Baby Jane

Vypravěčkou románu je lesbička – ten typ, co nosí vysoké podpatky a lakuje si nehty na nohou. Piki, její přítelkyně, patří do té druhé kategorie, jejíž příslušnice mají vyholené hlavy, oblékají se do kapsáčů a obouvají do kanad. Piki se o svou dívku stará, jak se sluší a patří: platí jí taxík, kupuje drinky, otevírá dveře a obléká kabát. Nad ránem, když se spolu vrátí z tahu po „homobarech“, jí šeptá do ucha romantická slůvka… Piki je nejvíc cool lesba v celém městě, všichni ji uznávají a všechny po ní touží… Román Sofi Oksanen pojímá hned tři velká témata. Nejenže čtenáři přibližuje strasti mladých lidí, kteří trpí psychickými problémy od deprese k panické poruše, a poodhaluje společnosti uzavřený svět homosexuálů – je to především netradiční milostné drama, které nemá šťastný konec....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217392/baby-jane-GPz-217392.jpg 3.7182
Vydáno, Odeon

Baby Jane, 2005

Kniha Baby Jane

AriaLovesBooks

Knížka Baby Jane mě nejprve zaujala svou nádhernou obálkou, poté mě zaujala i samotná anotace a celkově témata, kterými se toto dílo zabývá. Na její čtení jsem se skutečně těšila a musím vám říct, že mě vážně nezklamala. Jen mě malinko mrzelo, že nebyla delší. Chtěla bych vyzdvihnout styl psaní, který je opravdu čtivý a zajímavý - v knížce nebyly žádné složité věty, které by vás mohly někdy unavit, text byl dynamický a na začátku každé části knihy se nacházel úryvek z písničky, což oživovalo celý děj a vrhlo mě to více do dané atmosféry. Dále vysoce oceňuji výběr témat, která jsou pro tento příběh velice důležitá. Autorka vytahuje téma psychických problémů, a to konkrétně depresi a panickou poruchu, zabývá se temnou stranou lásky a dává nám nahlédnout do divokého světa mladých lesbiček a gayů. Rozhodně se nejedná o veselé čtení, naopak mohu prohlásit, že je to celkem tragický příběh.

Tuto knížku bych doporučila lidem zabývajícím se alespoň trochu psychologií, problematikou lgbt, životem mladých zlomených lidí a těm, kteří si touží přečíst zdrcující knížku, při jejímž čtení se vám bude chtít brečet.

Anna27

Téma je mi blízké, takže můj názor je, že Piki mohla situaci řešit jiným způsobem. Styl života který vedla přes paničkou poruchou by nejspíš dohnal k depresím každého. Ono zábava je super věc, ale pokud neřešíte nic jiného i to vás přestane časem bavit. Musí být v životě prostě nějaká rovnováha. Knížka se ale četla dobře, líbil se mi i doslov. Určitě ve vás bude i po dočtení nějaký čas rezonovat.

Anastazie0810

Kniha popisuje jak vztah dvou lesbiček tak i ale život s nemocí, o které všichni víme, ale zároveň nevíme nic o ní. Láska nemoc, strach, smutek, ale i žárlivost, zloba a bezmoc.
Myslím si, že knížka je převážně o emocích a o nemoci, o které člověk moc neví, pokud se s ní nesetká, a nemá ani ponětí jak vážné to může být.
Oceňuji i délku knihy, nebylo to přeplácané ani zbytečně zdlouhavé. Závěr byl nečekaný, ale přesto emotivní. Rozhodně si tuto knihu budu pamatovat.

kocour_mikeš
27.12.2020

Krátké a plné děje. Dávám 95%.

siska-miska
06.12.2020

Podľa mňa nedocenená kniha. Ukazuje, aké je všetko zložité, ak človek trpí depresiami a ako úplne inak zmýšľa.

dameo
27.11.2020

Příběh ohlodaný na kost. Jako bych se kouknul malým okýnkem do cizích životů a nechápal nic. Jak, ale chcete pochopit někoho, kdo má těžkou depresi?

lencin
27.09.2020

Lesbická láska, deprese a záchvaty paniky v Helsinkách na počátku 21.století.
(2014)

Aya81
23.09.2020

Kniha z řady těch NEmainstreamových.. prostě Odeonka. A povedená. Čtenář se spolu s hlavní hrdinkou noří do nitra depresí a panických stavů, zároveň také pod hladinu citů a vnímání štěstí. Hlavní postavy jsou lesbičky, kniha otevřeně předestírá vztahy mezi stejným pohlavím i život v promiskuitním prostředí těchto kruhů. Ale homosexualita, byť v době vydání mohla čtenáře šokovat, není v příběhu to podstatné. Stejně tak by se příběh mohl odehrát mezi ženou a mužem. Konec byl nečekaný i očekávaný zároveň...
Kniha ve mně zanechala spoustu emocí a hluboký smutek. I přes něj se mi ale moc líbila.