Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získával celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nidky nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežízivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Barvité vyprávění, předehra k Pánu prstenů, která ale obstojí i jako samostatný příběh, a to nejen pro děti, ve svém strhujícím líčení činů a zážitků pohádkových bytostí nese i poselství platné i pro nás lidi: každý, i ten zdánlivě méně schopný, má na světě své místo a dostane příležitost ukázat, že je v něm víc, než se na první pohled zdá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29759/hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-lTi-29759.jpeg 4.67495
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

The Hobbit or There and Back Again (1937)

Kniha Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

DarkLady
předevčírem

Jak si tak pročítám komentáře, budu v naprosté menšině, jak se zdá.

Udělala jsem chybu, když jsem knihu četla po Pánovi prstenu, po filmech a především po Harry Potterovi? Nejspíš ano.

Abyste chápali, proč sem cpu HP: Hobit i první díly HP jsou knihy pro děti. Prosté konstatování faktu. Obě knihy jsou branou do úchvatných světů snad až za hranice běžné fantazie. To mají společné. Ale jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Obě jsou psané rozdílným jazykem. HP je dětská kniha psaná tak trochu i pro dospělé. Hobit je… dětská kniha. Prosím, neuražte se nikdo, ale on ten Hobit je opravdu pro malé děti, nebo jinak si ten poněkud “šišlavý” způsob vyprávění vysvětlit neumím.

Pana profesora se vážím. Jeho dílo obdivuji. Lituji víc toho, že jsem Hobita četla až jako dospělá nebo toho, že ho vůbec psal pro děti a nedal mu spíš zralý ráz hodný jeho eposu o Středozemi? Těžko soudit. Příběh je to nádherný, šťavnatý a plný sytých barev. Kdo tvrdí opak, lže sám sobě do kapsy. Bohužel ho nezařadím mezi knihy, ke kterým bych se vracela a dokonce ani mezi knihy, které bych sama od sebe na první dobrou doporučila.

Naprosto chápu tvůrce filmu, když se rozhodli předlohu vzít poněkud volněji, rozdělit jí na tři díly, doplnit jí dějem, který je fanouškům znám z jiných děl pana profesora, a s Pánem prstenů propojit tolika paralelami, až to bere dech. Z předlohy určené předškolním dětem se podařilo vytvořit velkolepý, vskutku epický příběh pro dospělé, který kanonické (a pro mnohé i posvátné) předloze ostudu nedělá. A čtenáři jako já mohou tak Hobita i nadále obdivovat, předloze navzdory.

Mateo67

Krásná dobrodružná, ale zároveń i poetická “pohádka”. Dobro a zlo. Šťastný konec, ale ne úplný happy end. Úžasný fantasy svět a v těchto kulisách všechny možné charaktery, na jaké si jen vzpomenete. Prostě vezměte si tuto knížku a nechte se unášet.
Ale nedá mi nezmínit tady třídilnou filmovou adaptaci. Myslím, že kdyby k tomu měl co říct Tolkien, tak bychom se divili. Knihu určitě nezamýšlel jako uměle natažený a přehnaně akční kasovní trhák.

tygřík2

Hobita mám, i přes kouzelnou filmovou trilogii, spojeného s chvílemi, kdy moje dcerky, vykoupané, zalezlé pod peřinkou, nedočkavě volaly, abych už šla číst. Každý večer jsem usedala střídavě na postýlku jedné či druhé a otevírala stránky do velikého dobrodružství, které bylo tehdy nové i pro mne. Našla jsem každé postavě její hlas a styl mluvy. Asi jsem byla přesvědčivá, protože občas se z pod duchničky ozvalo: "Maminko, já se bojím!" To jsme si pak o tom, co se v příběhu odehrávalo, povídaly a povídaly, až strach odešel a děti spokojeně usnuly. Následující den jsme rituál opakovaly. A po celý život se k této útlé knížečce vracím, jednak pro její fantazii, krásnou řeč a moudrost, jednak pro vůni milých vzpomínek.

PhoebePollard

Už dlouho slýchávám ze všech koutů chválu na tuhle knihu, ale já se přiznám, že mě moc neoslnila. Ano, příběh je skvělý a originální, Středozem je krásný svět, ale já jsem se docela často musela nutit do čtení a nikdy jsem neměla pocit, že prostě musím zjistit, co se stane dál.

MaraB

Skvěle se čte :)

NemmamSlov

"Oči ju nevidia, ani ju nepočuť,
je celkom bez vône a nemá ani chuť.
Márne ju chytiť chceš a zovrieť do dlaní,
a predsa jestvuje aj medzi hviezdami.
Do izby nalezie, zaplní všetky skrýše,
je ako atrament, len sa ňou nepíše."

Hobbita som prvý krát prečítal už za čias mýtov a legiend, ale vždy sa k pánovi Tolkienovi rád vraciam. Príbeh Bilba je jeden z najlepších príbehov Stredozeme. Kniha sa mi samozrejme páči viac ako film, ale to je asi u väčšiny samozrejmosť. Autorovi sa podarila hlavne pasáž s Glumom a Bilbom, kde si navzájom kladú neľahké hádanky.

Kubajzz

Pěkné čtení, líbila se mi.

Ceropegia

První jsem viděla film, ale i když s knihou skoro vůbec nesouvisí líbí se mi o hodně víc než knížka, kterou jsem louskala půl roku.