Claudius Claudius komentáře u knih

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Celá kniha je vlastně popis pouhých tří až čtyř dnů, ve kterých se odehrává bitva. To je poměrně originální téma. Bitev už jsme sice v literatuře měli mnoho, ale že by se jednou bitvou dopodrobna zabývala celá 580 stránková kniha, to je dost neobvyklé.
Na Abercrombieho styl je tu však neobvykle mnoho kladných postav - Curnden Dávivec, rovný a přímý, jeho tucet jdoucí za svým velitelem, Calder litující smrti Nejslabšího a milující svou ženu a pak ještě Finree, která zachraňuje zajatce. Dokonce i Gorst, který převzal typickou postavu odkopnutou společností, vlastně všem kolem pomáhá. Ne že by mi to vadilo, jen to člověk nečeká. V porovnání s naprostými tunami cynismu v předchozích knihách tu máme jen kaprála Tunnyho a Třesavce v pozadí, jehož plnou ironii docení jen ten, kdo četl "Nejlépe chutná za studena".

28.09.2015 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Poslední díl trochu slabší než předchozí dva, což je trochu škoda, když to má být velké finále. Akce je tu spousta, ale přijde mi taková nijaká. Žádné spektakulární odpalování jaderných bomb uprostřed vojenských základen ani hledání prastarých hrobek, jen prosté střílení a střílení a střílení. Trochu škoda, že tento díl nepřišel s ničím novým. Snad jen ti noví mimozemšťané, ale ti tam byli jen zatraceně krátkou dobu.

30.08.2015 4 z 5

Prokleté město Prokleté město Lisa McMann

Přečteno za jediný den, částečně protože se to dobře četlo, a částečně protože je to celkem krátké. Líbily se mi moc vztahy mezi postavami, všichni se k sobě chovali moc pěkně. Hlavně vztah Kendall k Nikovi musel dojmout každého. O to slabší byla hororová linka. Celé to budilo spíš depresi než strach, ale i to je úspěch. Holt školní lavice jsou děsné svině. Třicet pět, sto, třicet pět, sto!

26.08.2015 4 z 5

Stanice Bazilišek Stanice Bazilišek David Weber

Skvělé, impozantní, úžasné. Možná o to víc, že jsem od knihy prakticky vůbec nic nečekal a přistupoval k ní stylem "tak to vyzkouším, a když to bude blbost, tak se na to vykašlu". Přitom mě ta knížka chytla tak, jak naposledy snad Hunger Games. Všechno dávalo smysl, postavy se chovaly logicky, hlavní postava byla úžasně sympatická a vše bylo jak má být. Nemůžu se dočkat dalších dílů, díkybohu že jich je tolik.

25.08.2015 5 z 5

Vzpomínky na Sherlocka Holmese Vzpomínky na Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Klasické příběhy pana Holmese, od kterých každý ví co čekat. Není to detektivka jako taková (vlastně se víc vypráví než vyšetřuje v poli), ale je to milé, odpočinkové a zajímavé. Sherlock Holmes je skvělá postava a těším se na další případy.

18.08.2015 4 z 5

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Od Zelaznyho jsem již četl Pána stínů a ten mě svým stylem vůbec nezaujal. Nad panem Zelaznym jsem tedy zlomil hůl a na jeho další knihy jsem tak nějak neměl vůbec chuť. Ale když už se mi Devět princů Amberu dostalo pod ruku, řekl jsem si, že to s ním ještě vyzkouším. A byl jsem příjemně překvapen. Ono to sice není tak těžké, když má člověk minimální požadavky, ovšem kniha mě zaujala natolik, že začínám přemýšlet o přečtení dalších dílů. To ovšem až někdy v daleké budoucnosti.

08.08.2015 3 z 5

Vlčice a Mandragora. Část druhá Vlčice a Mandragora. Část druhá Zdeněk Žemlička

Lepší než svazek I, ať už kvůli dlouho očekávané bitvě v Teutonském lese, nebo k lovu na strigu. Taky tam bylo více Kroany než v prvním díle, a o ní to přece má být, že? Jen mi trochu vadilo to, jak to vyřešili s Kristomem, to šlo podle mě zvládnout trochu elegantněji.

31.07.2015 4 z 5

Nejlépe chutná za studena Nejlépe chutná za studena Joe Abercrombie

Krásné rozšíření trilogie. Všichni se chtějí navzájem pozabíjet, všichni se podrážejí a bodají do zad a u většiny postav vlastně nevíte, na které straně jsou a o co jim jde. V tom všem jako nevyzpytatelná ruka náhody pobíhá Nicomo Cosca a Tisíc mečů, kteří mění strany jako kyvadlo. Sice jsem postrádal nějaký charakter Gloktovy kvality, se kterým by se dalo výrazněji sympatizovat (protože Monzcarro to tak nějak neutáhne), který se neobjevil, ale Dobrák jako zabiják milující počty to zčásti vynahradil.

21.07.2015 4 z 5

Vlčice a Mandragora. Část první Vlčice a Mandragora. Část první Zdeněk Žemlička

Tento díl, resp. část dílu, vlastně ani moc není o Kroaně. Celkově je tak trochu o ničem, takové vytváření nových hrozeb - striga, jezinky, hrozba bitvy v Teutonském lese. Na tu bitvu se těším, doufám, že se autor trochu vyřádí, i když všichni vědí, jak to nakonec dopadne.

29.06.2015 4 z 5

Gantz 1 Gantz 1 Hiroja Oku

Nejsem velký fanoušek mangy, a tahle mě nijak zvlášť nezaujala. Vlastně celou dobu se postavy jen dohadují, co se vlastně děje a do konce svazku si myslí, že jsou jen v televizi, což je tak trochu otravné. Další díly asi oželím.

20.06.2015 2 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Když jsem zjistil, že kniha je napsaná z Taitova pohledu, stejně jako můj milovaný první díl, a že v tomto díle nemá Taita ještě žádné šílené kouzelné schopnosti, byl jsem nadšený a čekal jsem knihu, která se minimálně vyrovná zmíněnému prvnímu dílu. Čekalo mě však hořké zklamání. Začátek je sice celkem fajn - krádež stříbra přesně v Taitově precizním stylu - ale jakmile vyjede s princeznami (které mi přes veškerou snahu tolik k srdci nepřirostly jako Lostris v prvním díle), jde to z kopce. V porovnání s prvním dílem to nemá atmosféru, cit ani hloubku. Taita se spíše vychloubá než aby něco svým geniálním mozkem opravdu grandiózně vyřešil. Bitva s Hyksósy byla dost odbytá. Je to velká škoda.

19.06.2015 3 z 5

Vlčice Vlčice Zdeněk Žemlička

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem málo a dostalo se mi hodně. Vlčice je rozhodně velmi kvalitní fantasy. Poklona patří autorovi, který má historické reálie opravdu velmi podrobně nastudované. Těším se na další díly.

03.06.2015 4 z 5

Fakt hustej nářez Fakt hustej nářez František Kotleta (p)

Mnohem lepší než první díl. Víc hlášek, víc akce, víc upírů, víc transvestitů, a hlavně - víc Gerharda. Tento Germán je jednoznačně mou oblíbenou postavou a jeho hlášky typu "Vojákům krysy bez kečupu nedávejte" jsou legendární.

22.05.2015 5 z 5

Zatím dobrý Zatím dobrý Jan Novák

Překvapivě velmi čtivá kniha. Když jsem ji poprvé viděl v knihovně, zděsil jsem se nad její tloušťkou, protože se mi nechtělo strávit tolik času nad nějakým příběhem z 50. let. Ale řekl jsem si, že to aspoň vyzkouším, než to donesu vrátit a vzdám to. Jenomže knížka mě svým stylem zaujala hned na začátku a dočetl jsem ji naprosto bez problému. Téma bylo zajímavé, místy velmi napínavé a akční, opravdu spíš thriller než historický román. Což ovšem nijak nezlepšuje můj názor na bratry Mašíny. Já jsem v té tobě sice nežil, ale moji prarodiče ano, a ti Mašíny nekompromisně hodnotí jediným slovem - vrazi.

11.05.2015 4 z 5

Jack, Pán stínů Jack, Pán stínů Roger Zelazny

Přečtení této knihy vám nezabere ani týden, takže si ji klidně přečtěte, přestože já vám ji doporučit nemůžu. Prakticky celou knihu sledujeme hlavního hrdinu, jak někam jde a něco dělá. Bohužel, v podstatě nikdy se nedozvíme, kam jde a proč to vlastně dělá, protože buď tam nakonec kdovíproč nedojde, nebo pasáž, kdy tam konečně došel, autor přeskočí.
Z tohoto důvodu hlavního hrdinu zpočátku vůbec nechápete, pak ho začnete nesnášet a nakonec zjistíte, že hlavní záporák, Pán netopýrů, byl mnohem sympatičtější než Pán stínů a že vůbec ve výsledku nechápete, čím byl vlastně záporný.

16.04.2015 2 z 5

Magický krystal Magický krystal Robert Anthony Salvatore

Klidné a oddechové čtení, kde neřešíte žádná morální dilemata s hledáním "menšího zla". Kladní hrdinové jsou zde opravdu kladní a tak moc pro-skilled, že celou dobu v podstatě ani nezapochybujete, že by mohli prohrát. Těším se na další díly.

10.04.2015 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Prostá, přímočará, oddechová knížka, jejíž jedinou drobnou nevýhodou je, že celý děj by se dal popsat pouze slovy "bum bum" a "ach ach". Rozhodně si plánuji přečíst další díly.

03.04.2015 4 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Velmi stylové zakončení série. Přesto mi kniha přišla malilinko slabší, než předchozí dva díly. Podivné čachry s kariérními postupy všech zúčastněných však vyvažuje jako vždy skvělý Glokta, který mě bavil od začátku až do konce. A i když jsem po celou trilogii přemýšlel, jak by tohle sakra mohlo dopadnout dobře, ono to nakonec přeci jen dobře dopadne! Neuvěřitelné!

29.03.2015 4 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Petronius je skvělá postava a je opravdu škoda, že nedostal více prostoru. Taky je ohromně zajímavé, že přes všechny ukřižované, roztrhané, upálené a sežrané křesťany vyzní kniha vlastně hrozně pozitivně a že přes smrt některých kladných postav vám jich vlastně ani není líto, protože se odeberou ke Kristu, kde se budou mít mnohem lépe, než v Neronem sužovaném Římě.
Slušná kniha, ale protože znám množství knih zajímavějších a poutavějších, hodnotím ***.

15.03.2015 3 z 5