ciaram Online ciaram komentáře u knih

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Stejně jako u Angely Marsonsové se mi u Anne Frasier stává, že čtu a nevnímám čas a najednou jsem na konci. A jakých bylo cca 300 stran? :o) Autorka mi při čtení dává přesně to, co jako čtenářka potřebuji. Sympatické neufňukané postavy, uvěřitelní záporáci, vyšetřování, které není supermanovsky přitažené za vlasy. A hlavně v jejích knihách nenacházím vycpávkovou vatu. Také jsem se pídila po pokračování, ale poslední díl o Jude autorka napsala v roce 2019 a teď se věnuje jiné sérii. Třeba se k Jude Fontaineové ještě vrátí. Doufám!

07.08.2020 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Nevyvážené, i když čtivé, logika věcí se sem tam ztrácela v nerozhodnosti autorky, jestli to má být víc erotika nebo thriller. Pak ale mé zamýšlené hodnocení rozsekal jeden předimenzovaný cholerický agresivní záchvat 192 cm vysokého hovada se zálibou v kickboxu. Tohle prostě ne - ne k ženě.

04.08.2020 3 z 5

Vražda na Velký pátek Vražda na Velký pátek Lee Harris (p)

Ke knize jsem se dostala díky letošní výzvě a náladě na detektivní žánr. Po diskuzi sama se sebou jsem ohodnocení nastavila na tři hvězdy. Příběh je krátký a dost odsýpal, ale nedokázal mě do sebe vtáhnout. Asi nejzajímavější částí celé knihy pro mě bylo líčení vztahu mentálně postižených dvojčat, které od sebe odtrhli na 40 let. Jeptišce hned vše vycházelo, nebylo budováno napětí (tedy snaha asi v některých částech byla, ale na mě nefungovala), prostě jen výčet postupů, jak se dostávala k cíli. Jednoduché a nenáročné počtení. Co si z něj budu nakonec pamatovat, ukáže až čas.

14.06.2020 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Série o týmu Kim Stoneové mě vyvedl ze čtecí krize, tak mě baví. Příběhy jsou zajímavé, napínavé, postavy sympatické. Sice jsem chvíli bojovala s tím, že autorka na scénu znovu vytáhla Alex Thorne. Zase se, aspoň podle mě, Kim vůči Alex chovala někdy vysloveně hloupě - opakovaně se nechala nachytat na vějičku. Takže za 4,5*

10.03.2020 5 z 5

Doupě zla Doupě zla Richard Paul Evans

Upřímně jsem zvědavá, jestli tuhle sérii vydají celou, když první díl má po roce (jenom na DK 31 přečtení). Celá série má 7 dílů. Můj osobní problém skloňování jména „Zeus" stále pokračuje, z Hatche se stává Hitler a děcka rozvíjí svoje schopnosti. Jednu hvězdu dolů jsem dala za „tajemný hlas", který má různé zdroje, ale boj nechává na elektrických dětech? Sem tam jim hodí drobek pomoci, aby se děj posunul dopředu, protože by to děcka jinak nevyřešila? Při čtení jsem se vůbec nenudila, zůstalo to tak správně dětské jako první díl. Občas tedy krapet drsné, takže ta hranice 13 let čtenáře je tak akorát.

04.01.2020 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Mia mi v téhle partě prostě vadí. Vysvětlete mi, prosím, někdo tu její genialitu. V čem spočívá? V dohadování se toho, jak by to mohlo být, nejlépe bez důkazů? To už bych raději četla paranormal detektivku, kde tohle budu očekávat. On navíc nestačí jeden závislák, oni jsou v partě dokonce dva. Všichni jsou vždycky děsně překvapení, rozhovory šroubované. „Zkušený detektiv" Munch se nechává vést mladou náladovou kolegyní? Kde je ta jeho zkušenost? Jo, a to že jsou zase buď samotní detektivové nebo jejich rodina v ohrožení života, je už taky zoufalost sama. Přitom autor umí vymyslet zajímavou zápletku, nevím, kde to pak vyšumí - pardon - vím, ujme se toho chudinka Mia.

31.12.2019 2 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Za mě super v podání Igora Bareše. I když se autor odklonil od svých prvních dílů, tak za mě pořád velmi zajímavé. Poslední dva díly jsem si cenila i díky bližšímu seznámení s Rose a Asadem. Ten s Asadem se mi dokonce líbil víc. Asi za nejslabší díl zatím považuji Marca - něčím mi nesedl.

25.12.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Posloucháno jako audiokniha, a to byl možná kámen úrazu. Petra Špalková má sice příjemný hlas, ale zejména dialogy v jejím podání působily dost šroubovaně, asi nebylo dost času na předchozí přípravu nebo přetáčení.
K ději - docela zajímavé linky, které se postupně spletly a vysvětlily. Napětí jsem nepocítila, ale nevím, jestli to nebylo dáno poslechem. Mia mě někdy štvala. Sice to tam nebylo zas tak často, ale důvod, proč chce zemřít, mi nepřišel dostatečně věrohodný.

17.11.2019 3 z 5

Rebelka noci Rebelka noci Emily Bold

Lepší. I když Artuše jsem chvilku rozdýchávala. Podle mě rozehráno na třetí díl.

04.11.2019 3 z 5

Etiketa a špionáž Etiketa a špionáž Gail Carriger (p)

Pro mě milé překvapení. Konečně hrdinka, která nefňuká, ale je zvědavá a jde do všeho po hlavě. Vysloveně nudnou pasáž jsem tam neobjevila. Občas jsem se i zasmála. Takže super odpočinkové čtení.

20.10.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Nevím, jestli bych to vydržela číst v papírové podobě. Mělo to pomalé tempo posouvání děje dopředu, ale kupodivu poslouchatelné. Samé kladení otázek a pak v posledních třech (poslouchacích) kapitolách Strike všechno objasní na jeden zátah samotnému vrahovi. Do dalšího dílu se pustím (opět jako audiobooku), ale vím, že k tomuto dílu se vracet nebudu.

20.09.2019 3 z 5

Čarodějka z Marstrandu Čarodějka z Marstrandu Ann Rosman

Zajímavý námět, mně se to prolínání minulosti a současnosti líbilo. Jen to má pomalé tempo vyprávění, je tam spousta popisu míst, historie, žádná akce. Přesto jsem to neodložila, protože mě zajímalo, jak to dopadne. Tento příběh by se víc hodil na čtení v zimě, pod deku, s horkým čajem, praskajícím ohněm v krbu a hromadou času.

17.08.2019 3 z 5

Tak a mám celou trilogii doposlouchanou a tímto se Stieg Larsson posunul na první místo v mém žebříčku severských autorů. Smekám před autorovým umem budovat napětí, splétat a rozvazovat nitky, vystavěním jednotlivých charakterů, které nejsou zaměnitelné. A především za úžasné vykreslení Lisbeth. V jeden moment mi sice přišla jedna situace strašně hloupá, vzhledem k předchozímu popisování schopností postav, a bála jsem se, že to sklouzne někam, kam nemá (viz složka). Naštěstí se to však docela elegantně vyřešilo. Takže za mě 5* z pěti.

14.08.2019 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl se mi líbil ještě víc než první. A může za to zatraceně zajímavá postava s tajemnou historií - no kdo jiný než Lisbeth. Mikael hraje až druhé housle. Každopádně, pane Larssone, děkuji, byl jste skvělý vypravěč, uměl jste skvěle vykreslit charaktery lidí a dokázal jste ze mě vykřesat při poslechu emoce. Skvěle jste vystihl, že nezáleží na funkci, ale na charakteru člověka, jak se v té funkci bude chovat.

29.07.2019 5 z 5

Dědička světla Dědička světla Emily Bold

Je to povrchní. Vlastně se celou knihu nic pořádného neděje. Dominantní je tu romantická linka, obligátní trojúhelník jako ohnisko nedorozumění. Hlavní hrdinka se chová hloupě, ale asi to odpovídá 16-ti leté dívce. Proč být k sobě upřímní, když lze všechno halit do tajemného hávu, o čem by pak autorka psala, že? Začínám být na to alergická. Nevíme nic z historie Stříbrných perutí, ale víme, že kvůli jedné polobytosti jsou nenáviděny všechny a čtenář to jako vysvětlení musí přijmout. Proč???? Atd.

28.07.2019 3 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Když kniha vyšla, tak jsem ji zaregistrovala, ale nějak mě odrazoval humbuk okolo ní a zejména okolo věku autora. Pak přišel film a světe div se, mně se líbil - digitalní Safira je k sežrání. :) Ovšem teď po poslechu knižní verze (opět v podání mého oblíbeného hlasu Martina Stránského) chápu, proč jsou, nebo byli, fanoušci tak znechucení či nešťastní. Vždyť tam z toho knižního příběhu, až na jména hrdinů a úúúúúplně nejzákladnější kostry, nic nezbylo. Totálně překopané scény, jinak poskládaný příběh, řekla bych, že ani charaktery postav zcela neodpovídaly. Takže si říkám, ještě že nenatočili i druhý díl. Já si ho jdu opět pustit do uší.

08.07.2019 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Mně se prostě autorův styl líbí. Jistě, Nimbus je klasický druhý díl, ale i přesto se děj dál vyvíjí. Prostě je jen rozehrán do doufejme grandiózního finále. Autor vede svůj fiktivní svět směrem, který jsem vůbec nepředpokládala. Ne, že by nebyly některé věci předvídatelné, ale tuším, že to je jen kvůli věkovému zařazení. Těším se na poslední díl. I když si asi počkáme, protože v originále vyjde až v listopadu 2019 (+ český překlad) - takže to rok 2020 jistí.

11.06.2019 5 z 5

Uprchlík z cely 25 Uprchlík z cely 25 Richard Paul Evans

Tak jsem to četla a četla a čekala jsem na to, co tak všichni chválí. Nebylo to špatné, a se zvyšujícím se počtem stran to bylo stále lepší. Ale ten ZÁVĚR!!! :) to dost vyžehlil a určitě sáhnu i po dalším díle. Dlouho jsem si říkala, že je to fakt dětské, kladní jsou stále kladní, záporáci se chovají tak, že je nesnášíte od prvního momentu. Např. Hatch, byl až moc prvoplánově záporný, přesto se mi líbilo, jak autor vykreslil jeho dovednost manipulovat s dětmi, dostat je tam, kam potřebuje, až se to zvrtlo v docela drsnou ukázku moci.
Teď jiný soudek a hlavně za to je ta hvězda dolů - chyby a chyby - zpřeházená písmena ve slovech, zpřeházený slovosled. A kladla jsem si otázku, jak moc hrotit v překladu české skloňování. Zatímco v anglickém vydání si autor neláme hlavu s tvary slov v různých pádech - viz Zeus. Tak čeština je nekompromisní - Zeus je pouze v prvním pádě. Proto mě hodně bolelo číst: Zeusi. Jasně může proběhnout diskuze na téma, že se tak skloňuje pouze jméno řeckého boha, ale děcka si to pak při čtení fixují do hlavy chybně. Nebo to prostě moc hrotím.

18.05.2019 4 z 5

Déšť smývá stopy Déšť smývá stopy Mikaela Bley

Poslouchala jsem jako audioknihu. Tentokrát mi to moc nesedlo. Přišlo mi to téměř hysterické a aktérka jakoby neznala tečku. Jinak měla velmi příjemně zabarvený hlas, ale podle mě neodpovídal mladé ženě, která je hlavní postavou.
Příběh jako takový se zabývá těžkým tematem - "násilnou" smrtí dítěte, sonda do nefunkční rodiny, ne všechny linky mi přišly dotažené. Tentokrát mi totožnost vraha během knihy ani na mysl nepřišla, ale nemám s jeho motivací problém - je uvěřitelná, byť paradoxní.

02.05.2019 3 z 5

Princezna popela Princezna popela Laura Sebastian

Ok, budu za exota, ale za mě opravdu ne. Obálka je fantastická a anotace lákavá. Bohužel autorčino podání bylo mizerné. Já, jako čtenář, potřebuji té postavě věřit její přerod, chci to s ní prožívat v jejím úžasném světě s magickými kameny. Tady je mi Theodesie absolutně lhostejná a téměř v celé knize jsem chtěla vzít kudlu a ukrátit jí trápení. A uvěřit jí, že z fňukny se stává protřelá "konspirátorka", je prostě nad mé síly. :( Milostná linka - zase nakopnutý trojúhelník - bleh. Když jsem byla v půlce knihy, chtěla jsem to zabalit. Prakticky jsem o jejím světě mnoho nevěděla - ne tak, aby mi záleželo na tom, aby se jí podařilo je zachránit. Nic - nada. Konec to trochu zachránil, ale momentálně nevím, jestli se mi do druhého dílu chce.

22.04.2019 2 z 5