Pohyblivé obrázky

kniha od:

Pohyblivé obrázky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461/bmid_pohyblive-obrazky-49y-461.png 4.3 1154

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem série

< 10. díl >

Všechno začalo v tajemném Holly Woodu - Svatém lese. Tam se zrodila jistá myšlenka, a když pak alchymisté na Zeměploše objevili magii stříbrného plátna, roztočily se kamery, takže skřeti-malíři sebou museli skutečně hodit. Brzy se vynořily první mužské a ženské hvězdy a pustili se do boje se zlem a filmovou reklamou. Dejte si sáček brambůrků a sledujte natáčení světového trháku Střed proti Okraji - nejpodivnějšího filmu z prostředí občanské války. Vášnivá sága lásky odehrávající se pozadí válkou šílícího světa! Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů! ISBN 978-80-7197-004-0 (dotisk)... celý text

Žánr:
Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

Moving Pictures , 1990


více info...

Komentáře (91)

Komentáře 91 Recenze 0

Margherita_N
Margherita_N
12.10.2023 5 z 5

Můj vztah k zeměplošské sérii je nahoru dolů, ale tenhle díl mě bavil. Označila bych ho zatím za druhej vrchol, hned po Mortovi. Asi protože u parodie na vznik Hollywoodu a filmového průmyslu jsem celou dobu věděla, na co autor naráží, a nebyla jsem polovinu knihy mimo obraz jako obyčejně u téhle série. A že to s tím filmovým průmyslem vzal autor fakt zeširoka, dozvíme se tu nejen o pocitech prvních zeměplošských celebrit, ale taky třeba o tom, jak vznikly reklamy nebo jak vynalezli popcorn.

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
29.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Parádní kniha, u které jsem se smál nahlas. Parodická tvorba snímků, kde místo důmyslného technického zařízení maluje výjevy před sebou parta skřítků v krabičce za neustálého popohánění malým bičem (a navíc se jim musí pravidelně kydat)? To je vážně krásně a vtipně vymyšleno a je to jen jeden z mála střípků, který mě chytil a nepustil. Dělat si legraci ze vzniku celého filmového průmyslu, slavných snímků, mýtusu Cthulhu atd...do toho postavy jako knihovník nebo Gaspoda, které nepřestanou bavit ani na chvíli, všechno si to vážně krásně sedlo a já si to užil. Navíc se dozvíte, jak upravit váš plnovous tak, aby to vypadalo, že nosíte falešný. To se přeci může báječně hodit!


JointlieKat94
JointlieKat94
30.06.2023 4 z 5

Překvapivě jsem nebyla tak nadšená, jako z předešlých dílů, ale líbilo se mi. :)

Hodnocení napíšu zítra!

Projíždím si přečtený knihy a zase zjišťuji, že "zítra" jsem nestihla.

Tady byl opravdu zajímavý nápad. Holy Wood! Kdo by tam nechtěl být hvězdou, že? Já bych radši ale tím klikařem.. :) tady se mi zase nejvíc líbil Navážka a jeho koketování s Rubínou, to bylo hodně vtipné!Děkan začal vypočítávat svá přání na prstech.
"Takže to bychom měli šest těch největších vaniček kukuřice, a do každé máslo navíc, osm párků v rohlíku, kelímek pití, ale maxi velikost, a rozinky v čokoládě." Podával prodavačce peníze.
"Výborně," přikývl spokojeně předseda, který od dívky přebíral zboží. "Ty, poslyš, nemyslíš, že bychom měli koupit něco i ostatním?"


Takový ze života. :D

mia.com
mia.com
02.06.2023 5 z 5

Zase super dobrodruzo. Tentokrat o tom, jak vznikl Hollywood.

alibaba72
alibaba72
01.06.2023 5 z 5

Zeměplocha je nejlepší série, kterou znám a Pohyblivé obrázky si právem zaslouží plný počet hvězd.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
18.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Úplně první Zeměplocha (ale ne první kniha od Pratchetta), kterou jsem si v páté třídě půjčila v knihovně. Tehdy ji souběžně se mnou četla i máma a nedočetla. Nebavilo ji to. Já jsem se stala nadšeným čtenářem dalších dílů. Teď, když jsem knihu četla podruhé, trochu mě překvapilo, že jsem zvládla i "nudnější" části natáčení, ale myslím, že jsem se tehdy zrovna chtěla stát filmovým režisérem, takže to byla šťastná náhoda, že jsem si půjčila zrovna tuhle knihu. Dnes mě filmový průmysl zajímá asi tak, že vůbec. Na rozdíl od prvního čtení mě rozladilo, že se někteří trolové opakovaně dotazovali, zda budou moci sníst toho nebo onoho člověka (nebo psa), a to i ostatních trolů, tedy nemohlo jít o strašení. Také yettiové jedli maso. To není konzistentní s tvrzením, že trolové jedí kameny a maso je pro ně nejedlé. Dokonce to je vysvětlováno i přímo v tomto díle. Druhá věc, která se mi na knize zdála méně zdařilá, byl úplný konec. Zdá se mi, že by tam mělo být jasněji popsáno, co se stalo s Viktorem a Ginger. Já si tedy myslím, že nejméně jeden z nich zůstal v Holy Woodu a ráda bych věděla, jak nové "udržování vzpomínek" vypadá. Hádám, že ohně třikrát denně a zápisky o chození na záchod už to pak nebyly. Naopak jsem tentokrát asi více ocenila "Oswalda", "Společnost století Ovocného netopýra" a skutečnost, že tady se už konečně objevil můj nejoblíbenější arcikancléř. A úplně jsem zapomněla na to, jak se mágové maskovali za poctivé obchodníky. Moje nejoblíbenější pasáže jsou převážně ty s mágy, i když se nejedná zrovna o nosné části příběhu.

*
Zdálo se, že je to ideální muž.
"Takového chlapa potřebujeme," souhlasili všichni. "Dá to tady do pořádku. Nové koště. Venkovský mág. Návrat ke kouzlům myslivosti, k těm kořenům magie. Bodrý starý brach s dýmkou a přimhouřenýma, veselýma očima. Takový ten venkovský mudrc, který pozná jednu kytku od druhé, rozumí si v lese s každým zvířetem, ptákem nebo broukem a je bratrem a přítelem celému světu. Pravděpodobně spává pod širým nebem. Neudivilo by nás, kdyby rozuměl větru. Umí pojmenovat všechny stromy, na to vsaďte krk. A rozmlouvá s ptáky jejich vlastní řečí."
Vyslali posla. Výsměšek Hnědý si zhluboka povzdechl, vyprskl několik peprných nadávek, po krátkém hledání našel svou magickou hůl, která v zahradě podpírala strašáka, a vydal se na cestu.
"A kdyby s ním náhodou byly nějaké potíže," dodávali si mágové v hloubi svých lbí, "zbavit se člověka, který rozpráví se stromy, to by měla být velmi jednoduchá záležitost."
Pak dorazil na univerzitu a ukázalo se, že Výsměšek Hnědý skutečně hovoří k ptákům. Přesněji řečeno na ně křičel a jeho slova obvykle zněla: "Aby ti křídla uhnila, ty ksindle!"
Všechna zvířata, ryby i ptáci Výsměška Hnědého skutečně znali. Jejich vztah k němu byl tak vyhraněný, že v okruhu zhruba třiceti kilometrů kolem jeho pozemků se při spatření špičatého klobouku ukrývali, dávali na útěk, nebo ve výjimečných případech na něj podnikali sebevražedné útoky.
*
"No, chtěl jsem s vámi promluvit o jednom ze studentů, pane."
"O jednom ze studentů?" vyštěkl na něj arcikancléř.
"Ano, pane. To jsou takoví ti hubení, s bledými obličeji, vzpomínáte? My jsme totiž univerzita, víte? Musíme se s nimi smířit stejně jako s krysami "
*
Nikdy netoužil po tom stát se mágem. Nikdy vlastně nechtěl nic moc, kromě toho, aby mu všichni dali pokoj a nebudili ho před polednem. Když byl malý, říkali mu lidé věci jako: "A čím bys chtěl být, chlapečku?" a on pravidelně odpovídal: "Nevím, co byste pro mě měl?"
Tohle není odpověď, kterou by vám lidé trpěli dlouho. Lidem nestačilo, že jste, čím jste, oni chtěli, abyste neustále pracoval na tom stát se něčím jiným.
*
"Papíry, papíry, papíry," zabručel. "Kolik měl těch zatracených papírů, co?"
"Ehm 23 613, arcikancléři," odpověděl kvestor. "Vedl si o tom záznam."
"Podívejte se na tohle," ozval se arcikancléř. "Hvězdný numerátor Otáčkoměr k použití v církevních oblastech Močálmetr! Ten chlap byl blázen!"
"Měl velmi přesně uspořádanou mysl," odpověděl opatrně kvestor.
"To je totéž."
*
Použít na Navážku jízlivost bylo naprosto zbytečné, stejně jako bylo zbytečné použít na něj cokoli, myšlenkou počínaje a střešním trámem konče.
*
Jestliže je něco zavřeno za těžkými vraty a ta jsou zasypána v nitru kopce, nebude to asi proto, že by si lidé přáli, aby to noc co noc vylezlo a zaběhlo jim to umýt nádobí, že?
*
Univerzitní ošetřovna, respektive nemocniční pokoj nebyl velký a používal se jen velmi zřídka. Mágové bývali buď víceméně zdraví, nebo mrtví.
*
Arcikancléř zajistil jeden cíp mapy, který se neustále zvedal, přetékajícím popelníkem. Prstem přejel po špinavém pergamenu.
"Tady je napsáno Zde jsou draci," podivil se, "přímo uprostřed města. Zvláštní."
"To? To je jen Sluneční svatyně chorých draků lady Berankinové," odpověděl mu nepřítomně kvestor.
*
"No, víš, tam mně napadlo, že si před promítáním rychle prohlídnu film "
"Vážně?" zamračil se Kolík.
"A víš, co jsem našel uprostřed té části s hořícím městem? Pět minut filmu, na kterém není nic jiného než jeden a tentýž obrázek, talíř Hargových speciálních žebírek se sójovou omáčkou. Je mi jasné proč. Jenom mi není jasné, proč jsi to udělal takhle?"
Kolík se provinile ušklíbl. "No podívej, když jsem se doslechl, že jeden malý obrázek dokáže lidi přimět kupovat bůhví co, dokážeš si představit, co by s nimi udělalo tohle!"
*
Myšlenky se mu hnaly jako o závod. Jak se to říkalo o bozích? Když v ně lidé přestanou věřit, přestanou bohové existovat. A tak to bylo se vším. Realita je vlastně to, co se odehrává v lidských hlavách. A tady před ním byly stovky lidí, kteří pevně věřili tomu, co viděli na plátně...

zirafinec
zirafinec
09.01.2023 5 z 5

Musím se přiznat, byla to moje první Zeměplocha... a už teď vím, že budu milovat i další díly! Miluju ty extrémně šílené situace, které zároveň trefně odrážejí náš současný svět. Asi nejoblíbenější postavou je troll Navážka, který celou knihu tak nějak provází, dalo by se říci. Zkrátka, hned se vrhám na Těžké melodično.

Hor89
Hor89
09.12.2022 5 z 5

Desátá kniha Zeměplochy tentokrát parodující filmový průmysl, resp. Zlatý věk Hollywoodu. Podle mně jde o jednu z nejlepších Pratchettovek - hlavně zásluhou mluvícího psa Gaspody, stáda slonů, Knihovníka, filmového producenta Kolíka Aťsepicnu a mágů - poprvé v nejlepší sestavě v čele s arcikancléřem Výsměškem, Děkanem a Kvestorem.

marek2800
marek2800
31.10.2022 2 z 5

Tohle mě nějak nebralo nebo jsem na to nebyl zrovna naladěný, nevím. Každopádně jsem poslední čtvrtinu už spíš jen prolistoval. Představa obří herečky šplhající na věžák s opicí v rukou mě sice pobavila, možná pár dalších věcí, ale jinak nuda.

Koza3
Koza3
11.10.2022 3 z 5

Tak koukám, že i první přečtení jsem hodnotil spíše průměrně a stejně je tak tomu nyní. Pamatuju si z příběhu hlavně Gaspodu, který mi učaroval a dokonce jsem po něm pojmenoval jednoho psa, co nás doprovázel při výšlapu na Adamovu horu na Srí Lance. Ten pes měl kouzlo a už si nepamatuju, zda ho ještě v dalších dílech potkáme? Příběh jako takový byl zajímavý, měl potenciál, ale přišlo mi to zakončení takové rychlé a bez většího dramatu. Hodně mě s*al ale zároveň bavil Kolík a jeho podnikatelský duch. Těším se zase na jeho pirožky v Ankh-Morporku :-)

Luicy
Luicy
29.08.2022 4 z 5

První polovina knihy byla velice vtipná a moc jsem si ji užívala. Gaspoda byl bezesporu nejlepší postavou knihy, avšak konec, který byl více cílen na Viktora s Ginger, už byl trochu slabší. Nicméně i tak bych řekla, že Pratchettova parodie na Hollywood byla opět vynikající, svým způsobem šílená, avšak plná vkusných a zábavných narážek. Navíc byl příběh ucelený, podobně jako u Čarodějek, takže se v tom aspoň člověk tolik neztrácel.

Metla
Metla
10.08.2022 4 z 5

„Říká se, že všechny cesty vedou do Ankh-Morporku, největšího z měst Zeměplochy.
No, alespoň je takové rčení, že se říká, že všechny cesty vedou do Ankh-Morporku.
Není to pravda. Všechny cesty vedou z Ankh-Morporku, ale občas po nich lidé chodí špatným směrem.“

Špinavé osobitosti Ankh-Morporku si v „Pohyblivých obrázcích“ až tolik neužijeme, protože (jak napovídá název) vyrazíme do Svatého lesa, místa, kde se přetváří realita. Budeme svědky vzniku filmového průmyslu, vzestupu hvězd, rozmíšek prvních režisérů/scénáristů/producentů, rafinovanosti reklamy, pochopíme technologii filmování, poznáme různé lidi (troly, trpaslíky, psy a další), co se kolem této branže točí, zavalí nás hromada klišé, zkrátka si vychutnáme epický biják. A tisíc slonů!
Mám ráda Pratchettův humor, jeho hru se slovy, barvitá přirovnání, způsob, jakým se jeho knihy odvíjejí před očima… docela jako film. „Pohyblivé obrázky“ patří k autorovu (solidnímu) standardu, příjemně zabaví, nabídnou několik skvostných pasáží i barvitých scén, ovšem nenadchnou na plný knedlík. Ale možná je to jen mou lehkou nechutí k prostředí filmového průmyslu.
70-75%

Taj-ka
Taj-ka
31.07.2022 4 z 5

Vyborne tema, vyborna kniha. Trosku lituju, ze nejsem vic znala rane filmove tvorby, myslim, ze mi tim uteklo jeste par dalsich vtipnych narazek.

mozkit
mozkit
11.04.2022 5 z 5

Klasickej Pratchett. Zrovna tenhle mě bavil dost, neztrácel jsem se v ději jako někdy u jiných dílů. Příběh odsejpá. Za mě určitě jeden z těch lepší, co jsem zatim dal.

Selket
Selket
09.01.2022 4 z 5

Pratchettovky jsou pro mě vždycky jako návrat domů. Čím víc knih jsem od Pratchetta přečetla, tím víc se k nim chci potom vracet. Pohyblivé obrázky jsem neznala, jaksi zapadla mezi ostatními, a to byla trochu škoda. Strašně miluju ty parodické překrouceniny, historické přesahy, popkulturní narážky, které ten, který ví, rychle odhalí a směje se vlastně dřív, než je dokončena myšlenka gagu (zpívání v dešti mě vážně dostalo) a hlavně mám strašně ráda to, jak Pratchett vždy vezme něco pro náš svět téměř důvěrně známého, naroubuje to do světa svého (tolik živoucího) a s pobavením sleduje, jak se s tím jeho obyvatelé popasují.
Za Pohyblivé obrázky bych dala 4 a půl hvězdy, snad jen kvůli tomu, že mi přišlo, že vyprávění za polovinou lehce ztrácelo dech.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

Tato kniha stojí trochu stranou od většiny ostatních knih ze Zeměplochy. Některými lidmi, se kterými jsem mluvil (a podle komentářů tady nejen jimi), je považována za slabší, ovšem podle mého je spíš "jiná". Jde o příběh stranou od velkých zeměplošských sérií jako je noční hlídka nebo čarodějky, je daleko před velkými sólovými knihami jako je Zaslána pošta. Ale přesto na tuto malou odbočku, na kterou čtenáře autor zavedl, rád vzpomínám.

Jde o Pratchettovsky vkusný a zábavný komentář Hollywoodu, který je zasypaný nekonečným zástupem vtipných nápadů a krásných hloupostí. Tato kniha pro mne není o příběhu. Vnímám ji jako estrádu kreativních výmyslů a pohodové zábavy.

mataj
mataj
07.10.2021 4 z 5

Vznik, vývoj a nakonec i zánik Holy Woodu podle klasického Pratchettovského stylu - s humorem a ironii. Výborná parodie a samozřejmě neskutečné hlášky, které mě vždy pobaví.
... Rád se smál takovým zvláštním, jakoby zamyšleným způsobem. To budilo v mnoha lidech dojem, že je o něco chytřejší než oni. Obvykle se však pokoušel pochopit, co mu právě řekli. ...

Jass
Jass
13.09.2021 4 z 5

Jsem trošku na vážkách, jak tenhle díl hodnotit. Předně, začátek je slabší. Nevadí mi pomalé začátky, ale jsou pro mě důležité postavy a když se nemám koho chytnout... Hrozně dlouho mi trvalo, než jsem se do příběhu ponořila. Pak se na scéně objevil Viktor, kterého si tak trochu musí zamilovat snad každý student. Můj problém ale je, že bych si dost možná radši přečetla knihu o tom, jak studuje na univerzitě a usilovně se snaží nestat se mágem, než o tom, jak se snaží stát hercem... Nechápejte mě špatně, prostředí Holly Woodu bylo skvělé, ale tak nějak... moje srdce v tom asi tak úplně nebylo. (Asi taky nepomáhal fakt, že jsem neustále myslela na to, jak mi schází Magráta a Lady Berenkinová...)
Co se humoru a vážnějších komentářů týče, bylo to samozřejmě opět skvělé. Plusové body také za využití plného Kolíkova potenciálu. Hrdinou knihy je ale samozřejmě Gaspoda (s Laddiem).
Posloucháno jako audiokniha - namluvil Arminius (dostupné na YouTube), moc doporučuji!

HellFire121
HellFire121
15.08.2021 5 z 5

Skvělá parodie na Hollywood :D.

Shaxx
Shaxx
09.08.2021 3 z 5

Za mě jedna ze slabších Pratchettovek, nějak mi nesedla. Myslím, že jsem většinu referencí zaznamenala, ale celkově to pro mě nefungovalo...

Kubayz
Kubayz
08.05.2021 4 z 5

Pro mě zatím nejvzdálenější kniha ze Zeměplochy. I zde je dost specifického humoru, ale části příběhu se vlekly a až ke konci začala knížka nabírat na obrátkách. Za mě horší než jiné Zeměplochy, kterým jsem dal 4 hvězdy, ale lepší než knihy (jiných autorů), které dostaly 3.

boxas
boxas
26.03.2021 4 z 5

Farmáři se podívali jeden na druhého.
"Tož to si mňa na mú dušu zoraj a osej kvítkama," prohlásil ten druhý.

No a takové jsou i moje pocity po přečtení Pohyblivých obrázků. Je tam všechno se vším (včetně slonů), s výjimkou čarodějek, což mě mrzelo. Nebyla by špatná představa těch tří v kině s pytlíkem popcornu.

Simi
Simi
19.02.2021 4 z 5

Pratchettova série o Zeměploše je neuvěřitelná. Tak různorodá a přitom se příběhy i postavy setkávají. Hezký příběh o holywoodské nerealitě. Potkáme tu Navážku (ještě bez chladící helmy), Gaspodu (na konci už nemluví), Kolíka (zase mu to nevyšlo), Kvestora (nezávislého na sušených žabách) a další.
Úžasná hláška: “Můžu Vás vyrazit, kvestore? ...Ne, kancléři, já mám definitivu....V tom případě mně pomozte vylézt a půjdem se poohlídnout po něčem k pití. “
Tohle by mělo být v příručce pro manažery.

puczmeloun
puczmeloun
22.01.2021 3 z 5

Opravdu znepokojující kniha. Je podivné číst o Hollywoodu, tedy pardon Holy Woodu, z tohoto pohledu. Nebyl by to Terry Pratchett, kdyby i k tomuto tématu nenašel úplně jinou cestu. Vše je v těch správných barvách filmových světel, s jiskřičkami v očích, na červeném koberci, a nechybí ani onen nepostradatelný zlatý "strýc", ale promítání je to temné, magické a vše důležité je skryté pod povrchem. To, co u mě v jiných knihách Zeměplochy vyvolává smích a úsměv, tady vyvolává až nepříjemné mrazení. Je to každopádně dobré a poslední čtvrtina knihy je opravdu vynikající...

Poznámka: Už jsem úplně zapomněl, že i Kvestor byl kdysi příčetný :)

honyczek
honyczek
22.09.2020 5 z 5

Příběh o životě před kamerami i za nimi přináší zábavné momenty založené na fantaskních představách o realitě. Na Zeměploše se však reality prolínají, takže je možné i to, co možné není. Ostatně tak je to i běžném filmu.

Knížka mě bavila a pobavila svojí originalitou. Super!

Haloon
Haloon
11.09.2020 5 z 5

První Pratchett, kterého jsem měl tu čest přečíst, a že to byla jízda. Asi žádná kniha mě zatím tak nepobavila. Přesto byly mezi naprosto šílenými a komickými momenty i chvíle, kdy čtení vázlo a děj byl nezajímavý. Ale čert to vem, ať žijí Pohyblivé Obrázky!

moonell
moonell
14.08.2020 3 z 5

Zatím asi nejslabší Pratchettova kniha, kterou jsem četla. Hlody jsou pořád a uchechtla jsem se hodněkrát, ale příběh vázl a místy jsem se ztrácela v překladu (doslova, hádám).

mira399
mira399
14.07.2020 4 z 5

Jak mám Pratchetta ráda a čtu Zeměplochu v řadě,tak tahle knížka mi prozatím sedla nejméně. I tak je to kvalitní čtení,ale nepobavila jsem se jako u předchozích dílů.O to víc se těším na Sekáče :-)

kurama45
kurama45
13.07.2020 5 z 5

Aťsepicnu, ak toto nebol najlepší hollywoodský počin v histórii :D.

Akana
Akana
29.06.2020 5 z 5

Takže tentokrát to schytává filmový průmysl, ale samozřejmě není zdaleka sám. Svůj díl dostává i takový H. P. Lovecraft. a drobných pomrknutí, pošklebků i drsnějších šťouchanců do všemožných stran je určitě víc. Základní povědomí o klasické hollywoodské éře se hodí aby si čtenář všechny ty fórky vychutnal, ale ani úplný filmový analfabet nepřijde zkrátka. Vedle nových postav se tu samozřejmě objevuje i několik známých tváří. Přítomnost Smrtě a knihovníka už patří k dobrému vychování, ale hezky se vybarvil třeba taky Kolík Aťsepicnu, který dostal oproti účinkování ve "Strážích" o dost víc prostoru. Z mé strany jako téměř vždy plná spokojenost, snad jen v případě sloní objednávky jsem tajně doufal v nějakou brutálnější pointu.

Štítky knihy

Zeměplocha filmový průmysl

Autorovy další knížky

Terry Pratchett
britská, 1948 - 2015
1993  84%Barva kouzel
1997  87%Dobrá znamení
2007  77%Darwinovy hodinky
2003  94%Noční hlídka
1995  93%Stráže! Stráže!

Kniha Pohyblivé obrázky je v

Právě čtených13x
Přečtených2 060x
Čtenářské výzvě64x
Doporučených76x
Knihotéce670x
Chystám se číst138x
Chci si koupit55x
dalších seznamech9x