Ctenar1202

Přečtené 267Ve tvých očích
? - listopad 2021
Ve tvých očích 2017, Nicholas Sparks

Od Sparkse jsem četla dvě knihy, které byly hodně smutné, fakt srdceryvné. A já čekala něco takového i od této. A kdepak. Prvních asi 80 stran mě moc nebavilo, to se přiznám. Popisy postav a příběhu mi přišly takové neosobní, nezajímavé a přemýšlela jsem, že knihu odložím. Ještě že jsem to neudělala. Najednou, jako kdyby se autor nadechnul a do psaní se ponořil. Neočekávejte žadnou záplavu lásky a jednorožce na duze, to fakt ne. Nicholas se tentokrát pokusil o napínavější příběh. Colin a Maria, dva naprosto rozdílní lidé se jednoho dne potkají. Ona právnička, on zápasník, navíc s ne moc hezkou minulostí. Přesto si ti dva rozumí. Jenže jednoho dne se Maria ocitne v nebezpečí a Colin ji brání za každou cenu... Příběh byl čtivý, chvílemi dost napínavý. Přesto mi konec přišel trochu moc překombinovaný. Zachránce Colin....


Nespútaná
? - listopad 2021
Nespútaná 2020, Glennon Doyle

Reese Witherspoon z ní byla zcela unešená, tak jsem si říkala hmmm, tak to asi bude skvělý. A nebylo. Ne nebylo. Jako, první polovina se mi líbila. Pronikali jsme do autorčina světa a ona se zcela odhalila a nechala nás nahlédnout do svého nitra, pocitů, životních zkušeností a podávala to i vtipnou formou a velice fajn myšlenkami. V půlce přisel zlom a najednou jsem měla pocit, že mě autorka chytila do svých drápů a drží a mačká a cpe mi do hlavy feminismus a LGBT a jede až na dřeň a jen její názor je ten správný atd. Navíc, některé situace řešila pro mě, evropana (američané jsou holt trochu jiní), prostě směšně. Příklad. Syn se řízne o papír (to v knížce nebylo, ale jen příklad) já bych mu řekla, to nic není. Autorka rozvíjí debatu ve stylu chceš si to tom promluvit? Jaký z toho máš vnitřní pocit? Pro mě prostě hledala problémy i tam, kde absolutně nebyly. Upřímně, pro mě je to průměrná knížka na kterou za pár týdnů zapomenu. A lehce nechápu to celosvětové šílenství.


Opozdilec
? - listopad 2021
Opozdilec 2017, Dimitri Verhulst

Désirého Cordiera si zamilujete. Starý, ale moudrý člověk, který už toho měl prostě dost. A přesto si udržel chuť žít a vtipkovat. Člověk by očekával smutné čtení, ale kdepak. Bylo takové hořkosladké s nádechem černého humoru a sarkasmu. A to já mám moc ráda. Je to opravdu útlá knížka o 128 stranách, ale je v ní řečeno tolik, že se vyrovná bichlím.


Píseň zítřka
? - listopad 2021
Píseň zítřka 2018, Alice Peterson

úžasný příběh, který si budu navždy pamatovat. při čtení jsem se smála, měla slzy v očích, prožívala jsem emoce jak na horské dráze. tahle knížka by si měla zasloužit víc pozornosti.


Objetí mravenečníka
? - říjen 2021
Objetí mravenečníka 2021, Martin Vitický

Nelibil se mi děj ani vylíčení postav. Popisy okolí mě nudily a pár akcí v knize mi přišlo amatérsky podivných. Čtení jsem v půlce vzdala.


Deník šílenství
? - říjen 2021
Deník šílenství 2021, Veronika Saforková

Autorka byla alkoholičkou dlouhých deset let, než se jednoho dne pokusila o sebevraždu a vlastně tento čin ji dovedl do léčebny, kde bojovala o to, aby se vrátila do běžného života a hlavně života bez alkoholu. Pro mě, jako abstinenta, bylo hodně zvláštní tuhle knížku číst. Říkala jsem si, proč proboha? Proč se ničí? Proč s prominutím chlastá Alpu?! Vždyť to musí být neskutečný hnus. A ano, byl a pochopila to nakonec i Veronika. V léčebně statečně najela na jejich přísný režim a kousla se jak pitbull a po x měsících byla volná. Volná, ale přesto plná obav, jestli dokáže abstinovat venku, na svobodě. A protože nechtěla zklamat maminku a svého přítele (v knize označen jako pan M.), dokázala to. Mimochodem linka s panem M. mi přišla chvílemi hodně naivní, rozhovory dětinské, podivné a trošku na sílu. Navíc to jejich seznámení....Upřímně, nejdřív jsem si říkala, že žádný pan M. ani není. Chlap z Ameriky, který by se zabouchnul do české holky? No, ale proč ne, láska nezná překážek a snad jsou spolu šťastní i nadále. A možná, že zrovna paradoxně ji pan M. držel v odhodlání vše zvládnout. Verče držím pěsti, aby už nikdy nezačala pít, protože se dokázala zvednout z úplnýho dna a věřím, že to bylo stokrát horší, než je v knize popisováno. Ta změna osobnosti, z totální trosky k úspěšné ženě je fakt obrovská.


Lyceum
? - říjen 2021
Lyceum 2021, Lukáš Malý

Všem vám doporučuji knížku Lyceum přečíst, protože takhle perfektně vylíčený příběh, kde vystupují náctileté osoby a řekla bych, že je určen spíš pro náctileté, jsem dlouho nečetla. V knížce vystupuje Luboš, který touží po tom chodit na prestižní školu, ale školné činí šílených 500 000 a jelikož Luboš žije s dědečkem a ví, že tolik peněz je nad jeho možnosti, tak se učí co to jde, aby dostal stipendium. A to se mu povede. Nadšeně nastupuje na školu, kde studují i prominentní děti bohatých rodičů a dávají to pořádně najevo... Luboš je fajn kluk, který pozná pár kamarádů a i svou první lásku. Jenže všechno se nějak zvrtne a z přátelského studenta se stane člověk, který povolí ve studiu, začne chodit bojovat, aby se pomstil člověku, který ublížil nejen jemu, ale ubližuje lidem i okolo. Dál nic neprozradím. Ale posledních pár stránek jsem měla husí kůži a nemohla přestat číst. Napětí, jaké autor vylíčil se stupňovalo do neskutečných výšin a já fakt ani nedýchala.


Duch domu Ashburnů
? - říjen 2021
Duch domu Ashburnů 2019, Darcy Coates

Darcy Coates dokázala do jedné knihy vměstnat všechna témata z hororů. První asi třetina knížky mě bavila moc. Začetla jsem se hned a měla mrazení v zátylku, ale postupně, jak příběh gradoval, jsem si říkala, hmmm a teď už chybí jen tohle a tohle...a ono to v knize bylo. Takže za mě, jsem spíš lehce zklamaná. Jasně, bylo to napínavé, bylo to strašidelné, ale...že bych byla příběhem uchvácená, to ne.


Třetí zahrada
? - říjen 2021
Třetí zahrada 2021, Sarah Parsley

Ahoj všem knihomolům, do rukou se mi dostala knížka od autorky Sarah Parsley s názvem Třetí zahrada. Je to poutavý historický román, kdy je sedmnáctiletá Nella poslána do kláštera, kde stráví nějaký čas. Tato část knížky mi přišla bohužel zbytečně zrychlená a ja se těšila, že se o životě v klášteře dozvím víc. Ale bylo o něm opravdu jen pár stran. Nella je mladá ambiciózní slečna, která se nechce stát jen ozdobou nějakého urozeného a bohatého muže, ale chce být samostatná. A tak pěstuje bylinky a vyrábí kosmetiku o kterou je veliký zájem. Prožívá samozřejmě i lásku. Ona i Nikolas Albrecht se ve svých citech plácají, vlastně se oba milují, ale umí si lézt na nervy a zraňovat se slovně. A jak to tak bývá, tak tohle škádlení vede ke vzájemnému sblížení se. Tušila jsem od přibližně třetiny knížky, jak celý příběh skončí. Je to opravdu historický romantický příběh, který se vyskytuje v x knížkách a vyloženě mě nic nepřekvapilo. Nechci proto moc zacházet do detailů, abych vám příběh neprozradila. Je to oddychová knížka s plynoucím dějem. Čtenářkám, které čtou harlekýnky se určitě bude líbit moc.


Violka
? - říjen 2021
Violka 2019, Mirka Skočílková


Coura
? - říjen 2021
Coura 2021, Jana Bernášková

Od prvních stránek vás čtenáře příběh zcela pohltí. Sledujete život Lucky, mladé třicetileté maminky jedné neposedné holčičky. Lucka je herečka a tak nějak se v životě hledá. Žije sama, ale chlapi o ni zajem mají, to zase jo. A tak Lucka potkává Karla...ale v divadle je i Petr... Lucka má taky pár kamaradek, které jsou fakt správně trhlé a ač jsou dospělé, tak jejich chování je někdy na hraně. A tak sledujeme, jak se Lucka protlouká životem od rodiny k divadlu přes kamarádky a životní kotrmelce. Při čtení mnou cloumaly emoce. Od radosti, smíchu, vzteku po smutek a naštvání. Lucku si prostě zamilujete. To nejde jinak. Je svá, ale je úžasná. A její kámošky taky. Jediné co bych fakt vytkla a co mi protočilo oči, je lesbické téma....ač to nakonec nebylo tak, jak jsem si zpočátku myslela, přesto jsem si při první zmínce řekla ach jo Jani, tak Vy taky? A to v tom smyslu, že v současné literatuře je snad povinné uvést lesby a gaye....ale Jana to tak krásně zamotala do příběhu, že mi to nakonec vůbec nevadilo, ale jen díky tomu, jak to celé dopadlo. Od půlky jsem si říkala, že vím jak knížka dopadne a neuhodla jsem to. Na konci jsem ani nedutala, jak to bylo napínavý. Každopádně kdo si chcete přečíst poutavý příběh mladé ženy, tak tuhle knížku určitě doporučuji.


Nechtěné
? - září 2021
Nechtěné 2018, Emily Gunnis

Kdysi dávno jsem četla příběh o Magdaleniných prádelnách, který byl drsný a smutný. Tahle knížka v anotaci slibovala něco podobného, ale bohužel, přišlo zklamání. Námět sám o sobě byl fajn. Mladá dívka Ivy, která je těhotná a rodina se ji rozhodne zavřít do domova sv. Markéty, kde má porodit a dítě jí má být odebráno. O šest desetiletí později najde novinářka Sam svazek dopisů, které jí odhalují, jak moc byla Ivy nešťastná, zlomená a prosila nejen rodinu, ale i otce dítěte, aby ji z domova sv. Markéty odvezl. Sam je zděšená a netuší, jakým způsobem se dopisy dostaly do bytu její babičky a jelikož je novinářka a po každém případu jde jako chrt, tak je odhodlaná přijít všemu na kloub. A tady nastává zlom. Sam se změnila ve vyšetřovatelku, novinářku, soudkyni a to vše ve dvou dnech. Sama, naprosto sama s minimální pomocí kolegy dokázala vše vyřídit, ale závěr byl tak překombinovaný a podivně poskládaný, že mi to vadilo. Jako od poloviny jsem tušila, kam se závěr ubírá, ale že to Emily tak překombinuje....škoda, mohla to být perfektní příběh. Takhle, za mě, slabý průměr.


Poupátka
? - září 2021
Poupátka 2021, Hana Lehečková

Příběh pojednává o dívce Františce (mimochodem, krásný jméno), která je žačkou druhého stupně základní školy a chodí do divadelního souboru. Její vedoucí je muž jménem Mirek, který životem divadla žije. Žije pro své svěřence a tráví s nimi spousty času, nejen v divadle, ale pořádá i různé výlety. A proč asi...on ten Mirek je totiž takový hodný strýček, kterému se líbí dospívající dívky, v tomto případě opravdu ještě holčičky. U čtení mi bylo fakt smutno, že se jeho chování nedostalo za hranice divadelního kroužku ač se o objímání a pusinkování mezi dětmi vědělo....hrozný!! Zcela se mi vybavil film V síti...


Lockdown
? - září 2021
Lockdown 2021, Alexander Gordon Smith


Muž, který chtěl být šťastný
? - září 2021
Muž, který chtěl být šťastný 2008, Laurent Gounelle

Příběh je jednoduchý. Muž odjíždí na Bali, aby se zde setkal se starcem, kterého lidé uctívají, protože umí léčit. Léčit duše a ukazovat směr, kterým by se každý člověk měl vydat, aby byl ve svém životě šťastný. Aby našel tu svoji cestu po které se vydat vstříc šťastným myšlenkám a dokázání si, že mu nic nestojí v cestě, aby dosáhl toho čeho chce a co si přeje. Příběh se mi líbil. Je plný myšlenek, a čtenář se v dosti pasážích najde. Řekla bych, že pochybnosti o sobě jako má hlavní postava, má asi každý z nás. Knížka nám neříká a neurčuje přesně co dělat, aby byl náš život lepší, ale prozrazuje, jak myšlení a postoj k životu mění naše chování. Jediné s čím se opravdu nemohu ztotožnit a nesouhlasím je otázka myšlenek a zdraví. Nechci moc prozrazovat z děje, ale číst o tom, že pozitivním myšlením si vyléčíš rakovinu, to opravdu ne ... Stejně jako vysílání lasky k rakovinným buňkám, které díky tomu zanikaly, mě spíš naštvalo. Vyznělo to, jako kdyby každý nemocný s rakovinou vysílal negativa a chystal se umřít...naopak, přece každý si přeje být zdravý!! Já sama jsem pesimista a knížku jsem začala číst s lehkým pocitem, tak co Laurente, co mi chceš dokázat. A jo, zaujal mě. Nenašla jsem v knize nějaké světoborné myšlenky, ale hlavní poselství je, že ke šťastnému životu bychom se prostě měli obklopovat šťastnými a spokojenými lidmi a to si myslím, že se snaží každý z nás.


Obraz Doriana Graye / Cantervillské strašidlo
? - září 2021
Obraz Doriana Graye / Cantervillské strašidlo 2016, Oscar Wilde


Cesta domů
? - září 2021
Cesta domů 2020, Sebastian Fitzek


O holčičce, co si ráda hrála se sirkami
? - září 2021
O holčičce, co si ráda hrála se sirkami 2002, Gaétan Soucy

Anotace mě velice zaujala, protože má jít o šokující příběh sourozenců, kteří přišli o otce a musí se se životem poprat sami. A to mě hodně zaujalo a říkala jsem si, že to bude super čtení. No a nebylo. První polovinu knihy jsem si říkala, proboha, co to vlastně čtu. Vyprávění dívky je takové chaotické, rádoby květnaté a hodně skáče z tématu na téma, z popisu na popis až mi přišlo, že autor vlastně neví o čem psát. Druhá půlka knížky byla lepší, místy až šokující, ale přesto jsem ráda, že jsem ji dočetla. Anotace zněla opravdu lákavě, ale příběh samotný mě zklamal.


Opravdový život
? - srpen 2021
Opravdový život 2020, Adeline Dieudonné

Příběh je napsaný velice poutavě z pohledu desetileté dívky. Doma peklo, ale snaží se si život zpestřit a utíká do svého světa. Jenže nefunkční rodina je prostě nefunkční rodina a ona jen dítě na ní zcela závislé.


Zachraň mě
? - srpen 2021
Zachraň mě 2021, Mona Kasten

Příběh Ruby a Jamese je klišoidní. Ona z chudých poměrů, premiantka třídy, která se šprtá, aby se dostala na Oxford. On se narodil do bohaté rodiny, která vlastní oděvní impérium. Ona je cílevědomá, poctivá a slušná dívka. On je frajírek se sebevědomím až na půdu. Jak příběh pokračuje si asi umíte domyslet. Od počáteční nenávisti k lásce.... Nevím, jestli je to překladem, ale oslovení maminka a tatínek v některých okamžicích znělo dost na sílu, ale to je jen můj pocit. Jo, být mi náct, asi jsem spokojená, ale takhle to pro mě byla průměrná knížka, kdy jsem od prvních stránek věděla, jak vše skončí.


Cesta do neznáma
? - srpen 2021
Cesta do neznáma 2021, Theodora Stonewall

Zakhar, čaroděj, který touží po knize s názvem Necronomicon se vydá na daleké cesty, kdy musí překonat spousty úskalí. Chvílemi je čtení nechutné, jako například detailní popis zvracejícího Zakhara. Chvílemi děsivé, ale i smutné. A hlavně máte pocit, jako kdybyste se do příběhu zcela přenesli. Jo, prostě opět skvělá fantasy. Děj propracovaný, postavy promyšlené, a celkově z děje dýchá tajemno, temnota, strach. Vpodstatě kdybych si odmyslela kouzla, která Zakhar používá, tak dostanu hodně slušný historický příběh. Takový temný středověk a to mě baví. Ilustrace v knížce jsou krásné a ač se knížka v paperbacku tváří jako malá, tak zdání klame. Stránky jsou nahuštěné a písmo drobné.


Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději
? - srpen 2021
Nevidím ani tmu: Rozhovory o naději 2021, Aleš Palán

Já měla s touto knížkou fakt problém. Z šesti příběhů mě opravdu zasáhly dva. Matka, která musela nechat prohlásit syna za mrtvého a slečna, která žila v nefungující rodině a prošla si drogovým obdobím. Nebýt těchto dvou příběhů, tak bych byla z knihy opravdu zklamaná.


Dívka jménem Sus
? - srpen 2021
Dívka jménem Sus 2017, Jonas T. Bengtsson

Skvělá knížka. Sice útloučká, ale na 140 stranách dokázal autor vylíčit tolik pocitů. Sus je taková neřízená střela a pere se se svým osudem. Doporučuji všem.


Mne soudila noc / Dopis Kláře
? - srpen 2021
Mne soudila noc / Dopis Kláře 1985, Valja Stýblová


Graciino tajemství
? - červenec 2021
Graciino tajemství 2020, Jill Childs


Zrcadlový muž
? - červenec 2021
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler


Krysař
? - červenec 2021
Krysař 1972, Viktor Dyk


Sestry Foxovy
? - červenec 2021
Sestry Foxovy 2017, Lucie Hlavinková


Poslední akt lásky
? - červenec 2021
Poslední akt lásky 2017, Cathy Rentzenbrink


Spalovač mrtvol
? - červenec 2021
Spalovač mrtvol 2007, Ladislav Fuks


Lustr pro papeže
? - červenec 2021
Lustr pro papeže 2019, Jan Tománek


Osvícení
? - červenec 2021
Osvícení 1993, Stephen King


Říkali mi Leni
? - červenec 2021
Říkali mi Leni 2001, Zdeňka Bezděková


Listopád
? - červenec 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová


Kůň Převalského
? - červen 2021
Kůň Převalského 2021, Maja Lunde


Manžela jsem nezabila
? - červen 2021
Manžela jsem nezabila 2016, Liou Čen-jün

Námět knihy zní perfektně. Opravdu jsem se těšila, že poznám dalšího skvělého autora z Odeonu. Jenže....od samého začátku je kniha plná politických keců, propletenců, korupce a prostě všeho, co souvisí s ne moc hezkou politikou. Každý z funkcionářů, kterého se Lotosina žaloba dotýkala, se bojí o své místo a tak se snaží dělat vše pro to, aby byla Lotos umlčena. V knize sledujeme dvacet let života a dvacet let bojů o důkaz, že byl rozvod neplatný. Jenže je to spíš taková smutná komedie. Lotos stále mění názory, jestli jet k soudu a prokázat neplatnost nebo nejet k soudu a nechat to být, přitom ve skrytu duše chce být rozvedena, ale je to pořád dokolečka dokola....Už mi i přišlo, že si ze soudců dělá šprťouchlata a vyloženě ji to baví.... Myslím si, že my nedokážeme ocenit nebo zcela pochopit o co čínskému autorovi přesně šlo. Přeci jen čínská mentalita a život je prostě jiný, než náš evropský. A v knize je rozhodně hodně skryto. Třeba jména postav jsou v konečném znění celkem ironická. Ono už jen jméno Lotos, které odkazuje na něco čistého a nevinného. Což hlavní postava fakt není. Knížka je chvílemi velice čtivá, ale pak jak když autorovi dojde dech a je to nuda a šeď. Dočetla jsem ji jen proto, že mi bylo líto nezjistit, jak Lotos dopadne.


K moři
? - červen 2021
K moři 2007, Petra Soukupová

Postavy v knize mi lezly neskutečně na nervy. Všechny. Bez výjimky :D Opět jsem si musela zvyknout na osobitý styl psaní, který jsem u nikoho jiného než u Petry neviděla a jo, líbí se mi. Ač je knížka docela útlá, tak prožijeme s postavami v podstatě celý jejich život. Život několika lidí vzájemně propletených rodinnými vztahy. Ty se protnou při dovolené u moře, kam vyrazí otec se svými dětmi. Dvě z toho již dospělé. No, nebudu vám nic nalhávat, ale takhle zpruzelou rodinu bych u moře potkat opravdu nechtěla. Otec, který si myslí, že je všechno super a nevidí, jak se jeho dcery trápí nejen pubertálními náladami. Ta rodina, ač jede společně, je neskutečně rozklížená. Vždyť oni spolu sice tráví čas, ale jen fyzicky, jinak ne. Jsou si tak vzdálení! Na konci knihy se dozvídáme co se s postavami dělo dál. A prožijeme s nimi tak jejich celý život. Je to hezké, ale proč musí všechny zažívat tak těžké osudy? A nebo, že by život opravdu takový byl? Asi ano...


No a já
? - červen 2021
No a já 2011, Delphine de Vigan


Rodina odvedle
? - červen 2021
Rodina odvedle 2019, Sally Hepworth

Příběh v knížce nebyl špatný, ale...moc postav. Opravdu první půlku knížky se čtenář orientuje kdo s kým a proč a kdo je tenhle a tamta. Navíc je kniha rozdělená do částí, kdy je věnována jednotlivým postavám a když už jsem si říkala ok, chápu ty rodinné vazby, tak přišla další rodina. V druhé polovině se začalo konečně něco odehrávat, ale pořád jsem čekala na to velké waauuu. A to se nekonalo. Navíc na to, jak se začátek táhnul mi přišel konec zrychlený.


Marta v roce vetřelce
? - červen 2021
Marta v roce vetřelce 2011, Petra Soukupová


1 ...