Ctenar1202 Ctenar1202 komentáře u knih

Otrokyně sadistů: Marně jsem volala o pomoc - nikdo mi nevěřil Otrokyně sadistů: Marně jsem volala o pomoc - nikdo mi nevěřil Silvia K.

Autorka v knize popisuje své smutné dětství, kdy nebyla vychovávána svou matkou, ale babičkou a dědou. Silvia byla od malička rebel, tvrdohlavec a průšvihář. A vedlo to až k tomu, že jednoho dne padla do rukou bohatého manželského páru, kterému měla Silvia hlídat malou dcerku....

Manželé Silvii uvěznili a opravdu drasticky ji mučili. Popisy jsou autentické a rozhodně nic pro slabé povahy.

Jen díky své silné vůli Silvia ten rok a kus svého života přežila a dokázala se dostat zpět domů.

Její následný život byl opravdu bouřlivý a já to svádím právě na otřesné zážitky a neradostné dětství, že po všem tom utrpení se nedokázala postavit na nohy a žít normální život...

To přišlo až mnohem, mnohem později.....jen jestli už nebylo pozdě....kvůli jejím dětem....

Miluju autobiografické knihy a tahle se mi taky dostala pod kůži, ale když jsem četla o jejím životě po věznění, tak jsem jí nadávala, kam až zašla...

Rozhodně knížku doporučuji přečíst.

21.02.2021 5 z 5

Anatomie duchů Anatomie duchů Andrew Taylor

Taky jste se někdy na knihu tak moc těšili a po přečtení jste měly rozporuplné pocity? Mně se to stalo s touto knížkou. Nevím proč, ale čekala jsem duchařinu, že si budu hryzat prsty strachy....v anotaci se píše, že se v Jeruzalémské koleji objevil duch a z Londýna přijíždí John Holdsworth, aby všemu přišel na kloub.

O duchovi bylo celkem asi pět stran....a jinak zbytek knížky podivné šroubované dialogy. Prkenné chování postav. Utíkání z tématu do tématu....vyšetřovatel není vyšetřovatel, ale muž, který přijel, aby nastoupil na místo knihovníka....nejspíš to měla být detektivka...což o to, to by mi nevadilo. I jsem v průběhu čtení od vidiny duchařiny upustila, protože mi bylo jasné, že jsem anotaci pochopila jinak. Jenže ani jako detektivka mě kniha neuchvátila.

Pořád jsem čekala, kdy už se začne něco dít. Ale nic. ..trošku začátek vypadal nadějně a konec, ale jinak jsem četla, jen že mi bylo líto knihu nedočíst.

Miluju příběhy z viktoriánské doby, ale tenhle se mezi ně nezařadí. A za týden, dva nebudu vědět o čem kniha byla a to mě mrzí.

20.02.2021 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Věra Sosnarová, češka, která prožila 18 let svého života v ruských gulazích po boku své sestry Nadi.

Zažívaly tvrdou práci, ponižování, zimu, bídu hlad a nemoci, ale přežily a nikdy nepřestaly bojovat, aby se vrátily zpátky do Brna odkud pocházely.

Knížka se mi líbila, ale od druhé půlky už se moc přeskakovalo v letech a najednou bylo Věře k třiceti a jako kdyby chtěl autor knihu rychle ukončit. Klidně mohla mít jednou tolik stránek.

V knize je i doslov, kde se dozvíme ve zkratce jak sestry žily dál a to jsem brala jako za úplný závěr a moc se mi líbil.

13.02.2021 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Na tuhle fantasy knihu jsem se těšila, protože si ji čtenáři chválí a byla mi doporučena. No a bohužel, půjdu proti proudu.

Ano, autorka vypracovala velice hezký svět. A tím to pro mě skončilo. Měla jsem přečtenou půlku knížky a pořád jsem čekala, kdy se začne tedy něco dít. Dočkala jsem se. Jeskyně, napadení, akce...no na pár stranách a pak zase nic...ach jo.

Hlavní postava dívka Ilan, která se vydávala za chlapce prožila v knize osm let života, ale rozumově zůstala stále tím malým dítětem. Přišlo mi, že jako malá, cca šestiletá byla vyspělejší než jako třináctiletá.

Pokud by mi bylo kolem dvanácti let, asi bych byla z knihy nadšená. Asi....

Do druhého dílu se pouštět nebudu.

07.02.2021 2 z 5

Zaklínač duší Zaklínač duší Sebastian Fitzek

Anotace této knihy zní děsivě brutálně. Čekala jsem knihu plnou zvráceností, ale kdepak!! Pan Sebastian Fitzek napsal dokonalý psycho thriller.

Zaklínač duší, tak se jmenuje psychopat, který unese tři dívky a po nějakém čase se objeví....ale nejsou to ony...jsou to loutky uvězněné ve vlastním těle....

Zaklínač duší krátce nato udeří znova a to v psychiatrické léčebně...pachatel musel dovnitř vniknout krátce předtím, než byla klinika uzavřena kvůli běsnící sněhové bouři.

Uvězněné lidi nečeká mučení ani trýznivá smrt, ale v temných místnostech zažívají psycho....

Z příběhu jsem nadšená. Zpočátku mi dělalo problém skákání v čase, ale zvykla jsem si. V půlce knihy jsem si klepala pyšně na rameno, že vím kdo je pachatel....no chyba, autor mě rychle vyvedl z omylu...poslední třetina byla smršť a já nemohla přestat číst a závěr byl dechberoucí.

Všem tuto knihu doporučuji, ale POZOR!! Rozhodně nečíst před spaním! Já měla jednu noc noční můru

26.01.2021 5 z 5

Milionkrát June Milionkrát June Emily Henry

Od této knihy jsem čekala hezké YA fantasy. V podstatě mi kniha připomínala Romea a Julii. Dvě rodiny, které si nemohou přijít na jméno a svým dětem samozřejmě vtloukají do hlavy, aby se jeden druhému vyhýbali....a jak to dopadne? Samozřejmě, že je v knize láska. Takové to puberťácké nesmělé poprvé. Moc hezky napsané mimochodem. Culila jsem se.

Jenže je to fantasy a tak to není jen o lásce, ale i o magických věcech a to mě bavilo. Autorka vymyslela velice hezký způsob, jak se June přenáší do vzpomínek, aby přišla na kloub tomu, proč se její rodina a rodina Saula, tak nemají rádi.

Příběh plyne moc hezky. Možná konec už mi přišel moc fantasy, ale jinak jsem dostala přesně to co jsem chtěla. Milý příběh. A být mi náct, tak jsem nadšená.

24.01.2021 4 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Někde jsem četla, že autorka knihu psala v čase, kdy jí spalo dítě a měla tak omezený čas na psaní...no a je to znát bohužel. Kniha mě nebavila. Sarkasmus jsem tam taky neobjevila. Spíš samá negativa, šeď a zatrpklost. Skákalo se z tématu na téma, nic nedotažené, chaotické, nezáživné. Měla jsem zcela jiná očekávání....

18.01.2021 1 z 5

Superpozice Superpozice Kat Kaufmann

Próza o šestadvacetileté Izy Levinové, která na začátku devadesátých let přichází společně s rodiči a dalšími sovětskými Židy do Německa. Izy složila svou první skladbu pro divadlo a je zamilovaná do ženatého Timura, který se ale nemá k rozvodu. Mimochodem jsem za celou knihu nepochopila, jestli Timur žije a je s ní a nebo je jen v jejích představách.

Hlavní hrdinka se nachází v rozpoložení a intenzivně hledá vlastní identitu, což je pro ni vlivem exilového vykořenění značně obtížné. Je Židovka? Ruska? Němka?

Rusko je pak pro ni hlavně dětství a minulost. Přesto touží po Timurovi, který je stejně jako ona německý Žid s ruskými kořeny.

Kniha je na čtení velice náročná. Vulgarismy střídají lyrické popisy, úvahy o existenci a běžný život.

Je v ní hodně myšlenek, které člověka dokážou roztříštit na molekuly a přistihne se, že stejně jako Izy, tak i on začíná hledat sám sebe a pochybovat nad existencí sama sebe... Opravdu! Takhle mě dokázal rozhodit jen učitel na SŠ při hodině filozofie...

Každopádně těch myšlenkových pochodů bylo v knize tolik, že jsem se pak začala ztrácet. Kniha mě bavila, to ano, ale je to takový průměr.

18.01.2021 2 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

(SPOILER) Mé první setkání s autorem a musím se poklonit. To, co dokázal napsat, je neuvěřitelné. Od prvního písmenka až do posledního je kniha nadupaná napětím, násilím, propletenými osudy a čtenář se do celého příběhu zcela ponoří.

Kniha vypráví o kamarádech, kteří si spolu v dětství hráli, ale nakonec je životní křižovatky a osudy rozdělily....a proč? Protože Viktor je Žid a Karel Němec....

S Viktorem se dostaneme i do Ameriky, kam prchnul a dostal se do spárů mafie....tato část knihy mě neuvěřitelně bavila ač byla fakt hodně, hodně drsná.

Po x letech se Viktor vrací na Slovensko, ale v Evropě zuří 2. světová válka a jelikož je Viktor Žid, jeho osud je zpečetěn.

Karel odjel s rodiči do Německa a chtěl se stát lékařem. Ale i jeho osud zavedl úplně někam jinam....

Příběh z koncentračního táboru je sepsaný fenomenálně a to jsem již několik knih s touto tematikou četla. Ze stránek na čtenáře doléhá to zoufalství, strach, beznaděj...

Asi 100 stran před koncem jsem si říkala, že vím, jak celý příběh skončí....spletla jsem se. Pár stran před koncem bylo zacíleno na čtenáře tak, že ani nedýchá napětím. A konec? Dechberoucí!!!

Po dočtení jsem jen seděla a v sobě jsem měla spousty, spousty emocí.

Tahle kniha se čtenáři zaryje pod kůži a hryže a hryže. Ač je plná násilí, je napsaná úžasně a já ji všem doporučuji přečíst.

16.01.2021 5 z 5

Kronika katů Mydlářů Kronika katů Mydlářů Karel Štorkán

Knížka je psána neuvěřitelně čtivě.Na 510 stranách je popsán život Jana Mydláře. Jeho katovské povolání, soukromý život, intriky ve vyšší společnosti. Taky se dočtete o bitvě na Bílé hoře, o moru, o popravě 27 českých pánů...

06.01.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Kdesi jsem četla, že se u ní budu smát...no nesmála jsem se. Přesto mi kniha parádně sedla a bavila mě moc.

Skupina lidí, kteří se přišli podívat na prodávaný byt se stane shodou náhod rukojmí. A postupně se začínají dávat do hovoru a čtenáři se rozplétají životní příběhy, radosti, smutky a obavy všech rukojmí.

Je to příběh humorný, některé situace jsou k pousmání (ale záchvaty smíchu nečekejte), ale mě zcela pohltila ta psychologická stránka příběhu.

Skvěle vykreslené postavy.

27.12.2020 4 z 5

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

První díl, který jsem četla před pár měsíci se mi líbil a byla jsem zvědavá, jak se s druhou knihou autoři "poperou". A poprali se skvěle.

Pravda, že asi prvních třicet stran jsem si říkala ajajaj, to nebude dobrý, to vůbec nebude dobrý, ale najednou zvrat a nemohla jsem se odtrhnout od čtení.

Opět se setkáváme s Pipinem, Eiri a Sebasem, kteří se po prožitém dobrodružství vrací domů do Stříbrouch, aby tam žádali o odměnu, která jim náleží. Jenže se vše zkomplikuje...

Výborná čeština, skvělé vyjadřování a opět parádní fantasy kniha. Rozhodně doporučuji přečíst všem, kteří máte tento žánr rádi.

20.12.2020 5 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Knihu jsem nedočetla. Od začátku mi nesedlo ani jedno jméno, které bylo v knize uvedeno. Na to, že to má byt gotický román, tak teda nevím v čem ta gotika spočívala. Zvládla jsem přečíst dvě třetiny a vzdala jsem to. Netrápila jsem se dál.

19.12.2020 2 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Jmenuji se Maryte. Věta, kterou se naučila litevsky říkat šestiletá Renata, aby zatajila, že je Němka...

Kniha se zabývá tematikou tzv. vlčích dětí, které žily po válce na území Litvy. Děti, které ztratily vše a přežily válku.

Příběh, který je v knize vylíčený, je hodně smutný. Děti strádají, trpí, jsou nemocné, podvyživené, přesto bojují. A ta obrovská síla, to odhodlání v dětech vás čtenáře zcela ochromí.

13.12.2020 5 z 5

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Tahle kniha mě zaujala svou anotací a dodatkem, že jde o autobiografii. Malá šestiletá holčička Misha se vydavá hledat své rodiče napříč Evropou. Putuje několik let a popisuje svá strádání a život v lesích. Nějaký čas dokonce žila ve vlčí smečce. Z lidí měla strach a vyhýbala se jim co jen to šlo.

Autorka knihu sepsala velice poutavě. S dodatky, že ji to a to velice poznamenalo v dalším životě a čtenář tu malou holčičku lituje a podívá se na své děti a neumí si představit, že by musely takto strádat.

12.12.2020 3 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Chrisovy thrillery jsou pro mě nejlepší z nejlepších a říkala jsem si, nedošel mu dech? Opravdu s novou knihou příjde s dalším skvělým námětem? A víte co? Ano!!! Opět to dokázal. Opět jsem od prvních stran cítila napětí, strach, mrazení v zátylku.

06.12.2020 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Je to hodně čtivá kniha. S hodně naročným tématem a to vztahem mezi dospělým mužem a náctiletou dívkou. Muž je navíc učitel...

V knize jsou popsány sexuální scény a slabší povahy by kniha mohla rozhodit. Já se víc zaměřila na psychickou stránku hlavní hrdinky. Poznamenalo ji to. A to i přesto, že chtěla sex se starším mužem. Přitahoval ji. Ale ve skrytu duše věděla, že to není správné. Že se musí společně skrývat a i v době, kdy byla dospělá.

V knize se skáče z minulosti do současnosti, ale čtenář se při čtení neztratí.

Hodně často mi na mysl vyplula myšlenka na film V síti.

03.12.2020 5 z 5

Pod povrchem Pod povrchem Stacy Robinson

Příběh se mi moc líbil. Hlavně první dvě třetiny. Poslední část a závěr byl lehce předvídatelný, ale nevadilo mi to.

⭐⭐⭐⭐

28.11.2020 4 z 5

Milovala jsem život Milovala jsem život Abby Fabiaschi

Tahle kniha od Abby Fabiaschi byla příjemným překvapením. Pojednává o rodině (máma Madeline, táta Brady a pubertální dcera Eve), která žije běžný život a to až do osudného dne, kdy matka spáchá sebevraždu. A nadále dohlíží nad rodinou z nebe. Madeline nechce, aby její muž zůstal sám a tak se snaží svými myšlenkami přimět k některým krokům......

Od začátku jsem si říkala aha, tak to bude takto a takto a kniha se četla velice hezky. Taková oddychovka, postavy sympatické a asi třicet stran před koncem nic nebylo tak, jak jsem si od začátku myslela.

22.11.2020 5 z 5

Sophiina voľba Sophiina voľba William Styron

Tuhle knihu mám v knihovně několik let. Film jsem neviděla. Nebo takhle. Viděla, ale dvakrát jsem ho po dvaceti minutach vypnula, protože mě nebavil. A s knihou jsem na tom byla podobně. Prvních 100 stran jsem se fakt nudila. Vyprávění Stinga mi přislo nudné, zdlouhavé a o ničem. Ale kousla jsme se a vydržela číst. Dalších 300 stran se to zlepšilo, ale žádné nadšení ze čtení jsem neměla. Stingo mi přišel jako naprostý mamlas, Nathan jako vzteklina a Sophie se mezi nima plácala. Od 400 stránky jsem se od knihy nemohla odtrhnout nad příběhem přemýšlela i mimo čtení. Najednou nastal v příběhu zlom, chování Nathana bylo popsáno detailně a prozrazeno proč se tak chová a Sophie Stingovi vypověděla svůj příběh. Příběh ze kterého mrazí a který me zcela rozsekal emočně. A závěr?! Dechberoucí.

Knihu určitě doporučuji přečíst. Je v něm vykresleno tolik! Ač se zpočátku možná taky nezačtete, vydržte. Fakt to stojí za to.

A já přesto, že jsem nejdřív chtěla knihu odložit, hodnotím knihu plným počtem hvězd, protože si to opravdu zaslouží.

20.11.2020 5 z 5