Ctenar1202

Příspěvky

Ve tvých očíchVe tvých očíchNicholas Sparks

Od Sparkse jsem četla dvě knihy, které byly hodně smutné, fakt srdceryvné. A já čekala něco takového i od této. A kdepak. Prvních asi 80 stran mě moc nebavilo, to se přiznám. Popisy postav a příběhu mi přišly takové neosobní, nezajímavé a přemýšlela jsem, že knihu odložím. Ještě že jsem to neudělala. Najednou, jako kdyby se autor nadechnul a do psaní se ponořil. Neočekávejte žadnou záplavu lásky a jednorožce na duze, to fakt ne. Nicholas se tentokrát pokusil o napínavější příběh.

Colin a Maria, dva naprosto rozdílní lidé se jednoho dne potkají. Ona právnička, on zápasník, navíc s ne moc hezkou minulostí. Přesto si ti dva rozumí. Jenže jednoho dne se Maria ocitne v nebezpečí a Colin ji brání za každou cenu...

Příběh byl čtivý, chvílemi dost napínavý. Přesto mi konec přišel trochu moc překombinovaný. Zachránce Colin....

17.11.2021


NespútanáNespútanáGlennon Doyle

Reese Witherspoon z ní byla zcela unešená, tak jsem si říkala hmmm, tak to asi bude skvělý.

A nebylo. Ne nebylo. Jako, první polovina se mi líbila. Pronikali jsme do autorčina světa a ona se zcela odhalila a nechala nás nahlédnout do svého nitra, pocitů, životních zkušeností a podávala to i vtipnou formou a velice fajn myšlenkami. V půlce přisel zlom a najednou jsem měla pocit, že mě autorka chytila do svých drápů a drží a mačká a cpe mi do hlavy feminismus a LGBT a jede až na dřeň a jen její názor je ten správný atd.

Navíc, některé situace řešila pro mě, evropana (američané jsou holt trochu jiní), prostě směšně. Příklad. Syn se řízne o papír (to v knížce nebylo, ale jen příklad) já bych mu řekla, to nic není. Autorka rozvíjí debatu ve stylu chceš si to tom promluvit? Jaký z toho máš vnitřní pocit?
Pro mě prostě hledala problémy i tam, kde absolutně nebyly.

Upřímně, pro mě je to průměrná knížka na kterou za pár týdnů zapomenu. A lehce nechápu to celosvětové šílenství.

14.11.2021


OpozdilecOpozdilecDimitri Verhulst

Désirého Cordiera si zamilujete. Starý, ale moudrý člověk, který už toho měl prostě dost. A přesto si udržel chuť žít a vtipkovat.

Člověk by očekával smutné čtení, ale kdepak. Bylo takové hořkosladké s nádechem černého humoru a sarkasmu. A to já mám moc ráda. Je to opravdu útlá knížka o 128 stranách, ale je v ní řečeno tolik, že se vyrovná bichlím.

13.11.2021


Píseň zítřkaPíseň zítřkaAlice Peterson

úžasný příběh, který si budu navždy pamatovat. při čtení jsem se smála, měla slzy v očích, prožívala jsem emoce jak na horské dráze. tahle knížka by si měla zasloužit víc pozornosti.

04.11.2021


Objetí mravenečníkaObjetí mravenečníkaMartin Vitický

Nelibil se mi děj ani vylíčení postav. Popisy okolí mě nudily a pár akcí v knize mi přišlo amatérsky podivných. Čtení jsem v půlce vzdala.

30.10.2021


Deník šílenstvíDeník šílenstvíVeronika Saforková

(+ SPOILER) Autorka byla alkoholičkou dlouhých deset let, než se jednoho dne pokusila o sebevraždu a vlastně tento čin ji dovedl do léčebny, kde bojovala o to, aby se vrátila do běžného života a hlavně života bez alkoholu. Pro mě, jako abstinenta, bylo hodně zvláštní tuhle knížku číst. Říkala jsem si, proč proboha? Proč se ničí? Proč s prominutím chlastá Alpu?! Vždyť to musí být neskutečný hnus. A ano, byl a pochopila to nakonec i Veronika. V léčebně statečně najela na jejich přísný režim a kousla se jak pitbull a po x měsících byla volná. Volná, ale přesto plná obav, jestli dokáže abstinovat venku, na svobodě. A protože nechtěla zklamat maminku a svého přítele (v knize označen jako pan M.), dokázala to.
Mimochodem linka s panem M. mi přišla chvílemi hodně naivní, rozhovory dětinské, podivné a trošku na sílu. Navíc to jejich seznámení....Upřímně, nejdřív jsem si říkala, že žádný pan M. ani není. Chlap z Ameriky, který by se zabouchnul do české holky? No, ale proč ne, láska nezná překážek a snad jsou spolu šťastní i nadále. A možná, že zrovna paradoxně ji pan M. držel v odhodlání vše zvládnout.
Verče držím pěsti, aby už nikdy nezačala pít, protože se dokázala zvednout z úplnýho dna a věřím, že to bylo stokrát horší, než je v knize popisováno. Ta změna osobnosti, z totální trosky k úspěšné ženě je fakt obrovská.

24.10.2021


LyceumLyceumLukáš Malý

(+ SPOILER) Všem vám doporučuji knížku Lyceum přečíst, protože takhle perfektně vylíčený příběh, kde vystupují náctileté osoby a řekla bych, že je určen spíš pro náctileté, jsem dlouho nečetla.

V knížce vystupuje Luboš, který touží po tom chodit na prestižní školu, ale školné činí šílených 500 000 a jelikož Luboš žije s dědečkem a ví, že tolik peněz je nad jeho možnosti, tak se učí co to jde, aby dostal stipendium. A to se mu povede. Nadšeně nastupuje na školu, kde studují i prominentní děti bohatých rodičů a dávají to pořádně najevo...

Luboš je fajn kluk, který pozná pár kamarádů a i svou první lásku. Jenže všechno se nějak zvrtne a z přátelského studenta se stane člověk, který povolí ve studiu, začne chodit bojovat, aby se pomstil člověku, který ublížil nejen jemu, ale ubližuje lidem i okolo.

Dál nic neprozradím. Ale posledních pár stránek jsem měla husí kůži a nemohla přestat číst. Napětí, jaké autor vylíčil se stupňovalo do neskutečných výšin a já fakt ani nedýchala.

23.10.2021


Duch domu AshburnůDuch domu AshburnůDarcy Coates

Darcy Coates dokázala do jedné knihy vměstnat všechna témata z hororů. První asi třetina knížky mě bavila moc. Začetla jsem se hned a měla mrazení v zátylku, ale postupně, jak příběh gradoval, jsem si říkala, hmmm a teď už chybí jen tohle a tohle...a ono to v knize bylo. Takže za mě, jsem spíš lehce zklamaná. Jasně, bylo to napínavé, bylo to strašidelné, ale...že bych byla příběhem uchvácená, to ne.

23.10.2021


Třetí zahradaTřetí zahradaSarah Parsley

(+ SPOILER) Ahoj všem knihomolům,
do rukou se mi dostala knížka od autorky Sarah Parsley s názvem Třetí zahrada. Je to poutavý historický román, kdy je sedmnáctiletá Nella poslána do kláštera, kde stráví nějaký čas. Tato část knížky mi přišla bohužel zbytečně zrychlená a ja se těšila, že se o životě v klášteře dozvím víc. Ale bylo o něm opravdu jen pár stran.

Nella je mladá ambiciózní slečna, která se nechce stát jen ozdobou nějakého urozeného a bohatého muže, ale chce být samostatná. A tak pěstuje bylinky a vyrábí kosmetiku o kterou je veliký zájem.

Prožívá samozřejmě i lásku. Ona i Nikolas Albrecht se ve svých citech plácají, vlastně se oba milují, ale umí si lézt na nervy a zraňovat se slovně. A jak to tak bývá, tak tohle škádlení vede ke vzájemnému sblížení se.

Tušila jsem od přibližně třetiny knížky, jak celý příběh skončí. Je to opravdu historický romantický příběh, který se vyskytuje v x knížkách a vyloženě mě nic nepřekvapilo. Nechci proto moc zacházet do detailů, abych vám příběh neprozradila.

Je to oddychová knížka s plynoucím dějem. Čtenářkám, které čtou harlekýnky se určitě bude líbit moc.

18.10.2021


CouraCouraJana Bernášková

(+ SPOILER) Od prvních stránek vás čtenáře příběh zcela pohltí. Sledujete život Lucky, mladé třicetileté maminky jedné neposedné holčičky. Lucka je herečka a tak nějak se v životě hledá. Žije sama, ale chlapi o ni zajem mají, to zase jo. A tak Lucka potkává Karla...ale v divadle je i Petr... Lucka má taky pár kamaradek, které jsou fakt správně trhlé a ač jsou dospělé, tak jejich chování je někdy na hraně. A tak sledujeme, jak se Lucka protlouká životem od rodiny k divadlu přes kamarádky a životní kotrmelce.

Při čtení mnou cloumaly emoce. Od radosti, smíchu, vzteku po smutek a naštvání. Lucku si prostě zamilujete. To nejde jinak. Je svá, ale je úžasná. A její kámošky taky.

Jediné co bych fakt vytkla a co mi protočilo oči, je lesbické téma....ač to nakonec nebylo tak, jak jsem si zpočátku myslela, přesto jsem si při první zmínce řekla ach jo Jani, tak Vy taky? A to v tom smyslu, že v současné literatuře je snad povinné uvést lesby a gaye....ale Jana to tak krásně zamotala do příběhu, že mi to nakonec vůbec nevadilo, ale jen díky tomu, jak to celé dopadlo.

Od půlky jsem si říkala, že vím jak knížka dopadne a neuhodla jsem to. Na konci jsem ani nedutala, jak to bylo napínavý.

Každopádně kdo si chcete přečíst poutavý příběh mladé ženy, tak tuhle knížku určitě doporučuji.

06.10.2021


NechtěnéNechtěnéEmily Gunnis

(+ SPOILER) Kdysi dávno jsem četla příběh o Magdaleniných prádelnách, který byl drsný a smutný. Tahle knížka v anotaci slibovala něco podobného, ale bohužel, přišlo zklamání. Námět sám o sobě byl fajn. Mladá dívka Ivy, která je těhotná a rodina se ji rozhodne zavřít do domova sv. Markéty, kde má porodit a dítě jí má být odebráno. O šest desetiletí později najde novinářka Sam svazek dopisů, které jí odhalují, jak moc byla Ivy nešťastná, zlomená a prosila nejen rodinu, ale i otce dítěte, aby ji z domova sv. Markéty odvezl. Sam je zděšená a netuší, jakým způsobem se dopisy dostaly do bytu její babičky a jelikož je novinářka a po každém případu jde jako chrt, tak je odhodlaná přijít všemu na kloub. A tady nastává zlom. Sam se změnila ve vyšetřovatelku, novinářku, soudkyni a to vše ve dvou dnech. Sama, naprosto sama s minimální pomocí kolegy dokázala vše vyřídit, ale závěr byl tak překombinovaný a podivně poskládaný, že mi to vadilo. Jako od poloviny jsem tušila, kam se závěr ubírá, ale že to Emily tak překombinuje....škoda, mohla to být perfektní příběh. Takhle, za mě, slabý průměr.

26.09.2021


PoupátkaPoupátkaHana Lehečková

(+ SPOILER) Příběh pojednává o dívce Františce (mimochodem, krásný jméno), která je žačkou druhého stupně základní školy a chodí do divadelního souboru. Její vedoucí je muž jménem Mirek, který životem divadla žije. Žije pro své svěřence a tráví s nimi spousty času, nejen v divadle, ale pořádá i různé výlety. A proč asi...on ten Mirek je totiž takový hodný strýček, kterému se líbí dospívající dívky, v tomto případě opravdu ještě holčičky. U čtení mi bylo fakt smutno, že se jeho chování nedostalo za hranice divadelního kroužku ač se o objímání a pusinkování mezi dětmi vědělo....hrozný!! Zcela se mi vybavil film V síti...

26.09.2021


Muž, který chtěl být šťastnýMuž, který chtěl být šťastnýLaurent Gounelle

(+ SPOILER) Příběh je jednoduchý. Muž odjíždí na Bali, aby se zde setkal se starcem, kterého lidé uctívají, protože umí léčit. Léčit duše a ukazovat směr, kterým by se každý člověk měl vydat, aby byl ve svém životě šťastný. Aby našel tu svoji cestu po které se vydat vstříc šťastným myšlenkám a dokázání si, že mu nic nestojí v cestě, aby dosáhl toho čeho chce a co si přeje.

Příběh se mi líbil. Je plný myšlenek, a čtenář se v dosti pasážích najde. Řekla bych, že pochybnosti o sobě jako má hlavní postava, má asi každý z nás. Knížka nám neříká a neurčuje přesně co dělat, aby byl náš život lepší, ale prozrazuje, jak myšlení a postoj k životu mění naše chování.

Jediné s čím se opravdu nemohu ztotožnit a nesouhlasím je otázka myšlenek a zdraví. Nechci moc prozrazovat z děje, ale číst o tom, že pozitivním myšlením si vyléčíš rakovinu, to opravdu ne ... Stejně jako vysílání lasky k rakovinným buňkám, které díky tomu zanikaly, mě spíš naštvalo. Vyznělo to, jako kdyby každý nemocný s rakovinou vysílal negativa a chystal se umřít...naopak, přece každý si přeje být zdravý!!

Já sama jsem pesimista a knížku jsem začala číst s lehkým pocitem, tak co Laurente, co mi chceš dokázat. A jo, zaujal mě. Nenašla jsem v knize nějaké světoborné myšlenky, ale hlavní poselství je, že ke šťastnému životu bychom se prostě měli obklopovat šťastnými a spokojenými lidmi a to si myslím, že se snaží každý z nás.

18.09.2021


O holčičce, co si ráda hrála se sirkamiO holčičce, co si ráda hrála se sirkamiGaétan Soucy

Anotace mě velice zaujala, protože má jít o šokující příběh sourozenců, kteří přišli o otce a musí se se životem poprat sami. A to mě hodně zaujalo a říkala jsem si, že to bude super čtení. No a nebylo. První polovinu knihy jsem si říkala, proboha, co to vlastně čtu. Vyprávění dívky je takové chaotické, rádoby květnaté a hodně skáče z tématu na téma, z popisu na popis až mi přišlo, že autor vlastně neví o čem psát.
Druhá půlka knížky byla lepší, místy až šokující, ale přesto jsem ráda, že jsem ji dočetla. Anotace zněla opravdu lákavě, ale příběh samotný mě zklamal.

04.09.2021


Opravdový životOpravdový životAdeline Dieudonné

Příběh je napsaný velice poutavě z pohledu desetileté dívky. Doma peklo, ale snaží se si život zpestřit a utíká do svého světa. Jenže nefunkční rodina je prostě nefunkční rodina a ona jen dítě na ní zcela závislé.

26.08.2021


Zachraň měZachraň měMona Kasten

Příběh Ruby a Jamese je klišoidní. Ona z chudých poměrů, premiantka třídy, která se šprtá, aby se dostala na Oxford. On se narodil do bohaté rodiny, která vlastní oděvní impérium. Ona je cílevědomá, poctivá a slušná dívka. On je frajírek se sebevědomím až na půdu. Jak příběh pokračuje si asi umíte domyslet. Od počáteční nenávisti k lásce.... Nevím, jestli je to překladem, ale oslovení maminka a tatínek v některých okamžicích znělo dost na sílu, ale to je jen můj pocit.

Jo, být mi náct, asi jsem spokojená, ale takhle to pro mě byla průměrná knížka, kdy jsem od prvních stránek věděla, jak vše skončí.

21.08.2021


Cesta do neznámaCesta do neznámaTheodora Stonewall

Zakhar, čaroděj, který touží po knize s názvem Necronomicon se vydá na daleké cesty, kdy musí překonat spousty úskalí. Chvílemi je čtení nechutné, jako například detailní popis zvracejícího Zakhara. Chvílemi děsivé, ale i smutné. A hlavně máte pocit, jako kdybyste se do příběhu zcela přenesli.

Jo, prostě opět skvělá fantasy. Děj propracovaný, postavy promyšlené, a celkově z děje dýchá tajemno, temnota, strach. Vpodstatě kdybych si odmyslela kouzla, která Zakhar používá, tak dostanu hodně slušný historický příběh. Takový temný středověk a to mě baví.

Ilustrace v knížce jsou krásné a ač se knížka v paperbacku tváří jako malá, tak zdání klame. Stránky jsou nahuštěné a písmo drobné.

15.08.2021


Nevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiNevidím ani tmu: Rozhovory o nadějiAleš Palán

Já měla s touto knížkou fakt problém. Z šesti příběhů mě opravdu zasáhly dva. Matka, která musela nechat prohlásit syna za mrtvého a slečna, která žila v nefungující rodině a prošla si drogovým obdobím. Nebýt těchto dvou příběhů, tak bych byla z knihy opravdu zklamaná.

09.08.2021


Dívka jménem SusDívka jménem SusJonas T. Bengtsson

Skvělá knížka. Sice útloučká, ale na 140 stranách dokázal autor vylíčit tolik pocitů. Sus je taková neřízená střela a pere se se svým osudem. Doporučuji všem.

04.08.2021


Manžela jsem nezabilaManžela jsem nezabilaLiou Čen-jün

Námět knihy zní perfektně. Opravdu jsem se těšila, že poznám dalšího skvělého autora z Odeonu. Jenže....od samého začátku je kniha plná politických keců, propletenců, korupce a prostě všeho, co souvisí s ne moc hezkou politikou. Každý z funkcionářů, kterého se Lotosina žaloba dotýkala, se bojí o své místo a tak se snaží dělat vše pro to, aby byla Lotos umlčena.

V knize sledujeme dvacet let života a dvacet let bojů o důkaz, že byl rozvod neplatný. Jenže je to spíš taková smutná komedie. Lotos stále mění názory, jestli jet k soudu a prokázat neplatnost nebo nejet k soudu a nechat to být, přitom ve skrytu duše chce být rozvedena, ale je to pořád dokolečka dokola....Už mi i přišlo, že si ze soudců dělá šprťouchlata a vyloženě ji to baví....

Myslím si, že my nedokážeme ocenit nebo zcela pochopit o co čínskému autorovi přesně šlo. Přeci jen čínská mentalita a život je prostě jiný, než náš evropský. A v knize je rozhodně hodně skryto. Třeba jména postav jsou v konečném znění celkem ironická. Ono už jen jméno Lotos, které odkazuje na něco čistého a nevinného. Což hlavní postava fakt není.

Knížka je chvílemi velice čtivá, ale pak jak když autorovi dojde dech a je to nuda a šeď. Dočetla jsem ji jen proto, že mi bylo líto nezjistit, jak Lotos dopadne.

26.06.2021


K mořiK mořiPetra Soukupová

(+ SPOILER) Postavy v knize mi lezly neskutečně na nervy. Všechny. Bez výjimky :D Opět jsem si musela zvyknout na osobitý styl psaní, který jsem u nikoho jiného než u Petry neviděla a jo, líbí se mi. Ač je knížka docela útlá, tak prožijeme s postavami v podstatě celý jejich život.

Život několika lidí vzájemně propletených rodinnými vztahy. Ty se protnou při dovolené u moře, kam vyrazí otec se svými dětmi. Dvě z toho již dospělé. No, nebudu vám nic nalhávat, ale takhle zpruzelou rodinu bych u moře potkat opravdu nechtěla. Otec, který si myslí, že je všechno super a nevidí, jak se jeho dcery trápí nejen pubertálními náladami. Ta rodina, ač jede společně, je neskutečně rozklížená. Vždyť oni spolu sice tráví čas, ale jen fyzicky, jinak ne. Jsou si tak vzdálení!

Na konci knihy se dozvídáme co se s postavami dělo dál. A prožijeme s nimi tak jejich celý život. Je to hezké, ale proč musí všechny zažívat tak těžké osudy? A nebo, že by život opravdu takový byl? Asi ano...

23.06.2021


Rodina odvedleRodina odvedleSally Hepworth

Příběh v knížce nebyl špatný, ale...moc postav. Opravdu první půlku knížky se čtenář orientuje kdo s kým a proč a kdo je tenhle a tamta. Navíc je kniha rozdělená do částí, kdy je věnována jednotlivým postavám a když už jsem si říkala ok, chápu ty rodinné vazby, tak přišla další rodina. V druhé polovině se začalo konečně něco odehrávat, ale pořád jsem čekala na to velké waauuu. A to se nekonalo. Navíc na to, jak se začátek táhnul mi přišel konec zrychlený.

07.06.2021


DrakulaDrakulaBram Stoker

(+ SPOILER) Od první stránky si mě příběh získal. I jsem měla při čtení mrazení v zátylku a o Drákulovi lezoucím z okna po zdi hlavou dolů se mi bude zdát

Příběh je vyprávěn několika lidmi formou deníkových záznamů či dopisů.

V 19. století, kdy byla kniha poprvé vydána, musela způsobit poprask už jen v těch strašidelných popisech.

05.06.2021


Pochovejte mě pod podlahuPochovejte mě pod podlahuPavel Vladimirovič Sanajev

Čekala jsem vtipné čtení, ale nic takového jsem nedostala. Ba naopak mi při čtení bylo spíš úzko a říkala jsem si, že ruští občané jsou opravdu zvláštní povahy. Knížka je v ruské literatuře hodnocená jako nejvtipnější dílo moderní ruské literatury. Já se obávám, že my Češi nedokážeme asi jejich humor pochopit. Nebo já určitě ne.

26.05.2021


Byly tady, a už nejsouByly tady, a už nejsouH. Beck (pseudonym)

Tuhle knížku určitě doporučuji. Do děje mě vtáhla ihned a jen jsem četla s otevřenou pusou co vše je možné. Konec byl maličko jak já říkám, americký.

18.05.2021


Osudný slibOsudný slibAngela Marsons

Naprosto průměrná kriminálka. Ničím mě nepřekvapila, nenadchla, za dva dny nebudu vědět o čem byla...

08.05.2021


Bylo mi dvanáct, sedla jsem na kolo a jela do školy...Bylo mi dvanáct, sedla jsem na kolo a jela do školy...Sabine Dardenne

Knížka se mi líbila. I ta Sabinina zahořklost a odtažitost je pochopitelná. Přesto mi dalo docela problém se do příběhu zcela ponořit.

15.04.2021


KořistKořistDarcy Coates

Darcy vykreslila opravdu dechberoucí příběh party mladých lidí, kteří se vydali do lesů, aby pátrali na vlastní pěst po ztracené kamarádce, která se nevrátila domů a nikomu o sobě nedala vědět. Jenže v lese číhá cosi či kdosi a jde jim po krku...

U čtení nebudete napětím ani dýchat. Budete si hryzat prsty napětím a otáčet nedočkavě stránku za stránkou.

Asi od půlky jsem si říkala, že možná mám tip, kdo či co se v lese skrývá a nakonec jsem to i uhodla, ale zážitek ze čtení mi to ani maličko nesnížilo.

10.04.2021


Musíme si promluvit o KevinoviMusíme si promluvit o KevinoviLionel Shriver

Eva Khatchadourianová vypráví formou dopisů svému manželovi o dětství syna Kevina a svých pocitech, vzpomínkách a celkově životě před čtvrtkem...A proč? Kevin totož jednoho dne, ve čtvrtek, zcela promyšleně a chladnokrevně zavraždil devět lidí. Jakým způsobem prozrazovat nebudu, protože jsem s takovým způsobem vůbec nepočítala a šokovalo mě to. Ta chladnokrevnost, bezcitnost, surovost.

Kniha je od začátku velice čtivá. Pravda, prvních asi 50 stran jsem měla lehce problém, protože Eva se vypisuje hodně obsáhle ze svých pocitů a vzpomínek na minulost, která ještě nesouvisí s Kevinem. Ale pak mě příběh drapnul a nepustil a já zažívala smršť emocí od slz po znechucení, soucit, vztek a naprostý šok na konci po dočtení.

5⭐/5

08.04.2021


Rybí krevRybí krevJiří Hájíček

(+ SPOILER) Když se stavěl Temelín, tak to nechávalo mě, severočecha, tak nějak v klidu. Navíc jsem byla dítě. Nikdy mi nedošlo, že výstavbě takového gigantu muselo ustoupit x vesnic....až díky této knize a brouzdání po internetu mi byly odkryty osudy lidí z jedné vesnice.

Vesnice, kam se v roce 2008 po patnácti letech strávených v zahraničí, vrací Hanka. Kdysi dávno chtěla být učitelkou a ve vesnici učit. Osud tomu chtěl jinak. A tak se v poutavém líčení dozvídáme o tom, jak se museli šťastní a spokojení lidé postupně stěhovat, vyklízet své domy, kde žili generace lidí a se smutným pohledem se dívat na to, jak se do jejich obydlí zahryzávají bagry.

Hanka ne, Hanka byla rozhodnutá udělat vše pro to, aby vesnice nezanikla. Psala společně s několika lidmi petice a bydlela v domě do poslední možné chvíle....stále věřila...

30.03.2021


1 ...