Superpozice

Všechny postavy v této knize se vymyslely samy, nebo z nich to, čím jsou, udělali matka, otec, spolužáci, svině a kreténi. Peprné motto románu Superpozice, což je termín z kvantové fyziky i geologie, nás uvádí do světa šestadvacetileté hudebnice Izy Lewinové: jako dítě přišla do Německa s ruskožidovskými rodiči na začátku devadesátých let. Izy se ptá: Jsem Ruska, Židovka, Němka? Rozhodně si myslí, že říkat o někom, že má migrační pozadí, je blbost; ona říká „migrační popředí“. A tak glosuje svou každodennost, chodí na mejdany, hraje pro peníze, bloumá po Berlíně… Poetický jazyk se střídá s politicky nekorektním a vytváří zajímavou románovou mozaiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322911/superpozice-W67-322911.jpg 3.245
Vydáno, Odeon

Superposition, 2015

Kniha Superpozice

Ctenar1202

Próza o šestadvacetileté Izy Levinové, která na začátku devadesátých let přichází společně s rodiči a dalšími sovětskými Židy do Německa. Izy složila svou první skladbu pro divadlo a je zamilovaná do ženatého Timura, který se ale nemá k rozvodu. Mimochodem jsem za celou knihu nepochopila, jestli Timur žije a je s ní a nebo je jen v jejích představách.

Hlavní hrdinka se nachází v rozpoložení a intenzivně hledá vlastní identitu, což je pro ni vlivem exilového vykořenění značně obtížné. Je Židovka? Ruska? Němka?

Rusko je pak pro ni hlavně dětství a minulost. Přesto touží po Timurovi, který je stejně jako ona německý Žid s ruskými kořeny.

Kniha je na čtení velice náročná. Vulgarismy střídají lyrické popisy, úvahy o existenci a běžný život.

Je v ní hodně myšlenek, které člověka dokážou roztříštit na molekuly a přistihne se, že stejně jako Izy, tak i on začíná hledat sám sebe a pochybovat nad existencí sama sebe... Opravdu! Takhle mě dokázal rozhodit jen učitel na SŠ při hodině filozofie...

Každopádně těch myšlenkových pochodů bylo v knize tolik, že jsem se pak začala ztrácet. Kniha mě bavila, to ano, ale je to takový průměr.

Gweny
10.10.2020

Nechápu ani se nesnažím pochopit. Smysl téhle knihy je pro mě záhadou i po přečtení doslovu. Divím se, že jsem ji vůbec zvládla přečíst. Ovšem kdybyste se mě zeptali, o čem byla, absolutně netuším... O tom, jak hlavní postava hledá sama sebe? O prolínání různých realit, vzpomínek, snů atd.? O vykořenění Židů, Rusů a kdoví koho ještě?
Ne, tenhle druh literatury není nic pro mě. Navíc střídání jazyků, několika fontů písma... Nesedlo mi to.

pismenkovyJoe
28.06.2020

Tato kniha je šleha, snad autobiografie velmi nadané, život a svět okolo sebe vnímající ženy. Krásné nahlédnutí mysli, velmi pěkné myšlenkové pochody člověka tak podobnému mnohým jiným ve své generaci, nezáležijící na původu.

Anna27
09.06.2020

Místy jsem netušila, co je realita a co už představa/sen hlavní hrdinky, ale v doslovu knihy je potvrzeno, že záměrem autorky je nechat na čtenáři jak příběh pojme, nic není pevně dané a to se mi svým způsobem líbilo. Hůř se mi četly věty, kdy Izy mluví o Timurovi jako např.: "Díváš se do notebooku, teď otvíráš zásuvku stolu, vyprávíš o nových sousedech,..." Jinak kniha je čtivá, určitě stojí za přečtení.

hatikva
11.02.2020

Kniha této autorky mě zaujala nejen svým nosným tématem, ale především způsobem jeho zpracování. Pojednává totiž o tom, s čím mnoho dospívajících jedinců dnes bojuje, totiž se snahou nalézt svou identitu, své autentické já, v dnešní postfakticke době a především místo ve společnosti . Zde je hledání vlastního já ještě zkomplikovane původem hlavní hrdinky, ve kterém se spojuje starobylá židovská a ruská kultura v konfrontaci s německou kulturou 90.let...Kde jsou mé kořeny, co utváří můj život a kam mám směřovat, to jsou otázky, které si autorka prostřednictvím hlavní hrdinky klade a nabízí zajímavý výklad. Kniha je hodně o pocitech, dojmech, to však neubírá na její ctivosti.

jiri77
01.09.2019

Hodně náročné čtení,hlavně o pocitech ,vztazích k přátelům, rodině,hudbě a hledání identity.

petrarka72
01.03.2019

Román, který bolí i těší, chladí i pálí - a má tolik vrstev, že se je po prvním přečtení raději vůbec nepokouším vyjmenovat. Hlavní postava Izy Levinová, 26 let, emigrace s rodiči z Ruska do Berlína. Kutání v nánosech židovsko-rusko-německém původu , odrážení se v rodičích, babičce a přátelích, totální identifikace s milovaným, nerozhodným mužem, zrcadlení v umělecké tvorbě... A velká naléhavost výpovědi a emocionální působivost. Ani závěr nepůsobí tuctově, i když kdekoli jinde by představoval neuvěřitelné klišé...

tatereza
15.01.2019

fakt je to hodně knížka o pocitech, některý momenty byly strující, ale na to, aby to utáhlo celou kniu to nějak nestačilo. každopádně hlavní hrdinka má plus za originalitu, já bych se s ní ale kamarádit nechtěla:)