Stanice Bazilišek

První díl nové řady válečné SF. Kapitána Honor Harringtonovou z válečného loďstva Mantichorského království vmanévrují intriky do situace, kdy má jediný starý křižník s nedostatečnou výzbrojí na to, aby udržela pořádek v celé zanedbané hvězdné soustavě, na kterou si ke všemu brousí zuby sousední Lidová republika Haven. Zdá se však, že její schopnosti všichni hrubě podcenili... První kniha cyklu o Honor Harringtonové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8902/stanice-bazilisek-6i9-8902.jpg 4.5151

Honor Harringtonová 1.

Romány, Válečné, Sci-fi
Vydáno, Polaris

On Basilisk Station, 1993

Kniha Stanice Bazilišek

PAVEL917
21. únoraodpad!

První díl série a naprosto skvělý. Tím jsem začal a dodnes hltám vše o Honor.

kokrokr
23.05.2020

Weber se velice dobře čte. Mám vše, co u nás dosud vyšlo, až na některé povídkové sbírky. Celou ságu hodnotím jako celek maximem bodů. Všechny knihy této série, bych ale takto neohodnotil. Čím déle Weber píše, tím jsou knihy delší a někdy už to škodí. Ta poslední, je už moc ukecaná a nejde k jádru věci /Stín vítězství/. Celou ságu jsem četl několikrát a doufám že se dočkám i posledních dílů.

Hellrampage
16.06.2019

Moje prvé stretnutie s Honor nebolo také aké som si predstavoval. Stanice Bazilišek má svoje dobré a zlé stránky, no od knihy som očakával viac aj pre jeho veľmi dobré hodnotenie od ostatných uživateľov. Bola to takisto moja prvá prečítaná kniha od pána Webera.

Aj keď sa táto séria radí do žánru military, v prvom diele prevláda skôr politika a malé náznaky od každej postavy v rozhovore. Weber išiel IMHO do príliš veľkých detailov a opíše vám všetky pocity postáv v rozhovore, ktorý by inak trval veľmi krátko. Opíše všetky drobné mimické zmeny v tvári a keď sa to v knihe objaví viackrát, je to únavné.

V postavách som sa moc neorientoval a bol som rád, keď prišla na scénu Honor so svojou kočkou na hlave. Keď to mám porovnať s Válka starého muže, ktroá bola síce krátka ale excelentná, prvý diel Honor mi prišiel uťahaný a veľmi politický. Uvidíme, čo prinesie ďalší diel, no nejako sa do neho zatiaľ nehrniem. 70%

protokol
03.03.2019odpad!

nudný príbeh podpriemerné scifi extrémne zdĺhavé opisi politiky a postav v politike
začalo ma to trocha baviť až skoro na konci a to je na tak ospevovanú knihu málo
úplne slabá predstavivosť autora o vesmíre a bojoch vo vesmíre
scelej knihy ma asi najviac bavil kocúr Nimic
no za mňa strata peňazí
dal som šancu aj 2 dielu ale som na 15 kapitole a je to rovnaká politická nefantazívna zbierka nudných kecov myslím že to je ešte horšie ako 1

PO NEDOKONČENÍ 3 DIELU SOM TO VZDAL PRE FANUŠIKOV SCIFI OBROVSKÉ SKLAMANIE

neodporúčam čítat túto seériu
je to len pre tích čo milujuú polityku a mlátenie prázdnej slamy

konrad9388
19.02.2019

Podle mne nejlepší military sci-fi sága. Škoda že mezi námi nežije víc lidí jako je Honor.

Braenn
20.01.2019

Když jsem knihu začala číst, všimla jsem si podobnosti se světem série Milese Vorkosigana od L. M. Bujold, byť je asi méně známější. Těžko říct, jestli proběhla nějaká inspirace... ale k věci. Tedy ke knize. Předností je propracovaný vesmír a reálie, což tvoří půlku úspěchu každého díla. Autor se ani netají tím, že mu za vzor sloužilo skutečné HMS. A vlastně tím dělá svět ještě o něco bližší každému čtenáři, který tímto směrem někdy upřel zrak.

Postava Honor je... asi jako její jméno. Stačí popis a máte potřebu vyskočit a salutovat. (A po přečtení prvních dvou dílů dodám, že také potřebu vyhledat nejbližší kryt, protože to vypadá, že její návštěva je předzvěstí okamžité invaze nepřítele). Stromový kocour ve mě zanechává mírné rozpaky, protože hrdiny, které doprovází víceúčelový mazlík mám spojené spíše s anime seriály, ale proč ne.

K příběhu - rozhodně skvělý. Místy ho trápí potřeba rozebírat fungování světa až moc do hloubky a podrobně. Já, musím říct, mám velmi ráda, když svět funguje, ale některé technické detaily reálně neexistujících věcí by šlo vysvětlit v rámci vět, ne stran. A zároveň mám pocit, že tam spousta věcí smysl nedává, hlavně ohledně spojení s okolím. Skutečně je třeba zprávy a hlášení v době vesmírných křižníků předávat tak, že loď A doletí k lodi B?

Další adjektivum k příběhu? Trochu předvídatelný. Není to nutně na škodu, ale díky prostřihům, kdy nám vedlejší postavy vč. eviláků vysvětlují své další kroky, tak nějak přímo tušíme, nebo spíš víme, co se bude dít. I v těch nejnapínavějších chvílích nepochybujeme o výsledku, jen občas o tom, jak k němu dojde. A kdo přitom přežije, protože úmrtnost na jejích lodích zdá se být někde nad devadesáti procenty.

Celkově jde o kvalitní čtení, jak bych to řekla, staršího typu. Scifi (až na zmiňovaný cyklus Vorkosigan) není úplně můj žánr, ale tuhle sérii asi dočtu. Čtyři zasloužené hvězdy.

QEDS
22.02.2018

Je až neuvěřitelné do jakých detailů dokáže autor vše popsat ať už se jedná o technické specifikace nebo vztahy lidí v posádce. Všechny postavy jsou uvěřitelné a mají svůj charakter. Nejlepší na tom je, že jsem se ani u jediné stránky knihy nenudil a to je co říct s tím jak vše autor popisuje. Opravdu vydařené dílo a mě nezbývá nic jiného než začít číst pokračování.

RamonVarga
22.03.2017

Super rozehraná military sci-fi/space opera. David Weber si mne získal a už se těším až budu číst jeho další romány ze světa Honorverse.