Anatomie duchů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj románu se odehrává v Cambridgi roku 1786. Do uzavřeného světa Jeruzalémské koleje přijíždí z Londýna z pověření lady Anny Oldershawové John Holdsworth, aby vyšetřil nejasné okolnosti, jež vedly ke ztrátě paměti u jejího syna Franka, který se údajně setkal s duchem. Holdsworth má pro takové poslání veškeré předpoklady - pod tíhou osobní tragédie, ve které přišel nejprve o malého syna a posléze i o ženu, sepsal a vydal útlý spisek pojednávající o fenoménu duchů. Spisek vyvolal rozruch v tehdejší společnosti a rozdělil ji na dva tábory. Holdsworth netuší, kolik členů Jeruzalémské koleje svým nečekaným příjezdem zneklidnil, a brzy zjistí, že za jejími zdmi se odehrávají podivné, nebezpečné věci. Zdánlivě poklidný akademický život je totiž ovládán zlovolným Spolkem svatého Ducha, jenž stojí i v pozadí mnoha neblahých událostí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116995/anatomie-duchu-GAC-116995.jpg 3.749
Žánr
Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány
Vydáno, Argo
Orig. název

Anatomy of Ghosts, 2010

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha Anatomie duchů

Přidat komentář
Ctenar1202
20. února

Taky jste se někdy na knihu tak moc těšili a po přečtení jste měly rozporuplné pocity? Mně se to stalo s touto knížkou. Nevím proč, ale čekala jsem duchařinu, že si budu hryzat prsty strachy....v anotaci se píše, že se v Jeruzalémské koleji objevil duch a z Londýna přijíždí John Holdsworth, aby všemu přišel na kloub.

O duchovi bylo celkem asi pět stran....a jinak zbytek knížky podivné šroubované dialogy. Prkenné chování postav. Utíkání z tématu do tématu....vyšetřovatel není vyšetřovatel, ale muž, který přijel, aby nastoupil na místo knihovníka....nejspíš to měla být detektivka...což o to, to by mi nevadilo. I jsem v průběhu čtení od vidiny duchařiny upustila, protože mi bylo jasné, že jsem anotaci pochopila jinak. Jenže ani jako detektivka mě kniha neuchvátila.

Pořád jsem čekala, kdy už se začne něco dít. Ale nic. ..trošku začátek vypadal nadějně a konec, ale jinak jsem četla, jen že mi bylo líto knihu nedočíst.

Miluju příběhy z viktoriánské doby, ale tenhle se mezi ně nezařadí. A za týden, dva nebudu vědět o čem kniha byla a to mě mrzí.

Tuti
23.08.2020

Jak už bylo zmíněno, o horor v žádném případě nejde, ale jako detektivka to vůbec není špatné
Dobře vykonstruované, mělo to spád, trocha romantiky...
Co víc si může člověk přát?

To, že by kniha byla "rozvláčná" říct nemůžu. Už jsem od Taylora četla Němého a prostě mi přijde, že vás autor záměrně nutí v klidu si knihu vychutnat a nikam nespěchat...


LaCucaracha
16.05.2020

Klasický historický detektivní román z univerzitního prostředí. Vůbec nechápu, jak si někdo mohl myslet, že jde o horor. Zvlášť po přečtení anotace. A dát jen kvůli vlastnímu špatnému úsudku knize nízké hodnocení. Protože třeba dvě hvězdičky, to si tahle knížka opravdu nezaslouží, máloco by šlo asi v této historické detektivce zlepšit. Taylor zdá se umí vystihnout tu správnou dobovou náladu, reálie, povahy i tempo. To mi vůbec nepřišlo pomalé, ani na chvíli, spíš ke konci už to bylo záměrně napínavé a nutilo mě číst až do poslední strany bez přestání. Což k těm klasickým románům úplně nesedí. Vyrostla jsem, resp. dospěla na klasické literatuře 19. století a tam je rozvláčnost úplně normální. Třeba oproti Dostojevskému tohle odsejpá pěkně hned od začátku. :-) No a charaktery jsou taky takové klasické: chudý šikanovaný student, zhýralí synkové z bohatých rodin, bití chudáci živořící z ničeho nebo upejpavá, přesto nadržená panička, svázaná morálkou.
Čte se to velmi dobře, rozuzlení je překvapivé a na poměry Arga velmi slušná redakční práce, snad tam ani nebyly žádné chyby (kromě doslovu). I když... Paní překladatelce všechna čest, ale když narazím na nějaký neobvyklý výraz, není od věci hodit si to třeba do googlu (který v době překladu už běžel). Např. takové "herb Robert". V českém překladu se tak dozvíme, že: kolem bujně rostly Robertovy bylinky, které se Maria neúspěšně snažila pěstovat na vlhkém dvorku v truhlíku. Překladatelku asi nezarazilo, že takové bylinky neexistují a že v knize nevystupuje žádný Robert. Prostě doslova přeložila. V originále jde však o to, že: kolem bujně rostl kakost smrdutý; Maria měla rostliny ráda a snažila se je pěstovat na vlhkém dvoře v truhlíku, ale neúspěšně. Oops, to se trochu nepovedlo.

Alimak7
19.08.2019

Souhlasím s ostatními komentáři. Kniha byla rozvláčná, místy jsem jí musela "kousat", na závěr jsem pak už nebyla ani moc zvědavá. Kniha má ale pěknou atmosféru.

PetaZ
20.02.2019

Nebylo to spatne, jen teda ta prostredni cast byla "hlucha", tak jsem s tim trochu bojovala...

Luucieee
24.09.2018

Zaujal mě popis a obal knihy. Celkově to působilo jako hororové počteníčko, ale nebylo. Kniha špatná není, jen jsem se do čtení po pár stránkách musela nutit. Bylo tam toho zbytečně moc, ke všemu ještě nedořešeného. Ke konci knihy jsem se zase začetla, tohoto vraha jsem vůbec netipovala.

marvarid
20.11.2017

Detektivní příběh odehrávající se na Univerzitě v Cambridge v 18. století. Prostředí je tak kouzelně dekadentní – ulicemi tečou splašky i horší věci, urození pánové si pudrují paruky a jsou ve společnosti tak neuvěřitelně galantní, dámy by neměly samotné vyjít ani do parku. Přitom univerzitní koleje jsou plné intrik a perverzních večírků. A k tomu všemu zde straší……možná.

orinka3
14.08.2016

Nebudu opakovat, co už mnohem lépe napsal trudoš. Mám tentýž dojem, do čtení jsem se nutila a konec bohužel přeskákala, což se mi tak často nestává. Kniha rozhodně špatná není, ale pro únavnou rozvleklost a přebytek stran doporučím jen pouze hodně trpělivým čtenářům. Atmosféra viktoriánské Anglie je popsána věrně.

1

Štítky

18. století duchové a přízraky historické detektivky

Autor a jeho další knihy

Andrew Taylor
britská, 1951

Kniha Anatomie duchů je v

Přečtených68x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených7x
Knihotéce33x
Chystám se číst37x
Chci si koupit6x
dalších seznamech1x