buldozer5 buldozer5 komentáře u knih

Už jsem normální?!? Už jsem normální?!? Holly Bourne

Kniha pro mě byla neskutečně silná, jelikož sám trpím úzkostnou poruchou, takže jsem se v mnohém našel. I když to člověk ví, je prostě hrozně uklidňující o takových věcech číst z pohledu cizí, byť vymyšlené postavy. Autorka krásně vystihla poruchu, kterou hlavní postava trpí a příběh krásně zasadila do young adult literatury, kde se typicky řeší kluci a škola.
Jediné, co mi dojem z celé knihy snižovalo, byl přehnaně vyhrocený feminismus, kde bylo pár myšlenek zajímavých, jinak mi to v ději samotném přišlo docela zbytečné.

14.04.2020 4 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Po předchozích knihách velkej sešup. Od jiné autorky by mi to možná ani tolik nepřišlo, ale od téhle jsem prostě čekal něco víc.
Celá kniha je hrozně nudná. Námět sice zajímavý, i když ne úplně originální-návrat osoby, která se považovala za mrtvou, jsem viděl už v hodně knihách, což by mi nevadilo, kdyby ho autorka zvládla zpracovat trochu promyšleněji. Takhle jsem se jenom dočkal nudného děje, kde se nic moc neděje, v podstatě až do samého konce se to točí jenom kolem matrjošek, emailů a toho, že někde někdo zahlédl Laylu. Nic z toho ve mně nevyvolalo žádné napětí a my všichni víme, že to přece autorka umí nejlíp. Maximálně jsem byl zvědavý, jak se to vlastně celé vyřeší.
Závěrečné vysvětlení mi prostě nestačilo, nedokázalo mě přesvědčit. Působilo to na mě, jako by ani autorka sama nevěděla, jak to pořádně zakončit, a tak splácala vysvětlení, které zní fakt nevěryhodně, tedy aspoň pro mě.
Knize dávám slabší tři a budu doufat, že Paris měla jen nějakou spisovatelkou krizi a příští kniha bude minimálně stejně tak dobrá, jako první dvě. :)

02.07.2019 3 z 5

Ani muk Ani muk David Jackson

Poslední dobou mám štěstí ve výběru kvalitních thrillerů, moje čtenářské já skáče radostí! :D
Vynikající thriller smíšený s detektivkou, ve kterém autor vsází na mrazivý námět, který na člověka opravdu zapůsobí (zvlášť na rodiče), a kde se neopírá jen o krvavé scény nebo vyvražďovačky. A musím říct, že se mu to opravdu daří. Bavily mě jak pasáže z pohledu vyšetřujících, tak samozřejmě i z pohledu únosců a jejich obětí. V příběhu je skvěle vykreslena atmosféra a různé situace, až člověka v některých částech člověku přebíhá mráz po zádech, když si uvědomí, co si tam všechno musely ty děti vytrpět. Únosci jsou taková pěkně bizarní rodinka, skvěle zapadající do své role.
Asi není nic, na co bych si mohl stěžovat, snad jen to, že zřejmě jde o nějaký díl z větší série o detektivovi Codym, která u nás nevychází, což mě mrzí, protože jeho postava mě fakt bavila. Budu doufat, že u nás začne vycházet víc dílů, anebo si knihy budu muset pořídit v angličtině, jelikož věřím, že i další díla od tohoto autora mě zaujmou minimálně stejně jako tahle kniha.

10.06.2019 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Je to děsivý, vládne tam dusná atmosféra, která přetrvává v celé knize a pokud člověk čte knihu v noci, pravděpodobně ho to vrhne do takové té chmurné nálady.
Jozef Karika bezpochyby umí dokonale vyprávět, skvěle vykreslit atmosféru, vystihnout postavy a celkově je to zkrátka dobře napsaný. I téma se mi líbilo, celé to ve mně budilo takovou tu hororovou atmosféru, kdy jsem cítil, že se v knize odehrává něco zlého. Tady ale chvála končí.
I přes skvělé vyprávění se v knize vyskytovala nudná místa, kdy jsem měl chuť přeskakovat. Námět, ač je opravdu povedený, mi připadal trochu nedotažený, zkrátka to postrádalo jakékoliv vysvětlení. A ten konec mě teda pořádně zklamal. To, že to je horor, nemusí nutně znamenat, aby to skončilo... takhle praštěně. :D
Tohle byla moje první knížka od tohoto autora, a i když mě malinko zklamala, určitě si hodlám přečíst i další, známější dílo Trhlina.

14.05.2019 3 z 5

Spouštěč Spouštěč Wulf Dorn

Určitě za pozornost stojící thriller, jehož hlavním kladem je to, že není vše tak, jak se zdá. Tohle přesně mám na podobných knihách nejradši, chytnu se nějakého řešení, co se tam asi podle mě děje, a nakonec je všechno úplně jinak.
I místo, kde se větší část děje odehrává, tedy psychiatrická léčebna, mi neskutečně sedlo, knihy z tohoto prostředí mám fakt rád.
Bohužel se v některých místech kniha maličko táhne, takže jsem měl chuť v nezáživných situacích přeskakovat stránky, naštěstí ta hluchá místa přebíjely zajímavější části, kde autor zvládl situaci vykreslit opravdu dobře.
Celý napínavý příběh o hlavní postavě versus Černém muži graduje až do finále, kde se všechno obrátí vzhůru nohama.
S knihou jsem celkem spokojený a 4 hvězdičky si jistě zaslouží.

05.04.2019 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Takhle, rozhodně jsem od knihy čekal víc, i když úplné zklamání se také nedostavilo. Určitě musím pochválit nápad s inteligentním domem, bohužel mi ovšem připadalo, že měl v knize nevyužitý potenciál. Autor sice skvěle vykreslil, jak to v domácnosti funguje a všechno, ale když se potom někdo (nebudu jmenovat) naboural do systému, mohl to víc rozvést. Postavy, i když většina z nich nebyla úplně psychicky v pořádku, mě nijak v příběhu neotravovaly, i když jsem občas přemýšlel, jestli opravdu čtu thriller, nebo nějakou romantiku. :D
Jo, a co to s těmi chybějícími uvozovkami mělo znamenat? Dlouho jsem se nesetkal s tím, že by se v pasážích psaných v minulosti nepsaly, docela mě jejich absence vytáčela.

12.01.2019 3 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Cizinec. Člověk, který ví o vás, o vaší rodině a společném soukromí víc než vy sami. To je přesně ten typ tématu, který se do tohoto žánru hodí a který mně přijde dostatečně děsivý na to, aby mě kniha hned chytla a nedělalo mi problém se do příběhu začíst. Přesně tak, jak má Coben ve zvyku.
Skvěle pracuje s psychologií hlavní postavy, která jedná přesvědčivě a jak se od ní očekává. I když se tam najde pár zdlouhavých pasáží, moc mi to v tomhle případě nepřekáží, hlavní námět je natolik zajímavý, že se jimi rychle prokoušete a pokračujete dál, protože prostě chcete zjistit, kdo se za označením "cizinec" ukrývá. Když už na to přijdete, v hlavě se vám vynoří další a další otázky, a takhle to jde dál a dál, až zdárně dorazíte k samotnému konci, který mě docela překvapil, i když se v poslední chvíli už dalo očekávat, že se Adam zachová tak, jak se zachoval (musím se pochválit, jak jsem se dobře vyhnul spoleiru). :D
Za mě tedy opět další povedená detektivka smíšená s thrillerem, plný počet bodů si určitě zaslouží.

26.12.2018 5 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Do knihy jsem se vůbec nedokázal začíst. Námět sice zajímavý, ale autorce se jí z mého pohledu moc dobře nepodařilo zpracovat, styl vyprávění mi přišel naprosto nudný, nezáživný. Navíc mi byla hlavní postava hrozně nesympatická a otravná, což určitě také přispělo k tomu, proč jsem knihu nedočetl. Mrzí mě to, protože jsem na ni v knihovně čekal hrozně dlouho, než ji někdo vrátí, a ono takové zklamání.

15.08.2018 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Velmi působivý thriller, který jsem zvládl přečíst za dva večery. Nejvíc se na tom asi podílí styl vyprávění autorky, který mi sedl a nedovolil, abych se od příběhu jen tak odtrhl. Námět mi přišel sice trošku slabší, přeci jenom únos malého dítěte není v knihách nic zvláštního, ale autorka si s tím poradila na dobré úrovni a do děje vložila i několik vedlejších linek, takže mi to ani tolik nevadilo.
Postavy mi připadaly sympatické přesně z toho důvodu, že se do příběhu zkrátka každá z nich perfektně hodila.
Jen ten konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy, působilo to na mě jako záměr autorky, asi chtěla, aby kniha skončila v nějaké napínavé části, ale moc se jí to podle mě nevyvedlo. Moc to nezapadlo do děje a docela mi to zkazilo celkový dojem z knihy... Takže si myslím, že čtyři hvězdičky jsou tak akorát. :)
Jinak, pokud bych měl srovnávat s druhou knížkou od autorky, řekl bych, že by to vyšlo tak nějak nastejno.

11.08.2018 4 z 5

Zmizelý Zmizelý C. L. Taylor

Zase thriller přesně, jak má být!
Na mě sice téma knihy nepůsobilo tak, jak by mělo, ale věřím, že na některé matky by mohla po dočtení příběhu padnout pořádná deprese. :D
Hlavní námět sice nebyl moc originální, ale autorka se s ním poprala velmi slušně, takže z toho vznikl zajímavý příběh, který si mě naprosto získal a málem bych knihu přečetl na jeden zátah, kdybych už v noci nepřestával vnímat děj. :) Konec trochu předvídatelný, i když se až na konec čtenářovi nabízely jasné dvě možnosti, jak to dopadne-jestli se Billy vrátí nebo ne...

29.07.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Mě kniha bavila, ikdyž obyčejně knihy podobného žánru nečtu. K autorčině první knize jsem se zatím nedostal, takže nemůžu srovnávat, která se jí povedla víc, ale Někdo cizí v domě mě navnadil, abych si ji co nejdříve koupil nebo vypůjčil. :)
Ze začátku se příběh malinko táhl, občas to trochu zadrhávalo, jako by autorce trochu došly nápady, ale konec to celý vynahradil a donutil mě se nad celou knihou pořádně zamyslet. Abych to shrnul, líbilo se mi, jak byl děj zamotaný, až do konce jsem netušil, kdo za různými situacemi vlastně stojí... Do hodnocení dávám čtyři hvězdičky a kdyby to šlo, dal bych čtyři a půl. :)

13.07.2018 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Když se nad tím zamyslím, celý příběh je vlastně naprosté klišé. Děj odehrávající se ve středověku, starý král, následníci trůnů, záporák, pro kterého je onen následník nepohodlný a tak se ho chce zbavit. S tím vším se ještě pojí drak, který v žádné středověké pohádce nesmí chybět. Zní to trochu jako nudný, ohraný příběh, který vás brzy omrzí. Ale pozor! Jedná se o pohádku pro dospělé, kterou zpracoval Stephen King, to už začíná vypadat slibněji, že?
Kniha se mi hrozně líbila, zkrátka jsem se od ní nedokázal odtrhnout. King příběh moc nenatahoval (co se stalo?), a když už se mi konečně knihu podařilo odložit, nemohl jsem uvěřit, kolik jsem u ní strávil hodin! Všechny postavy mi tam sedly, záporáka, známého z jiných knih od Kinga, jsem také uvítal, takže já si nemůžu stěžovat. Konec sice předvídatelný, ale stále jde přeci o pohádku (i když v ní král shoří zevnitř). 5*

25.05.2018

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Třetí kniha z celkově podařené série mi opravdu udělala radost. Příběh přímo navazuje na druhý díl, který skončil v docela napínavé a zajímavé části, takže od začátku se něco dělo a i přes značný počet stran jsem se nenudil. Také tu musím vyzdvihnout skvělé popisy smyček, zvlášť Ďáblův akr autor vykreslil opravdu dokonale. Dál se mi líbilo, že tu měly víc prostoru hlavní postavy, kterým jsem prostě musel fandit. Zakončení taky výborné, i když možná trochu předvídatelné. A co víc, dneska jsem se dočetl, že v říjnu vyjde v angličtině čtvrtý díl, tak se mám na co těšit. /95%/

08.05.2018 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Narozdíl od jiných knih od Kinga je tahle útlá, takže jsem ji zvládnul přečíst za jeden den. Líbila se mi, děj mě celou dobu udržoval v napětí, jen ten konec byl podle mě celkem přehnaný.

05.02.2018 4 z 5

Poslední Poslední Alexandra Oliva

Poslední patří do takové té kategorie knížek, o kterých člověk neví, co si má o ní ve výsledku vlastně myslet.
Určitě cením nápad bláznivé reality show, autorčin popis průběhu prostě zafungoval a bavilo mě sledovat, s čím se soutěžící musí potýkat. Možná některé části byly trochu nudné, ale samotný děj zajímavý, takže mě to neodradilo, abych pokračoval ve čtení dál.
Začátek mě trochu zamotal a nevěděl jsem, co se děje a nějakou dobu trvalo, než jsem se dokázal zorientovat v přezdívkách a ve jménech postav, u kterých jsem se některá pravá jména dozvěděl až na konec. Líbilo se mi prolínání děje z pohledu hlavní hrdinky a z příběhu natáčení, i když opět... až do vysvětlení z části natáčení jsem nevěděl, co se vlastně stalo, takže to působilo trochu zmateně.
A ten konec... Ve výsledku to na mě působí, jako by autorku napadlo několik námětů, které splácala dohromady-povedlo se jí to, ale v některých pasážích to trochu skřípe. Knize ale určitě dejte šanci, věřím, že mnoha lidem se bude líbit. :)

22.06.2019 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Hrozně rád bych knize dal čtyři hvězdičky, ale brání mně v tom pár věcí, přes které se jaksi nedokážu přenést. Z menší části se na tom podílí střídání minulosti s přítomností, kdy jsem byl v minulosti tolik vtažen do příběhu, že jsem děj s hlavními hrdinami tak prožíval, že mi vadilo, jak mě ty kapitoly v přítomnosti z toho úplně vytrhly a přenesly do života dospělého Eddiho, který byl především ze začátku docela nudný. V průběhu ten problém naštěstí začal ustupovat, potom byl děj napínavý i v přítomnosti.
Při čtení jsem si všímal, že se autorka hodně inspirovala Kingem, atmosféru teda uměla budovat dokonale. Jakmile se v knize postava dostala do nějaké zoufalé situace, přistihl jsem se, že opravdu občas zatajuju dech, co se stane dál. Charaktery postav se autorce taky povedly, jejich jednání a chování na mě působilo přesvědčivě. Dobře se jí každé postavě podařilo vykreslit dobře jejich povahu, takže jsem jí buď fandil nebo nenáviděl.
Jen mi připadalo, že do knihy zakomponovala tolik dějových linek a zápletek, že se jí ne všechny povedlo dotáhnout do konce, čímž se dostávám k závěru, který mi přišel docela přitažený za vlasy. Ano, hlavní zápletku s Elisou vysvětlila dobře, líbilo se mi, jak to nakonec v čele s farářem do sebe všechno zapadlo, ale třeba objasnění Mickeyho smrti mi nestačilo. Navíc, úplný závěr mě taky zklamal, na takový thriller mi to, co se snažila naznačit, že se děje Eddimu, přišlo opravdu primitivní.

25.11.2018 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

Tak jsem se po dlouhé době rozhodl sáhnout po nějaké napínavé knížce a jsem rád, že jsem volil zrovna tuhle.
Autorovi se skvěle podařilo se svým odlehčeným stylem vyprávění čtenářovi přiblížit hlavní postavu profesora, takže jsem s ním byl v průběhu čtení takový kamarád. :D Námět mě už od začátku zaujal, nenašla se snad ani jedna kapitola, která by mě nudila. Člověk prostě musel ve čtení pokračovat dál, jak už to v tomhle žánru bývá, aby se dozvěděl, jak to s Natalií dopadne a co se to tam vlastně děje. K tomu taky přidávala schopnost autora čtenáře vodit za nos, kolikrát se mu podařilo mě v těch kličkách v ději zamotat tak dokonale, že jsem nevěděl, co se tam děje, i když jsem si předtím bláhově myslel, že už mám případ vyřešený.
Jakmile přišlo rozuzlení, musel jsem uznale pokývat hlavou, jak to byl děj pečlivě promyšlený.
Závěrečný happyend mě potěšil, protože by mě sakra mrzelo, kdyby to s profesorem dopadlo nějak špatně.
S první knihou, kterou jsem si od Cobena přečetl, jsem opravdu spokojený a určitě si přečtu i další díly.

11.11.2018 5 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Já nevím, nemůžu popřít, že mě to nebavilo, to bych lhal, ale čekal jsem od celé knihy něco naprosto jiného. :D Děj se pořád zabýval jednou línií, která měla sice velmi zajímavý námět, bohužel to autorka prokládala vedlejšími linkami, které na mě byly moc zdlouhavé a nudné. Zase musím ocenit, že mi příběh dokonalé zamotal hlavu, do poslední chvíle jsem nedokázal přijít na to, jak to s dvojčaty doopravdy je. Hlavní postava mi připadala taková plochá, ničím zajímavá, ale zase to vyvažovala dvojčata a manžel. Konec mi přišel takový nedomyšlený, až mě to vedlo k úvaze, jestli takové zakončení autorka plánovala nebo nevěděla, jak to celé utnout, tak to vyřešila tímhle způsobem.
Napřed jsem myslel, že knihu ohodnotím třetí hvězdičkami, ale nakonec ji dám takové slabší čtyři.

25.09.2018 4 z 5

Pomalý rozjezd, který mě neskutečně nudil a chvílemi jsme se ke čtení musel přemlouvat. Pak ale nastala nějaká výrazná změna a z nezáživného povídání se vyklubala skvělá napínavá kniha, plná nečekaných situací, rozuzlení a krásných popisů. Černobílé obrázky navíc příběhu dodávaly tajemnou atmosféru, která mi tam neskutečně sedla. Bavily mě i jednotlivé postavy, každá byla něčím originální a žádná nebyla stejná.
Takže i přesto, že mi připadalo, jako by se na knize vystřídali dva autoři, jeden s nudným stylem vyprávění a druhý, který mě dokáže zaujmout, dávám knize plný počet a už se nemůžu dočkat, až si přečtu další díl. :)

17.04.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

O knize jsem se dozvěděl díky reklamě v televizi na stejnojmenný film, který právě běží v kině. I když mě podobná témata, jako je virutální realita a celkově budoucnost moc neberou, knihu jsem si pořídil s tím, že se na základě toho, jak se mi bude líbit, rozhodnu, zda půjdu i na film do kina. A musím říct, že pokud se povedl stejně jako kniha, mám se na co těšit. Skvělý příběh, má to spád, nenajde se kapitola, která by mě nebavila a fanoušci podobných žánrů si tuhle knížku prostě musí zamilovat. A jak jsem se přesvědčil, tak ne jenom oni :)

06.04.2018 5 z 5