Cress Cress komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Příběh Darcyho a Elizabeth byl vždycky jeden z mých nejoblíbenějších. Spousta knih se znechutí, protože jsou v povinné četbě a většinou je nečtu dobrovolně, ale tato je jiná. I přestože se mi kniha četla trochu pomaleji, moc jsem si ji užila. Jsem beznadějná romantička, proto se v podobných příbězích přímo vyžívám. Jako četbu k maturitě můžu jedině doporučit. Ale určitě knihu nevynechejte i pokud už po maturitě máte nebo vás čeká až za pár let.

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Stejně jako poprvé dávám i podruhé pět hvězdiček. I když má tahle kniha spoustu chyb, je nádherná a vy je přehlížíte, protože vás zajímá jen osud Hazel a Guse. Nejhorší je, že celou dobu víte, co se stane a nemůžete s tím nic udělat. A mně dochází slova, když se snažím napsat aspoň pár logických vět o této knize.

16.10.2020 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Už od první strany jsem věděla, že tuhle knihu budu milovat.
Styl psaní je velmi ojedinělý, nikdy jsem nic podobného nečetla. Vlastně mi trochu připomínal mého milovaného Gatsbyho, ale byl zároveň úplně jiný. A pokud mi něco připomíná Gatsbyho je to většinou velké plus. Četla se hodně pomalu, ale vůbec mi to nevadilo. Právě naopak jsem si tu knihu ještě více vychutnala. Dej mi své jméno obsahovalo několik věcí, které by mi u knihy normálně vadily, ale tady ne. Tady jsem si užívala každou větu, slovo, písmeno. Nejradši bych zvýraznila každé slovo.
V hlavním hrdinovi Eliovi se každý aspoň trochu vidí. Olivera si zamilujete, protože má na lidi prostě takový efekt. A pak tu byla Vimini. Vimini se tolik neobjevovala, ale už po pár řádcích jsem si ji zamilovala.
Teď k té věci s broskví. Budu dál jíst broskve, ale už se na ně nikdy nebudu dívat stejně. Vlastně se po přečtení této knihy nebudu dívat stejně na hodně věcí.
Posledních třicet stran knihy jsem v kuse probrečela. A ta poslední věta… Nemyslím si, že existují slova, která by dokázala vyjádřit, jak moc mě tahle kniha ovlivnila. Dej mi své jméno mě roztříštilo a znovu dalo dohromady.

11.06.2020

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Potřebuju k tomuhle vůbec něco psát? Darcyho a Elizabeth zná každý. Myslím, že tahle kniha je klasikou zaslouženě. Občas se čte trochu pomaleji, ale zrovna u této knihy mi to vyhovuje a vychutnala jsem si tak každou stránku více, než kdybych knihu zhltla za dva dny.

18.01.2021 5 z 5

Co k tomu říct? Harry je prostě klasika a i když má svoje chyby, tak to bude vždycky 5 z 5.

29.07.2020

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Dneska už si Vánoce bez této klasiky ani neumím představit. Kniha rozhodně stojí za přečtení. Čte se rychle a je velmi krátká a zaručeně vás naladí do vánoční nálady.

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tuhle knihu jsem četla docela dlouho, ale není to proto, že by byla špatná. Právě naopak je skvělá. Poprvé jsem na ni narazila ve škole, kdy jsme četli úryvek v čítance. Kniha vás chytne za srdce a myslím, že na konci ukápne i pár slziček. Pokud jste tuhle knihu zatím nečetli, radím vám to okamžitě napravit. Nebudete litovat.

18.06.2020 5 z 5

V Princi dvojí krve objevujeme tajemství myslánky. Taky poznáváme tajemného Prince dvojí krve jehož učebnice pomáhá Harrymu v lektvarech. Hlavní hrdinové se začínají zamilovávat a dozvíme se toho spoustu z minulosti. Opět nechybí vtipné, smutné, strašidelné a dojemné scény. Přicházíme o jednu z důležitých postav a Harry se musí vydat na lov po viteálech. Rowlingová má tento příběh vymyšlený do poslední maličkosti a je to poznat.

26.04.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Miluju. Jane Eyre má kouzlo a je nádherně napsaná. Pro mě to bude vždy jedna z nejlepších klasik. Je to jedna z těch knih, kdy při každém rereadingu (i rewatchingu filmu) objevíte něco jiného.

13.04.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Na povídky moc nejsem, ale tohle jsem si užila. Geralt je boží. Rozhodně se plánuju pustit i do dalšího dílu.

27.12.2020

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Nevím, jak se slovy vyjádřit k této knize. Byla to nádhera. Brečela jsem smutkem, štěstím i dojetím. Zamilovala si všechny postavy a určitě plánuju rereading. Pokud chcete sáhnout po nějaké klasice, tak určitě doporučuju tuhle.

29.09.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Harryho jako postavu moc nemusím a v tomhle díle je obzvlášť otravný, v tomhle díle to beru jako pozitivum. Autorka (jejíž jméno odmítám vyslovit) zvládla psychiku puberťáka opravdu skvěle. Harry reagoval, tak jak by reagovala spousta lidí jeho věku a celému příběhu to dodává na věrohodnosti. (Tohle zní trochu divně vzhledem k tomu, o čem kniha je, ale přiznejte, stejně jako já aspoň kouskem duše věříte, že kouzelnický svět opravdu existuje a váš dopis se jen trochu zpozdil.)

Navíc je tady Umbridgeová. Je to jedna z nejlépe napsaných záporných postav, kterou jsem v knize, kdy viděla. A myslím, že nejsem jedná, koho baví sledovat, jak se jí postupně učitelé i studenti vzpírají. Taky se konečně objevuje Lenka, což je moje nejoblíbenější postava.

Po dějové stránce je tenhle díl taky naprosto boží. Za mě rozhodně nejlepší díl z celé série.

19.07.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Kniha se četla sama. Příběh byl napínavý a konec mě hodně překvapil. Myslím, že bych si knihu oblíbila ještě víc, kdyby autor přidal pár kapitol z pohledu Ashley.
4,5*

28.06.2020 4 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Ideální komiks na odpočinek. Přečtený za pár minut. Zasmála jsem se a v až podezřele moc situacích jsem se viděla.

26.06.2020 4 z 5

Třpytící se město Třpytící se město Lenka Bandurová

Jsem opravdu ráda, že jsem tuhle knihu četla jako štafetu, protože mě díky tomu aspoň trochu bavila. Anotace zní docela slibně, ovšem provedení není tak dobré ani zdaleka.
Začala bych s hlavní hrdinkou Leou. V knize je popisována jako ta nejhezčí, nelepší, prostě nejdokonalejší, což vás celkem rychle přestane bavit. Podle knihy jí je sedmnáct, ale mentálně se zasekla někde ve věku dvanácti let. Stejně tak i Thomas, který se celou knihu chová jako naprostý idiot s názory z pravěku. On má mít teda dvacet sedm, ale tipla bych mu tak deset, možná jedenáct.
Příběh byl strašně nezáživný. Bylo tam několik zvratů, které by se mi líbily, kdyby byly více rozepsané. Autorka se soustředila na více věcí a žádná z nich nedostala tolik prostoru, kolik by potřebovala, aby čtenáře aspoň trochu zaujala. Mezi Leou a Thomasem měl probíhat nějaký vývoj vztahu, ale moc se to nepovedlo. Na jedné straně se nějak udobřili a na další se zase nenáviděli do morku kostí, po nějakých dvaceti stranách to přestane být zajímavé. V příběhu nebyla téměř žádná akce. Strašně jsem se nudila. Moc tomu nepomáhalo ani to, že jedna věc nám byla na stránce sdělena třemi různými způsoby. Což mě vede ke stylu psaní, ten byl opravdu hodně slabý. Upřímně, kdyby to nebyla štafeta, knihu bych nejspíš odložila po cca 50 stranách.
Konec nebyl špatný, posledních 30 stran se mi moc líbilo, ale knihu to nezachránilo. Podle mě autorka umí psát, jenom by to chtělo věnovat trochu více času příběhu, postavám a dávat pozor na opakování.
Nakonec se mi nejvíce líbily poznámky holek, které knihu četly přede mnou, obálka a ilustrace.

19.08.2020 1 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Páni, tohle byl Konec s velkým K. Trochu jsem se knihy bála, protože jsem moc netušila, jak autor celou sérii zakončí a zároveň jsem ji nechtěla dočíst. Ale z této knihy se budu vzpamatovávat ještě hodně dlouho. Zanechala ve mně spoustu pocitů, které vám nemůžu říct, protože bych vám vyspoilerovala konec knihy. Za mě rozhodně nejlepší díl z celé série. Sice v něm nebyla téměř žádná magie, ale i tak jsem si ho neskutečně užila. Opět jsme se setkaly se (skoro) všemi postavami z předchozích dílů. Obzvlášť v tomhle díle bylo vidět, že autor se v mnoha ohledech inspiroval Biblí. Závěr knihy mi vyrazil dech, i když jsem něco podobného čekala, překvapil mě. Autor sérii zakončil skvěle, chápu, že některým to nebude vyhovovat, ale podle mě by žádný jiný konec nemohl fungovat, tak dobře jako ten, který kniha má. Dokonce jsem si i pobrečela, ale asi až 30 min po dočtení, kdy už jsem vše, co se stalo zvládla zpracovat. Určitě se k Narnii někdy v budoucnu vrátím, protože si vysloužila místo v mém srdci. A musím říct, že poslech soundtracku z filmového zpracování Narnie čtení všech dílů vyšvihl na další úroveň.

08.08.2020 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Tak tenhle díl Narnie byl zatím nejlepší ze všech. Eustace byl strašně otravný a to mě na tom bavilo asi nejvíce. V tomhle díle byly propojena asi tři dobrodružství a já jsem si všechny moc užila. Chápu, že tahle forma zápletky nevyhovuje každému, ale já jsem se zamilovala.

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Tohle mě hodně bavilo. Oceňuju hlavně hanácké nářečí, které mi je hodně blízké vzhledem k tomu, kde žiju. Až budu maturovat určitě si ji přečtu znovu a hodím i na seznam. Tahle kniha není úplně pro každého, ale mě si získala. Jen mě zklamal/naštval konec, který byl na můj vkus moc otevřený.

25.04.2020 4 z 5

Bez duše Bez duše Lusy Adams (p)

Už v Odstínech života autorka dokázala, že umí psát vtipně a čtivě a tady se to jen potvrdilo. Jakmile se začtete, neodtrhnete se. Už první kapitola končí velmi dobře a naláká vás na zbytek knihy. Hlavní hrdinka Mackenzie je moc sympatická, má přesně můj smysl pro humor, je to tak trochu chodící pohroma a měří jen asi 155 cm, takže schytá hodně komentářů na svoji výšku. A s tímhle se já a mých 160 cm velmi ztotožňujeme.
Kromě Mackenzie se tady objevuje Derek, který není špatný, ale místy ho chcete zavraždit a prostě mu říct, aby vypadl. Poté Julien, který je od začátku do konce dokonalý, nemůžu to říct jinak. Byl vtipný, milý, hezký… A nakonec Kane, nedostal zas tolik prostoru, ale hned si mě získal svým humorem a přezdívkami, které rád všem dává. Zhruba v jedné třetině, možná spíš polovině se objeví i někdo z Odstínů života, nebudu spoilerovat, ale je to moje oblíbená postava, takže jsem z toho byla unešená. A nakonec to nejlepší mořské panny. Ano, slyšeli jste dobře. V téhle knížce jsou mořské panny. Kolik knih jste s nimi četli? Dvě? Já jsem si je tady opravdu užila. V tomhle díle nebylo moc romantiky, ale akce spoustu. Někdy od 18. kapitoly už nemůžete přestat číst, protože se toho najednou děje spoustu a vy prostě potřebujete vědět, co se stane. Za mě si tohle prostě potřebujete přečíst. 4,5⭐️

15.08.2021 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Tenhle díl byl opět velmi sladký a četl se jedním dechem. Za mě byl o něco lepší než ten první, jelikož mi více sedli hlavní postavy. Dawn jsem si oblíbila už v prvním díle a po téhle knize jsem si jistá, že bychom si my dvě rozuměli. A Spencer?! No tak ten byl naprosto dokonalý a na rozdíl od Kadena mi byl sympatický hned od začátku. Zápletka byla opět předvídatelná, ale to je ve většině romantik.