Claudius Claudius komentáře u knih

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Přes jistou oblibu, ve které knihy pana Kotlety rozhodně mám, se nemůžu ubránit pocitu, že je to pořád to samé. Nabušený hrdina, který je nějak magicky či technicky vylepšen, aby přežil plus mínus všechno, si to rozdá s nějakou organizací podobně vylepšených maníků. Bylo to tu v Bratrstvu krve a bylo to tu i v Perunově krvi. Snad jen Swingers party se trochu vymyká. Tak trochu začínám doufat, že v dalších dílech již mistr trochu obměnil zažitý scénář.

28.09.2017 3 z 5

Skleněný dům Skleněný dům Paul Tobin

Krásný komiks a velmi zajímavý zaklínačský příběh. Chybějící hvězdičku spíše připočtěte tomu, že komiks není mé oblíbené médium, než příběhu samotnému. Příběh i kresba totiž rozhodně nemá chybu. I na tak malý prostor se podařilo dostat vše, proč máme Geralta rádi - boj, hlášky, lechtivé scény, lehce filosofické či morální téma a samozřejmě vydařený závěrečný zvrat.

27.09.2017 4 z 5

Yokai Yokai Stan Sakai

S výjimkou stripů bych Usagi Yojimbo označil za svou oblíbenou dospělou komiksovou sérii. Staré Japonsko, mytologie, napětí kombinované s humorem a filosofickými úvahami a všudypřítomná poetika Země vycházejícího slunce je kombinace, kterou opravdu můžu. Jednoho dne si musím přečíst celou Usagiho sérii.

23.09.2017 4 z 5

Světlonošova cesta Světlonošova cesta Mike Carey

Toto bylo mé první setkání se světem jak Lucifera, tak Sandmana jako celku. Nejsem si proto jistý, jestli ono minimální vysvětlování toho, co se sakra vlastně děje, je v této sérii normální, nebo jsem jen nechápal souvislosti vysvětlené v jiných dílech. I tak ovšem měly oba příběhy docela pochopitelnou pointu a i neznalý čtenář z toho něco měl.
Každopádně mě styl vyprávění a hlavně postava samotného Jitřního knížete velice zaujaly a dokonce jsem začal přemýšlet, že bych se, příležitostně, i porozhlédl po dalších dílech. Tento vesmír stojí za bližší pozornost.

23.09.2017 4 z 5

World of Warcraft: Kronika 1 World of Warcraft: Kronika 1 Chris Metzen

Krásná a obsáhlá kniha s nádhernými ilustracemi. Bohužel není příliš otevřená nováčkům a rozhodně ne lidem, kteří se s WarCraftem setkávají poprvé. Svět WarCraftu je natolik obrovský, obsáhlý a plný příběhů, že většina událostí je jen letmo popsána a člověk si pak musí některé informace dohledat, nebo se v tom rychle začne ztrácet. Kvůli občasné nepřehlednosti jsem byl nucen hvězdičku strhnout. Doufám, že další svazky kroniky, které se budou zabývat menšími časovými úseky, budou historii popisovat trochu podrobněji a srozumitelněji. Druhý svazek mám již ve svém vlastnictví a jsem zvědavý, kolik jich nakonec vznikne.

21.09.2017 4 z 5

Duše démona Duše démona Richard A. Knaak

Přes slabší začátek se kniha v polovině velmi slušně rozjela. Bojové scény byly až na výjimky povedené, vzrůstající napětí mezi Malfurionem a Illidanem fungovalo, Neltharionovo šílenství bylo uvěřitelné. Jsem zvědavý na to, co přinese poslední díl.

11.09.2017 3 z 5

World of Warcraft: Kniha první World of Warcraft: Kniha první Walter Simonson

Jako fanouškovi Warcraftu se mi to samozřejmě líbilo, jako nefanouškovi komiksů už méně. A kresba byla bohužel často dost nepřehledná, v bojových scénách jsem často netušil, která čára je čí. Ovšem některé dialogy Valeery a Brolla jsou čistý klenot!

21.08.2017 3 z 5

Psí zima Psí zima Petra Neomillnerová

Stále výborná kniha a kvalitní zástupce české fantastiky. Jen mi maličko vadila zápletka, která byla tak trochu přitažená za vlasy. Z linie s kožoměnci se dal vytěžit nějaký sociologický přesah - pokud by to nebyla neorganizovaná banda hrdlořezů, ale skuteční bojovníci za větší svobodu bojující dobrovolně, nebylo by to aspoň tolik černobílé a mohlo by se objevit nějaké pořádné dilema.
Linie s Ennem se tak nějak prostě vyskytla. Superman Enno se prostě občas zjevil, stejně nikoho nezabil a choval se jak bláznivý pošahanec, ne jako chladný vyšinutý zabiják, jaký měl být. Jeho motivace mi byla celou dobu záhadou. Asi bych měl přijmout fakt, že v tomhle světě se věcí dějí, jen protože někdo chce spát s Lotou, a žádný jiný důvod zkrátka není relevantní.

16.08.2017 4 z 5

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

První dvě povídky nudné, fádní, rozhodně ne hororové. Třetí povídka tedy strašidelná taktéž moc nebyla, ale aspoň v ní byl obsažen atraktivní motiv hledání pokladu a nějaké to napětí.
Nevadil mi ovšem jen příběh, relativně mě iritoval i styl psaní. Že postava po otevření piva hodila víčko do koše je informace, bez které by se příběh obešel a do knihy prostě nepatří. Navíc je tam to pochybné chápání časoprostoru. Já sám se pohybuji v prostoru a lineárním způsobem i v čase. Jsem tedy v časoprostoru. Není to tak, že je "v časoprostoru funguje všechno úplně jinak"! Ale tak asi má autor nějaký svůj metafyzický výklad, se kterým se neztotožňuji, ale brát mu ho nebudu. Jen doufám, že autor těm senzibilním žvástům, o kterých píše, sám nevěří.

31.07.2017 2 z 5

Přestože jsem si celý příběh snažil představit jako divadelní představení - které bych mimochodem velice rád viděl, uvolí-li se držitelé práv prodat práva na nějaká představení i do našich zemí - kniha nebyla úplně to, co jsem čekal. Příběh byl zbytečně překombinovaný, nemělo to ten správný nostalgický feel (jaký by se možná během sledování divadelního představení dostavil) a zase to bylo celé o náhodě (což je ovšem u potterovských příběhu celkem běžný jev).
Jedna z věcí, která mě štvala asi nejvíc, jako správného potterheada, bylo nerespektování některých věcí (dobře, drobností) z původní předlohy. Typicky oslovování. McGonagallová oslovuje ústřední trojici křestním? Draco řekne Hermioně "Hermiono", i když ji celou dobu nepřestal říkat Grangerová? A pak je tu Snape v alternativní realitě, u kterého jsem tak zvyklý na jeho "Weasley" a "Grangerová" proceděné mezi zuby, že jsem si ho vůbec nedokázal představit jak je oslovuje "Rone" a "Hermiono". I když to byla alternativní realita. Jakkoliv se ostatní mohli za těch dvacet let sblížit, nevěřím, že by se to povedlo Snapeovi. Mohli to celé pojmout tak nějak lépe.

28.07.2017 2 z 5

Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Přineste mi hlavu poslíčka Willyho! Scott Adams

Asi bych pro správné pochopení této knihy měl být osamělý třicátník věnující se nudné práci a všeobecné depresi. Protože humor této knihy mě až na výjimky nijak neoslovil. Bohužel, toto zřejmě nebyly stripy určené pro mě.

27.07.2017 2 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Zajímavé nápady, neokoukané prostředí, poutavá zápletka, to všechno ta kniha má. Hlavní postava je naprosto perfektní. Ovšem zdálo se mi, že jakmile se Lucas ztratil ze scény, tempo silně zvolnilo. Nemluvě o tom, že jakýkoliv pohled do myšlenek Pinky mě vyloženě vytáčel, s ní bych při vší snaze dlouho být v jedné místnosti nevydržel. Ale rozhodně jsem zvědavý na další díly, pokud možno zcela mimo výskyt slečny Pinky.
(Lehký spoiler) Mimochodem, všimli jste si, jaká je náhoda, že v mnohamilionovém habitatu N-n-York, ve kterém se odehrává celý pozemský děj, pracuje Kamëlë zrovna v tom krámku, kam chodí Fiona na své seance? Nebo to není jen náhoda?

22.07.2017 4 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Čtenář této knihy se musí smířit s tím, že první polovinu nebude vůbec vědět co se sakra děje, a v druhé nebude většinou vědět co se sakra děje. Já jsem byl na začátku trochu zmatený, ale řekl jsem si, že chci vědět více, a s každou přečtenou stránkou jsem si skládal mozaiku pozadí a mytologie. Taktéž pomohlo, když jsem přibližně v polovině knihy objevil, že rejstřík není jen vepředu, ale i vzadu. Důrazně doporučuji všem čtenářům využívat oba dva. Mám trochu obavy z dalších dílů, ale doufám, že se budou rozumně držet děje této knihy a nebudou nějak znatelně odbíhat, aby se ten jakýsi smysl, který měl závěr knihy a vyznění, nevytratil zcela.

10.07.2017 4 z 5

Ohnivá bouře Ohnivá bouře Gregory John Keyes

Rozhodně zklamání. Vyprávění ze strany opic nebylo špatné, linie Koby sice trochu rušila, ale dalo se to zvládnout. Ale všechny linie lidí byly předvídatelné, nelogické a prostě pitomé. Přišlo mi, že se všichni chovají strašně nereálně, nic nedává smysl. Scény ve stylu "ahoj, mohli bychom někdy zajít na kafe ne? A jak se má táta? Jinak, mimochodem, mám tu nějakou šíleně nakažlivou nemoc, všichni na ni umřou do dne, tak kdybys to měla i u tebe, možná bychom mohli dát vědět nějakým úřadům..." mě dost štvaly. Ale tak, kdybych měl rozečtenou nějakou zajímavější knihu, asi by bylo těžší učit se k maturitě.

02.06.2017 1 z 5

Pole potupy Pole potupy David Weber

Začátek byl perfektní, hltal jsem to jako všechny předchozí díly. Ani mi moc nevadila absence bojů, naopak, bylo to příjemné oživení série něčím novým. Bylo hezké podívat se i do "zázemí", planetárních a vnitropolitických problémů Hvězdného království. Stále více je zřejmé, jak perfektně a živoucně má autor celý vesmír své série vymyšlený. Jen jsem se ke konci nemohl zbavit pocitu, že se neděje nic moc objevného a čekal jsem jen na nevyhnutelnou konfrontaci s Youngem, která dopadla dle očekávání. Jsem zvědavý, jak se bude příběh vyvíjet v dalších dílech.

08.05.2017 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Tak jsem se k tomu konečně dostal. Prvotní nadšení z nového Browna bylo rychle sníženo chladným přijetím kritiků, rozpačitými názory známých a hlavně filmovou adaptací. Tu jsem se po úvaze rozhodl shlédnout jako první, a tak si nejsem jistý, jestli bych knihu vnímal jinak, kdybych nevěděl, jak to dopadne. Protože kniha je nesrovnatelně lepší než film.

25.04.2017 4 z 5

Vlčice a staré plemeno. Svazek 2 Vlčice a staré plemeno. Svazek 2 Zdeněk Žemlička

Upřímně jsem čekal závěr série a až na úplném konci v doslovu jsem zjistil, že autor s Kroanou ještě nekončí. Což je samozřejmě na jednu stranu vítané, ovšem po přečtení onoho doslovu s nastíněným plánem "překvapovat a šokovat" se tak trochu obávám, co s nebohou Kroanou provede příště, aby to ještě více ozvláštnil. Doufám, že nám nakonec z naší vlčice nevznikne nějaký upíro-vlokodlako-andělo-šamano-rytíř Jedi s jasnovideckými schopnostmi. Taky se přidám ke kritice gramatických chyb a jakéhosi satanského easter eggu na straně 114, kde je z nějakého důvodu v textu vložena číslice 66666666.

11.04.2017 3 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Bohužel, přestože se tam stále ještě objevují záchvěvy geniality z prvního dílu, už to nějak není ono. Celé je to nekonzistentní jako vyhlášené želé z Eristromu 5 a příběh se rozplývá jako bohanické kravokuřecí stehýnka z Bety Ho na jazyku. Na pochopení filosofických úvah mám buď špatný počet hlav, nebo příliš malou výpočetní kapacitu.

24.03.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Velmi příjemné překvapení, sympatická hlavní hrdinka, zajímavý pohled na svět z novověké Anglie. Sice místy otravná paní Bennetová, ale to je samozřejmě úmysl, ovšem naprosto skvělý pan Bennet. Ten svými hláškami posouval knihu úplně na jinou úroveň. Škoda, že se v ději objevoval tak málo. Původně jsem si nebyl jistý, ale teď jsem přesvědčený, že Rozum a cit si určitě někdy musím taky přečíst.

12.03.2017 4 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

Nemůžu tvrdit, že bych to 100% pochopil. Nejspíš si to budu muset přečíst znovu. Tak pětkrát. Ale i tak vím, že jsem při čtení byl naprosto nadšený. Sice to úplně boří předchozí díl, ale o tom to snad celé má být, ne? Autor musel znovu vzít všechno, co si čtenář myslí, že ví, a odpálit to směsí kyseliny sírové se zmraženou pomerančovou šťávou. Vzhledem k formě to ani nemusíte brát jako přímé pokračování, celé to z fleku může být nějaká alternativa, halucinace hlavního hrdiny, cokoliv. Já to celé beru jako naprosto jinou knihu s příjemnými odkazy na tu původní.

11.03.2017 5 z 5