CarolC CarolC komentáře u knih

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Ještě před touto knihou jsem četla Šlehačková oblaka a moc se mi kniha líbila. Proto jsem se moc těšila na tohle pokračování. Nakonec se ale jednalo o zklamání. Některé pasáže byly skvělé - bavily mě ty, kde Tereza popisuje, jak začínali podnikat. U některých pasáží mi ale přišlo, že se opakuje a nebavilo mě to tolik číst. Rozhodně se ale jedná o člověka, který si i přes mnoho pádů a velmi bolavých událostí žije svůj sen. Nikdy to prostě nevzdává a jde dál, a tak to má být.

16.05.2021 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Docela jsem se toho téma docela bála. '89 rok jsem nezažila. Jsem ročník až '91. V první části jsem měla docela problém se začíst, ale s přidáním druhé postavy to nabralo obrátky a už jsem ji slupla jako malinu. Na konci knihy mnou otřásala hrůza. Myslím si, že Mornštajnová dokonale vykreslila celou tu hrůzu, jak by to mohlo dopadnout. Často jsem si u čtení rozpomínala na knihy s tématikou KLDR, ale možná to někdo může brát jako špatné přirovnání. Kniha mě sebrala. Hana mi zůstala dlouho pod kůží a Listopád se tam na nekonečnou dobu vryje zajisté taktéž. Nechápu, jak mohl být někdo z knihy zklamaný, že to bylo nezáživné. Kdo to tak hodnotí, tak asi neumí číst mezi řádky a nepochopil ji tak, jak byla zamýšlena.

09.05.2021 5 z 5

Baby Jane Baby Jane Sofi Oksanen

Ze severských autorů čtu jen F. Backmana a z toho mi takřka pokaždé došly slova. Tady mi došly také, ale jinak. Prostě nevím, co k této knize napsat a přitom byla jiná. Jiná, než to co jsem doposud přečetla a přitom mě mrzí, že ve mně asi tolik nerezonuje. Ta deprese je cítit z každé stránky. Líbil se mi ten úvod pomocí vybraných textů z písní v každe části knihy. Často to na mě působilo, jako film Requiem za sen, ale bohužel ten konec příběhu mě tolik nechytl. Přišel mi takový strašně holý, plochý. Jakoby v tom chyběly emoce, které tam být měly. Škoda. Kniha ale hezky ubíhala a četla se dobře. Jen mi tam něco strašně chybí.

02.05.2021 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Musím nesměle uznat, že jsem nad knihou dlouho ohrnovala nos. Nevím proč. Asi se mi zdála moc jednoduchá, ale v tom je asi nejspíš skryté to kouzlo. Dočetla jsem ji dnes a byla skvělá! Autorka má naprosto skvělý smysl pro humor. Často jsem se u knihy minimálně pousmála a nepřestávala jsem zírat, jak moc je nadčasová. Měla jsem z toho ale občas takový divný pocit, jakoby děj stál na místě, čas plynul, ale vlastně to dělalo dojem, že se nic moc neděje. Věřím ale, že to byl trochu autorčin záměr, ale mě to moc nesedlo, tak za to dávám jednu hvězdičku dolů. Na stranu druhou, už teď cítím, že knihu přečtu s odstupem pár let ještě několikrát, jelikož v ní pokaždé najdu něco nového.

28.04.2021 4 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Achjo, jak já se na tohle čtení strašně moc těšila. Nechtěla jsem si kazit svou natěšenost a pojala jsem jen info, že se jedná o knihu z prostředí psychiatrické léčebny v Bohnicích a to mi stačilo. Takže jsem vůbec netušila, že je kniha psaná tak, že každá kapitola je věnována jedné pacientce z léčebny a o autorce minimum. Přijde mi, že tak kniha i samotné téma ztratilo veškerý potenciál, který v tom byl. Kniha, která kolem vás projde, vy si ji přečtete, ale nic ve vás nezanechá, což mi přijde jako obrovská škoda, protože to mohlo být daleko lepší. Často mi i vadilo autorčino vyjadřování, jakoby byla arogantní a působila na mě strašně protivně.

14.04.2021 1 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu jsem četla poprvé před lety k maturitě a teď jsem se k ní vrátila, abych si ji připomněla a byla přesně taková, jak jsem si ji pamatovala. Petr a Lucie patří k těm dílům, které mám z maturitní četby nejraději a u této knihy se mi líbí jakyk, jakým je celá kniha psána. Tedy, chci říct, že i překlad je podle mého velmi povedený. Možná pro někoho jednoduchý děj, možná až naivně zamilovaný, ale proč ne? Láska x válka x zbytečná smrt a na to většina válečných spisovatelů chtěla poukázat, že válka zavinila tisíce zbytečných smrtí. Zabila mladé životy, zabila mladou lásku a tím z velké části i budoucnost. Za mě povedené! Miluju tu knihu :-).

12.04.2021 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Jodi prostě umí. O svém spisovatelském umu mě přesvědčila už v několika knihách, které jsem od ní četla. Amišská kultura mě fascinuje už roky, a tak když jsem zjistila, že jednu ze svých knih věnuje právě těmto lidem, bylo mi ihned jasné, že si knihu přečtu. Konec mě rozhodně překvapil a moc se mi líbilo to souznění, napříč sociálními vrstvami. Musím zmínit i mé zalíbení v tom, jak se jednotlivé postavy snažily vzájemně pochopit a být pokorní, ač to třeba ihned nešlo. Amišskou kulturu mi dokázala autorka naprosto skvěle přiblížit a hluboce na nich obdivuji, že nenechají ihned vším rozhodit, ale i tomu nejhoršímu, co se jim v životě stane nechávají většinou volný průběh a jsou s tím smíření. Jak říkám, kniha byla skvělá, ale furt tomu chyběla nějaká malinká pomyslná třešínka na dortu, abych si z příběhu sedla úplně na zadek a zůstala sedět s otevřenou pusou.

07.04.2021 4 z 5

Můj tajný život Můj tajný život Lucie Hříšná

(SPOILER) Nejedná se o žádný literární hluboký počin. Nečekejte ani hluboké myšlenky. Aby byl jasno - já sama ni jedno nečekala, ale čekala jsem, že se něco dozvím. Nedozvěděla jsem se nic, co bych nevěděla nebo si to alespoň nemyslela. Oceňuji, že přece nějaký posun nakonec v knize byl, kdy se Lucie rozhodla s touto "profesní dráhou" skončit a přestat všem okolo lhát. I přesto mi to ale celé přišlo takové ploché. Jen jsem si potvrdila, že nechápu, jak někdo může toto řemeslo vykonávat. Myslela jsem si, že to během čtení aspoň trochu pochopím, ale ne. Lucie mi místo toho přišla, že si myslí, že je něco víc než kdokoliv ostatní. Působila hrozně nadřazeně až mě to rozčilovalo.

22.03.2021 2 z 5

Moje první kniha na téma KLDR. Vše, kolem života a celkové situaci v KLDR mě zajímá už dlouho. Myslela jsem si, že o tom vím dost. Co jsem se ale kolikrát dočetla tady mě naprosto šokovalo. Tolik informací, kolik ta kniha skrývá! Dokonale odvedená práce autorky. Moc se mi líbilo, že z jednotlivých útržků z vyprávění v knize poskládala celý příběh každého z nich. Bylo zajímavé číst o tom, jak se jejich životy postupně mění.

16.03.2021 5 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Mám moc ráda knihy od S. Kinga a přesto to s ním mám jakou na houpačce. Jsou knihy, které hltám stránku po stránce (Řbitov zvířátek, Christina), a potom jsou knihy, které dočtu, ale není tam nic moc, co by se mnou hnulo. Co by se mi vrylo hluboko pod kůži. Miluju, když se během čtení jeho příběhu bojím. Mám obrovský strach, ale stejně čtu dál i v noci, protože to prostě nejde odložit. Tady jsem se nabála. Navíc ani postavy mi nebyly nijak sympatické. Nezískaly si mě. Knihu jsem dočetla, ale nijak odvařená z ní nejsem. Pravdou je, že cokoliv, co se upírů týče mě nikdy moc nebavilo. Tak třeba zase s příští knihou. Salem musím bohužel hodnotit hodně mírně.

08.03.2021 2 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kolem knihy jsem kroužila několik let a vlastně jsem za to ráda. Číst ji dříve, nejspíš z ní mám ještě méně. Příběh je hezký, vůbec jsem hodně dlouho neměla tušení, jak příběh může skončit, to se mi na tom opravdu líbilo. V určitou chvíli mi ke konci přišly zbytečné i nové postavy. Ta pasáž, než se děj rozpletl mě vůbec nebavil a poté to zase nabralo nějaký spád. Furt ale v sobě mám, že mi na té knize, na tom příběhu, něco hrozně chybí. Jako kdyby mě konec nechal úplně chladnou a musím říct, že mě to celkem mrzí.

23.02.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Depka! Depka od začátku až do konce, ale tak skvostně napsaná na těch pár stránkách, že jsem každou stranu celého toho nešťastného příběhu doslova hltala i přes tu veškerou hrůzu. Naprosto mě děsí, že to co se v knize dočtete se v rodinách opravdu odehrává. Autorka to ale popsala velmi slibně. Často se mi chtělo u příběhu vážně brečet a matka Barunky je neskutečná kr*va, která se nedá nazvat člověkem, natož matkou. Jedná se o opravdu silný příběh, který i přes veškerou hrůzu slupnete, jako malinu.

09.02.2021 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Kniha psaná lehce a nenásilnou motivační vsuvkou pro samotného čtenáře. Možná se někomu kniha může zdát moc rozněžnělá a plná kudrlinek, ale stejně se jedná o moc pohodové čtení, které se náramně hodí do dnešní ne příliš pozitivně naladěné doby. Moc se mi líbil ten Terezin životní náboj, kdy hned několikrát za život dostala dost nehezky na čumák a stejně se zvedla a šla dál. Mohla být naštvaná na celý svět a mohl se z ní stát zapšklý nepřející tvor, ale ona se po každém boji zvedla, oklepala a táhla do boje dalšího. Takové odhodlání se jen tak nevidí. Člověku samotnému to během čtení dodá energii a pocit, že i on sám může zvládnout cokoliv.

08.02.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Musím uznat, že Jane mi jakožto hlavní hrdinka byla sympatická. Moc hezké bylo i celé prostředí knihy, kde se příběh odehrával. Moc ráda čtu příběhy z této doby a s potěšenín tak zjišťuji, jak se v těch dobách žilo. Krásný je i styl psaní, kterým je kniha psána, ale místy je to kvůli tomu celkem zdlouhavé, protože autorka vše svědomitě popisuje do detailů. Jsem moc ráda, že jsem se k této kultovce konečně dostala, ale místy mě zklamalo, jak moc jsem se u čtení nudila.

02.02.2021 3 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

To jsem asi nějak vůbec nechápala a navíc jsem uvedla sama sebe do totálního šoku, že jsem tenhle brak vůbec dočetla. Celý ten příběh mi přijde tak moc nereálný až hrůza. Navíc to bylo celé takové zmatečné, což chápu, protože to mělo vystihnout pochodové myšlenky hlavní hrdinky, která naprosto nevěděla, co se sebou. Bylo to moje první seznámení s autorkou, ale jestli já se odvážím ještě někdy rozečíst nějakou další knihu, tak se budu sama divit. Ne, tohle prostě ne... UAAA!

09.01.2021 1 z 5

Velmi nápomocná kniha, jak porozumět svému menstruačnímu cyklu. Spoustu věcí, o kterých se v knize píše jsem už dlouho cítila sama a snažila se ty pocity a nálady v sobě přeprat. Často jsem si něco vyčítala a nechápala, proč něco nejde, když to nedávno šlo. Kniha mi moc pomohla, ale druhou část je už poté lepší číst den po dni a ne tu knihu číst, jako klasickou běžnou knihu. Nesouhlasím se vším. Sama jsem si vybrala, co by mi mohlo vyhovovat, co mi je příjemné, a tak jsem si z toho vzala to, co jen sama potřebuji a uznávám za vhodné. Rozhodně mě nasměrovala, jak dál a na mnohé podala vysvětlení.

02.01.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Zatím bohužel nejslabější kniha od F. Backmana, kterou jsem četla. Vánočně-nevánoční příběh mě nějak nechytl. Příběh je krátký, a tak jsem ho dala za jedem večer. Být to delší, asi odložím nedočtené.

29.12.2020 2 z 5

Čajová dívka z Kolibříkové ulice Čajová dívka z Kolibříkové ulice Lisa See

(SPOILER) Moc krásný příběh z prostředí Číny. Na začátku jsem se trochu lekla, jak moc tvrdé vyprávění bylo. Místní tradice jsou opravdu strašné a naše civilizace si j neumí představit a to nesaháme v knize tak daleko do historie. Nakonec se však jednalo o velmi krásný příběh, kde naděje umírá poslední. Trošku mi občas vadilo vyprávění, které mi xkrát přišlo, jako nudný zápis do deníku. Očekávat se dal i konec, nic překvapujícího. Přes tyto menší chyby jsem ale pokaždé ráda otvírala knihu a nořila se do dalšího pokračování příběhu. Navíc mám neskutečnou chuť ochutnat samotný čaj, který provází celé vyprávění.

26.12.2020 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Klasická kniha o dospívání s velmi zajímavě pojatým stylem vyprávění. I tak musím připustit, že cca posledních 5 - 10 stran z knihy mě naprosto dostalo. Nebýt takového konce, tak musím dát asi jen dvě hvězdičky. To nic nemění na tom, že v mých očích se jedná o průměrnou knihu. Předtím jsem četla knihu s podobným stylem vyprávění (Dopisy na konec světa) a musím uznat, že ta si mě získala daleko víc.

07.12.2020 3 z 5

Jemná lhostejnost světa Jemná lhostejnost světa Peter Stamm

Atmosféra knihy je příjemně melancholická. O tom není sporu. Líbila se mi i prtvotní myšlenka, že můžeme mít v životě člověka, který je nám nejen vzhledově podobný, ale i žije dost podobný život, jako my samotní. Jedná se o vcelku příjemné čtení, ale bohužel jsem od knihy očekávala něco jiného, něco silnějšího co si ukradne kus mě a už si ten kus nechá, což mě ale ve výsledku mrzí. Prostě se ten pravý wow efekt během čtení této knihy bohužel nedostavil.

24.11.2020 1 z 5