Truhla ze Zálivu smrti

Ve třech novelách Svatopluka Doseděla vás čekají příběhy o vražedném astrálním zlu, přetrvávajícím stovky let v místě bývalého popraviště, brutální lidské bestii z čerstvě osvobozených Sudet a zoufalém činu, spojeným s její likvidací, a také o podivném přání umírajícího starého žida, který touží nalézt zednářský poklad a zajistit si tak život věčný. Autor zde, stejně jako v předchozích knihách Bestseller a Zlo přichází třikrát, zručně kombinuje trojici osvědčených ingrediencí, jimiž jsou regionální pověsti, civilní přístup a vypravěčský cit, čímž vytváří tím přesně ten typ moderního hororu, který mají jeho čtenáři tak rádi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269234/big_truhla-ze-zalivu-smrti-269234.jpg 342

Kniha Truhla ze Zálivu smrti

Morbidus
06.07.2021

Další ze znovu přečtených knih, zajímavé však je, že od doby vydání se můj pohled na ni až tolik nezměnil. Povětšinou je to čtivý průměr, ze kterého si sice na zadek nesednete, ale stejně budete chtít vědět, jak příběh dopadne. Navíc jsou příběhy přímo zasazeny do českého prostředí, no neberte to.
Co se týče oněch novel, nejsou vyloženě špatné. Nicméně pokud už jste od autora něco přečetli, tady jasně cítíte, že napsal i lepší věci. A pokud ne - první příběh by zasloužil více rozvinout, druhý mi přišel až moc předvídatelný a třetí... byl zajímavý, nicméně na můj vkus poněkud překomplikovaný. Kouzlo příběhů však díky svižnému stylu psaní funguje; prostě takové to fajn čtení pro volné chvíle.
Další (kratší či delší) příběhy od tohoto autora rozhodně uvítám.

Malarkey
17.04.2020

Při kompletování všech knih z Fantastické Epochy jsem narazil na tuto knihu, kterou jsem si před lety přečetl a nedalo mi to, abych si ji nepřečetl znova. Svatopluk Doseděl mi prostě sedí. Na 168 stranách se odvíjí tři příběhy z okolí Jindřichova Hradce, které je radost číst. Je tedy pravda, že horor je asi až poslední povídka - Truhla ze Zálivu smrti. První povídka Smrt je jenom slovo nabízí nadpřirozeno a nezodpovězené otázky historických míst Jindřichova Hradce, u kterého je znát, že má autor výrazně historicky zdokumentován, což mně osobně přijde vysloveně sympatické. A třetí povídka - Šestačtyřicátej - je trošku vzpomínka na poválečnou dobu, která nešetří napětím. Ve všech třech případech jsem byl spokojený a přál bych si, aby autor přišel s nějakým románem stejně tak, jako se mu tenkrát povedlo u Bestselleru. Docela bych se na něj těšil.

PAVEL z BRNA
29.02.2020

Mě se líbila první a třetí povídka, které lze považovat za skutečné horory. Druhá povídka nebyla špatná ale zas tak hororová mi nepřipadala. Dosedělův styl psaní mám rád a jsem velmi zvědav, zda napíše další skvělý román jako byla jeho prvotina Bestseller.

Ronnie68
09.02.2019

Nebyla to špatná kniha ... ale takové napětí jsem z toho necítila ... mě osobně více zaujal spíše ta první novela než ty ostatní ...

Nelíísek
22.12.2017

V hlavní roli smrt

*MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!!*

První povídka s názvem "smrt je jenom slovo mě celkem nedávala smysl a nebyla ani nijak moc strašidelná, nedávalo mi smysl, jak Terezu mohlo srazit auto, ten duch se mohl pohybovat jen kolem toho místa . Takže to byla náhoda ??

Druhá povídka byla asi nejlepší, žádná fantasmagorie, i když tu čarodějnici si fakt mohli odpustit, ale byla nejlépe napsaná a dávala smysl.

Třetí povídka a to nejdelší, byla neuvěřitelná motanina to Erbenovi na tom nepřišlo nic divného, "neotvírej to dokud nepřijdu zpět" naprosto geniální nápad říct toto emo puberťačce a proč dal tělo toho dědka do té truhly ?!

*ZBYTEK UŽ SPOILERY NEOBSAHUJE*

HODNOCENÍ: Takže 2 novely které mě nijak zvlášť neohromili a bylo a 1 které neměla skoro žádný fantastický příběh a byla nejlepší. Více se k tomu radši vyjadřovat nebudu HODNOTÍM 2*

Claudius
31.07.2017

První dvě povídky nudné, fádní, rozhodně ne hororové. Třetí povídka tedy strašidelná taktéž moc nebyla, ale aspoň v ní byl obsažen atraktivní motiv hledání pokladu a nějaké to napětí.
Nevadil mi ovšem jen příběh, relativně mě iritoval i styl psaní. Že postava po otevření piva hodila víčko do koše je informace, bez které by se příběh obešel a do knihy prostě nepatří. Navíc je tam to pochybné chápání časoprostoru. Já sám se pohybuji v prostoru a lineárním způsobem i v čase. Jsem tedy v časoprostoru. Není to tak, že je "v časoprostoru funguje všechno úplně jinak"! Ale tak asi má autor nějaký svůj metafyzický výklad, se kterým se neztotožňuji, ale brát mu ho nebudu. Jen doufám, že autor těm senzibilním žvástům, o kterých píše, sám nevěří.

minimonisek
31.01.2017

Kniha mě bavila, příběhy byly čtivé. Hodnotím ji jako výbornou oddechovku.

cori
01.08.2016

Mně se tedy nejvíc líbila druhá poválečná povídka, ačkoliv v ní nebylo žádné nadpřirozeno, přesto byla děsivá. Zbylé dvě byly moc překombinované: vraždící psychopat ze 17.století, holka v komatu, indiánské monstrum, svobodní zednáři, holka emo s klíčem, křesťanské relikvie, atd. Předchozí sbírka sbírka Zlo přichází třikrát mě tedy zaujala víc.