ciaram Online ciaram komentáře u knih

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Také přidávám pochvalný komentář. Zeď a Val k sobě prostě patřili. Opět si k sobě hledají cestu dva lidé a zase jinak. Tím myslím, že zase vzala jiné typy osobnosti a nemá postavy podle stejné šablony jenom v jiném hávu. Pořád se mi líbí, jak se vztah vyvíjí pozvolna, od zdánlivého chladu k vřelosti, od povrchního setkávání k intimnímu otevření. A miluju epilogy, kdy je jasné, že příběh nekončí v místě, kdy si dva uvědomí, že se milují. :)
edit: a docela ráda bych viděla její příběhy zfilmované třeba na Netflixu :)

28.05.2022 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Tak komentář už jdu psát potřetí :), tak snad ho konečně i odešlu. Zpočátku jsem měla s Iluzí problém se zaposlouchat. Ještě že má pan Deaver (tedy Rhyme) ve zvyku sumírovat, k čemu už došlo a čeho se dopátrali. Asi mě kouzelníci nijak nezaujali. Pak se ale z Kary stala zajímavá postava a po první třetině jsem se opět nemohla odtrhnout. Ještě jednou mi zaskřípaly zuby. Nechci spoilerovat, ale týkalo se to vraha a střední části knihy, kdy bylo jasné, k čemu musí dojít. Proč nakonec pět hvězd? Protože i když jsou to detektivky, Deaver nás hlouběji provede tématem, kterému se v knize věnuje a rozhodně si jeho díla pamatuju. Vybavují se mi momenty z jeho knih i po delším časovém úseku. A vím, že se mi budou v hlavě přehrávat scény i z tohoto dílu.

12.02.2022 5 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Co říct, klasický Deaver. Přes první polovinu mě přenesl hlas pana Vondráčka a druhou jsem zase byla napnutá jako kšandy. Svět asijských přistěhovalců ve střetu se západní kulturou je zajímavý a rozhodně nás autor láduje hromadou informací. Jediný problém, který jsem při poslechu měla, bylo zapamatování si postav s čínskými jmény. Muži se mi dost pletli, jak jsem neměla jména fixovaná čtením. Teď mám dilema, čekat na další audioknihu nebo se pustit do papíru? :)

22.03.2021 5 z 5

Nejsem z ledu Nejsem z ledu Anne Frasier (p)

Stejně jako u Angely Marsonsové se mi u Anne Frasier stává, že čtu a nevnímám čas a najednou jsem na konci. A jakých bylo cca 300 stran? :o) Autorka mi při čtení dává přesně to, co jako čtenářka potřebuji. Sympatické neufňukané postavy, uvěřitelní záporáci, vyšetřování, které není supermanovsky přitažené za vlasy. A hlavně v jejích knihách nenacházím vycpávkovou vatu. Také jsem se pídila po pokračování, ale poslední díl o Jude autorka napsala v roce 2019 a teď se věnuje jiné sérii. Třeba se k Jude Fontaineové ještě vrátí. Doufám!

07.08.2020 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Už jsem přečetla čtvrtý díl série za sebou a ještě nemám pocit, že bych si od autora i detektiva měla odpočinout. Baví mě. Sice to prokládám souběžnou četbou jiných knih, ale jenom proto, že Huntera si nechávám jenom na doma. Jedinou připomínku bych měla malinko ke dvěma výrazům, které mě při čtení vysloveně ruší - nepatří podle mého do moderní mluvy detektivů - a to jsou "jářku" a "anžto".

30.06.2018 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Knihy od paní Klevisové si dávkuji postupně. Pořád je nemohu označovat za detektivky, ale spíš za romány s detektivní zápletkou. Vyšetřování prostě není na prvním místě. Co ale začínám milovat a čím mě vždycky přiková ke knížce, je ta plejáda postav s nezaměnitelným charakterem, nečernobílé situace, dávná historie, co nás ovlivňuje do současnosti. Tempo je pomalejší, ale zase je dost času na přemýšlení, kdo že to vlastně vraždil a jaké spojení má s vesnicí. Jediné minus je za nedořešení linky se zmizením syna místního hospodského.

10.03.2024 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Bryndza se díl od dílu zlepšuje. Líbí se mi, jak používá pohled z vícero směrů, včetně samotných pachatelů. Opět jsem poslouchala jako audioknihu. Na pana Stránského nedám dopustit. Jenomže mi teď docela trvalo se zaposlouchat, trošku jsem se vlivem vlastní nepozornosti ztrácela. Každopádně od cca 20. kapitoly se mi nechtělo odkládat sluchátka. Ani příliš okaté postrčení Eriky správným směrem mi neubralo radost ze čtení. Líbilo se mi, že autor předložil další soukromé drobky Eričina života, pachatelé byli uvěřitelní, Max byl opravdu mrazivý a jeho matka (hnus velebnosti). A pak jak velkou roli hraje genetika?

05.02.2023 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ke knize mě přivedl film Ranhojič, který mám opravdu ráda. Ještě pořád jsem v šoku z toho, že kniha má opravdu velmi málo společného s filmem. Je dobře, že jsem nejdřív viděla filmové zpracování a až poté četla knihu. V opačném případě bych byla znechucená, protože obě díla spojuje maximálně velmi hrubá kostra - ranhojič, Rob, cesta, Ibn Sína.
A příběh je to široký, nádherný, vlastně takový, jaký jsem kdysi hledala u Sinuheta a nenašla. Takže velká spokojenost. Rozhodně se nejedná o jednorázovku nebo o příběh, který přelouskáte za jedno odpoledne. Vtáhne vás to do 11. století a s Robem cestujete a žijete jeho sen se všemi strastmi, bolestmi, přátelstvím, láskou a tvrdou dřinou.

29.08.2021 5 z 5

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Cesta od nenávisti k lásce je v podání autorky přímo k sežrání. Co kniha, to jiný kvalitně uchopený námět. Žádná šablona ani na děj, ani na postavy. I když člověk ví, jak to dopadne, culila jsem se jak měsíček na hnoji. Rozhodně si ji přečtu ještě jednou.
P.S. chudák Kulti :) (rozšiřující povídka) - tam jsem se pobavila také :o)))

15.05.2021 5 z 5

Tak a mám celou trilogii doposlouchanou a tímto se Stieg Larsson posunul na první místo v mém žebříčku severských autorů. Smekám před autorovým umem budovat napětí, splétat a rozvazovat nitky, vystavěním jednotlivých charakterů, které nejsou zaměnitelné. A především za úžasné vykreslení Lisbeth. V jeden moment mi sice přišla jedna situace strašně hloupá, vzhledem k předchozímu popisování schopností postav, a bála jsem se, že to sklouzne někam, kam nemá (viz složka). Naštěstí se to však docela elegantně vyřešilo. Takže za mě 5* z pěti.

14.08.2019 5 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Pořád platí, že na detektivku od paní Klevisové musím mít náladu, porochňat se v lidských emocích, tajnostech, lžích, věrnosti, lásce, bolesti atd. Pořád mi není žádná postava sympatická natolik, abych jí držela pěsti. Všechny mají v sobě tolik dobrého jako toho špatného. Děkuji autorce, že všechny linky pro mě dotáhla do konce, uspokojila mou zvědavost. Opět jsem neodhalila, kdo je vrah. Tentokrát tu máme více detektiva Bergmana v trochu nezvyklé roli, a možná proto tu máme více prostoru poznat ho z osobnější stránky. Nehraje si na supermana, buldočí urputností se pídí za informacemi, aby pomohl své dávné známé. Myslela jsem si, že ostrov je obydlen pár obyvateli, ale chyba lávky :) Jsem spokojená, ale zase si dám chvilku pauzu.

24.04.2024 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Ze začátku jsem si myslela, že se přes úvod nedostanu. Ale příběh se rozvíjel, seznamovala jsem se s postavami, které nebyly prvoplánově kladné nebo záporné, prostě žily svůj život. A pěkně si mě zaháčkovaly. Dvojice Vinge a Cardell se skvěle doplňovala, až mi je líto, že Cecil umírá. Natt och Dag vylíčil pochmurný kolorit stockholmských hospod, vězení, uliček a čtvrtí brilantně, byla jsem tam a cítila jsem atmosféru. Nemálo ale tomu pomohl i Daniel Bambas, v jehož podání jsem knihu poslouchala. Když mluvil Vingeho, měla jsem sto chutí si odkašlávat. Určitě půjdu do dalšího dílu, ale musím si teď dát něco pozitivnějšího.

15.01.2023 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Díky seriálu jsem si po dlouhých letech znovu přečetla Vévodu a stále si za hodnocením pět hvězdiček stojím. Samozřejmě v rámci žánru. Sympatická rodina Bridgertonů mě nenechává chladnou, culím se nad dialogy, fandím postavám. Jako knižní postava je Daphne daleko víc sympatičtější a vztah s vévodou uvěřitelnější. Docela mě překvapilo, kolik věcí je oproti seriálu jinak :) Někdy je prostě dobré přečíst si pohádku pro dospělé.

18.03.2022

Důvodné pochybnosti Důvodné pochybnosti Whitney G. (p)

Většinou mám k současným erotickým romancím nějaké výhrady, ale tady je to na pohodu. Bavila jsem se, čtení rychle odsejpalo a žádné protáčení očí nad blbostí hlavních postav se nekonalo. Takže v rámci žánru - dneska za pět hvězd.

15.05.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Děkuji autorce, že vytvořila pro mě tak zajímavý, barvitý, promyšlený svět, který mě neskutečně nadchl. Dokonce tak, že jsem knihu včera dočetla podruhé a vím stoprocentně, že se k ní ještě několikrát vrátím. Děj sice nepřetéká akcí, ale přesto se autorce podařilo mě zaháčkovat při čtení tak, že jsem se ve své fantazii přenesla do Ilanina světa. Chytla mě od prvních stránek a nepustila až do konce, kdy mi začalo zoufale scházet pokračování. Sice ho nakladatelství do konce roku v plánu nemá, ale snad se příští rok dočkáme.

21.09.2016 5 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Líbilo se mi to více jak první díl. Autorka rozhodně vymyslí zajímavou zápletku, líbí se mi i její vyjadřování a styl. Ale asi jednou za čas. Nebylo to takové, že bych neodložila napětím knihu, jak to dopadne. Sice se zde vraždí, ale pořád to nepovažuji za detektivku. Na to je moc popisované očima účastníků než vyšetřovatelů. Autorka má pro každou postavu nezaměnitelný charakter, s tím si opravdu vyhraje a je to uvěřitelné. U Anny se mi sice občas otevírala kudla v kapse, až mi Agáty bylo líto. Ale všechno mi přišlo takové moc chladné, rozumné. Pořád hledám výstižné slovo. Chybí mi tu postava, které bych fandila a měla ji vysloveně ráda, abych kvůli ní rychle otevřela další díl.

10.09.2023 4 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Opět skvělý příběh. Líbilo se mi, jak si Gordon uvědomil, že zvládne víc, než si myslel sám a asi než si mysleli i ostatní. Asad má své problémy s rodinou a dotíráním cizinecké policie, Carla čeká jeho vlastní těžký boj se svou minulostí a šéf Jacobsen? Ten mě totálně zklamal :(, člověk by chtěl věřit, že své lidi zná a věří jim. Případ samotný byl zajímavý, arogance vraha(ů) vs. trpělivost vyšetřovatelů. Na mě bylo stránek tak akorát. Až na ten obří otevřený konec. Tak teď už jen zbývá čekat na další díl.
P.S. Asad v tomto díle stále perlil :), škoda, že jsem to poslouchala (i když opět skvělé podání Igora Bareše), v knižní podobě bych si do knihy dala lepítka

11.03.2023 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Série o týmu Kim Stoneové mě vyvedl ze čtecí krize, tak mě baví. Příběhy jsou zajímavé, napínavé, postavy sympatické. Sice jsem chvíli bojovala s tím, že autorka na scénu znovu vytáhla Alex Thorne. Zase se, aspoň podle mě, Kim vůči Alex chovala někdy vysloveně hloupě - opakovaně se nechala nachytat na vějičku. Takže za 4,5*

10.03.2020 5 z 5

Dvojitý zásah Dvojitý zásah Mariana Zapata

Já prostě Zapatu miluju. Je to vtipné, nabité jiskřením, nádhernými mezilidskými vztahy. Její knihy mi strašně rychle utečou. Už teď se těším na další!

07.11.2023

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Skvělý nápad začít knihu stylem dopisování - čtení mělo spád. Přesně to sedělo pro hlavní postavu Ruby - nesmělou a bojácnou dívku, které Aaron pomůže vylézt z ulity a postavit se světu.
Líbily se mi humorné situace v rodině Santosových a až po dočtení, ano, tak dlouhé mám vedení, mi docvaklo, že to dějově předchází knize S láskou, Lukov - kde je hlavní postavou právě Rubyina sestra Jasmine krasobruslařka. Zmínila se tam, že sestra přechází na párové krasobruslení. To byl ten kopanec, který jsem potřebovala. :)
Začátek byl opravdu skvělý, humorný, rychle čtení ubíhalo, ale pak mi tam něco začalo skřípat. Zatím nedokážu přesně pojmenovat, co to bylo.

24.03.2023 4 z 5