Brambram Brambram komentáře u knih

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Nemám ráda reklamy na knihy. Marketingové knižní strategie mě štvou, tuším zradu a nerada takové knihy čtu (ale čtu, chci si udělat vlastní názor a ne jen papouškovat cizí), protože většinou je to pro mě přes veškerou reklamu odpad. Z poslední doby třeba Odstíny, knihy Alexander Potter, případně Láďa Hruška, doplňte si spoustu dalších. Na druhou stranu, nakladatelství Host mě zklame málo kdy, takže přestože jsem upoutávky na Píseň Krve viděla na více místech, podlehla jsem a koupila si jí pod strom.
Dobře jsem udělala. Je to epický příběh pro milovníky fantasy. Jeden z velmi nadprůměrných v tomto žánru. Připomíná Martinovu Hru o trůny,ale není tak moc krvavá a ne každá postava zemře a zároveň Rothfussova Královraha, ale Kvotheův příběh je přeci jen plnější magie.Těším se na druhý díl, který snad vyjde v prvním pololetí a doufám,že překlad posledního dílu, který vyjde v červenci se stihne do Vánoc abych si měla zase co naježit. Pozitivní je,že dva díly už jsou napsané a třetí už snad také finišuje a nebudeme muset čekat roky jako u Martina či Rothfusse.

30.12.2014 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Kdybych mohla, klidně dám i šestou hvězdu. Dokonale namíchaná realita a fantasy optikou téměř osmileté milovnice Harryho Pottera. Pro mě ideální. Díky Hostu, za překlad a vydání něčeho tak skvělého. A díky autorovi za brilantní příběh, který mi umožnil odpustit i mé milované babičce, že si dovolila umřít. Díky, díky, díky

06.09.2015 5 z 5

Překroč svůj stín Překroč svůj stín Katie McGarry

Chtěla jsem romantiku a dostala jsem jí :o) Jen mě měl někdo varovat, že probrečím půl knihy než se dostanu k tomu správnému konci. Takhle jsem před rodinou musela předstírat akutní atak rýmy. :o) Líbilo moc, vřele doporučuji

14.03.2015 5 z 5

Stavitelé mostů Stavitelé mostů Jan Guillou

Kdybych mohla, dám šest. Po dlouhé době kniha, která mi vysloveně sedla, nemám výtku. Historická sága z oblastí, které my byly zatím docela utajené, Norsko, Švédsko, Afrika, silní muži, silné ženy, silný příběh... Vřele doporučuji a těším se na druhý díl.

19.08.2014 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Těšila jsem se na ní. Není moc knih, na které by v knihovně byla delší rezervace. Přečetla jsem jí během cesty ve vlaku za dvě hodinky. A byla pro mě trochu zklamáním. Možná to dlouhé čekání zvýšilo mou představu o knize až moc. Humor a vtip tam je. Bezesporu. Jen je pro mě dost prvoplánovitý, odhalitelný, často založený na vulgaritě. Marie, žijící v devadesátých letech dvacátého století vystupuje jako naivka k neuvěření. Nadměrné používání dovysvětlení v závorkách,kdyby náhodou čtenář vtip nepochopil, spíše čtenářovu inteligenci uráží. Knížku dál doporučím, ale myslím,že bohatě stačí půjčená z knihovny, znovu se k ní vracet nebudu.

20.05.2014 3 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Každý z nás občas nadává na osud, že mu zrovna nerozdal pro danou chvíli dobré karty. Josh a Nastya mají ty karty rozdané sakra špatně a už dlouho. Oba pevně věří v Boha, jen jsi jsou jistí , že Bůh je prostě nenávidí. Josh se bojí někoho milovat aby ho neztratil, Nastya se bojí někoho milovat aby náhodou nemiloval někdo i jí, protože si to nezaslouží. Oba mají pocit, že nic pěkného v životě je už nečeká a zvažují, jestli samotný život má smysl. Postupně přichází na to, že žít jen ze vzteku není dlouhodobě možné a že jsou schopni odpustit. Všem okolo, osudu, nepřátelům. Bohužel je čeká největší zkouška, naučit se jak odpustit sám sobě, zvednout se a jít dál.

Zvláštním způsobem psaná kniha, zvláštní příběh od kterého se neodtrhnete. Právem dávám pět hvězd.

01.03.2014 5 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Velmi netradiční milostný příběh s nečekaným koncem. Nejsem věková kategorie hlavních postav, mohla bych jim být matkou, přesto jsem si knížku velmi užívala. Nutí k zamyšlení zda není na místě více pokory ve vztahu k životu, zda není na čase každý den užívat a ne jen přežívat. Díky autorovi za tohle nakopnutí

09.02.2014 5 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Má přesně to, co od romantické knihy očekávám, za necelé tři hodinky jsem měla přečteno,ale tak krásně jsem si u toho odpočinula. Na oddech naprosto ideální a mohu jen doporučit.

08.02.2014 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Sice plný počet, ale fyzicky mi z té knihy bylo fakt zle a v životě už to nechci číst znovu.

12.06.2020 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Vauu, vím že Sarah UMÍ psát, však Skleněný trůn je toho důkazem. A tohle je další pecka. Není mi jasné, jak z tak profláknutého tématu Kráska a zvíře mohla stvořit něco tak zajímavého. Moc jsem si to užila a ač víme, že to dobře dopadne, všichni tu pohádku známe, nemylte se, nic není jasné. Spousta otevřených možností jak se bude příběh dál vyvíjet a já se na to neskutečně těším

10.08.2016 5 z 5

Pilot a Malý princ Pilot a Malý princ Petr Sís

Ach, to je taková krása. Nejsem objektivní, miluju Síse i Exupéryho,ale musím to prostě napsat, parádní bomba, nejkrásnější kniha letošních Vánoc.

27.12.2014 5 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Musím říct, že jsem tušila, do čeho jdu. Oblíbený autor a oblíbený ilustrátor, to nemůže zklamat. Ale že to pro mě bude taková pecka, to jsem fakt netušila. Je to útlá knížečka, kterou máte za dvacet minut přečtenou,ale ještě tři hodiny minimálně o ní budete přemýšlet. Nic není naservírované rovnou, pomalu vám dochází až v průběhu četby, kdo je královna zač. A že spánek nemusí být zrovna něco bezpečného, čeho se není nutné bát. A finální rozuzlení není vůbec očekávané. Doporučuji. Ale pár upozornění. Doporučeno pro věk od devíti,ale podle mě je to brzy. V kombinaci s ilustracemi je to docela "strašidelné" ne každé dítě by to ustálo. Takže podle mě tak od dvanácti výš a pro nebojácné děti, kterým se třeba líbila autorova Koralina.

24.11.2015 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nebylo to vysloveně zklamání, ale že by to pro mě byla pecka, to fakt ne
Příliš technických podrobností, matiky, fyziky a chemie, které jsem prostě nebyla schopna pobrat.Vršení nehod jednu na druhou, kdy si říkáte jo, už má Marek pokoj a buch ho,zase jobovka. Jen proto aby nám bylo dokázáno, jaký je ten Marek zase šikula a přijde na to jak z toho ven. Bavily mě prostřihy ze Země a z Hermesu. Bavily mě Markovy úvahy netechnického rázu, ale jinak asi ne.

27.07.2015 3 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Za mě 4,5 hvězdy, za dceru jasná pětka. Vtipné, svižné, pohádkové, zamilované,ale i poučné. Vřele, vřele doporučuju.

19.08.2014 5 z 5

Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Podivuhodná výprava z pokoje až na kraj světa Norton Juster

Je málo knih pro dospělé, které volím podle obálky. U dětských si tento druh volby občas dovolím a v tomhle případě to bylo velmi dobře.
Toto podivuhodné dílko vzniklo v šedesátých letech, v anglicky mluvících zemích je poměrně fenoménem a bylo i zfilmované. U nás je v podstatě neznámé, možná se nevydalo kvůli překladu. Příběh je totiž založený na jazykových hříčkách. K čemu ho přirovnat? Možná k Alence za zrcadlem, ale je lépe uvěřitelný a lépe pochopitelný. Slovními hříčkami je podobný Vyskočilovu Malému Alenáši, ale děj je proti němu kontinuálnější a dějová linka jasnější. Vzhledem k jazykové "obtížnosti" bych tu knížku viděla pro děti tak od jedenácti výš, pokud budete předčítat, děj a některá slova a hříčky dovysvětlíte - zvládne i dítě mladší.
Takže nezbývá než se ponořit do příběhu Mila, který se v životě děsivě nudí, nebaví ho škola, nebaví ho hračky, nebaví ho pobyt venku ani doma. Nebaví ho vůbec nic. Až když se v jeho pokoji objeví záhadná kartonová krabice s pokyny aby z ní sestavil mýtnou bránu, rozpoutá tím dobrodružství velmi nečekané. Ve svém elektrickém autíčku se dostane do světa ve kterém narazí na Numeropolis - město čísel, Logopoli - město slov, včelu která hláskuje, psa který má tělo z části tvořené budíkem aby hlídal zda někdo nemrhá časem. Ale taky třeba na zemi zvanou Letargie, zjistíte kdo je vlastně Randall a hlavně, jestli se Milovi podaří vysvobodit z vyhnanství dvě princezny - Nezištnou lásku a Ryzí pravdu.
Mé doporučení - vydejte se na cestu s ním, nebudete litovat.

26.05.2014 5 z 5

Motýlí ostrov Motýlí ostrov Corina Bomann

Odhaduji, že skoro každá rodina má nějakého kostlivce ve skříni, svoji černou ovci. Nejinak je to v rodině Diany. Po smrti tety se rozhodne splnit její poslední přání a vypátrat rodinnou historii. Zavede jí na Cejlon, ostrov motýlů, kde zjistí,že život jejích předků byl mnohem spletitější než si dovedla představit.

Ze začátku mě mátla jména, orientace v rodokmenu byla kostrbatější a taktéž střídání kapitol ze současnosti a minulosti mě obtěžovalo. Přesto je to příjemný romantický příběh s happyendem, byť ne pro každou postavu knihy.

06.04.2014 4 z 5

Je mi jedno, jestli to má předvídatelný děj, je to podle někoho bez objevných myšlenek a napsáno jako reklama na Google a podobné firmy. Je mi to fuk. Já jsem se totiž tak báječně bavila a užívala si to, že prostě musím dát pět hvězd. Určitě musím doporučit dál

12.03.2014 5 z 5

Jenom ponožky nestačí Jenom ponožky nestačí Mark Lowery

Pobavila, odpočinula jsem si, hlavnímu hrdinovi jsem hlavně matku vůbec nezáviděla.

19.10.2014 4 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Wauuu, mám jen jeden dotaz. Kde se sakra fláká moje dušekniha?? Už alespoň dvacet let tu měla být :o)

04.09.2016 5 z 5

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Smutná kniha o smutné kapitole našich dějin. O tom,že milujeme ve více formách a těžko se dá určit jestli důležitější a hodnotnější je láska k rodině či k partnerovi a ve finále vybrat si jednu na úkor druhé nikdy nemůže být správně. A pokud tento výběr činíte v židovské komunitě ve čtyřicátých letech dvacátého století, je to výběr fatální. Tohle si na knize cením. Nicméně události konce života Josefa a Lenky byly na mě už hodně přitažené za vlasy a k neuvěření,že pět hvězd nedám. Přesto kniha stojí za přečtení.

14.07.2014 4 z 5