Claudius Claudius komentáře u knih

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Výrazně slabší než první díl. Přijde mi, že autorovi došly nové nápady. Přestože děj je pestrý a ubíhá velmi rychle, přišel mi spíše zmatený než rozmanitý. Pořád se jedná o legendu a určitě si přečtu další díly, ale po nadšení nad prvním dílem jsem asi čekal něco víc.

09.05.2016 3 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Jeden z těch lepších zeměplošských románů. Pro mě, jakožto pro milovníka filmů, to bylo blízké téma a spousta narážek se mi líbila, přestože se bojím, že jsem možná některé narážky minul nebo nepochopil zcela. To díkybohu ději vůbec neškodí, a přestože tam bylo málo mé nejoblíbenější postavy, totiž Smrtě, rozhodně nelituji. Je tam totiž tisíc slonů!

05.05.2016 4 z 5

Čest královny Čest královny David Weber

Přestože se mi Stanice Bazilišek zdála lepší, možná protože jsem u Cti už věděl, jakou kvalitu čekat, stále se jedná o skvělou knihu. Honor likviduje hrozbu s grácií sobě vlastní, a na rozdíl od takového Star Treku tady někdy umře i někdo důležitý. Taky je třeba podotknout, že zatím oba dva díly jsou předehrou velkého konfliktu s "liďáky", takže se těším na další díly a na chvíli, kdy konflikt nevyhnutelně přijde.

23.04.2016 5 z 5

Vlčice a staré plemeno. Svazek 1 Vlčice a staré plemeno. Svazek 1 Zdeněk Žemlička

Nevím, jestli to bylo tím, že jsem předchozí díl četl už před pěti měsíci, ale měl jsem někdy celkem potíž se zorientovat, kdo je kdo. Hlavní postavy si člověk samozřejmě zapamatuje, ale u některých lidí jsem měl celkem problém s přiřazením jejich role v předchozích knihách. Děj bohužel nedosahuje kvalit předchozího dílu, protože upadá důraz na děti noci, ale pořád se jedná o kvalitní četbu.

09.04.2016 3 z 5

Armagedon ve slevě Armagedon ve slevě Seanan McGuire

Jako kniha to nebylo vůbec špatné! Když od toho člověk nic moc nečeká, dostane se mu pohodové oddechovky. Hlavní hrdinka byla příjemně sympatická, všichni kryptidi byli skvělí, jediný, kdo mi občas vadil, byl de Luca. Jeho "přerod" byl takový nepřirozený a celou dobu nevěděl, co se kolem vlastně děje. Hlavně že byl pekelně sexy. Body navíc za Williama!

31.03.2016 3 z 5

Sedmikostelí Sedmikostelí Miloš Urban

Jedna z knih, které jsem si ke čtení vybral dle náhody a ke kterým jsem přistupoval s velkými obavami, ale která si mě získala a kterou jsem dočetl bez nejmenšího problému. Největší strach mi nahnaly slibované rozsáhlé pasáže popisující gotickou architekturu. Ovšem vzhledem k tomu, že vypravěč příběhu je nadšenec do gotiky a my celý příběh sledujeme jeho očima, nepůsobí tam tyto popisy nijak rušivě. Naopak, skvěle se tam hodí a čtenáři přijde přirozené, že se milovník architektury pozastaví a obdivuje kostel. A co je hlavní, příběh neustupuje popisovým pasážím, naopak, je jimi příjemně prolnutý a dodává příběhu kouzlo.

24.03.2016 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Je bez pochyb, že Píseň ledu a ohně patří na vrchol současné literatury. Další z knih, od kterých jsem se nemohl odtrhnout a četl jsem ji doslova všude, kde jsem jen mohl. Každá chvíle strávená něčím jiným než čtením Hostiny pro vrány pro mě byla ztracenou. Netvrdím, že je to nejlepší kniha všech dob, pravděpodobně by se nevešla ani do mojí top 5, ale pohltí vás neskutečným způsobem.

16.03.2016 5 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Přesně to, co jsem od mistra Kotlety čekal. Krev, mystika, brutální řežby, děj jde z akce do akce. Navíc opět zde máme ostřílenou, sympatickou hlavní postavu, což je v podstatě jen další Jan Bezzemek, jen mladší a smrtelnější. A taky svou nadpřirozenou sílu nečerpá z krve, ale z... však vy víte z čeho.

28.02.2016 4 z 5

Rubínový klenot Rubínový klenot Robert Anthony Salvatore

Ona to není špatná kniha. Až na to, že děj je celkem dobře předvídatelný, a nesmrtelnost, neunavitelnost a odhodlání hlavních postav je dohnáno do extrému. Nemůžu říct, že by mě knihy o Drizztovi nějak zvlášť nadchly, a přestože jsem původně plánoval s jejich četbou pokračovat, po přečtení trilogie Planina ledového větru už tak neplánuji. Spíše věnuji svůj čas něčemu zajímavějšímu.

28.02.2016 3 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Pravděpodobně nejlepší z Holmesových případů, skvěle budovaná zápletka a napětí. Temnota blat je pohlcující. Vrah není jasný celkem dlouhou dobu, osobně jsem měl z počátku trochu jiný tip. Ale v několika jiných záhadách jsem si tipl správně. Navíc zbožňuji viktoriánskou Anglii a bylo příjemné se prostřednictvím této knihy octnout v té době.

22.01.2016 4 z 5

Erik Erik Terry Pratchett

Jedna z lepších Zeměplošských knih. Už jsem měl tendence Zeměplochu přestat číst, po slabších dílech jako Magický prazdroj, ale tahle kniha byla přesně ta stará dobrá Zeměplocha, že si určitě ještě pár knih od pana Pratchetta přečtu.

16.01.2016 4 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Legenda, klasika všech klasik. Každý by si to měl přečíst, minimálně protože to obsahuje smysl života. A taky spousty užitečných rad. A důvod proč se lidé s ručníkem v ruce občas můžou chovat podivně.

09.01.2016 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Já nejsem moc velký fanoušek mangy, což může být jeden z důvodů, proč se mi to moc nelíbilo. Bylo to takové zmatené, postavy jsem si nemohl zapamatovat a vykreslení boje bylo příšerné. Když jsou v políčku čtyři čáry a velký nápis "vžuuuuum", člověk má někdy pocit, že by to zvládl namalovat lépe. Prostředí i příběh samotný vypadají docela zajímavě, ale styl a kresba to dost zabíjí. Proto si možná někdy pustím anime.

04.01.2016 2 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

Hezká kresba, zajímavý detektivní příběh ozvláštněný pohádkovými postavami. Skvělá hlavní postava vlka. I když nejsem velký fanda komiksů, tenhle se mi líbil. Ale fakt nevím, jestli se někdy dostanu k dalším dílům.

31.12.2015 4 z 5

Až když si to člověk přečte, pochopí, jak moc jsou ty filmy plné vaty. Z tohohle mohl být krásný, milý a hlavně JEDEN film. Knížka je to pěkná, tolik scén tam zase není, aby se to po vzoru Pána prstenů nedalo nějak hezky sesumírovat - jen holt bez Galadriel, Medděda, Legolase, Tauriel, intrik v Jezerním městě a bitky přímo v Hoře, prostě tak jak to má být.

30.12.2015 4 z 5

Stříbrné prameny Stříbrné prameny Robert Anthony Salvatore

Ta knížka vůbec není špatná - zajímavé prostředí, sympatičtí hrdinové. Ale nemáte pocit, že už jste to někdy četli? Ne? (spoiler alert!) Skupina hrdinů rozličných fantastických ras na společné výpravě, sledována zlem, dorazí do starých trpasličích síní, kde však najdou jen smrt, zkázu a nepřátele, načež se jeden z nich při souboji zřítí kamsi dolů, a když ho ostatní mají za mrtvého, vrátí se. A taky je dole v dolech ještě temný drak, ale u toho jsem si nebyl jistý, jestli mi víc evokuje Balroga nebo Šmaka.

22.12.2015 3 z 5

Vlčice a děti noci. Část druhá Vlčice a děti noci. Část druhá Zdeněk Žemlička

Fascinující. Nejlepší díl série. Přítomnost Dětí noci dává příběhu nový rozměr. Už to není jen o tom, kdo kde a s kým, jako první část. Tady se autor zamýšlí, proč by měly být bytosti tmy chápány jako špatné. Khan a Lilit jsou skvělí a já se těším, jestli budou mít v dalším díle slíbený prostor.

07.12.2015 5 z 5

Vlčice a děti noci. Část první Vlčice a děti noci. Část první Zdeněk Žemlička

V tomhle díle nějak autor přidal sexuálních a jinak lechtivých scén. Přišlo mi, že se postavy pohybovaly častěji bez oblečení než s ním. Příběh tím však nijak zvlášť netrpí a většinou je to poměrně solidně vysvětlené, ale je poněkud zvláštní, kudy se tahle série ubírá.

25.11.2015 4 z 5

Opuštěný Opuštěný Oliver Bowden (p)

Začátek je skvělý - děj ubíhá den po dni, autor nám nabízí náhled do myšlenek hlavního hrdiny, všechno šlape. Jenomže pak se začne děj trhat, vynechávají se dlouhá časová období a do pocitů hlavní postavy už se podíváme jen málokdy. Kniha se stane trochu nepřehlednou a čtenář si není vždy stoprocentně jistý, jaké má hlavní hrdina motivy ke své činnosti. Kladně hodnotím, že přestože jsem hru nikdy nehrál, v ději jsem se orientoval a celou dobu věděl, o co jde. Pro ty, kteří hru hráli, to musí být o to zajímavější.

20.11.2015 3 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Nesmírně silná kniha. Přestože je tak krátká, donutí vás přemýšlet a pravděpodobně si uženete nějakou tu depresi. Je příšerně děsivé, s jakou samozřejmostí a bez zájmu postavy postupně umírají. Čím víc se vžijete do hlavní postavy, tím víc vás ta kniha ničí. Pokud si chcete u čtení odpočinout, nečtěte to.

18.11.2015 4 z 5