 % a také i 100% doporučujeme!

MisAri
05.02.2016

Knížka čtenáře okamžitě vtáhne do svého nitra - jen co otočí první stránky. Příběhy jsou okořeněné obrazností a pikantní humor je dobře namířený jako šipka doprostřed terče. A stejně tak zasáhla i mě.
(Anti)hrdina je okouzlující sráč :)), zesměšní každého, kdo mu nestačí, místy je zranitelný, surový, povýšený, ulhaný :D, ale vždycky svůj. Několikrát jsem se nahlas rozesmála v MHD nebo ve vlaku - a to se mi dlouho s žádnou knihou nepodařilo :).
Doporučuji!!! Jediné, co mě mrzí je to, že jsem knihu přečetla tak rychle, ale jinak to nešlo :).