dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mne celkem příjemně překvapila, pátrání v minulosti připomínalo detektivku a autorčin styl je čtivý. Ať už si o fenoménu "bohyní" myslíme cokoli, je zajímavé se o tomhle málo známém koutě naší země a jeho tradicích dozvědět víc. Závěr byl také docela překvapivý, alespoň pro mne.

27.12.2013 4 z 5

Barvy loučení Barvy loučení Bernhard Schlink

Krásné, působivé povídky. Ačkoliv by se podle tématu mohlo zdát, že budou smutné či melancholické, ve skutečnosti mi nepřipadaly depresivní, naopak byly velmi rozmanité, psychologicky propracované a zanechaly ve mně spíše pocit příjemné nostalgie. Autor umí velmi dobře proniknout do různých nuancí lidské povahy.

30.01.2023 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

Velmi napínavý thriller, dějově zřejmě předchází sérii o Lacey. Překvapilo mne, že zde vystupuje Dana Tullochová ze série o Lacey, i když jinak se jedná o zcela samostatný příběh. Kniha se četla skvěle a prostředí Shetland je také působivé, i když samotný motiv "tajné společnosti" mi připadal přece jen až příliš fantastický, ale kdo ví...

08.09.2021 5 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Tento cyklus mi vždy připadal od Petera Maye (který je mým oblíbeným spisovatelem) nejslabší. Tento díl je podle mého názoru průměrný - dobře napsaný, nicméně postavy jsou trochu schematické, nedostanem se příliš do hloubky. Ani stále zdůrazňovaná láska mezi Margaret a Lim mi nepřipadá moc věrohodná (to mi nepřipadala ani v předchozích dílech, ale tady v americkém prostředí to ještě jakoby více vyniklo). Nejsympatičtější mi byl Steve a zajímavá a osvěžující byla postava agenta Hryczyka. Naopak čínská komunita zde působí velice nesympaticky. Závěr byl poměrně překvapivý a téma španělské chřipky v dnešní době působí dost znepokojivě.

26.04.2021 3 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Vynikající kniha, velice čtivá, přitom po odborné stránce velmi pečlivě a fundovaně zpracovaná. Důkladný a přitom poutavý rozbor celého období husitství. Postava samotného Žižky je pojata se snahou o maximální objektivitu, což není snadné a velmi to oceňuji. Opravdu není co vytknout, jsem nadšená!

28.01.2021 5 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Pěkná, pohodová detektivka se slečnou Marplovou, která je zde ale spíše jednou z postav a ne tou hlavní, zřejmě proto, že je to první kniha s touto postavou.

08.01.2021 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Opět výborný díl, velmi napínavý, i s vývojem postav jsem spokojena. Určitě jeden z nejlepších detektivních cyklů poslední doby. Velmi čtivě psáno, líbilo se mi, že autorka věnuje hodně prostoru i osobnímu životu postav. Přestože je kniha obsáhlá, vůbec jsem se nenudila.

16.12.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Napínavá, čtivá kniha, se sympatickou hlavní hrdinkou. Jsou zde dramatické a strašidelné momenty, ale příběh jako celek vyznívá nakonec docela pozitivně. Příjemné, spíše oddechové čtení s napínavým pátráním po minulosti jedné rodiny. Také obálka knihy je velmi pěkná.

21.05.2019 4 z 5

Chlapec a hvězdy Chlapec a hvězdy Jaroslav Seifert

Nádherné verše evokující vzpomínky na dětství, nostalgii, krásné obrázky Josefa Lady... Laskavá a vlídná knížka, ke které se ráda vracím.

24.03.2019 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Působivá hra o velmi zajímavé osobnosti. Postavy působí živě a hra přes svůj krátký rozsah umožňuje dobře pochopit jejich vzájemné vztahy. Dialogy jsou čtivé, uvítala jsem i fotografickou přílohu a obsáhlý vysvětlující úvod. Trochu rušivě na mne působila občasná moderní slova zakomponovaná do dialogů, to myslím nebylo potřeba, moderní a neortodoxní Vitčino myšlení a chování je patrné i bez nich a některé výrazy se prostě v té době ještě nepoužívaly...

11.12.2018 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Opět tradičně výborná detektivka, napínavá, čtivá, postavy prochází dalším zajímavým vývojem. Nemám co vytknout.

13.05.2018 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Velmi dobrá analýza české národní povahy v kontextu historických událostí. Kniha je čtivá a nabízí mnoho námětů k zamyšlení. I když se čtenář nemusí s autorem shodnout ve všech názorech, přesto rozhodně stojí za to si knihu přečíst. Nejvíce mne zaujala analýza podstaty demokracie a principů, na kterých stojí, protože pojmy jako demokracie často bereme jaksi samozřejmě, aniž bychom skutečně do hloubky chápali nebo vůbec promýšleli jejich obsah, který je v této knize vysvětlen velmi pěkně a srozumitelně.

27.11.2017 5 z 5

Moje pocity jsou lehce rozporuplné, na jedné straně jsou to milé a laskavé textíky, ale některé v podstatě i dost banální. Třeba taková naše Ivanka Devátá, která píše v podstatě podobný žánr, mi připadá vtipnější a jistou moudrost ve svých textech také nepostrádá. Ale ano, je to příjemné čtení, třeba text o pampeliškách se mi velmi líbil. Není to ale kniha, kterou by člověk "zhltnul" jedním dechem, spíš když má čtenář tu správnou náladu, přečíst si jeden nebo dva texty a trochu se nad nimi zamyslet. Stejně se mi ale vtírá pocit, že je autor trochu přeceňován...

29.05.2017 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět skvělá, čtivá, napínavá detektivka, velkým překvapením pro mne bylo hlavně rozuzlení "intermezza", které knihou prolíná. Propracovaný příběh, který přes velkou obsáhlost knihy vůbec nenudí.

16.03.2017 5 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Výborná esej nebo spíše soubor esejů na téma cykličnosti dějin a vzorců, které se v průběhu historie opakují a jsou paralelou i dnešního dění. Mnoho zajímavých i originálních námětů k zamyšlení. Je osvěžující číst i názory neodpovídající současnému standardu politicky korektních vyjádření. Výtku bych měla ke kapitolce o kouření, kde myslím autor ve snaze o maximální liberalismus opomíjí skutečnost, že kouření ovlivňuje nejen kouřícího jedince, ale i jeho okolí, což už je na veřejných místech zásah zase do jejich práv (navíc názor, že zdravotní škodlivost kouření nebyla dosud jednoznačně vědecky prokázána, je myslím v dnešní době již neudržitelný). Také v otázce EU bych šla spíše cestou reformy než úplného zatracení, ale jinak v naprosté většině otázek s autorem musím souhlasit.

02.11.2016 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Čtivá kniha, na které mne nejvíce zaujal popis života na vesnici v 80. letech včetně spousty detailů, autor umí navodit atmosféru vzpomínek a nostalgie opravdu sugestivně. V druhé části knihy mi chování hlavní hrdinky už začínalo trochu vadit, ten zatvrzelý boj s větrnými mlýny a neschopnost přijmout realitu... Samozřejmě chápu pocity starých lidí, kteří tam prožili celý život a to přesazení do nového prostředí nezvládli nebo jen s velkými obtížemi, ale u mladé holky, která navíc takto bojuje za chalupu, která ani není její, když už je jasné, že je stejně všechno rozhodnuto, už mi to přišlo trochu masochistické. Konec knihy se mi ale opět velmi líbil.

25.08.2014 4 z 5

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Milé vyprávění hezkou češtinou. Oddechové čtení pro dobrou náladu.

22.02.2014 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Hodně napínavé, čte se jedním dechem. Překvapivé rozuzlení. Místy je to dost drsné čtení a některé scény jsou hodně brutální.

30.04.2024 4 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Dystopické příběhy nejsou obvykle můj šálek kávy, ale Nesbo prostě umí zaujmout snad v každém žánru. Povídky mají zajímavé, rozmanité a originální náměty, spíše než na vnější hrůzu a krvavé scény se soustředí na psychologická a morální dilemata postav, jsou velmi napínavé a mají často obtížně předvídatelné závěry. Čtou se opravdu jedním dechem.

07.02.2023 5 z 5

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Napínavé, čtivé, i když prostředí sekt není mé oblíbené, bylo to napínavé čtení a závěr poměrně nečekaný.

30.11.2022 4 z 5