boxas boxas komentáře u knih

Strach v hrsti prachu Strach v hrsti prachu John Ives

Žádné mobily, žádný net, GPS nedáš... Napadlo vás někdy, co bychom dělali, kdybychom najednou přišli nejen o různé výdobytky moderní doby, ale vůbec o všechno? Vzdali bychom to? Bojovali o (doslova) holý život? Hlavní hrdina téhle knihy bojoval. Nahý, v poušti. A já jako čtenář jsem jeho boj prožívala s ním. Autorovi se povedlo vtáhnout mě do děje přirozeně a nenásilně, pomalé tempo knihy mi dovolilo přemýšlet a promýšlet cestu k přežití společně s ním. Doporučuji!
P. S. Připomnělo mi to knihu Marťan. Doba a místo jiné, ale odhodlání nevzdat to a bojovat až do konce, i když je šance minimální, to je stejné...

24.07.2016 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Je to fakt "trochu jiný" King. Hororové prvky tu nejsou a není tu ani obvyklý vybičovaný" konec. Na druhé straně hlavní hrdina mě donutil přemýšlet nad tím, jestli to, co by někteří považovali za dar, nemůže být vlastně prokletím jako v tomto případě. Zdůrazňované motivy - politický i náboženský, mi nevadily, taková je asi Amerika, a s Johnnym jsem soucítila. Takže, co víc si přát...

20.07.2016 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Dobré čtení, ale někdy je autor až moc popisný, rád vysvětluje už několikrát vysvětlené, a tak vyprávění občas ztrácí tempo.

17.07.2016 4 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Ke knize jsem přistupovala s podezřením, že je to jen odvar filmu, ale byl to můj velký omyl. Teď si myslím, že oboje - film i kniha - má svoje kouzlo. Film je sevřenější, líp zasazený do doby, knížka je otevřenější, daleko míň korektní, a to jak společensky, politicky, tak i rasově a jinak, a příjemně mě např. překvapilo, že na konci to není doják jako ve filmu, nebo že nejlepší Forrestův kámoš (a vlastně jediný) není černoch, ale opičák. Můj závěr? Oboje, tedy film i kniha, mě bavilo, a jak u filmu, tak u knihy jsem se dobře zasmála.

03.07.2016 4 z 5

Počátek Počátek Jessica Khoury

Knížka je to fakt dobrá ... ale...
Začátek a vůbec první polovina originální, nápaditá, napínavá. Někdy v druhé půlce se to zlomí. Jako by autorka nevěděla, jak dál. Konec je zbytečně nasládlý, bohužel na rozdíl od úvodu neoriginální, předvídatelný, a tak jsem knížku dočetla jaksi setrvačností. Ale už jsem nečekala žádný zajímavý zvrat a taky jsem se ho nedočkala. Nicméně na léto a na dovolenou klidně doporučuji!

26.06.2016 4 z 5

Nespavost Nespavost Stephen King

Chvilku mi to trvalo, než jsem se do toho začetla, ale pak už mě děj nesl s sebou. Zjišťuji, že King je sice poněkud "předvídatelný", tady např. konec knihy se dal vytušit mnoho stránek předem. Někdy je také holt poznat to, co vložil do úst jednomu ze svých hrdinů, a sice, že dobrý autor musí napsat jednu knihu ročně a vydat ji na podzim, aby ji lidi měli na vánočním trhu. Ne víc (protože by se okoukal) a ne míň (protože by na něj zapomněli). King se toho drží.

Dodatek: s velkým časovým odstupem jsem si Nespavost přečetla znovu kvůli Temné věži a Rolandovi. Až teď mi tak některá kolečka zapadla pěkně do příslušných drážek.

26.06.2016 5 z 5

Jak jsem se zbláznila Jak jsem se zbláznila Ivanka Devátá

Je skvělé, že jsou mezi námi lidé, kteří si dovedou dělat legraci i z věcí a situací zdánlivě tragických, nebo přinejmenším alespoň smutných či bolestných a bolestivých. A tahle knížka mi to potvrdila! Kdyby pro mne neudělala paní Devátá víc než to, že jsem se smála a smála, třeba když popisovala svoje peripetie s bolavými zády, tak pro mne udělala moc!
P. S. Není nic lepšího než když si svoji knížku sám autor, v tomto případě autorka sama taky přečte a vytvoří audioknihu. To je potom radost nejenom číst, ale i poslouchat!

05.06.2016 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Kniha mě štvala od první stránky, pomalé tempo vyprávění obzvlášť, ale ať jsem chtěla sebevíc knihu odložit, tak jsem to nebyla schopna udělat. A příběh mě vtahoval stále víc a víc do sebe. A najednou jsem zjistila, že mi to poklidné tempo vyhovuje, a Veronika, která se mi na začátku zdála pitomá a nezodpovědná (Jak může takhle někdo hazardovat se svým životem!), mi najednou byla sympatická.
A Paulo Coelho mě měl tam, kde mě chtěl mít...

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Kvalitní historický román, napsaný se znalostí dobových reálií a věnovaný bezesporu hodně zajímavému období dějin.

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Není to špatné čtení a určitě se kniha líbí spoustě lidí, já jsem z ní však trochu rozpačitá. Je to jako když Pejsek s Kočičkou dělali dort, taky je tam všechno, ale jaksi bez ladu a skladu. Něco mytologie, něco politiky, něco ekologie, něco pedofilie a něco detektivky, takže člověk si nakonec řekne, že kolem Kautokeina to musí být fakt zajímavé, zvlášť takhle kolem slunovratu, a to je tak vše.

29.05.2016 3 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Frederick Forsyth

Líbil se mi autorův jakoby dokumentaristický styl. Je pro něj charakteristický.

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Takže:
+ vylíčení atmosféry života v zapadlém koutě Baskicka,
- kdo je vrah, to je jasné už zhruba od poloviny knihy.
Závěr:
jako knížka na dovolenou (třeba do Španělska) proč ne, ale jinak...

29.05.2016 3 z 5

Invaze z galaxie Invaze z galaxie Robin Cook

Dobré čtení, škoda jen, že děj je předvídatelný a pointa slabá.

29.05.2016 4 z 5

Bestiář Bestiář Barbara Nesvadbová

Tak nějak nijak. Chvílemi se mi to líbilo, chvílemi jsem nechápala, proč to vůbec čtu.

29.05.2016 1 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Neprávem opomíjená kniha! Naprosto originální a skvělé čtení!

29.05.2016 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Kniha super, film ne!

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Souhlasím s ivoiro. Skvělé, ale MNOHEM LEPŠÍ než film!

29.05.2016 5 z 5

Nejdřív jsem si řekla, že si zkusím přečíst jen pár stránek z prvního dílu, ale pak mě to chytlo a tak jako děj pokračoval, tak jsem se od knihy nedokázala odtrhnout.

29.05.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jako by to G. Orwell napsal před pár lety a jen pro nás. Geniální a nadčasové. Dokud bude o osudech tisíců rozhodovat touha po moci a snaha o vlastní prospěch, pohrdání druhými a naprostá ignorace takových kategorií, jako je např. slušnost, tak bude tato kniha vždy aktuální... Takže asi navždy.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Ke knize jsem se vrátila po letech letoucích vlastně kvůli knížce Třináctý příběh.
A znovu jsem si uvědomila, jak je škodlivá nálepka povinné četby. Jana Eyrová je skvělá kniha, která opravdu dokáže chytit za srdce další a další generace. No a to přece není v dnešní egoistické a uspěchané době zas až tak málo.